mail@urok-ua.com

Позакласний захід. Гра “Що? Де? Коли?”

Автор: вчитель хімії Доменті Інна Іванівна

Screenshot_5У виховному заході показані навчальні, виховні та естетичні моменти. Зокрема, у навчальному моменті учні дізналися цікаві відомості з історії виникнення хімічних речовин та їх практичного використання Виховний момент базується на вихованні учнів бережливо ставитися до навколишнього середовища, сприяє всебічному розвитку вихованців.
Пізнавальний момент заключається в тому, що учні логічно розв’язують поставлені запитання.


 

Гра «Що?Де?Коли?»

Виховний захід для учнів 10-11 класів

Пропонуємо вашій увазі інтелектуальну гру для учнів 10-11 класів «Що? Де? Коли?»

Оформлений зал, посередині залу стіл з конвертами, в яких знаходяться запитання.  Ведучий представляє учасників гри, які проходять в зал і сідають за ігровий стіл.

Перший раунд:

  1. Ось перед вами на столі є три речі: тарілка, пляшка оцту і метал – свинець. На думку деяких істориків ці речі стали причиною загибелі Римської імперії. Тепер увага запитання: Чому ці речі привели до загибелі Римської імперії?

Відповідь:  На думку деяких істориків однією з причин загибелі Римської імперії було   широке використання римською знаттю свинцевого посуду і оцту, в якості приправи до їжі. Вам відомо, що окремі сполуки свинцю є отруйними, зоокрема і утворений від взаємодії оцтової кислоти і свинцю, ацетат свинцю. За свідченнями учених, отрута протягом ряду поколінь проникала в організм, отруюючи тіло і мозок, роблячи представників еліти розумово неповноцінними і фізично кволими. Саме це спричинило до занепаду і загибелі колись могутньої Римської імперії.

Другий раунд:

  1. Перед вами шматок м’яса, шматок чорного хліба, шматок ковбаси і реактив йод. Ми вважаємо, що ковбаса виготовляється  тільки з м’яса, але чи так це насправді? Перевірте, які в ковбасі наявні домішки.

Відповідь: Вам було дано йод, який реагуючи з вуглеводами дає синє забарвлення. Щоб перевірити це  –  у вас є шматок чорного хліба, отже висновок: в ковбасі наявні вуглеводи, як правило, вуглеводи соєвого борошна.

 Третій раунд:

  1. В 1863 році в Парижі було вбито відомого лікаря, який спеціалізувався на акушерстві, приймав пологи. Вбивцю швидко знайшли. В своє виправдання він сказав, що лише здійснив акт правосуддя, помстившись за смерть коханої дружини, в якої цей лікар приймав пологи, після чого породілля захворіла і померла. Як доказ він привів одну з праць Луі Пастера. Увага запитання: Як лікар був причетний до смерті породіллі?

Відповідь: на думку підсудного і Пастера,  лікар заразив породіллю мікробами, що викликало зараження крові (сепсис), адже тоді лікарі, ще не використовували стерилізацію. Ось свідчення підсудного: «Лікар забруднив ланцет, випадково кинувши його на підлогу, після чого витер його брудним рушником».

Четвертий раунд:

  1. Ось перед вами крило метелика (мал.). Воно шорстке на дотик і яскраво забарвлене. Проте, хіміки не можуть виділити з крил метеликів ні міліграма пігментів. Така ж сама ситуація і з пір’ям птахів. Ви знаєте, що багато видів тропічних птахів забарвлені дуже яскраво при повній відсутності в тканинах пера барвників. Проте, і крила метеликів, і пір’я птахів виграє усіма барвами веселки. Чому? Поясніть цей факт.

Відповідь: Забарвлення крила метелика і птахів в цьому випадку визначаються не хімічним складом,  а мікроскопічною будовою і фізичними властивостями світла. Вам було сказано, що воно шорстке на дотик і має не рівну поверхню. Отже, мікроструктури крила при взаємодії зі світлом (причому вступають в дію процеси дифракції, дисперсії та інтерференції) розбивають біле світло на складові спектра, подібно до того як це відбувається при утворенні веселки, де цю роль виконують краплинки води. У  вас в самому запитанні було дві підказки.

П’ятий раунд:

  1. В середині XIV століття зі 106 мільйонів загинуло 26 – кожен четвертий. У зв’язку з цим люди покидали усе: будинки, майно, сім’ї, аби лише опинитися в іншому місці. Бувало, що люди, які покидали місто зустрічали біля воріт таких самих біженців з інших міст. Ця подія послужила основою для написання  „Декамерона” Д. Бокаччо. Про що йдеться мова?

Відповідь: мова йде про епідемію чуми. В очах сучасників все було просто жахливим. Психологічний стан населення катастрофічний. Самим страшним було те, що ніхто не знав чим зарадити хворобі. Здавалося, що „пожежа” зупиниться лише тоді, коли не стане „дров” – людей. Внаслідок епідемії в Італії обезлюдніли  цілі провінції. В Смоленську  у 1387 році вціліло лише 10 чоловік.

Шостий раунд:

  1. В класі земноводних 2500 видів тварин. З назви випливає, що вони прекрасно почувають себе у водному середовищі. Проте, це стосується лише прісних вод. В той же час серед земноводних, на відміну від решти класів хребетних,  не має жодного виду, що проживає в морській воді. Чому?

Відповідь: в земноводних дуже ніжна шкіра.  В них відсутні засоби захисту від зневоднення при житті в солоній воді, адже гіпертонічний розчин солей морської води буде „відтягувати” воду з  тканин тіла земноводної істоти.

Сьомий раунд:

  1. В Євангелії розповідається про те, як Христос на весіллі перетворив воду на вино. Вам даний набір реактивів. Повторіть це „чудо”, принаймі зробіть воду зовні подібною на червоне вино.

Відповідь: вам даний луг і фенолфталеїн, що дає в лужному середовищі гарний малиновий колір. Отже, для того, щоб зробити воду подібною на вино потрібно до води добавити кілька крапель лугу і фенолфталеїну.

Восьмий раунд:

  1. Увага чорна скринька в студію.

Її батьківщина Африка, конкретніше Ефіопія. В Європу її завезли турки. Хоча зараз її асоціюють переважно з двома країнами Південної Америки. За однією з легенд людство зобов’язане її використанню спостережливому пастуху, який помітивши, що кози споживши її, почували себе краще: були більш жваві і не втомлювалися.

За іншою версією – честь відкриття належить настоятелю одного монастиря, який давав споживати її своїм „братам”, щоб вони не засинали під час довгих нічних богослужінь. Увага запитання: що в чорному ящику?

Відповідь: мова йде про каву, найпопулярніший тонізуючий  напій людства. Хоча вона походить з Африки, але  набула широкої популярності в країнах Сход.  Проте зараз ¾ її вирощують в Бразилії та Колумбії.

Дев’ятий раунд:

  1. Чорна скринька в студію.

Багато хто вважає її найкращою в своїй категорії, не лише через виняткову красу та витонченість, але і за здатність захищати себе. Вона походить з Персії. Вже в епоху Парф’янського царства були відомі майже всі її кольорові різновиди. Вона зіграла видатну роль в середньовічній історії Англії. За кольором її різновидів було названо найтривалішу в історії Британії громадянську війну за корону Англії. Її як правило дарують коханій людині. Увага запитання: що в чорному ящику?

Відповідь: мова йде про троянду, улюблену для багатьох народів декоративну рослину, яка  має шипи. Відома в культурі з часів персидського царства, звідки вона і потрапила в Європу(через Грецію і Рим ). Династичу війну в Англії за престол країни, було названо війною червоної та білої троянд – за кольором цих рослин на гербах Йорків та Ланкастерів. В багатьох країнах червоні троянди – символ кохання.

Десятий раунд:

  1. В 2001 році в штаті Орегон (США) було відкрито найбільший і найстаріший на планеті живий організм. Це було зроблено завдяки фото із супутника. Приводом для фотографування була загибель хвойного лісу на великій площі. Причому смуга вимирання мала досить цікавий вигляд, майже правильне коло діаметром понад 2,5 кілометра. Нам не вдалося дістати фото, але ми можемо запропонувати вам схематичний малюнок, де сірим кольором позначено хворий ліс, чорним -загиблий. А в середині кола – молодий ліс, вік якого зростав ближче до центру. Тепер увага запитання: що американські дослідники виявили в штаті Орегон?

Відповідь: Хто з вас збирав гриби, то повинні були  ви спостерігати за тим, що плодові тіла окремих видів цих організмів ростуть по колу. Це відбувається тому, що в середині кола грибниця поступово відмирає у зв’язку з виснаженням землі, так звані «відьмині кола», а наростає на краї. Тобто, цей організм був гігантський гриб, конкретніше опеньок. Саме він і спричинив загибель лісу на такій великій площі. Розміри цього гриба перевищили 2 кілометра, а вік, як підрахували учені, близько 20000 тис. років.

Одинадцятий раунд:

  1. Пророк Муфусаїл вважав що це пара, яка з’являється на короткий час. Петро Ілліч Чайковський вважав це грою. Карл Маркс вважав, що це  спосіб існування білка. Увага запитання: про що йде мова?

Відповідь: Мова йде про життя. Пророк Муфусаїл таким чином вказував на його швидкоплинність. Всі ви знаєте фразу з опери П. І. Чайковського „Что наша жизнь? Игра”. Карл Маркс був перший, хто спробував дати наукове визначення цьому поняттю, хоча і дуже недосконале.  Ось одне з сучасних визначень життя:  це складна полікомпонентна саморегулююча система, яка здатна до самозбереження та самовідтворення і як ціле реагує на зовнішнє середовище.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Позакласна робота має гарне наукове підгрунтя. Учням на такому заході цікаво працювати, адже вчитель у роботу включає вдалі приклади, наводить історичні факти. Школярі таким чином працюють досить активно, розвиваючи свою пам*ять, логічне мислення, увагу. Дякую.

  2. Надзвичайно цікава розробка , насичена прикладами, історичними фактами. Вікторина виявляє особистісні якості учнів, які грають – спритність, винахідливість, рішучість, наполегливість, комунікабельность і , навіть, чесність. Хоч правила змагання інакші, ніж на уроці, учасники отримують певні знання, вчаться поводити себе в нестандартній обстановці. ДЯКУЮ !!!

  3. Прекрасний виховний захід, він має велике пізнавальне та наукове спрямування. Завдання підібрані відповідно до теми, пов’язані з історією. Усі ці знання стануть у нагоді в різних життєвих ситуаціях, попередять неприємні наслідки.

  4. Інна Іванівна застосувала одну з найцікавіших форм проведення позакласної роботи з хімії.Гра “Що?Де?Коли? ” передбачає максимально самостійну роботу учнів під час гри.Завдяки атмосфері змагання гра розвиває навички самоосвіти,підвищує зацікавленість учнів вивченням хімії й виконує роль додаткового мотивуючого чинника.

  5. Гра «Що?Де?Коли?» у виконані Інни Іванівни заслуговує уваги. Одна з цікавих на мою думку форм позакласної роботи – це саме таке колективне змагання, яке змушує учнів мислити швидко в процесі гри, захищати свою думку. Оскільки участь беруть команди, а не окремі учасники, то учні вчаться працювати в колективі, підпорядковуючи свою діяльність спільній меті. Це згуртовує дітей, сприяє вихованню їхньої особистості. Так тримати!