Психолого-педагогічний семінар з елементами флештренінгу “Вплив успіху вчителя на розвиток життєвої компетентності учнів”
Автор: практичний психолог Читакова Ірина Миколаївна
Такий напрямок в арт-терапії як флештренінг допомагає дорослій людині розслабитись, переосмислити свій внутрішній світ, розширити діапазон можливих способів поведінки. Це завжди творчий, захоплюючий процес самопізнання та обговорення проблеми за допомогою музичного відеоряду в психологічно безпечному просторі.
ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СЕМІНАР
З ЕЛЕМЕНТАМИ ФЛЕШТРЕНІНГУ
“ВПЛИВ УСПІХУ ВЧИТЕЛЯ НА РОЗВИТОК ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ УЧНІВ”
Мета: самоактуалізація особистості педагогів; підвищення психологічної компетентності педагогів у використанні методу “флештренінг”; профілактика емоційного вигорання через релаксацію.
Завдання: визначити ознаки життєвого успіху; акцентувати увагу на особистісних якостях педагога, які допомагають досягти успіху; розширити діапазон можливих способів поведінки.
План:
- Вступне слово практичного психолога.
- Перегляд відеоролика.
- Вправа «Успішна людина» за методом 1x2x4.
- Перегляд відеоролика.
- Вправа за методом запитань «Успішний учитель».
- Перегляд відеоролика.
- Вправа «Види ситуацій успіху».
- Релаксаційна вправа «Водоспад».
- Гра на завершення «У мене все добре!».
- Підведення підсумків.
Хто вникає в суть справи, матиме успіх…
Прислів’я
- Вступне слово. Доброго дня, шановні вчителі! Я дуже хочу, щоб ви провели свій час тут з користю для себе. Наш семінар включає елементи флештренінгу, тому хочу спитати які у вас думки щодо слова «флештренінг», що воно означає? (Відповіді учасників. Більшість перекладає з англійської як «швидкий»). Це новий напрямок в арт-терапії, розроблений для роботи з дорослими людьми. Це завжди творчий захоплюючий процес самопізнання за допомогою перегляду відеоряду певної тематики та обговорення поставленої проблеми. Такий вид мистецтва як «флешка» (музикальний або інший короткий відеоролик) допомагає людині розслабитись, переосмислити свій внутрішній світ, досягти позитивних змін інтелектуального, емоційного та особистісного розвитку. Сьогодні ми розглянемо такі питання як: що таке справжній успіх, ситуація успіху в житті вчителя, ситуація успіху в житті учня та підведемо підсумки.
- Давайте спочатку подивимось «флешку» – це один з випусків нового кіножурналу «Єралаш» під назвою «Конкуренція». Перегляд відеоролика.
- Вправа «Успішна людина» за методом 1x2x4. 1)Тепер я попрошу вас написати на ваших листочках ім’я або прізвища трьох людей, яких особисто ви вважаєте по-справжньому успішними. А поруч з ім’ям напишіть, чому ви так вважаєте. Це можуть бути як всесвітньо відомі люди, так і відомі тільки вам особистості. 2)Тепер у парах обговоріть своїх героїв та оберіть 1 зі всіх кандидатуру, з якою згодні обоє. 3)Об’єднайтеся, будь ласка, по 4, і в такій групі знов оберіть 1 кандидатуру успішної людини, з якою будуть згодні всі в команді.4)Кожна команда презентує своїх героїв. Ведучий записує на дошці або фліпчарті імена успішних людей та ті якості, за які їх назвали успішними.
На мою думку, корисно було б поцікавитись у наших учнів, ким вони захоплюються і чому. Впевнена, що у них цей список буде відрізнятися.
- У нас є ще одне відео для перегляду та обговорення. Серія з кіножурналу «Єралаш» під назвою «Класне відео».
- Вправа за методом запитань «Успішний учитель».
– Можна сказати, що для вчителя це була «ситуація успіху».
– На вашу думку, які особистісні якості цього педагога допомогли їй успішно впоратись з незвичайною ситуацією? – (Відповіді учасників).
– Що зробили б ви в подібній ситуації? – (Відповіді учасників).
- Давайте подивимось ще одне відео з кіножурналу «Єралаш» під назвою «Урок російської мови» та обговоримо питання про ситуацію успіху в житті учня.
- Вправа «Види ситуацій успіху». Пропоную об’єднатися в групи по 4-5 учасників і виконати таке завдання: «Пригадайте переглянуте відео, пригадайте випадки з вашими учнями, я впевнена, що таких багато, коли ви спостерігали, як створена вами ситуація успіху допомагала дитині стати більш вмілою, впевненою, застосовувати знання в житті. Потім подивіться на слайд з переліком різних видів ситуацій успіху та визначте до якого виду належить ваша ситуація. Поділіться своїм досвідом з колегами в групі.».
- Релаксаційна вправа «Водоспад». Ви всі активно й творчо працювали, були відверті, тому пропоную невеликий відпочинок під назвою «Водоспад». (Додаток 1). Релаксація під спокійну класичну музику, на екрані слайд із зображенням природного водоспаду.
- Гра на завершення «У мене все добре!». Всім необхідно стати в коло, витягнути праву руку вперед та скласти одну руку на іншу долонями вниз в центрі кола. Підстрибуючи на одній нозі треба голосно одночасно проговорити: «У мене все добре! У мене все буде добре! У мене завжди все добре!»
- Підведення підсумків. Відповіді по колу на запитання: «Що цікаве та важливе я дізнався або відчув на цьому семінарі?». Дякую всім учасникам за плідну роботу, щирість та відвертість!
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ:
- Пособие для тренеров/О. Порайко, Л.Бесонова, Л. Руденко и др. – К.: Н.П.М. – 2002.
- Самсонова О.В. «Флэштренинг» – новый метод работы педагога-психолога с учителями и родителями учащихся.//Открытый урок. Первое сентября (сайт). URL:http://festival.1september.ru/articles/410007
- Смирнова Л.Р. Новые технологии в работе педагога-психолога с учителями. //Социальная сеть работников образования (сайт). URL:http://nsportal.ru/shkola/psikhologiya/library/2013/10/17
- Забара А.С. Вправи для релаксації. Сайт вчителя біології Забари А.С. URL:http://biolohalona.at.ua/load/cikavinki/vparvi_dlja_relaksaciji/11-1-0-91
- Выпуск киножурнала Ералаш за 2015 год. «Конкуренция». URL:https://m.youtube.com/watch?v=JIH31-QedVE «Классное видео». URL:https://m.youtube.com/watch?v=HLXXIjzJMHU «Урок русского языка» URL:https://m.youtube.com/watch?v=0RpOOrb9r4g
(Додаток 1)
Релаксація «ВОДОСПАД»
Виберіть зручну позу, закрийте очі. Дихайте рівномірно, спокійно. Звільніться від напруження. Глибоко вдихніть, повільно видихніть. Ви спокійні, ви задоволені.
Уявіть поле і себе на ньому. Ви стоїте босими ногами на теплій землі. Озирніться навкруги, помічайте все, що потрапляє вам на очі. Підніміть голову і подивіться на лагідне сонечко. Воно яскраво-золотисте, тепле. Відчуйте тепло і енергію сонця.
Поверніть голову вправо, знайдіть поглядом водоспад. Це лагідний гірський водоспад. Підійдіть до нього. Подивіться, яка прозора вода, відчуйте свіжість біля водоспаду. Станьте під водоспад і прийміть чистий гірський душ. Відчуйте, як гірська вода омиває ваше тіло з голови до ніг. Вода змиває все неприємне, очищає ваше тіло і душу. Відчувши приємне очищення й задоволення, вийдіть з-під водоспаду. Поверніться на луг і станьте обличчям до сонця.
Глибоко вдихніть і повільно видихніть. Ви змили з себе всі емоційні хвилювання, неприємні спогади і думки. Уявіть, що сонце вам посміхається. Посміхніться йому. Простягніть руки назустріч сонячному промінню, пориньте в нього. Прийміть «сонячний душ» з голови до ніг. Відчуйте, як промінь поступово торкається кожної частини вашого тіла, наповнюючи його сонячним світлом, сонячною енергією. Ви насичені чистою енергією здоров’я, вам приємно, добре. Вдихніть глибоко і, видихаючи, розкрийте очі.
Запам’ятайте це відчуття чистоти, здоров’я, радості, енергії та натхнення! Донесіть ці відчуття та гарний настрій своїм учням, колегам, близьким людям. Зберігайте гармонію в собі та щиро даруйте її іншим, щоб і у них і у вас все було добре!
Презентація до уроку
У запропонованому матеріалі мені сподобалися прийоми створення ситуації успіху. Але маю дещо зауважити.Тема моєї методичної роботи – “Формування позитивного світосприйняття учнів” і, працюючи над нею, я зробила висновок, що досягнення успіху будь-якою людиною в жодному разі не повинно стати самоціллю: найголовніше, на мій погляд, навчити і дорослих, і дітей гідно переносити поразки, брати з них урок і цінний досвід. Але дякую за опублікований матеріал, було цікаво!
Дуже дякую за цікаву підказку і допомогу.Використаю у новому навчальному році.Творчого натхнення!
Вдячна авторці за такий повний матеріал, самодостатній. Не потрібно нічого більше ніде шукати. Можна зразу з інтернету проводити заняття. Цікаво, що, використані відео, які дозволяють посміхнутися та у живій формі провести тренінг.
Дякую за Ваші щирі слова. Ви ніби побували на нашому семінарі та на власні очі бачили, що пройшов він, можна сказати, на одному подиху. Успіхів Вам, Тетяно!
Дуже креативна, цікава розробка семінару, чесно кажучи бачу таке вперше, але дуже сподобалось. Особливо хочу відмітити вправу за методом запитань “Успішний вчитель” а також релаксаційну вправу “Водоспад”. Із захопленням опрацьовувала вашу публікацію, дякую.
Вдячна Вам, Тетяно, за теплі слова. Насправді мене надихали мої колеги, томущо при створенні цього семінару я виходила з їх потреб, прислухалась до рекомендацій адміністрації. Мені дуже хотілось, щоб цей захід був корисним для педагогів двох шкіл, в яких я його провела. Приємно, що він стане у нагоді Вам та іншим спеціалістам. Бажаю Вам успіхів!
Чесно кажучи, автор розробки – професійний психолог, ерудована людина, видно, що володіє різними психологічними технологіями, але , прочитавши матеріал семінару, я відчув себе якимсь роботом, машиною, яку намагаються “охмурити”, заспокоїти, загіпнотизувати. І мені це не подобається !!! І моя психіка противиться насиллю. Я побував на багатьох таких заходах, і нічого мене не вразило. Якийсь дитячий садок для дорослих! (Це я ще м”яко сказав) Я – доросла, самодостатня людина, можу себе заспокоїти, настроїти на потрібний лад. Якщо щось не виходить – шукаю емоційного балансу спілкуванням з природою, коханою, дітьми та внуками, друзями. ВИБАЧТЕ ЗА ВІДВЕРТІСТЬ!
Дякую за відвертість, Олександре! Я також врівноважую свої емоції спілкуванням з природою, тваринами, дітьми, для мене це доступно вдома. І серед педагогів моєї школи є такі як Ви та я, але я знаю, що багатьом моїм колегам складно врівноважити себе самим, їм необхідно, щоб їх вислухали, почути думку більш досвідчених та самодостатніх педагогів. Мета цього заходу не вразити, не відкрити нову теорію, а обмінятися досвідом та відволіктися від шкільної буденності.
Даний семінар наповнений вправами на релаксацію. Він насправді допомагає подолати професійне вигорання та підвищує емоційний стан. Вважаю, що дані заходи мають посідати важливе місце в роботі з викладачами.
Дякую за позитивну професійну відмітку