mail@urok-ua.com

Розробка бінарного інтегрованого заняття для дітей старшого дошкільного віку «В країні кімнатних рослин»

Автор: вчитель-логопед Доценко Оксана Володимирівна

Screenshot_8Мета заняття уточнювати уявлення дошкільників про кімнатні рослини, їх зовнішній вигляд, цілющі властивості, особливості догляду за ними. Закріпити знання дітей про прикмети зими і літа. Активізувати словник за лексичною темою «Кімнатні рослини». Удосконалювати діалогічне мовлення, зорове сприймання. Розвивати загальну та дрібну моторику пальців рук й психічні процеси: мислення, пам’ять, увагу, уяву.


 

МЕТА.

Продовжувати вчити дітей співвідносити схематичне зображення з відповідною словесною інструкцією.

Закріплювати навички культурного спілкування, позитивної соціальної поведінки, почуття належності до групи.

Виховувати доброзичливість у стосунках з дорослими та однолітками, любов до природи.

МАТЕРІАЛИ І ОБЛАДНАННЯ.

Кімнатні квіти: фіалка узумбарська, каланхое, алое, герань, сансев’єра, кактус, зігокактус. Гра-лото «Пори року», килимок з пазлів «Транспорт», «Тварини»; розрізна картинка «Фіалка узумбарська»; гра «Знайди кімнатну рослину за тінню», картинки-символи « Предмети догляду за кімнатними рослинами», великі тарілки з манною крупою, дитячий набір садових інструментів; предметні картинки на тему «Зима».

ХІД ЗАНЯТТЯ

Діти вітаються.

Раптом починає дути вітер, чути звуки завірюхи (запис).

Вчитель-логопед. Діти , ви чуєте ці звуки? На що вони схожі? Яку пору року вони нагадують? (відповіді дітей).

Вам холодно чи тепло від таких звуків? Покажіть як ви змерзли.

Вчитель-логопед. Так, дійсно, так взимку завиває завірюха. Діти, а чи знаєте ви прикмети зими? Я хочу це зараз перевірити. Але гра наша буде незвичайною. Я буду розповідати вірш про зиму, якщо я говорю про те, що взимку буває, ви говорите: «Так», а якщо це неправда: «Ні» (діти сідають на стільці).

 

Проводиться гра «Небилиці» з використанням картинок з прикметами зими.

Чи це правда, а чи ні, що мов сажа чорний сніг?

Білченята сплять узимку, а ведмідь гуля стежинкою.

Що улітку зайчик білий, а зимою зайчик сірий?

Що мороз холодний гріє, снігурі літати  не вміють?

Взимку вишні достигають, малюки у сніжки грають.

Що у річці садять квіти, що бува зимою літо?

Чи це правильно, чи ні, ну ж бо, розкажіть мені?

Вчитель-логопед. Молодці, діти, ви правильно все сказали.

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Чи хотіли б, милі діти,

Повернутися ви в літо?

А я знаю як це зробити. Якщо ми з вами правильно викладемо доріжку з цих пазлів, то потрапимо в справжнє літо. То ж починаємо!

Діти викладають доріжку з великих пазлів і вкладишів, розповідаючи з чим асоціюється кораблик, метелик, квіточка тощо. Виконавши завдання, проходять по доріжці і потрапляють до квіткового магазину. Розповідають господині магазину навіщо вони прийшли.  

Психолог (господиня магазину). Вітаю вас, діти! Рада вас зустріти. Дійсно, в моєму магазині живе цілий рік літо, бо тут завжди квітнуть і пахнуть квіти. Їх називають «кімнатними рослинами», Наші кімнатні рослини – це маленькі, але справжні  жителі Тропічних лісів Індії, Яви, Бразилії, пустель Африки, Мексики. Відвідуючи різні куточки Землі, мандрівники привозили цікаві рослини, частина яких приживалася у приміщеннях, оскільки там було тепло.  Для того, щоб вони радували нас цілий рік їм потрібний спеціальний догляд.

А подивіться, чи всі вони однакові? (відповіді дітей). Так, дійсно, вони відрізняються за формою і кольором листя, квітів,  є квіти, схожі на травичку, кущ, дерево. Але всі вони дуже красиві. А ще мої квіти чарівні. Я хочу вам про розказати, а ви повинні мені допомогти.

Фізкультхвилинка.

Хоч повірте, хоч не вірте, (піднімаємо плечі вгору)

Та здається так мені,

Що у  мене в магазині  (розведення рук всторони)

Квіти й справді чарівні.

І коли надходить вечір,

Й ніби спать прийшла пора, (кладуть руки під щічку, заплющують очі)

Квіти весело й завзято («каблучок»)

Починають танцювати.

Ось фіалочки у вальсі (кружляємо на місці)

Закружляли ніжно так…

А старий колючий кактус (присісти, ногу вперед на каблучок)

Витинати став гопак…

А герані, наче діти, (ведемо хоровод)

Стали дружно в хоровод…

Всі танцюють наш і квіти

До світанку без турбот.

(діти сідають на стільці).

Психолог. А зараз я хочу розповіси вам про квіти, які є в моєму магазині. А почну я свою розповідь  після того, як ви виконаєте мої завдання. Згодні?

  1. Завдання «Збери картинку з частин». Діти збирають картинку, на якій зображено узумбарську фіалку.

Психолог.  Молодці! Ця квітка називається фіалкою. Подивіться яка красива фіалка є у нас, як багато на ній квіточок. Люди говорять, що квіти – то посмішка природи. В природі їх існує дуже багато різновидів. Квіти у фіалки бувають блакитного, червоного, білого, рожевого кольорів. А як ви думаєте, навіщо нам в кімнаті потрібні такі квіти? ( відповіді дітей: вони прикрашають житло, створюють красу, очищують повітря). Мені здається, що ці квіти найбільше повернули нас у літо.

  1. Завдання. По контуру картонного шаблону (кактус без колючок в горщику) прищепити прищіпки.

Психолог. Як ви гадаєте, на яку квітку він схожий? (на кактус). А чи є в моєму магазині кактус? (діти знаходять рослину). Молодці! Насправді в мене є ще один кактус – декабрист. Бачите, які вони різні! Я вже говорила вам, що квіти мої чарівні, й одного разу в магазині трапилася ось така історія.

Коли в моєму магазині з’явився кактус, інші квіти не вірили, ще це рослина і ображали його, називаючи ліліпутом з голками,  крихітним їжачком. Але одного разу за маленький кактус заступився його брат – зігокактус ( в народі – декабрист). Він розповів, що цей кактус живе в пустелі, він дуже витривалий,  бо може довго жити під пекучим сонцем без дощика. А під своєю товстою щільною шкірою він зберігає воду й витрачає її дуже економно, завжди залишаючись зеленим. Колючками кактус захищається від тих, хто хоче забрати його воду. А декабрист, живе у вологих тропічних лісах, де достатньо сонячного світла і води,  й тому вони не схожі.

Але квіти все одно не вірили й продовжували ображати маленький кактус доки одного разу не сталося диво. Вранці рослини прокинулися від чудового аромату, який поширювала велика квітка надзвичайної краси. Це розцвів наш кактус. З того часу інші, більш привабливі квіти зрозуміли, що диво краси живе в кожному. Ось подивіться, як красиво цвітуть кактуси (показує картинки).

Вчитель-логопед. А ми знаємо пальчикову гімнастику про кактус.

В мене є  колюча квітка,  (показати прямокутник перед собою)

Дивиться в віконечко.  (зробити “бінокль” з долоньок)

Та її ви не чіпайте, (погрозити пальчиком)

А то дуже колеться. (вколоти пальчиком долоньку і зморщиться)

Не подушка для голок, (складені долоньки під щічку)

І вона не їжачок. (скласти долоньки, розчепірити пальці  «як їжак» )

Та не дасть себе в образу (негативний жест головою і вказівним пальчиком)

Захистить себе одразу. (скласти долоньки й пальчики в кулю).

  1. Завдання. Знайди зображення рослини за тінню (на картинках зображені: каланхое, алое, сансевєра, герань)

Психолог. Діти, всі рослини, зображення яких ви зараз знайшли мають лікувальні властивості.

Каланхое – якщо ви поріжетесь, то листочок цієї рослини допоможе зупинити кров і ранка швидко загоїться. А ще, коли ви застудилися і заклало ніс –  можна закапати декілька краплин соку каланхое. Носик почне дихати, але при цьому ви можете довго чихати.

Алое – сік цієї рослини несмачний. Але якщо його змішати з медом і правильно вживати, він допоможе вилікувати кашель, болі в животику, покращити апетит.

Герань – в народі називають «сухими духами». Ця рослина добре очищує повітря в кімнаті, допомагає зняти головний та вушний біль.

Сансев’єра – ця рослина також добре очищує повітря в кімнаті від мікробів. Присутність цієї рослини в домі сприяє зміцненню імунітету, і люди рідше хворіють грипом, ангіною й іншими застудними захворюваннями.

  1. Завдання. Вправа «Доповни речення».

Психолог. Малята, а чи знаєте ви як потрібно доглядати за кімнатними рослинами, щоб вони не хворіли і радували нас цілий рік? (Відповіді дітей).  У мене є ось такі знаки, які підкажуть вам, як це зробити. Психолог дає дітям знаки, на яких намальовані: сонце, серце, вікно, лійка, земля і пляшечка з добривами. Разом з вчителем-логопедом діти викладають на дошці знаки й доповнюють речення.

Кімнатні рослини необхідно поливати для того, щоб … вони не зів’яли (лійка).

Кімнатним рослинам потрібне сонячне світло, для того, щоб … вони могли добре рости (сонце).

Для того щоб рослини росли здоровими та красивими, їм потрібна … земля та добрива.

Кімнатним рослинам потрібно повітря, щоб … вони дихали (вікно).

Для того, щоб квіти радували нас своєю красою, їх потрібно… любити.  (серце).

Психолог. Молодці, діти, ви виконали всі мої завдання. Чи сподобалося вам в моєму магазині, ви відчули себе так, ніби повернулися в літо? (Відповіді дітей). Тоді на згадку про нашу сьогоднішню зустріч я пропоную вам намалювати свої враження. Це можуть бути квіти, про які ви дізналися в моєму магазині або які є у вас вдома, або ж це просто буде картинка про літо.

Діти малюють пальчиком по манній крупі. Потім розповідають про те, що вони намалювали.

Психолог. Дуже дякую вам, діти, мені теж сподобалась наша сьогоднішня зустріч. І я хочу подарувати вам одну з моїх найкращих квіток, ви поставите її в групі на вікно, будете доглядати за нею і матимете у себе на вікні маленьку частинку літа. А щоб ви правильно доглядали й за іншими квітами, я хочу подарувати вам набір інструментів й цікаву та корисну книжку.

Вчитель-логопед. Дякуємо, ми сьогодні дійсно потрапили в літо. Нам стало так тепло і затишно. Нас переповнює радість, якою ми хочемо поділитися з гостями. Давайте ми подаруємо їм пісеньку про квіти на підвіконні  (діти співають пісню «Квіти на підвіконні»,  слова Б. Мельничука, муз. М. Облещука)

Психолог. Якщо людина добре серце має,

Вона іде у світ добро творить,

В її очах любов і ласка сяють,

Така людина сонечком горить.

Будьте і ви маленькими сонечками, творіть добро, оберігайте природу, любіть нашу землю-матінку і вона подарує вам свою красу.

Господиня магазину прощається з дітьми і вони по доріжці «повертаються» до садочка.

Вчитель-логопед. Ми повернулися з вами назад, але не варто сумувати. Бо кожна пора року красива  й цікава по-своєму.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. цікаве заняття для дітей будь-якої вікової категорії. В легкій, цікавій та доступній формі автор спілкується з дітьми на тему кімнатних рослин. Діти пригадують знайоме, дізнаються нове, вчаться пізнавати, робити висновки. Особливо сподобався момент з пальчиковою гімнастикою і прищіпками. Дякую!

  2. Логопед розвивав знання дітей про прикмети зими і літа, активізував словник за лексичною темою «Кімнатні рослини», сподобалось завдання «Доповни речення», вчитель -логопед та психолог працювали над тим, щоб учні вміли відчувати, мали бажання доглядати за рослинами. Натхнення у роботі.

  3. Заняття у ігровій формі завжди приваблюють дітей. Конспект заняття доступний, лаконічний. Завдання цікаві і доступні для дошкільнят. Прекрасно, якщо заняття мають таку виховну мету, яка допоможе в майбутньому любити і оберігати природу. Дякую

  4. Гра -основа психічного розвитку і творчості дошкільника.Діти часто не звертають увагу на речі,які оточують їх.За допомогою інтегрованого заняття діти знатимуть про кімнатні рослини,звертатимуть увагу на них та доглядатимуть

  5. Оксано Володимирівно! Заняття дуже сподобалося. Повчальне, адже деякі діти, не знають кімнатні рослини, їх зовнішній вигляд, цілющі властивості, особливості догляду за ними. Дякую!

  6. Дуже приємно відмітити чудову співпрацю психолога і логопеда, видно, що вони гарно доповнюють один одного як на занятті, так напевно і в ДНЗ. Заняття цікаве, пізнавальне, розвиває навички культурного спілкування, виховує доброзичливість у стосунках з дорослими та однолітками, любов до природи. З повагою до колег!!!)))

  7. Гарний тандем співпраці вчителя-логопеда та психолога і наслідок – цікава, нестандартна розробка інтегрованого заняття. Зацікавила пальчикова гімнастика ( її також можна використовувати на уроках у школі),малювання на манній крупі. Дякую за цікаве, пізнавальне, розвивальне заняття.

  8. Часом дивуєшся, як багато знають наші діти. А це все заслуга нас – педагогів. 20 – 25 хвилин заняття, а скільки знань дітей розвинено, уточнено, розкрито. Гарне заняття.

  9. Мою увагу привернула фізхвилинка, пальчикова гімнастика про кактус.Особливо сподобався момент, коли діти викладають доріжку з великих пазлів та зустрічаються з хазяйкою квіткового магазину. Зміст конспекту сприймається з легкістю, а отже, творчому тандему психолога та логопеда все вдалося.

  10. Приклад ефективної взаємодії вчителя – логопеда і психолога. Такий тандем принесе багато користі дітям. Простежується логічна взаємообумовленість навчального, практичного, розвиваючого матеріалу на кожному етапі заняття. Чудова співпраця дала гарний результат – грамотно складене і проведене бінарне заняття.

  11. Цікаве заняття, непереобтяжене науковою термінологією, а в той же час пізнавальне і активізуюче , повністю відповідає досягненню поставлених цілей. Діти вчаться аналізувати, співставляти, висловлювати власні судження, передавати враження з допомогою малюнка. Малювання пальчиком по манній крупі візьму на замітку.