Розробка уроку інформатики, 7 клас. Висловлювання істинні та хибні висловлювання. Умовне висловлювання.
Автор: вчитель інформатики Кузьменко Наталія Олександрівна
Тема: Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання. Умовне висловлювання.
Мета уроку:
освітня: сформувати в учнів поняття висловлювання, хибних та істинних висловлювань, розглянути умовні висловлювання.
розвиваюча: розвивати в учнів логічне та творче мислення, сприяти всебічному розвитку, розвивати пізнавальний інтерес, алгоритмічне мислення, пам’ять, уважність.
виховна: сприяти вихованню в учнів інформаційної культури, виховувати старанність, пізнавальну зацікавленість до предмету, активність при вивченні нового матеріалу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп’ютери, проектор, підручники, роздатковий матеріал, презентація.
Клас: 7.
Хід уроку
І. Організаційний етап уроку. (5 хв)
Привітання вчителя.
Прийом «Психологічна настанова до успіху»
- Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте уважними, старанними та слухняними.
Прогнозування очікуваного результату.
Форма. Постер «Острови настрою». (Додаток 1)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за запитаннями. (3 хв)
- Що таке алгоритм? (В-дь: Алгоритм – це послідовність точно визначених дій, що призводять до вирішення поставленого завдання.)
- Термін «алгоритм» походить від імені кого? (В-дь: Узбекського математика Аль-Хорезмі).
- Який алгоритм називають алгоритмом із повторенням (або із циклом).
(В-дь: алгоритм із повторенням – це алгоритм, який містить цикл.)
- В якому середовищі можна складати алгоритм із повторенням?
(В-дь: В середовищі Scratch)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. (7 хв)
Запишіть в зошиті сьогоднішнє число, класна робота.
Вправа «Тренінг мислення».
Визначте закономірність у розміщенні чисел у кожному рядку і допишіть відповідно до цієї закономірності ще одне число. Розташуйте знайдені числа в порядку зростання.
19; 21 ; 23; 25 10; 15; 16; 25.
6; 9; 12; 15
16; 14; 12; 10
2; 4; 8; 16
Вчитель збирає тему у вигляді пазлів в порядку зростання чисел, які називають учні.
Отже, тема сьогоднішнього уроку «Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання. Умовне висловлювання». (Учні записують тему в зошит)
Мета нашого уроку: вивчити, що таке висловлювання; якими бувають висловлювання; які висловлювання називають умовними; навчитись розрізняти істинні та хибні висловлювання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. (10 хв)
Висловлювання – це розповідне речення, про яке можна стверджувати, що воно є або істинним, або хибним.
Поміркуйте, які з наведених речень є висловлюваннями.
- Київ – столиця України. (висловлювання)
- Відкрий книжку. (спонукальне речення)
- Який у тебе настрій? (питальне речення)
Висловлювання вважається істинним, якщо воно відповідає реальній ситуації, і хибним, якщо не відповідає.
Поміркуйте, які з висловлювань є істинними, а які хибними.
- Сьогодні четвер.
- Марс – супутник Землі.
- Сума кутів трикутника дорівнює 1800.
- Інформатика – наука про інформацію.
- 7 = 9.
Висловлювання виду «Якщо-то» називається умовним, бо воно містить умову, яка розміщена після слова «якщо», і висновок – після слова «то».
Висловлювання «Прямий кут дорівнює 900».
Складемо умовне висловлювання.
Якщо кут дорівнює 900, то цей кут прямий.
Завдання. Із запропонованих простих висловлювань складіть умовні висловлювання.
Кіт ховає носика | вийде фіолетовий |
Рік має 366 днів | буде холодно |
Змішати синій колір із червоним | рік високосний |
Відповідь: Якщо кіт ховає носика, то буде холодно.
Якщо рік має 366 днів, то рік високосний.
Якщо змішати синій із червоним, то вийде фіолетовий.
Умовне висловлювання може бути більш складним.
Приклад умовного висловлювання: «Якщо сума цифр натурального числа ділиться на 3, то число ділиться на 3, інакше число не ділиться на 3».
Висловлювання типу «Якщо-то-інакше», окрім умови має, два висновки.
Висловлювання: «Якщо сума цифр числа 679 ділиться на 3, то число ділиться на 3, інакше число не ділиться на 3».
Знайдемо суму цифр числа 679: 6+7+9=22, 22 не ділиться націло на 3, тоді істинним є висновок, який записано після слова «інакше».
ІV. Закріплення вивченого матеріалу. (7 хв)
Робота в парах
Завдання. Знайди на малюнку зайвий об’єкт. Обгрунтуй свій вибір. Запиши про нього два істинні та два хибні висловлювання. (Додаток 2)
Робота в групах
Завдання. Розмістіть пропущені слова, щоб утворились істинні та хибні висловлювання. (Додаток 3)
Фізкультхвилинка (1 хв)
- Ви добре попрацювали і тепер настав час для фізкультхвилинки.
Я називаю вам твердження, а ви уважно слухаєте і виконуєте, якщо твердження є істинним для вас.
- Якщо ти хлопчик, то потупочи ногами.
- Якщо ти дівчинка, то помахай руками.
- Якщо блакитні очі маєш то плесни у долоні, інакше покрутись поволі.
- Якщо ти любиш інформатику, то присядь три рази, інакше чотири рази.
- Якщо ти у спідниці то покрути головою, інакше доторкнись носочків рукою.
- Якщо ти людина, то тихенько за парту сідай.
V. Закріплення вмінь та навичок. Робота за комп’ютером. (6 хв)
Робота із навчальною презентацією. (Додаток 4)
Релаксація. Вправи для очей.
Заплющіть очі. Уявіть себе біля озера в парку. В парку знаходиться чортове колесо з різнокольоровими кабінками. Оберіть собі одну з них і слідкуйте за нею очима. Колесо обертається. Кабінка опускається. Стоп. Відкрийте повільно очі і подивіться у далину.
VI. Підведення підсумків уроку. (5 хв)
Гра «Продовж висловлювання».
Вчитель говорить початок висловлювання, а учні його продовжують.
Виставлення оцінок за урок.
Рефлексія «Острови настрою»
V. Домашнє завдання. (1 хв)
Прочитати § 3.2. (сторінка 73)
Виконати завдання: 2; 4 (сторінка 75)
Ви розробили цікавий урок, підібрали завдання, що
розвивають у дітей уяву, пам’ять, логічне мислення, уміння працювати самостійно і в колективі;
виховують в учнів бережливе ставлення до комп’ютерної техніки. Успіхів вам в роботі.
Вдало скомпонований урок, використані різноманітні цікаві завдання, які дозволяють розвивати в учнів логічне мислення, пам’ять, увагу. Думаю учні із задоволення працюватимуть під час такого насиченого уроку. Дякую за гарну розробку
Розробка уроку цікава актуальна та відповідає методичним вимогам до написання конспекту.
Мені сподобалася вправа “Тренінг мислення.” такого прийому я не використовувала, та думаю спробувати в себе на уроці.
Хороша розробка уроку, раціонально та ефективно використовуються організаційна форма, методи та прийоми навчання. Хотілося б, щоб такий урок почався з мотивації навчальної діяльності. Як на мене, то можна менше часу виділити на організаційний етап уроку, а додати його для виконання практичного завдання. Домашнє завдання відповідає нормативним вимогам, але не прослідковується диференціація завдань.
Колего, ви підібрали цікаві завдання. Учні залюбки будуть виконувати. Вправи носять навчальний, розвиваючий, виховний характери; формують і підтримувати прагнення учнів до відкриття нового, підвищують інформаційну культуру учнів. Успіхів вам.
Дуже творчий, цікавий і змістовний урок! Цікаві використано прийоми і техніки. Учителю бажаю ентузіазму, творчого пошуку і натхнення у нелегкій справі!