Розробка уроку природознавства в 1 класі на тему “Дерева. Кущі. Трав’янисті рослини”
Автор: Вчитель початкових класів Дмитрієва Тетяна Володимирівна
Тема. Дерева, кущі, трав’янисті рослини,
Мета: розширити знання учнів про ділення рослин на групи — дерева, кущі трав’янисті рослини; учити визначати породи деяких дерев за певними ознаками, закріпити знання будови рослин; розвивати спостережливість; прищеплювати бережливе ставлення до природи,
Обладнання: презентація
ХІД УРОКУ
І. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ
- Фронтальне опитування.
— Про що говорили на попередньому уроці?
— Чому рослини відносять до живої природи?
— Що необхідно для розвитку рослин?
— Назвіть частини рослин.
— Яка частина рослини найголовніша?
- Читання вчителем тексту «Суперечка між органами рослини».
К о р і н ь. Я найголовніший! Я закріплюю рослину в ґрунті, я напуваю її водою і годую поживними речовинами. А те, що я першим з насіння з’являюся, говорить про мою важливість.
Листок. Ти, корінець, живеш у темноті. Це я готую поживні речовини, мені допомагає сонечко. Це я підказую людям, коли рослину потрібно полити, підживити.
Стебло. Що б ви без мене робили? Ні кореню без мене не жити, ні листю. Це ж мої трубки — волокна допомагають рухатися воді і поживним речовинам по всій рослині.
Квітка. Не сперечайтеся. Все, що ви робите, — для мене. Якщо мене не буде — не буде й насіння. Буде квітка — буде насіння, а значить буде рослина.
Насіння. Я, я найголовніше! Усе, що ви взяли з ґрунту, повітря, води — усе це для мене, щоб я зріло, дало життя новій рослині.
То який же орган найголовніший?
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Рослини на Землі зустрічаються всюди. Ви чули вислів: «Рослини — зелений одяг Землі»? Як ви його розумієте?
— Розгляньте малюнок. (На малюнку зображені дерево, кущ, трав’яниста рослина.)сл..6
— Чи можна назвати ці рослини деревами?
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, на які групи поділяють рослин за їх | будовою, зовнішнім виглядом. Будемо вчитися розрізняти дерева.
III. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
І, Розповідь учителя з елементами бесіди.
Дійсно, рослини, які ви бачите на малюнку, належать до різних груп. ? Як же розрізнити ці рослини? За якими ознаками можна дібрати їм «друзів» у групи?
Рослини, які мають один твердий дерев’яний стовбур (стебло росли ни), — це дерева.
— Які дерева ви знаєте?
— Рослина, яку ви зараз бачите на малюнку, має одне стебло? (Учитель показує зображення куща.)
Якщо рослина має декілька твердих дерев’янистих, але більш тонких, ніж у дерева, стебел, — це кущ. У куща гілочки починаються одразу від землі.
— До якої групи можна віднести ромашку? Чим вона відрізняється від куща, дерева?
Ромашку ми відносимо до трав’янистих рослин. Трав’янисті рослини мають м’яке стебло з листочками, квітами. Майже завжди нижчі за дерева. Хоча і є трав’яниста рослина, яка виростає до 7 м у висоту. Це баньян. (сл..10) До трав’янистих рослин ми відносимо соняшник, зернові культури, а також овочеві,
2. Дидактична гра «Зберіться в групу»,
— У кожного з вас є картка із зображенням якоїсь рослини. За якою ознакою ви будете визначати, до якої групи належить рослина?
— Я викликаю рослини групи «Кущі». (Ті, у кого є картка із зображенням куща, виходять до дошки. Інші перевіряють, щоб не було помилки.)
— Які ознаки мають кущі?
— Я викликаю трав’янисті рослини.
— Чим ви відрізняєтеся від кущів і дерев?
— Я викликаю дерева.
— Які ознаки підкажуть, що це дерево?
3. Фізкультхвилинка.
4. Продовження розповіді вчителя з елементами бесіди.
— Яку користь дають рослини?
— З полів, городів до нашого столу поспішають овочі. Чим вони корисні? (У них багато вітамінів, які необхідні людині.)
— Які страви можна приготувати з овочів?
— Скільки не живе людина, вона завжди милується квітами, оточує себе ними, Які назви квітів ви знаєте?
— Розгляньте малюнки. З яких кущів ці ягоди? (Малина, аґрус, смородина, лыщина.)
— Які ягоди ви любите?
— Що можна приготувати з ягід?
У ягодах теж міститься багато вітамінів* Малинове варення взимку юпоможе швидше одужати, якщо ви захворієте.
— Розгляньте зображення дерев. Які з них ви знаєте?
— Що в них спільного?
— Чим вони відрізняються одне від одного?
— Як упізнати березу? вербу?
— Яке листя у клена? каштана? дуба?
— Які плоди у цих дерев?
Про дерева, кущі, трави складено багато віршів, пісень. Здавна на-юд ставився до рослин з пошаною, вірив, що вони є оберегами від хво-юб, злих сил.
— Що дають нам усі рослини?
— Як люди повинні ставитися до зеленого дива планети?
— Рослини ще називають легенями планети. Чому?
— Легені — орган дихання людей і тварин. Рослини допомагають дихати чистим повітрям. Згадайте, що рослини виділяють через листя? (Кисень.)
— А що вбирають у себе? (Вуглекислий газ.)
ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
(Робота з підручником. ) Виконання завдань на с. 22 зошита.
— На які групи поділяються рослини?
— Відгадайте загадки.
Восени у нього крона, Наче золота корона.
(Клен.)
Батьком зветься недарма — Височить над усіма.
(Дуб.)
Біла, наче сніг, кора І тоненькі віти. Що за дерево таке? Відгадайте, діти.
(Береза.)
Навесні рожевий цвіт, Восени червоний плід.
В неї повно колючок, Колеться, мов їжачок. (Шипшина.)
— Який рядок ілюструє малюнки?
— Яка рослина є «зайвою» в першому ряду? Чому?(кущ)Обведіть відповідний малюнок.
— До якої групи належать рослини, що залишилися?
— Який малюнок є зайвим у другому ряду? (дерево)Чому?
— Обведіть «зайвий» малюнок у третьому ряду. (кущ) До якої групи належить ця рослина? . •
Відгадайте, з яких дерев ці плоди.
Вітер їх скида на брук, Стукотять вони: тук-тук. І скидають кожушки… Що це за плоди такі?
(Каштани.)
Не дівчина, а сережки має. (Береза.)
Гілочки рогаті,
А плоди — крилаті.
(Кленові «вертольотики».)
— З’єднайте лініями листочки дерев і відповідні плоди (завдання 2).
— Як розмножуються ці рослини?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Бесіда.
— Яку тему вивчали на уроці?
— Чим корисні рослини?
— За якою ознакою ми відносимо рослини до групи дерев?
— Як визначити, що рослина належить до групи кущів?
– Чим особливі трав’янисті рослини?
- Творча гра «Дерево» (за К. Фопелем).
Станьте поряд із своїм стільцем. Зробіть глибокий вдих і заплющте очі. Уявіть, що ви — дерево. Ваше коріння глибоко вростає в землю. У вас виростає нове коріння. Ви міцно стоїте на землі. Розкиньте руки в сторони — це ваші віти. На вітах росте листя. Крізь ваші віти дме легкий вітерець, але коріння підтримує стовбур, і ніякий ураган не може вирвати вас із землі. Розкажіть, що ви відчували.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
– У які групи можна об’єднати рослини?
— Які ознаки різних груп рослин ви можете назвати?
– Чому потрібно бережливо ставитися до рослин?
Презентація до уроку
Гарний, простий, звичайний урок. Такі уроки вчителі проводять щодня. Дякую вам за надиний матеріал – це велика допомога вчителям початківцям. Чудова презентація з реальними фотографіями занурює дітей у живий світ природи. Дякую.