Розробка уроку з фізики в 7 класі: Розв’язування задач з теми «Сила пружності. Сила тяжіння. Вага тіла».
Автор: вчитель фізики Єфімова Юлія Олексіївна
Урок удосконалення знань та вмінь учнів розв’язувати задачі з теми «Сила пружності. Сила тяжіння. Вага тіла»
Тема уроку: Розв’язування задач з теми «Сила пружності. Сила тяжіння. Вага тіла»
Мета уроку: навчальна: закріпити й поглибити знання учнів про сили в механіці;
продовжити формувати фізичне мислення, вміння і навички застосовувати фізичні знання в конкретних практичних умовах; формувати компетентність розв’язування задач;
розвиваюча: розвивати вміння аналізувати фізичні явища під час розв’язування задач; розвивати пам’ять і логічне мислення учнів;
виховна: виховувати уважність, зібраність, спостережливість.
Тип уроку: урок удосконалення знань та вмінь учнів розв’язувати задачі.
Обладнання: обладнання для демонстрації сил в механіці (брусок, пружина, набір тягарців, динамометр, штатив), дидактичний роздатковий матеріал.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ми з вами живемо у світі, де все постійно змінюється, рухається, взаємодіє.
Життя – це рух. Ми вивчаємо механічний рух, який відбувається за рахунок дії сил, взаємодій між тілами.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Які ви знаєте сили? (сила тяжіння, вага тіла, сила пружності)
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку
V. Розв’язування задач.
- Сила пружності
Запитання:
- Сила пружності – це?
- Деформація – це?
Дослід: Покладемо лінійку на дві підставки. На лінійку поставимо тягарець. Яке явище спостерігаєте? Які сили діють на тіло?
- Види деформації.
- Яку деформацію називають пружною?
- Яку деформацію називають пластичною? (Визначити види за допомогою малюнків)
Дослід: велика пружина
- Формула сили пружності. (Записати на дошці)
Розв’язування якісних задач:
- На кінці гнучкої дощечки стоїть хлопчик, який готується до стрибку. Яке явище ви бачите на малюнку? (деформація)
Розв’язування експериментальної задачі:
Визначити жорсткість пружини. Обладнання: динамометр, лінійка, вантаж
(Підвісити до динамометра вантаж, подивитися на значення сили пружності та за допомогою лінійки виміряти на скільки видовжилася пружина)
Розв’язування розрахункових задач:
- Визначити видовження пружини, якщо на неї діє сила 10 Н, а жорсткість пружини 500 Н/м.
2) (додатково на листах) Жорсткість пружини 30 Н/м. Яка сила пружності виникає, якщо видовжити пружину на 2 см?
- Сила тяжіння
Дослід: До пружини підвісити вантаж. Пружина видовжиться. Чому саме вниз буде видовження? (на вантаж діє сила тяжіння, напрямлена донизу)
Запитання:
- Сила тяжіння – це?
- Прилад для вимірювання сили?
Дослід: до великого динамометра, прикріпленого на штативі, підвісимо
1 маленький вантаж (покаже силу 1 Н); великий вантаж (покаже силу 4 Н)
- Від чого залежить сила тяжіння?
- Формула сили тяжіння. (Записати на дошці)
Розв’язування якісних задач:
- Чому мʼяч, кинутий вертикально вгору, падає на землю?
- Чому вгору візок важче везти, ніж з гори?
- Чи однакові сили тяжіння у тіл? Чому? (на малюнку)
Розв’язування розрахункових задач:
- Яка маса тіла, якщо на нього діє сила тяжіння 250 Н?
- Яка сила тяжіння діє на алюмінієвий кубик зі стороною 12 см?
3)(додатково на листах) Обчислити силу тяжіння, що діє на найменшу пташку на Землі – колібрі масою 2 г.
4) Яка сила тяжіння діє на сосновий куб обʼємом 0,5 м3, якщо густина сосни 800 кг/м3 ?
- Вага тіла
Запитання:
- Вага – це?
- Чим відрізняється вага тіла від сили тяжіння?
- Формула ваги тіла. (Записати на дошці)
Розв’язування якісних задач:
- Хлопчик сидить за партою. До чого прикладена вага хлопчика?
- На які тіла діє вага в кожному випадку? (на малюнку)
- Чи може вага тіла дорівнювати нулю? (невагомість) (приклади на малюнках)
Розв’язування розрахункових задач :
1) Скільки важить бензин обʼємом 25 л?
2)(додатково на листах) Визначте вагу дубового бруска розміром 150×500×150 мм, якщо густина дуба 800 кг/м3.
3) Якою є вага сталевого кубика з ребром завдовжки 10 см?
VІ. Підведення підсумків уроку.
VIІ. Домашнє завдання: Повторити конспект, формули;
Творче завдання: доповідь у зошиті – «Використання сил у житті»
Добротна розробка уроку. Автор підібрала достатню кількість задач на раніше вивчені теми. Однак, є пара запитань:
– Яким є дослід з великою пружиною?
– Незрозуміло, чому в домашньому завданні відсутній розв”язок задач?