Розробка уроку з теми “Розв’язування рівнянь і задач”, 5 клас
Автор: вчитель математики Чернова Наталія Григорівна
Тема: Розв’язування рівнянь і задач
Мета: перевірити вміння розв’язувати рівняння, закріпити вміння складання рівнянь для розв’язання задач. Розвити логічне мислення, абстрактне мислення, формувати вміння бачити закономірності, міркувати за аналогією. Виховувати творче ставлення до справи, спостережливість, наполегливість у досягненні мети.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
ХІД УРОКУ:
- Організаційний етап.
Роздаються картки самоконтроля,
КАРТКА САМОКОНТРОЛЯ
НЕ кажи «НЕ ВМІЮ», кажи «НАВЧУСЬ»
Вид роботи | Мої успіхи на уроці | Бали |
Домашня робота | ||
Усний рахунок | ||
Знання правил | ||
Робота біля дошки | ||
Робота з карткою | ||
Самостійне розв’язання вправ | ||
Інші види роботи |
сигнальні картки, записуємо дату, тему уроку.
- Перевірка домашнього завдання (самоперевірка)
Знайти корені рівнянь
(х + 243) + 467 = 718;
у + (278 – 39) =242;
216 : z + 479 = 515, а потім знайти суму коренів
х = 8, у = 3, z = 6, сума 17.
2 бали в картку самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал, якщо є помилка.
Усний рахунок
90, 45, 3, 84, 72, 9, 36, 18, 90.
Перевірка за допомогою сигнальних карток. 2 бали в картку самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал, якщо є помилка.
- Перевірка на знання правил:
- Рівняння;
- Корінь рівняння;
- Розв’язати рівняння;
- Невідомий доданок;
- Невідоме зменшуване;
- Невідомий від’ємник;
- Невідомий множник;
- Невідоме ділене;
- Невідомий дільник.
Тести на мультимедійній дошці:
Розв’язати рівняння:
87 + х = 100
- 187; 2) 23; 3) 13; 4) Інша відповідь
75 – х = 14
- 89; 2) 61; 3) 56; 4) Інша відповідь
у – 603 = 22
- 581; 2) 626; 3) 600; 4) Інша відповідь
х + 92 = 98
- 190; 2) 6; 3) 16; 4) Інша відповідь
Число 2 є коренем рівнянь:
- х + 3 = 5; 2) 10х – 11 = 9; 3) 3х + 13 = 16;
х + 3 + х = 9 – х; 2 – корінь.
2 бали в картку самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал, якщо є помилка.
- ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
- Письмове розв’язання вправ: робота з підручником і робота за картками.
№ 574 (1; 2)
Розв’яжіть рівняння:
- (7х – 24):12 + 26 = 31;
(7х – 24):12 = 5;
7х – 24 = 60;
7х = 84;
х = 12.
Відповідь: 12.
- (99 – 9у)8 + 14 = 86;
(99 – 9у)8 = 72;
99 – 9у = 9;
9у = 90;
у = 10
Відповідь: 10.
№ 572
Від деякого числа відняли 60, отримане число зменшили на 25. В результаті отримали число 12. Знайдіть невідоме число.
(х – 60) – 25 = 12;
х – 60 = 37;
х = 97
Відповідь: 97
Картка № 1 (робота в парі)
РОЗВ’ЯЖІТЬ РІВНЯННЯ:
21(18 + х) = 714;
14х + 4х – 48 = 240
- 21(18 + х) = 714;
18 + х = 34;
х = 16
Відповідь: 16.
- 14х + 4х – 48 = 240;
18х = 288;
х = 16.
Відповідь: 16.
Картка № 2
РОЗВ’ЯЖІТЬ РІВНЯННЯ:
12 (152 + 19х) = 2052
12(152 + 19х) = 2052;
152 + 19х = 171;
19х = 19;
х = 1
Відповідь: 1.
Картка № 3
РОЗВ’ЯЖІТЬ РІВНЯННЯ:
17х – х + 5х -19 = 170
17х – х + 5х – 19 = 170;
21х = 189;
х = 9
Відповідь: 9
Картка № 4
РОЗВ’ЯЖІТЬ ЗАДАЧУ ЗА ДОПОМОГОЮ РІВНЯННЯ:
Батько з сином посадили 108 кущів помідорів, причому батько посадив у 2 рази більше, ніж син. Скільки кущів посадив син?
Нехай син посадив х кущів, тоді батько посадив 2х кущів. Оскільки разом вони посадили 108 кущів, складемо і розв’яжемо рівняння:
х + 2х = 108;
3х = 108;
х = 36.
Отже син посадив 36 кущів.
Відповідь: 36 кущів.
Картка № 5
РОЗВЯЖІТЬ ЗАДАЧУ ЗА ДОПОМОГОЮ РІВНЯННЯ:
Валентин подарував Валентині троянди і орхідеї, причому орхідей було в 4 рази менше, ніж троянд. Скільки троянд подарував Валентин, якщо відомо, що їх було на 51 більше, ніж орхідей?
Нехай орхідей х, тоді троянд 4х. Складемо і розв’яжемо рівняння:
4х – х = 51;
3х = 51;
х = 17. Отже, орхідей – 17, троянд – 68.
Відповідь: 68 троянд.
2 бали в картку самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал, якщо є помилка
- Скласти рівняння для розв’язання задач 1, 2, 3, 4, 5 на мультимедійній дошці.
- На двох машинах разом 32 т грузів. На одній машині 18т. Скільки тон на другій машині?
- Петя задумав число. Якщо відняти його від 390, то має 185. Яке число задумав Петя?
- У бідоні було декілька літрів молока. Після того, як до нього налили ще 23 л, а потім вилили 32 л, то в бідоні стало 24 л молока. Скільки літрів молока було в бідоні спочатку?
- Андрій спіймав 51 рибку. Декілька рибок він подарував другу, після чого у нього залишилось 37 рибок. Скільки рибок Андрій подарував другу?
- Після того, як швидкість потяга збільшилась на 17 км/год, вона стала 85 км/год. Яка була швидкість спочатку?
ВІДПОВІДІ
№ задачі | Рівняння |
1. | х + 18 = 32 |
2. | 390 – х = 185 |
3. | (х + 23) – 32 = 24 |
4. | 51 – х = 37 |
5. | х + 17 = 85 |
2 бали в картку самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал, якщо є помилка
- Логічна вправа. Підсумки уроку.
(х + 17) – 3 = 18 Г
АБВГДЕ
(8 – х) + 19 = 22 ?
Наприкінці уроку вчитель проводить рефлексію. Учням роздаються картки з питаннями, учні пишуть відповідь 1 словом: «так» чи «ні».
1. Чи було цікаво на уроці? | |
2. Чи були труднощі на уроці? | |
3. Чи сподобалось на уроці? | |
4. Чи був урок корисний для тебе? |
- Домашнє завдання:
Розв’яжіть рівняння:
- 7 (х – 19) = 133;
- 9 (213 – 2х) = 927;
- 1344 : (х + 26) = 32.
Розв’яжіть задачу:
З вершини прямого кута проведено промінь так, що він ділить прямий кут на два кути, один з яких більший за другий на 300. Знайдіть величину кожного з утворених кутів.
Кожному учню роздається пам’ятка:
ПАМ’ЯТКА
Як розв’язуються задачі за допомогою рівнянь
- Прочитайте задачу
- Позначте невідоме через х
- Знайдіть залежність між іншими компонентами задачі
- Спираючись на дані задачі, складіть рівняння
- Запишіть відповідь
ПРИКЛАД
Фермери Іванов, Петров і Сидоров зібрали на своїх полях 600 кг полуниць. Петров зібрав у 2 рази більше, ніж Іванов, а Сидоров – на 128 кг більше, ніж Іванов. Скільки кг полуниць зібрав кожний фермер?
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ
Нехай Іванов зібрав х кг полуниць, тоді Петров зібрав 2х кг, а Сидоров (х + 128) кг полуниць. Оскільки разом вони зібрали 600 кг полуниць, то складемо і розв’яжемо рівняння:
х + 2х + (х + 128) = 600;
х + 2х + х + 128 = 600;
4х + 128 = 600;
4х = 600 – 128;
4х = 472;
х = 472 : 4;
х = 118.
Отже, Іванов зібрав 118 кг полуниць, Петров зібрав 2 ∙118 = =236 (кг) полуниць, а Сидоров 118 + 128 = 246 (кг) полуниць.
Відповідь: 118 кг, 236 кг, 246 кг.
Наталія Григорівна, спасибі за змістовий, насичений урок. Єдине, не вистачає прийомів інтерактивної технології, що створюють умови для формування в учнів творчих умінь, розвитку їх пізнавальної діяльності, самостійності, індивідуальних творчих здібностей. За картки самоконтролю та рефлексію – окреме спасибі.
Рівняння та задачі на складання рівнянь, для учнів 5 – го класу, традиційно не є найлегшою темою, а тому їх розв’язування повинно супроводжуватися детальним аналізом, на що звертає увагу вчитель. Надзвичайно насиченй урок, запропоновано дуже багато, як на рівень 5 класу, завдань різного виду складності, великі сумніви, що подолають хоч половину із запланованого.