mail@urok-ua.com

Розробка відкритого уроку виробничого навчання Щеплення плодових дерев

Автор публікації
ПІБ автора: Карпенко Михайло Володимирович
Посада: Викладач, майстер виробничого навчання
Місце роботи: Північний центр професійної освіти
Оцініть:

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ПІВНІЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ

Кодимське територіально відокремлене спеціалізоване відділення

 

 

 

 

 

 

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

відкритого уроку виробничого навчання

 

«ЩЕПЛЕННЯ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ»

 

 

 

 

Розробив майстер виробничого навчання

Карпенко Михайло Володимирович

 

 

 

 

КОДИМА 2023

ПЛАН УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ

Тема програми: Плодівництво. Весняні роботи в плодовому саду.

Тема уроку: Щеплення плодових дерев.

Мета уроку:

Навчальна мета: Формування уміння підбирати інвентар; організація  робочого місця, ознайомлення з основними прийомами щеплення плодових дерев, проведення науково-дослідницької роботи по підготовці підщеп та прищеп до щеплення та щеплення плодових дерев.

Виховна мета: Виховувати інтерес до процесу пізнання. Виховувати в учнів любов до майбутньої професії. Дбайливе відношення до навколишнього середовища,  інвентарю, самостійність в прийнятті рішень.

Розвиваюча мета: Розвивати в учнів пам’ять, логічне мислення, зв’язне мовлення, вміння аналізувати, порівнювати, творчий підхід до організації виробничого процесу. Самостійно робити висновки і узагальнення.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь, навичок.

Дидактичне забезпечення: проектор, мультимедійна дошка, мультимедійна презентація, відеоматеріал, інструкційно-технологічні картки до виконання роботи, роздатковий матеріал.

Матеріально – технічне забезпечення: секатор, пилка садова, ножі садові(окуліровочний, копуліровочний), секатор для щеплення, стрічка для замотування місця щеплення, садовий вар, спирт(для дезінфекції інструменту), живці, підщепи.

Тривалість роботи – 6 годин.

Міжпредметні зв’язки: – плодоовочівництво, охорона праці, біологія та екологія.

Список основної та додаткової літератури:

Основна:

  1. Барабаш О.Ю. Технологія вирощування овочів і плодів. – К.: Вища школа, 1993. – 324 с.
  2. Барабаш О.Ю. овочівництво.-К.: Вища школа, 1994.
  3. Барабаш О.Ю., Федоренко В.С. Овочівництво і плодівництво.-К.: Вища школа, 1987.
  4. Барабаш О.Ю. Технологія виробництва овочів і плодів. – К.: Вища школа, 2004.
  5. Гіль Л.С., Пєшковський А.І. Сучасні технології овочівництва закритого і відкритого ґрунту. Ч.І. Закритий грунт: Навчальний посібник.- Вінниця: Нова книга, 2008.
  6. Каблучко Г.О. Гапоненко Б.К. Плодівництво.-К.: Вища школа, 1990.
  7. Лихацький В.І., Бур гарт Ю.Е. Овочівництво. Практикум.- К.: Вища школа, 1994.
  8. Підберезький В.Г. Плодоовочівництво: Навчальний посібник.-К.: 2007.
  9. Усик Г.Е., Овочівництво.-К.: Вища школа, 1988.

Допоміжна:

  1. Технологія виробництва овочів і плодів: Підручник /О.Ю. Барабаш, В.С. Федоренко та ін. – К.: Вища школа, 1993. – 326 с.
  2. Овочівництво і плодівництво. 3-е видання, доповнене і перероблене Білецький П.М., Роман І.С. – К.: Вища школа, 1978. – 448 с.
  3. Г.Є. Усик, О.Ю. Барабаш Овочівництво – 2-е видання, перероблене. – К.: Вища школа, 1988. – 269 с.
  4. Овочівництво. Білецький П.М.- К.: Вища школа, 1970. – 420 с.
  5. Плодівництво: Навчальний посібник / Г.О. Каблучко, Б.К. Гапоненко та ін.- К.: Вища школа, 1990.
  6. Лихацький В.ІФ., Бур гарт Ю.Є. Овочівництво: Практикум. – К.: Вища школа, 1994.
  7. Матвєєв В.П., Рубців М.И. Овощеводство. – М.: Агропромиздат, 1985.
  8. Плодоводство. Под ред. В.А. Клесникова. – М.: Колос, 1979.
  9. Алиев Э.А., Смирнов Н.А. Технология возделывания овощных культур и грибов в защищенном грунте. – М.: Агропромиздат, 1987.
  10. Промышленное садоводство. Сенин В.И., Клочко П.В. и др. – К.: Урожай, 1987.

 

ХІД УРОКУ:

І Організаційна частина (3-5 хв):

  • перевірка наявності учнів за списком;
  • перевірка спецодягу;
  • перевірка готовності до уроку.

ІІ Вступний інструктаж:

  1. Актуалізація знань:
  • повідомлення теми, мети та завдання заняття;
  • цільова установка проведення уроку;
  • допуск з техніки безпеки;
  • перевірка опорних знань, умінь та навичок учнів, необхідних їм для подальшої роботи на уроці.

Перевірка знань з техніки безпеки та охорони праці:

Фронтальне опитування.

  • Які вимоги ставляться до спец. одягу плодоовочівників, взуття, щоб робота була безпечна?
  • Техніка безпеки з при роботі з ручним інвентарем.
  • Вимоги до інвентарю.
  • Перша допомога при травмуванні.
  • Вимоги безпеки по закінченню роботи.

(Розпис в журналі по т / б. )

Перевірка знань, умінь, навичок здобутих на уроках теоретичного навчання з теми: Щеплення плодових дерев.

Робота в малих групах ( розгадування кросворду (додаток 1))

  1. Вивчення нового матеріалу:
  • Повідомлення нової навчальної інформації;
  • Показ нових прийомів трудової діяльності;
  • Пояснення характеру і послідовності роботи учнів на уроці;
  • Опитування учнів і пробне виконання ними нових прийомів, показаних майстром;
  • Відповідь майстра на запитання учнів;
  • Підведення підсумків вступного інструктажу.

Повідомлення нової навчальної інформації

Теоретичні відомості

Щеплення плодових дерев: як зробити, методи, час Щеплення – найоптимальніший спосіб розмноження плодових дерев. Щоб отримати заповітний сорт, слід неухильно дотримуватися правил і термінів проведення робіт. Які секрети щеплень дерев в саду важливо знати?      

Принципи проведення щеплень 

Щеплення – це спосіб розмноження дерев і кущів за допомогою штучного зрощування частини однієї рослини (прищепи) з іншим (підщепою). Щеплення дозволяє:

  • отримати культурну рослину з кореневої порослі або сіянців;
  • сформувати бажану крону дерев;
  • замінити один сорт на інший без викорчовування рослини;
  • омолодити дерево при старінні;
  • підвищити імунітет рослини, його врожайність, опірність складним кліматичнихм умовам і хворобам.

  Прищепа – завжди культурний (сортовий) побіг або брунька. Підщепою ж може виступати старе дерево, сіянець (в т.ч. дичка), коренева поросль.  

Способи проведення щеплення:

  1. Окуліровка. Метод, що дозволяє прищеплювати сплячу бруньку під кору молодого побігу (не більше 1 см завтовшки). Прищепа повинен бути в довжину не менше 3 см і обов’язково захоплювати «п’яту» – деревину.
  2. Копуліровка. Для щеплення одинакових по товщині прищепи та підщепи використовують цей метод. Зрощувальні частини щільно прикладають один до одного зрізами.  
  3. За кору. Живці щепи вставляють під кору підщепи, зазвичай це скелетна гілка або стовбур старого дерева. Товщина підщепи в цьому випадку кратно перевищує товщину щепи.
  4. В розріз. Держак щепи повинен мати меншу товщину, ніж підщепа. Прищеплювану гілку, заточену в формі клина, вставляють в бічний розріз, поєднуючи тканини.
  5. В розщеп. Для заміни або відновлення крони плодового дерева підщепу розщеплюють на 2 або 4 частини і вставляють в розщеп аналогічне число живців прищепи.
  6. Зближення. Найменш відомий спосіб, який застосовується для гілок або стовбурів, що перетинаються або дотичних один з одним. У кожному конкретному випадку садівник повинен підбирати відповідний для нього спосіб щеплення в залежності від наявного для роботи прищепного матеріалу.  

Терміни проведення щеплення  

 Терміни щеплення дерев безпосередньо пов’язані з процесами сокоруху в тканинах рослин. Найбільш успішні роботи, здійснені на піку активності руху соків, але до розпускання бруньок – навесні. Менш популярна щеплення дерев восени до заморозків – у вересні або першій половині жовтня. Багато садівників використовують календар щеплень плодових дерев, щоб не помилитися з вибором строків, адже у кожної культури свої особливості росту і розвитку. Наприклад, першими навесні прокидаються сливи, черешні та абрикоси. Крім того, найкращий час для заходу залежить від регіону вирощування і особливостей поточного року. Чим раніше в регіоні настає весна, тим раніше можна починати роботи.      

Вікно перегляду документа
Вікно перегляду презентації

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *