Розробка заняття з математики для дітей старшого дошкільного віку
Автор: Вчитель-дефектолог Фільченкова Лариса Іванівна
На занятті закріпляються навички лічби в межах 10 (предметів, звуків) за допомогою різних аналізаторів. Діти вчаться порівнювати предмети за величиною, орієнтуватися у просторі. Корегуються недоліки логічного мислення, кмітливості, уваги, пам’яті, зв’язного мовлення. Формується вміння бачити, спостерігати, виділяти суттєве.
Тема. Кількісна і порядкова лічба в межах 10. Величина предметів.
Мета. Закріпляти навички лічби в межах 10 (предметів, звуків) за допомогою різних аналізаторів. Вчити порівнювати предмети за величиною, орієнтуватися у просторі. Корекція недоліків логічного мислення, кмітливості, уваги, пам’яті, зв’язного мовлення. Формувати вміння бачити, спостерігати, виділяти суттєве. Виховувати бажання працювати самостійно, цікавитися математикою.
Демонстраційний матеріал. Казкові персонажі до казки «Рукавичка», набір цифр, ігри («Рахуй далі», «Знайди доріжку для жабки», «Велике – маленьке», «Чого скільки?», «Знайди малюнок і назви його», «Домалюй предмети»), малюнок з геометричних фігур, задачі – жарти, тамбурин, пересувна дошка.
Роздавальний матеріал. Лічильні лінійки, лічильний матеріал (ялинки, рукавички), картки – завдання, олівці.
Методичні прийоми. Психогімнастика, математичні вузлики, мозкова атака, хвилина творчості.
Хід заняття
- Психологічний настрій.
– Малюки, ви добре спали?
Без плачу сьогодні встали?
Всі до мене поверніться,
усміхніться…
В нас гостей зараз багато,
Треба всіх їх привітати.
(діти вітаються з гостями)
-Діти, ви любити казки? От і сьогодні до нас завітала казка, але вона незвичайна, математична. У казці трапилась ось яка пригода. Пішов дід до лісу за дровами та й загубив…
– Що загубив дід? (Рукавичку). Зажурився старий, мерзнуть руки. Сів він на пеньок, голову схилив. Допоможемо діду зігрітися? Давайте погріємо ручки. (Діти хукають на свої ручки, розтирають пальчики, долоньки).
- Кількісна лічба в межах 10.
– А ще ми з вами пограємо у гру «Рахуй далі». Я називаю число 3. Рахуй далі, Поліно! (4,5,6). Рахуй далі, Данило! (7,8,9,10). Я називаю число 10. Рахуй далі, Ганно! (9,8,7,6). Рахуй далі, Маргарито! (5,4,3,2,1).
-Добре, гарно рахували, дідуся своєю лічбою зігріли.
- Робота з геометричними фігурами.
– Давайте допоможемо дідусеві знайти рукавичку. А щоб ми швидше її знайшли, подивіться ось на цей малюнок.
- На що схожий малюнок?
- З яких геометричних фігур він складається?
- Скільки геометричних фігур використано?
– Ось ми й знайшли те, що загубив дід (показ рукавички)
- Розв’язування задач
– Побачила рукавичку .. (хто?) Мишка і стала проситися: «Впусти мене, рукавичко, погрітися, змерзли мої лапки».
А рукавичка у відповідь: «Спочатку виконай моє завдання»
- Скільки рук у людини?
- Скільки очей у світлофора?
- У якої геометричної фігури немає ні початку, ні кінця?
- На груші виросло п’ять яблук, а на ялинці лише два. Скільки всього яблук виросло?
– Добре! Молодці! Допомогли і Мишці. Впустила рукавичка Мишку.
- Лічба і називання чисел
– А тут скаче … (Жабка) та й собі проситься. Ми тебе пустимо до рукавички, але ти повинна перейти через річку, назвавши по порядку цифри.
– Впустила Мишка Жабку. Стали вони жити… вдвох.
- Фізхвилиника
– Дивіться: стрибає … Зайчик-побігайчик: «Пустіть мене погрітися»
– Пограйся з дітьми у гру «Велике – маленьке», тоді пустимо. (Діти стають півколом)
– Я називаю великі предмети (будинок, слон, жирафа) – ви піднімаєтесь навшпиньки, тягнетесь в гору, показуючи їх розмір. Якщо я називаю маленькі предмети (шишка, мишка, голка) – присідаєте і опускаєте руки.
– Ось ми Зайчику допомогли і трішки відпочили.
- Робота з множинами («Чого більше?»)
– Поки ми з вами відпочивали, прибігла до рукавички… Лисичка-сестричка. Їй теж дали завдання.
- На верхню смужку покладіть (діти рахують кількість звуків тамбурина) 6 рукавичок.
- На нижню викладіть ялинок на одну менше.
- Скільки рукавичок? Ялинок?
- Чого більше: рукавичок чи ялинок?
- Що треба зробити, щоб їх стало порівну?
– Стала жити в рукавичці і Лисичка. Живуть – хоч тісненько, зате тепленько.
- Орієнтування у просторі («Знайди малюнок і назви його»)
– Коли це… Вовчик-братик приплентався до рукавички. Почув він про неї від лісової поштарки Сороки-білобоки і захотів до рукавички. Вовчик хоче з вами погратися.
Від стрілочки – 1 клітинка вгору, 3 праворуч;
– 2 клітинки вгору, 1 ліворуч;
– 3 клітинки вгору, 2 праворуч;
– 5 клітинок вгору, 2 ліворуч;
– 5 клітинок вгору, 1 ліворуч;
– 6 клітинок вгору.
– А яку тварину ми не знайшли?
- Гра «Домалюй предмети»
– Ой, дивіться, ще й Ведмідь-набрідь тут як тут. Давайте допоможемо і йому. Він хоче, щоб ми домалювали малюнки (зайчик без вуха, собачка без хвоста, жаба без очей).
– Ось і Ведмедик у рукавичці. Тепло їм там, дружно вони живуть.
- Підсумок заняття
– А дід тим часом послав свого песика шукати рукавичку. Він знайшов її. Загавкав голосно! Із рукавички вискочили всі звірята (давайте їх порахуємо) і розбіглися по лісу. А песик приніс дідові рукавичку, за що його пригостили смачною кісточкою. А ми гарно попрацювали і дістали хороші знання.
Дуже цікавий матеріал! Думаю, що після подібних освітніх заходів у дітей не тільки складеться ідеальне математичне уявлення, але і пам’ять на все життя про педагога, що так прикрасив їх дитинство!
Цілісний сюжет, цікава наочність стимулює дітей до вправляння в математичних завданнях через дидактичні ігри, пізнавальні завдання, вихователю вдалося ненавязливо готувати руку дитини до письма. Доречно б було згрупувати завдання за розділами програми .
Ларисо Іванівно ! Ваш матеріал до заняття неординарний та цікавий, пізнавальний та нетрадиційний. Усе продумано творчо згідно вимог. Заняття оцінюється “на відмінно”,хоч є помилки, можливо, це “із-за неуважності”, перевірте.Дякую за цікаве заняття.