mail@urok-ua.com

Розвивальне заняття з дітьми старшої групи

“Веселка настрою”

Автор: практичний психолог Шевченко Оксана Андріївна

практичний психолог Шевченко Оксана АндріївнаМета: ознайомити дітей з поняттями «емоції» та «настрій»; вчити розуміти власні почуття; розвивати здатність до емпатії; створювати пози­тивний настрій, знижувати емоційне напруження; розвивати неординарне мислення, фантазію.

Обладнання: фотографії людських облич з різними емоціями; малюнки казкових героїв з різними настоями; набір різнокольорових кружечків по кількості дітей; плакати на яких намальовані мак, вогонь (червоного кольору), курча, сонце (жовтого кольору), трава, ліс (зеленого кольору), незабудка, небо (блакитного кольору), дзвіночок, море (синього кольору), слива, квітка бузку, (фіолетового кольору), морква, апельсин, (жовтогарячого кольору), піктограми з різними емоціями.

ПЛАН ЗАНЯТТЯ

  1. Привітання
  2. Бесідапро настрій
  3. Психогімнастика «Коли весело тобі, роби так!»
  4. Гра-драматизація «Веселка»
  5. Прощання

Хід заняття

  1. Привітання.

Добрий день, діти! Подивіться у нас сьогодні багато гостей І я хочу похвастатися перед гостями які в нашому садочку розумні та веселі дітки. Подивіться як вони вміють товаришувати та вітатися. А як ми сьогодні будемо вітатися? (діти пропонують форму вітання «Торкатися двома долоньками і тертися носиками говорячи «Добрий день….») Приємно коли до тебе звертаються, називаючи твоє ім’я? Значить тебе люблять, поважають, цінять.     Тож давайте привітаємося називаючи один одного по імені і не забуваємо посміхатися. Я бачу що у вас сьогодні хороший настрій.       Давайте привітаємося з нашими гостями і подаруємо їм свої посмішки та поцілунки, хто що хоче подарувати.

  1. Бесіда про настрій.

Діти, ви часто чули такі слова   «хороший настрій». А що ж це таке, давайте про поговоримо. Сідайте. (діти сідають в коло на подушки). Яким він може бути? А що хочеться робити, коли у вас гарний настрій? (співати, танцювати, говорити сміятися) Коли в людини гарний настрій, вона задоволена, радіє чомусь, то на обличчі людини з’являється, що? (посмішка). Людина від радості може: засміятися, крикнути «Ура!», підняти руки догори, підстрибнути, затанцювати, обняти когось, заспівати, потерти руку об руку і навіть заплакати. Але це будуть сльози радості.

А коли зникає хороший настрій і ми починаємо сумувати. Хочеться посидіти мовчки, не хочеться нічого робити, голова опущена, плечі опущені, бігати на хочеться. Що може бути причиною суму? (погане самопочуття, неприємності, невдачі, коли тебе не люблять, навіть коли погана погода, коли немає друзів, коли обманули, коли хтось образить, коли тобі самотньо). А як можна покращити настрій, що можна зробити? (поспівати, поговорити з кимось, з’їсти щось смачненьке, послухати веселу музику, подивитися улюблений мультик, погратися з доросли в гру, піти погуляти на вулицю, допомогти другові, одягти улюблений одяг). А коли людина починає злитися або сердитися, то який настрій в неї? (Поганий) Обличчя у цієї людини схоже на хмару, червоніє, м’язи напружуються. Коли людина гнівається вона – може кричати, тупотіти ногами, розмахувати руками, ламати, бити, руйнувати речі, кидати, навіть битися. А що ж є причиною такого стану людини? – коли її образили, сказали щось неприємне, образили, вдарили, штовхнули, заважають щось робити, забороняють, або примушують щось робити. Гніватися це не добре і не погано. Але коли гніваєшся, то робиш те, чого не ватро було робити. А ви знаєте що можна зробити аби перестати злитися: можна потанцювати, пострибати, побігати навколо будинку, постукати кулаком по столі, покидати м’ячик. А коли ми побачили щось цікаве і незвичайне, дивне, несподіване, незрозуміле, то що в нас з’являється подив на обличчі тоді: очі широко відкриваються, робляться круглими, брови піднімаються вгору, рот може відкритися. Коли це може бути? (коли кішка плаває, коли вдома з’явився новий собака, коли Дід мороз принесе подарунок).

А коли нас злякали, то ми боїмося? А чого ми боїмося? (висоти, злої собаки, коли пожежа, грім гримить, коли нас наказують, щось нового, несподіваного). Яке обличчя у Страху?   Брови підняті, бліде обличчя, хочеться в туалет, тіло і серце тремтить, можуть бігти сльози. Ось бачите скільки є на світі емоцій. І кожна емоція викликає в нас певний настрій.

Ось вам кольорові кружечки, роздивіться їх.

Діти, а як ви гадаєте, якого кольору:

  • Сумний настрій?
  • А веселий?
  • А якого кольору щастя?
  • А якого кольору горе?
  • А якого кольору злість?
  • А якого кольору ваш настій зараз?

Діти піднімають кольорові кружечки які, на їхню думку відповідають даному емоційному стану.

Щоб ваш настрій став ще кращим давайте допоможемо йому в цьому.

  1. Психогімнастика : якщо весело тобі ти роби так (під музику)
  2. Стук в двері з’являється дівчинка Плакса.

Д: Бачу вам тут весело, а я весь час плачу.

П: Ти хто? І чому ти плачеш? Чому тобі сумно?

Д: Я Плакса. А потрапила до вас з Остова Плакс. Колись наш острів називався Радість. Але нас всіх зачарувала зла чаклунка. І тепер всі на нашому остові плачуть і не сміються.

П: Але ж вас можна роз чаклувати? Чи можемо ми тобі допомогти?

Д: Мені можуть допомогти тільки ті, хто зможе виконати всі завдання чаклунки.

П: Діти може допоможемо жителям Остова Плакс? Розчаруємо їх?

А що ж треба робити?

Д: Ось лист в якому все описано.

П: Сідай, Плаксо, і заспокойся. Діти, допоможемо жителям остова знову стати радісними?

П: Що ж в цьому листі чаклунка пише. Так:

1– треба відгадати який емоційний стан у цих людей. Давайте подивимося а який же настрій ось в цих казкових героїв. (діти говорять про настрій кожного героя і показують мімікою емоційні стани).

2 – А як ви думаєте які на смак злість, страх, сором, спокій, щастя, радість?

3 – Нам необхідно зробити «дерево настою». У вас є піктограмки – необхідно вибрати вірну емоцію. Радість, злість, сум, подив, страх. Подивіться яке гарне дерево в нас вийшло.

4 – Так тут ще одне завдання, а називається воно «Веселка»

  1. Гра-драматизація «Веселка»

Нам треба перетворитися на чарівні олівці, які вміють малювати веселку (радугу) Для цього нам потрібно сказати чарівні слова. А хто з вас знає чарівні слова? «рекс – пекс – фекс кругом себе покрутися в олівець перетворися»

Діти, ви знаєте, що різний настрій буває не тільки у людей, а ще й у птахів, тварин, і навіть у погоди і в самої землі. А коли поганий настрій у природи? Як вона це показує? (Йде дощ, небо затягнуте хмарами, завірюха, грім гримить, блискавка блимає) А коли хороший настрій, як природа це демонструє? (небо блакитне, сонечко яскраво світить, хмари розсіюються, проходить дощик і на небі з’являється веселка).

Психолог. Часто під час дощу ти стоїш біля вікна, дивишся, прислухаєшся, і тобі починає здаватися, що всі речі мають голос, що всі вони розмовляють. І твої кольорові олівці теж, правда? Чуєш?

Червоний. Я — мак, я — вогонь!

Жовтогарячий. Я — морква, я — апельсин, я — зоря!

Жовтий. Я — пушок каченяти, я — пшениця, я — сонце!

Зелений. Я — трава, я — садки, я — ліс!

Блакитний. Я — незабудка, я — лід, я — небо!

Синій. Я — дзвіночок, я — чорнило, я — море!

Фіолетовий (шепоче). Я — слива, я квітка бузку, я — сутінки!

Психолог. Та ось дощ стихає. І разом з ним замовкають кольорові олівці, Над горизонтом встає веселка. (Діти піднімають зображення веселки.) То тут, то там падають поодинокі дощові краплинки. (І разом з ними діти — кольорові олівці промовляють слова).

Червоний. Дивіться: веселка — це я!

Зелений. І я! (Радіє)

Жовтогарячий. І я!

Блакитний. І я! (Вигукує)

Жовтий. І я! (Посміхається)

Фіолетовий. І я! (Сміється)

Психолог. Усі радіють веселці над горизонтом — і вогонь, і апельсин, і пшениця, і трава, і небо, і море, і бузок. У ній — усе. Отож буде гарна погода! Та гарний настрій буде в нас!

Час нам повертатися до дитячого садка. Щоб повернутися необхідно сказати чарівні слова «рекс-пекс-фекс кругом себе покрутися і в дитину перетворися» Ось ми вже звичайні діти.

Що ж, діти, ми впоралися із цими завданнями. Жителі Остова Плакси більше не будуть плакати, чари злої чаклунки знищено. Ми змогли перемогти її. Діти, а який настрій зараз у Плакси? Вона стала якою? (веселою, радісною). Ну що, Плакса, бачу ти вже повеселішала, стала веселою, радісною. Передавай привіт своїм друзям і більше не сумуйте, будьте завжди радісними та веселими. До побачення.

Діти ми сьогодні навчилися розуміти емоції людей, навчилися ними керувати, навчилися розпізнавати настрій людей, розуміти свої власні почуття.

Заняття наше закінчилося.

  1. Нам час прощатися

Кожен погляд , кожне слово

Мають значення,

Попрощаємося з вами:

– До побачення

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Хороше заняття для ознайомлення дітей з поняттями «емоції» та «настрій» , “почуття”. Оксана Андріївна вчить дітей розуміти не тільки емоції оточуючий, але й власні, керувати ними, співпереживати іншим (почуття емпатії). Автор використовує багато дієвих технік, які сприяють кращому досягненню поставленої мети заняття.

  2. Грамотно спланована робота з визначення емоційних станів, з використанням традиційних і нетрадиційних прийомів, В ході бесіди про настрій варто використовувати практичний метод: покажи гнів, радість,сум,подив, страх тощо.

  3. Початок заняття налаштовує на позитив: миле вітання, усмішки, атмосфера відкритості (не боїмося розповісти про свої страхи).Чудове рішення – порівнювати колір із оточуючими предметами та явищами. На своїх заняттях я також малюю з дітками сонячними, мандариновими олівцями. Заняття сприяє дружній атмосфері у колективі. Особливо, якщо похвалити кожен колір та розповісти про його потрібність у цьому світі.

  4. Цікаве заняття. В кінці всі кольори себе знайшли на ВЕСЕЛЦІ ! А де ж подівся синій колір ? Нажаль одне маленьке слово позбавило дитину знайти себе в кінці заняття .