Сценарій позаурочного заходу з англійської мови для 4 класу «День народження однокласника»
Автор: вчитель англійської мови Сопільняк Нажія Ізмаілівна
Підсумковий урок у формі шкільної вистави за підручником “WELCOME 2” проводився у 4 класі школи з поглибленим вивченням англійської мови. Урок-вистава дає можливість учням продемонструвати, а батькам побачити набуті знання. Урок-вистава сприяє зацікавленості як учнів, так і їх батьків у покращенні вивчення учнями іноземної мови. Більш того, урок-вистава дає можливість учням вдосконалити навички усного мовлення, розвивати пам’ять та увагу, виховувати почуття взаємодії під час роботи в колективі.
МЕТА: Вдосконалення навичок усного мовлення; поглиблення інтересу та любові до вивчення англійської мови; розширення кругозору та світогляду; розвиток пам’яті та уваги; виховання відчуття колективізму.
ОБЛАДНАННЯ: костюми та реквізити для сценок, аудіо записи.
Хід заняття:
На сцену виходять ведучі
Pupil1. Good morning dear ladies and gentlemen.
Pupil2. We are glad to welcome you at our performance.
Pupil1. We hope you will enjoy this play.
Pupil3. Our guests, be ready to enjoy. We are starting. Let’s sing the song about our performance.
Учні виконують пісню, яку вивчали у підручнику “WELCOME 2”
Welcome to our world
Come in and close door
Welcome boys and girls
There’s lots of fun in store!
Welcome to our world!
Meet our friends and join the fun
Say hello to everyone!
Clap your hands and stamp your feet
Welcome to the beat!
Welcome to the beat!
Welcome to our world
Come in and close door
Welcome boys and girls
There’s lots of fun in store!
Welcome to our world!
Read and write or look and say
Ready, go, let’s start today!
Sing our songs and be our guest
Welcome be the best!
Welcome be the best!
Welcome to our world
Come in and close door
Welcome boys and girls
There’s lots of fun in store!
Welcome to our world!
Лунає весела музика і на сцені з’являється іменинник.
Anton: Hello! I’m Anton.
It’s my birthday today.
I’m waiting for my friends and for my guests so
I cooked delicious food for them.
There are also apples, banana and kiwi fruit on the table.
I like fresh fruit juice and apple juice is my favourite.
З`вляються поступово гості і вітають іменинника з Днем народження на англійській мові.
Lera: Hello Anton!
It is the day of all the year,
of all the year, this is the day!
Surprise, surprise to Anton dear,
It’s your ten’s today.
Eugenia: Hello Anton! I’m glad to congratulate you
on your birthday. Be happy, be healthy on every day in the year.
Vlad: Hello.
Anton: Welcome my friends.
Sit down at the table, please and treat yourselves to apples, bananas, kiwi fruit and oranges.
Гості сідають до столу та розмовляють.
Eugenia: Do you like drinking fresh tea?
Anton: Yes, I do. I like drinking fresh tea with lemon.
Lera: How often do you eat apples and other fruit.
Anton: I eat apples every day.
Vlad: Are bananas your favourite?
Anton: Yes, they are. Bananas are my favourite food.
Vlad: Oh. I am fond of bananas too.
They are so sweet.
З’являється джин Масід, який є другом іменинника та запрошених гостей.
Masid: Hello everybody!
I’m the cleverest man in the world.
All pupils: Oh, Masid. You are the funniest man in the world.
Masid: All my family are genies and we can make wonders.
Vlad: Why do you like making wonders?
Masid: Because I want to make people happy.
Lera: Oh. It’s great. Let’s go to Spain.
Eugenia. Let’s go to Italy.
Vlad: Let’s travel to France or America.
Anton. Let me think. I want to see a panda because it is the most unusual animal in the world.
All pupils: Let’s go to China.
Джин Масід обертається навколо себе зі своєю магічною паличкою та промовляє магічні слова.
Masid: Vergardio Levioso.
Змінюються декорації і гості з іменинником потрапляють до Китаю.
All pupils: Oh. We are in China.
З’являється панда.
Sophia: Hello. I’m panda.
Учні починають розмову з пандою.
Vlad. Where do pandas live?
Sophia: We live in China in the forest.
Lera. How long do pandas live?
Sophia: Pandas usually live for fifteen year.
Eugenia: What do pandas eat?
Sophia: We eat leaves and bamboo. But I want to try pizza.
Anton. I want to taste pizza too. Let’s go to Italy.
Masid: Italy is a beautiful country.
What do you know about the history of pizza.
What was the first pizza like?
Eugenia. The first pizza was like bread with some olive oil and honey on top.
Vlad: What do you know about first tomatoes pizza?
Were there tomatoes in Italy?
Anton: No, there were not any tomatoes in Italy.
As a result, the first pizzas were without tomatoes. They were with honey.
Eugenia: Queen Margarita’s favourite pizza was tomato, cheese and basil.
На сцену виходять пекарі.
Baker 1 and Baker 2: Hello. Welcome to “Fun food”. We’re the best bakers in the world.
Пекарі співають пісню про піцу з підручника “WELCOME 2”.
Pizza is my favourite food,
Pizza, Pizza is so good!
Put some cheese on top of it,
Pizza, Pizza it’s a hit!
Put your favourite food on it,
You don’t need a knife or plate!
Eat it hot, or eat it cold,
Eat it when you’re young or old!
Pizza is my favourite food,
Pizza, Pizza is so good!
Put some cheese on top of it,
Pizza, Pizza it’s a hit!
Пекарі розмовляють про приготування піци.
Baker 1: Today our chef Mateo is making a pizza.
Baker 2: Yes! Pizza is everybody’s favourite food, young and old, rich and poor!
Baker 1: So, how many tomatoes do you need?
Baker 2: Not many! Just two tomatoes. And some cheese, of course.
Baker 1: How much cheese?
Baker 2: Not much! Just five slices! We’ll put the tomatoes on the pizza base!
Baker 1: Then we’ll put the cheese on top. Easy!
Baker 2: After that we’ll put our pizza in the oven and bake it for fifteen minutes.
Eugenia: But we haven t got any tomatoes, cheese, onions, olive oil and flour. We haven’t got any green peppers.
Baker 1: I have got a shopping list. Oh, some letters are missing. I can’t read the words.
Пекарі звертаються до присутніх гостей за допомогою знайти зниклі букви.
Bakers : Please, our guests, help us find these letters.
Дві команди, що складаються з батьків та учнів, відгадують зниклі букви,щоб вірно записати слова зі списку продуктів.
Eugenia: Now we must write these words. Which team can write these words quicker?
Команди змагаються.
C…..E…..S…..
T…..M…..T…. …..S
G….. …..EN P…..P….. ……R…..
O…. ….. V….. O….. …..
F….. …… …….R
(cheese, tomatoes, green peppers, flour)
Anton: Thanks everybody for your help. Now we can make our pizza.
Пекарі готують піцу, учні смакують її та хвалять.
All pupils: Oh, рizza, pizza. It’s so delicious.
Учні сідають до столу і проводиться конкурс англійських скоромовок, в якому можуть прийняти участь і запрошені гості.
Anton: Dear guest. I want to make our holiday happier. Let’s have a competition.
Who can say the tongue-twisters the best?
Who will be a winner?
Скоромовки написані на дошці. Всі бажаючі приймають участь.
- Phil is a firefighter but he takes photos in his free time!
- Can you see the cheetah’s teeth and the sheep’s feet?
- Too much chocolate gives children a stomachache!
- She was in the shoe shop at six o’clock on Saturday!
- The dinosaur I saw had sharp claws!
Обирається найкращий з учасників конкурсу скоромовок і він отримує приз .
Masid: Dear friends, have you got any wishes?
Anton: I have got the third wish. Let’s go to a summer camp. It is the best place to rest with my friends.
All pupils: We want to go to a summer camp!
Anton: Let’s remember a song about our summer camp.
Учні співають пісню про літній табір з підручника “WELCOME 2”.
Summer camp
Oh, we’re going
To go to a summer camp,
We are going to go in May!
Oh, we’re going
To go to a summer camp,
We are going to play all day!
Summer’s coming,
Summer’s coming!
Summer’s on its way!
Summer’s coming,
Summer’s coming!
Summer’s on its way!
Anton: We hope you enjoyed our performance. Thank you for your time!
Summer holidays are waiting for us. See you next year.
Шкільна вистава закінчується.
Додати свій оригінальний, методично витриманий продукт до якісних НМК (особливо – Британських), – непросто, але авторці розробки це вдається просто блискуче. Велика кількість учасників перфоменсу – дуже важливо! Вдалий, захоплюючий і для учасників, і для глядачів, захід. Чудовий стимул для подальшого опрацювання англійської мови.
На такому уроці як найкраще створені умови для розвитку мовлення у дітей. Свій день народження діти полюбляють більш за все, тому очікування свята з подарунками – гарна ідея. А оскільки задіяно багато учнів, то всі більш уважні один до одного. Спочатку слухають, а потім починають і говорити англійською. Дуже гарно, що такий захід пропонується до уваги батьків.
Захід добре продуманий і підготовлений. Враження, ніби знаходишся в англомовному середовищі. Навіть до гостей учні звертаються англійською мовою. Велике спасибі!
Колеги, скористайтесь матеріалом заходу вчителя Сопільняк Н.І. до дня народження однокласників. Я бачила цей захід і була вражена вміннями дітей. Це приклад “англійської” шнтеграції в життя.