mail@urok-ua.com

Симфонія життя Богдана Слющинського

Мета:

  • знайомство з життям та творчістю Б.В.Слющинського;
  • розвиток креативності учнів, залучення до дослідницької діяльності, до вмілого аналізу поетичних творів;
  • виховання патріотизму, любові до природи рідного краю, високої духовності.

Тип. Урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет Б.Слющинського, виставка малюнків учнів до творів поета,диск із записом пісень Б.Слющинського, мультимедійна дошка.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Настановчо-мотиваційний етап.

  1. Звучить пісня «Материнський образ» (Видео 1)

У пам’яті минуле губиться з роками,
У серці біль вщухає, тамуються думки.
Материнський образ нестертими стежками
З’являється до мене, як із небес зірки.
Приспів: Материнський образ свято бережу,
Материнський образ я в душі ношу,
В радості і в горі материнські зорі
Шлях мій неозорий пильно , пильно стережу.
Добрий , ніжний погляд , усмішка ласкава,
Дотик рук цілющий,лагідність в словах,
Материнський образ,мов сонячна заграва,
Мов вічний поклик серця,молитва на устах.

  1. Вступне слово вчителя.

Мене дуже схвилювала ця пісня.
-А що відчули ви,слухаючи її?
-Хто міг би написати цю прекрасну пісню:жінка,чоловік,молода чи літня людина?

  1. Учень знайомить з автором пісні.______________________________

Сучасне маріупольське культурне,літературне,наукове життя неможливо собі уявити без імені Богдана Слющинського. Член Національної Спілки письменників України,член Національної Всеукраїнської музичної спілки,член творчого об`єднання композиторів Донеччини… А ще – кандидат соціологічних наук,професор кафедри філософії та соціології Маріупольського державного гуманітарного університету… Композитор,поет,письменник,вчений… Саме цій людині присвячений наш сьогоднішній урок з літератури рідного краю(оголошення теми й мети заняття).

ІІ. Операційно-пізнавальний етап.

1.Уведення учнів у життєвий світ та творчу лабораторію митця.

Учні презентують у групах заздалегідь підготовлені проекти.

І група. Життєвий шлях Б.Слющинського.__________________________

Слющинський Богдан Васильович народився 1 квітня 1947р. в с. Стрептів Львівської області. У 1949р. батько із сім`єю переїхали до Львова. Після закінчення середньої школи у 1964р. вступив до Львівського державного музичного училища,яке закінчив із відзнакою. Під час навчання в музичному училищі працював концертмейстером дитячої студії,а також багатьох хорових і танцювальних колективів міста,грав на балалайці в оркестрі народних інструментів. У 1972році переїхав на роботу на о.Сахалін, де працював викладачем,директором Тимовської дитячої музичної школи. З 1979р.по 1983р. – завідувач відділу культури Тимовського райвиконкому. Працюючи на о. Саалін,Богдан Васильович продовжував здобувати освіту. І у 1980р. закінчив Хабаровський державний інститут культури,факультет «Оркестрове диригування».

ІІ група. Слющинський та Маріуполь._______________________________

У 1983році Богдан Слющинський повернувся в Україну. У місті Жданові,Донецької області(сьогодні м.Маріуполь) з 1983 по 1985рр. працював заступником директора Палацу культури металургів комбінату ім. Ілліча,з1985 по 1986рр. директором дитячої й вечірньої музичної школи №1,пізніше завідувачем відділу культури Жданівської (Маріупольської)міської ради(1986-2000рр.). З 2000р. – доцентом кафедри музикознавства,заступником завідувача цієї кафедри та заступником факультету Приазовського державного технічного університету. Цього ж року закінчив докторантуру при Міжнародній кадровій Академії,захистив дисертацію й отримав науковий ступінь доктора філософії в галузі соціології. З 2003р.- доцентом кафедри соціально-політичних дисциплін,деканом філологічного факультету,професором кафедри філософії та соціології МДГУ(з 2010р.МДУ),де працює до сьогодні на посаді завідувача кафедри філософії та соціології.

ІІІ група. Творчий доробок поета.___________________________________

Як бачимо з попередніх виступів,діапазон творчості Богдана Васильовича Слющинського багатогранний,інтереси безкінечні… І все-таки є дещо,що робить життя цієї талановитої,небайдужої людини більш значущим,зримим і сприятливим для кожного. Це дещо-поезія,поетичне сприйняття світу,що дано не всім,а лише з неба обдарованим людям. Почавши писати вірші в одинадцятирічнім віці,Богдан Васильович і через багато десятиліть успішно трудиться в літературі. Ним написано і видано сім поетичних збірок!(«Втомлена надія», «Відлуння», «В обіймах часу», «Осінній вітряк», «Витоки», «Подих вітру», «Світанкова роса»).

Поезію Богдана Слющинського відрізняють глибоке знання життя рідного народу, його національних традицій,гуманізм,любов до людей,Батьківщини і природи. Вірші написані рідною українською мовою,емоційні,патріотичні,задушевні,сповнені філософськими роздумами над нашим непростим життям…

2.Активізація резервів учнів з теорії літератури.

  1. «Мозковий штурм»:

– Які є роди літератури?

– Що таке лірика?

– Які є жанри ліричних творів?

– Назвати види лірики.

  1. Згадати порядок аналізу ліричного твору.
  1. Слово вчителя.

Прослухавши проекти учнів,ми вже знаємо про життя та знайомі з його творчим доробком . Тепер час зайнятися аналізом його поезії.

Учням пропонується декілька віршів,наприклад,зі збірки «Світанкова роса».                                       

  1. Проблемне завдання:

– Як з цих віршів видно ставлення поета до рідного краю?

– Які види лірики поєднуються у поезіях Богдана Слющинського?

ІІІ. Корекційно-рефлексивний етап.

1.Слово вчителя.

На сьогоднішньому уроці ви переконалися в тому, що в рідному нашому місті живе і працює талановита та прекрасна людина – Богдан Васильович Слющинський. Мені ж пощастило більше ніж вам,бо я раніше не просто дізналася про нього,а й зустрілася з ним особисто. Під час цієї зустрічі я змогла запитати в митця про все,що мене цікавило.

  1. Метод «мікрофону».

Яке питання ви б поставили Богдану Васильовичу після нашого сьогоднішнього уроку?

  1. Ремарка вчителя. Я переконана,що багато хто з вас зможе поставити ще й не одне питання,якщо станете студентами нашого МДУ,де на кафедрі соціології чекає на зустріч з вами Богдан Васильович.

ІV. Домашнє завдання. .Вивчити один із віршів напам`ять.

V. Підбиття підсумків. На сьогоднішньому уроці ми говорили про літературу рідного краю, зокрема про творчість Б.В.Слющинського.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Цікавий приклад уроку вивчення літератури рідного краю. Було корисно познайомитись із новим ім’ям, пізнавально. Але мені особисто не подобається подібне структурування уроку, також немає диференціації домашнього завдання.

  2. Дуже подобається мені,коли на уроці звучить українська гарна пісня.Вона налаштовує на певні роздуми,на емоції.На уроці задіяні різні види робіт:робота в групах,мікрофон.Урок не перенасичений різними технологіями,а все в міру.Спасибі!