Урок з предмету “Я у світі” для 3-го класу
Твоя країна – Україна. Історичні скарби України
Автор: вчитель початкових класів Козікова Валентина Миколаївна
Тема. Твоя країна – Україна. Історичні скарби України.
Мета. Розширити і поглибити знання учнів про історичні скарби України, формувати в школярів громадянську компетентність, національну свідомість, почуття гордості за історичне, культурне та духовне життя наших предків; виховувати гуманне ставлення до спадщини українського народу, викликати бажання вивчати, берегти і примножувати багатство рідного краю.
Обладнання: мультимедійна презентація, опорні таблички, роздаткові картки.
Хід уроку
І. Організація класу, створення позитивного настрою
Всі почули ми дзвінок
Він покликав на урок
Який у нас урок?
Відкриваємо скриньку гарного настрою
– Усміхніться, подаруйте усмішку гостям, друзям , мені. Дякую. Я вам також дарую усмішку і бажаю гарної співпраці на уроці.
Тихенько сідайте.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Розгадування загадки.
Щоб дізнатися про що сьогодні йтиме розмова на уроці, пропоную відгадати загадку.
То хто ж вона?
В світі одна
Всім потрібна вона? (Батьківщина)
– Як же зветься наша Батьківщина?
– Що ви вже знаєте про Україну?
ІІІ – Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
- Визначіть тему уроку, прочитавши анаграму.
ВОТЯ НАЇКРА – НАЇУКАР
Так, дійсно,на уроці ми будемо говорити про нашу Україну.
А саме про,, Історичні скарби України.,,
Епіграфом до уроку є слова:
Хто не знає свого минулого,
Той не вартий свого майбутнього.
М. Рильський
Будь – який народ, будь – яка нація починається з того, що вона досконало знає своє минуле.
Щоб продовжувати історію, творити її, ми маємо знати про минуле нашого краю. Як сказав відомий філософ Григорій Сковорода,, Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш свій шлях у житті.,,
Прочитайте тему ще раз , ви не раз у розмові чули та вживали слово,, Скарб,,
А що воно означає?
( Учениця зачитує із словника пояснення).
- Яке із тверджень підходить до нашої теми?
- Як ви розумієте ,, Історичні скарби,, ?
Історія – це наука про минуле людей, а культура – це те, що створила людина.
- Вправа « Очікування»
Діти, ознайомившись з темою уроку, подумайте, що очікуєте ви від нього?
У мене теж є свої очікування: я хочу, щоб ви не тільки слухали на уроці, а чули, не тільки дивилися, а бачили, не просто думали, а міркували, доводили свою думку, працювали дружно, активно, старанно. В кінці уроку ми з’ясуємо, чи збулися наші очікування.
– Які завдання уроку?
– Про що ми повинні дізнатися і чого навчитися?
- Завдання уроку:
познайомимося з всесвітньо відомими спорудами,
дізнаємося де збирають, вивчають і зберігають пам’ятки культури,
збагатимо знання про музеї.
План уроку
- Історичні події із життя народу.
- Архітектурні пам’ятки України.
- Музеї України.
IV – Робота над усвідомленням нового матеріалу
Отже, я пропоную вам побувати в ролі дослідників і ми з’ясуємо, якими скарбами володіє наш рідний край. Будьте уважні на уроці, тому що вам треба буде виконати завдання у робочому зошиті протягом уроку.
1. Подорож у пошуках скарбів
1 зупинка– Події із життя народу. ( звіт групи)
-Які події із життя видатних людей увійшли в історію України?
– Заснування держави
Прийняття віри християнської
-Будування нових міст, храмів,
Створення першої бібліотеки, першої школи,
Заснування Запорізьської Січі, Перемоги у визвольних війнах.
2 зупинка Архітектурні пам’ятки. ( звіт групи).
- Які відомі архітектурні пам’ятки є в Києві та в Львівській області?
Самостійне читання тексту с. 101, 3 абзац.
– З якими ще спорудами знайомить нас підручник?
-Які відомі архітектурні пам’ятки є на Тернопільщині та Чернігівщині?
- Застосування учнями нових знань
- 1. Гра «Аукціон».
(Хто більше назве архітектурних пам’яток України).
2. Робота в парах. Гра «Утвори пару».
— Сполучіть кожну назву першого стовпчика із відповідною назвою другого стовпчика.
Софійський собор Львів
Високий замок Тернопіль
П’ятницька церква Київ
Старий замок Чернігів
Фізкультхвилинка
3. зупинка – Музеї.
Робота в групах. Опрацювання статті «Музеї» с. 103
Алгоритм роботи в групах:
Крок 1. Читання учнями тексту по частинах (кожна група читає свою частинку)
1 група – 1, 2 абзаци,
2 група – 3, абзац,
3 група – 4 абзац,
4 група – 5. абзац.
Крок 2. Обговорення змісту статті.
Крок 3. Визначення делегата. який буде захищати свою групу.
Крок 4. Прослуховування інформації, використовуючи слайди презентації.
4.. Технологія «Акваріум»
– Діти, а хочете дізнатися коли з’явилися перші музеї?
Спікери займають місця в «Акваріумі»
Коли з’явилися перші музеї
Багато віків тому у Стародавній Греції збудували прекрасний храм, у якому, як вважали греки, повинні були жити музи – покровительки науки й мистецтва. Отже, слово «музей» походить від грецького слова, що означає «храм муз».
Один із перших закладів, який можна назвати музеєм, знаходився в Олександрії (Єгипет). Його поява відноситься до ІІІ століття до нашої ери.
Перші музеї в Україні з’явилися на початку 19 століття в Миколаєві (1806), Феодосії (1811), Одесі (1825) та Києві (1835). Основні фонди цих музеїв складали матеріали археологічних знахідок.
У кінці 19 – на початку 20 століття були відкриті історичні й природничі музеї в Херсоні, Львові, Чернігові й Полтаві. Трохи пізніше були засновані художні музеї у Харкові, Львові, Одесі та Феодосії.
Зараз в Україні створені і діють і «незвичайні» музеї. Серед них музей партизанської слави в катакомбах на Одещині, музей лісу і сплаву в Карпатах, музей підків у Львові, музей бджільництва на Полтавщині.
Музеї зберігають, вивчають і збирають пам’ятки культури, різноманітні колекції, старовинні речі. Вони є невичерпними джерелами інформації про історію, традиції, побут та культуру нашої рідної землі.
Відповіді на запитання і за опорними словами:
Музей -, означає …(«храм муз»).
Перший музей був створений…….. (музей в Олександрії (Єгипет)).
Перші музеї в Україні (Перші музеї в Україні з’явилися на початку 19 століття в Миколаєві, Феодосії, Одесі та Києві. Основні фонди цих музеїв складали матеріали археологічних знахідок).
«Незвичайні» музеї це (музей партизанської слави в катакомбах на Одещині, музей лісу і сплаву в Карпатах, музей підків у Львові, музей бджільництва на Полтавщині
VІ. Застосування учнями нових знань
Робота в групах.
Скласти правило поведінки в музеї.
Звіт груп. Учні зачитують правило. Складання пам’ятки.
VІІ. Підсумок уроку
– Що нового дізналися? Про що б хотіли дізнатися більше,
Технологія «Саморефлексія»
Знаю, вмію, ціную.
(Знаю архітектурні споруди нашої Батьківщини; коли зۥявилися перші музеї в Україні; що існують «незвичайні музеї).
(Вмію працювати в групі; слухати товаришів; давати відповіді на запитання поводитись в музеї).
(Ціную нові знання; Історичні пам’ятки України .працю вчителя, товаришів.;).
VІІІ. Домашнє завдання
Читати інформацію в підручнику. 101 – 104;
відшукати додаткову інформацію про музей нашого міста, поділитися з батьками про вивчене.
Вдало продуманий урок. Логічно сплановані етапи уроку, один етап плавно переходить в інший. Застосовані цікаві форми та методи проведення уроку. Гадаю, що урок досяг поставленої мети. Дякую за розробку!
Розробка уроку продумана, все зрозуміло і просто. Багато цікавих інтерактивних вправ використала Валентина Миколаївна для досягнення поставленої мети. Урок наповнентий цікавими історичними фактами.