Урок гідності для учнів 8-11 класів на тему “Пам’ятати, щоб жити”
Автор: вчитель зарубіжної літератури Петровська Ірина Олександрівна
Урок гідності та патріотизму для старших учнів має за мету вшанування пам’яті героїв Небесної сотні
МЕТА. Вшанувати пам’ять героїв Небесної сотні, виховувати патріотизм та гідність, розвивати бажання стати гідним громадянином України.
ТИП ЗАХОДУ. Урок гідності та патріотизму.
ОФОРМЛЕННЯ. Плакат «Небесна Сотня», світлини подій Майдану, свічки, відеоролики, мультимедійна презентація.
ХІД ЗАХОДУ
Ведуча 1. Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з дивосвітом-казкою, з материнською ласкою у затишній батьківській оселі.
Ведуча 2. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. То її велике «Я», з якого починається людина, родина, батьківщина і вся наша велична й неповторна у світі Україна.
Відеоролик «Україно моя, ти найкраща у світі!»
Ведуча 1. Її красою захоплювались поети, художники та композитори. Багата славетними іменами та подіями й українська історія. Нашими національними символами є прадавні першокнязі київські та їхні нащадки: княгиня Ольга, князі Святослав, Володимир Великий, Ярослав Мудрий, славний співець Боян, літописець Нестор…
Ведуча 2. А в часи ближчі — славні козацькі гетьмани, кошові й полководці: Дмитро Вишневецький, Самійло Кішка, Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький. Не можна не згадати українців, які боролися за незалежність та волю України: Бандера, Шухевич…
Ведуча 1. На шляху до незалежності український народ часто втрачав своїх найкращих синів і дочок. У цьому довгому списку за гарне майбутнє нашої держави стали і герої Небесної Сотні.
Ведуча 2. Саме вони зуміли рішуче стати до боротьби із злом у 2014 році, заплативши за перемогу надвисоку ціну — власне життя. То чи може бути забутою кров героїв, пролита на вулицях Києва? Можлива лише одна відповідь — ні!
Ведуча 1. Ми маємо пам’ятати… щоб жити!
Ведуча 2. За епіграф до уроку гідності взято слова німецького поета та драматурга Готхольда Лессінга: «Герой — це людина, яка знає, що є блага, дорожчі за життя; людина, яка присвятила своє життя служінню державі, себе одну — служінню багатьом».
Ведуча 1. Герої творять дійсність, герої формують обличчя світу – вчора, сьогодні і завтра, бо вони готові віддати все, і в тому числі своє життя, щоби осягнути свою мету, щоби здійснити свою мрію. Це герої залишили для нас здавалось би такі божевільні кличі: Або все — або нічого! Або пан — або пропав! Перемога або смерть!
Ведуча 2. Минає три роки від трагічних подій 18-20 лютого 2014 року, внаслідок яких загинуло та померло від тяжких ран більше ста учасників Революції Гідності – Героїв Небесної сотні.
Ведуча 1. Вдивляючись в обличчя наших Новітніх Героїв, ми немовби проходимо місцем звершення їхнього невмирущого подвигу, котре знаходиться в самому серці столиці нашої, йдемо стежками перемоги здобутої ними…
Ведуча 2. 21 листопада 2013 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення про призупинення підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Мустафа Найєм оголошує збір громадян на головному Майдані країни. Символічно… адже рівно 9 років тому на цьому ж місці вихід людей спричинив появу Помаранчевої революції.
Ведуча 1. Досить швидко кількість мітингуючи із сотні переростає в тисячу. До акції протесту долучається Західна Україна. В багатьох містах світу активісти організовують акції підтримки за Асоціацію України з Євросоюзом.
Ведуча 2. Студенти українських вишів долучаються до страйку і виходять на вулиці із закликами про євроінтеграцію. 27 листопада оголошено Всеукраїнський студентський страйк із закликами «Молодь нації за євроінтеграцію»: близько 20 тисяч студентів зібрались на Майдані Незалежності.
Ведуча 1. 29 листопада на саміті Східного партнерства у Вільнюсі Президент України Віктор Янукович приймає рішення про «захист національних інтересів України» та провалює підписання асоціації з ЄС. На Європейській площі Партія регіонів проводить мітинг за підтримку Януковича та його рішення. На Майдані опозиція оголошує вимогу про імпічмент Президенту.
Ведуча 2. Наступного дня о 4 годині ранку 2 тисячі беркутівців зачистили наметове містечко, нанісши мітингуючим тяжкі тілесні ушкодження. Окружний адміністративний суд Києва забороняє проводити мітинги до 7 січня 2014 року. Опозиція проводить «Нородне віче», де вирішує відправити Януковича та уряд Азарова у відставку.
Ведуча 1. Група активістів захоплює будівлю Київради, де «свободівці» організовують Штаб Революції. Розпочинається тотальне протистояння бойовиків та мирних громадян. Скасовано проведення новорічних та різдвяних свят в центрі столиці, зведення головної ялинки.
Ведуча 2. Після прийняття «Диктаторських законів 16 січня» протистояння між учасниками Євромайдану та офіційною владою загострюється та переходить у гарячу фазу. Протистояння на вулиці Грушевського 19-22 січня 2014 року назвали Кривавим Водохрещем, бо ж воно принесло перші смерті…
Ведуча 1. Вірменин за національністю, громадянин України Нігоян Сергій Гагікович народився і виріс у селі Березнуватівка Дніпропетровської області. Бородач, що цитував Шевченка, був не просто учасником Евромайдану, він був одним із бійців 3-ї сотні Самооборони Майдану. Сергію Нігояну присвоєно звання Герой України (посмертно).
Інсценізація за ролями вірша
Мені наснилось, що вони зустрілись:
Убитий в Крутах й вірменин Сергій.
В саду едемськім на травичці всілись:
“За що тебе? ”
“За Україну, друже мій.”
“Ти знаєш і мене за неї вбили,
Та це було вже років майже сто.
Тоді померли ми, щоб ви нам жили.
А вас вбивають… Вас тепер за що?”
“Ти пам’ятаєш, друже. Звісно, пам’ятаєш,
Як біло-біло в нас цвітуть сади.
І ти цей запах п’єш. І ти його вдихаєш …
Я б все віддав, щоб хоч на мить туди.”
“А я ще ввечері узяв дівча за руку
Й тихенько так до серця притулив.
Тоді не знав, що Бог уже розлуку
Навіки на землі нам присудив.
Під Крутами стояли ми стіною.
В очах не страх, а злість до ворогів.
Більшовики готовились до бою,
Я йшов на смерть… а жити так хотів.”
“Мені твій попіл стукав, брате, в груди.
Я вірменин, а теж Вкраїни – син.
Не мав у серці й крапельки облуди,
За те й убив мене проклятий поганин.”
… Мені наснилось, що вони зустрілись.
Убитий в Крутах й бородач Сергій.
В саду едемськім на травичці всілись:
” За Україну нас вбивають, брате мій.”
Ведуча 2. 18 лютого, після нетривалого перемир’я, відставки Уряду, прийняття Парламентською Асамблеєю Ради Європи резолюції про ситуацію в Україні, до майданівців було знову примінено силу. Мирну ходу мітингувальників до будівлі Верховної Ради України спецпідрозділи розігнали водометами та газом. Президентом та силовими структурами була віднайдена «законно обґрунтована» можливість використання спецпідрозділами вогнепальної зброї.
Ведуча 1. 20 лютого 2014 року, що носить назву «Кривавий четвер», незважаючи на обстріли снайперів, учасники Майдану пішли у контрнаступ, результатом якого стало повалення режиму Януковича та повернення в дію Конституції 2004 року.
Ведуча 2. 21 лютого 2014 року офіційна влада України визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього дня на Майдані відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали «Небесною сотнею». Під час прощання з загиблими лунала жалобна пісня «Плине кача»…
Ведуча 1. Небесна сотня воїнів Христа
З мечем Архистратига Михаїла,
З молитвою за волю на устах
У вічність із Майдану відлетіла.
Небесна Сотня воїнів святих
І душу, й тіло склали за Свободу,
За розбрат нації взяли на себе гріх,
Освячені любов’ю до народу.
Відеоролик «Ангели Майдану»
Ведуча 2. «Ми прийшли сюди перемогти або померти», — заприсяглися вони на барикаді. І перемога прийшла. Велика перемога маленьких людей. Людей із гарячими і мужніми серцями. За цю перемогу заплачено велику ціну — щонайменше сто життів.
Ведуча 1. І кожен із цієї сотні, символічно названої Небесною, як і ми з вами, мали свою сім’ю, батьків, друзів, захоплення, свої симпатії і свої невідкладні справи. Але поклик їхньої душі саме в цей час призвав їх до боротьби за вільну, демократичну, чесну Україну. Ось вони перед вами, Герої Небесної Сотні.
Відеоролик «Небесна сотня»
Ведуча 2. Ми закликаємо вас сьогодні згадати усіх Героїв, які поклали свої голови за наше майбутнє. Хай пам’ять всіх невинно убитих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі. У жалобі схилимо голови. Вони згасли як зорі.
Ведуча 1. Нехай кожен з нас торкнеться пам’яттю цього священного вогню-частинки вічного. А світло цієї свічки хай буде даниною тим, хто навічно пішов від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою. Вони повинні жити в нашій пам’яті!
Ведуча 2. Запалимо свічку Пам’яті!
Ведуча 1. Запалимо свічку Єдності!
Ведуча 2. Запалимо свічку Надії!
Ведуча 1. Запалимо свічку Миру!
(Під мелодію гімну Небесної сотні «Пливе кача» чотири учні запалюють свічки біля плакату «Небесна сотня», ведуча запалює свічку і передає її учням по колу. Свічку передають з рук в руки.)
На екрані відео «Гімн Євромайдану»
Ведуча 2. Небесна Сотня України вірно береже від зайд Чумацький Шлях!!! Вона крізь дим Майдану з вічності оберігає спраглі до свободи та правди наші душі… Жовто-блакитний прострілений вже вкотре… Та ні краплі страху в їхніх очах, бо в серці їхнім навіки лишились віра, відданість, патріотизм і героїчна мужність… Герої не вмирають!
Ведуча 1. Наш сум, не просто свічка, яку можна поставити десь на згадку. Щемить серце, болить душа. Та слава героїв невмируща! Майдан забути неможливо. Він назавжди вкарбувався в нашу історію, нашу пам’ять, наші серця!!! І ми повинні пам’ятати… щоб жити…
Відео «Небесна Сотня України»
Учень 1. Україна – Єдина країна
Не шматуйте її, не трясіть.
Ми не Захід і Схід, ми – родина!
Ми не Північ і Південь, ми – рід!
Учень 2. Україна – наша мати , а ми – її діти.
Не дозволимо нікому нас всіх розділити!
Учень 3. У моєї України, ніби в чайки два крила:
Лівий берег, Правий берег у Славутича-Дніпра.
Львів і Київ, і Одеса, і мій рідний Омельник…
Та ділити Схід і Захід я не буду, бо не звик.
Мене вдома мама учить, а у школі – вчителі:
Нема кращого нічого від рідненької землі.
Тож не треба нам сваритись, треба в мирі дружно жить,
І разом усім єдину Україну боронить!
(Третяк Єгор, 2 клас)
Учень 4. Вітчизна це не хтось і десь.
Я теж Вітчизна!
Вона не ідеальна. Знаю.
Проблем нам вистачає і невзгод.
Інфляція усіх нас піджимає.
І настраждався вже народ.
Та я її й таку кохаю.
Бо тут родилась і живу.
Історія вже стільки болю знає.
Та ми ще в силах збудувать нову.
Скільки хоробрих мужів полягло, щоб вирватись з ярма.
І що? Невже дарма?
Ні. Я вірю, що не марно все.
І свіжий теплий вітер щастя принесе.
В наших руках ціле майбуття,
Щоб змінити, може, й не одне життя.
Ніхто не зробить цього, окрім нас.
Тож давайте не гаяти час.
Адже вже стільки пережито бід.
Та не зів’яв калини цвіт.
Не засохла у полі трава.
Та й пісня солов’я жива.
Чутно десь гомін трембіт.
І Шевченка лунає заповіт.
Є ще порох у порохівницях.
Бо наш народ нічого не боїться.
Ми все на світі зможем,
Поможи нам, Боже.
Бо кобзи ще струна бринить.
Україна жива і буде жить!
Лебеді материнства летять над головами.
Несуть святую истину тернистими шляхами.
Батьківщина – рідна мати.
Ми не в праві її вибирати…
Україна – це моя держава.
Київ рідніш мені,
ніж Осло чи Оттава.
Бо там люди усі, як рідня.
Ну куди я без вас? Ні години. Ні дня.
Я ваше відлуння.
Я ваша частина.
Я і є Батьківщина!
У моїх очах волошки сині.
І волосся із колоссів золотих.
Батьківщина й я навік єдині.
Бо рідне краще за мільйон чужих!
(Мащиц Валентина, 10 клас)
Ведуча 2. Історія будь-якого народу містить періоди, дати, які є вирішальними і доленосними в його житті. Ми повинні пам’ятати і не забувати героїчні сторінки, коли проливали кров патріоти. Адже хто не знає минулого, той не вартий майбутнього.
Ведуча 1. Господи!
Благослови Україну і всі родини наші.
Навчи нас не продавати свою совість ні дешево, ні дорого.
Захисти нас від ворогів видимих і невидимих,
що хочуть поневолити нас.
Ведуча 2. Дай нам, Боже, жити вільним життям.
Дай кращу долю нашому народу.
Дай нам єдність, мир і спокій.
Господи! Збережи Україну!
(Учні всі разом)
За Україну! За Волю! За Мир! (руки підносять до неба)
За Україну! За Волю! За Мир! (руки складають в долоні)
За Україну! За Волю! За Мир! (руки складають на грудях)
За наше щасливе майбутнє!
Відео «Ми за волю, ми за мир»
Презентація до уроку
Такі виховні заходи обов*язково потрібно проводити, тому що вони вшановують пам*ять тих, хто постраждав, кого не стало. Ці дуже теми важливі, вони сколихують людську свідомість. Дякую.
Урок гідності та патріотизму може бути як позакласний захід чи виховна година. Ірина Олександрівна опрацювала багато інформації про Небесну Сотню.Слова,присвячені Небесній Сотні вражають до щему,до болю в серці всіх,хто їх читає.