Урок – конференція “Тварини лісу. Охорона лісу.”
Автор: Вчитель початкових класів Коноплянка Тетяна Іванівна
Збагатити знання учнів про тварин лісу, виявити озна¬ки пристосування тварин до умов навколишнього середо¬вища, продовжувати формувати поняття «звірі», «птахи», «комахи» і загальне поняття «тварини»; розвивати у дітей спостережливість, логічне мислення, вміння розкривати взаємозв’язки між неживою і живою природою, виховува¬ти дбайливе ставлення і любов до тварин і природи.
Урок-конференція
Тема. Тварини лісу. Охорона лісу.
Мета: збагатити знання учнів про тварин лісу, виявити ознаки пристосування тварин до умов навколишнього середовища, продовжувати формувати поняття «звірі», «птахи», «комахи» і загальне поняття «тварини»; розвивати у дітей спостережливість, логічне мислення, вміння розкривати взаємозв’язки між неживою і живою природою, виховувати дбайливе ставлення і любов до тварин і природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням тварин лісу,’ підручники, зошити, книги про тварин.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
Девіз. Щоб урок пройшов не марно,
треба сісти рівно, гарно.
Спитати хочеш — не гукай,
а тільки руку піднімай.
- Перевірка домашнього завдання.
2.1. Узагальнення спостережень проведених учнями в природі.(Повідомлення чергового синоптика).
Які зміни в неживій природі відбулися з приходом весни?
Які зміни в живій природі відбулися з приходом весни?
Висновок. Між живою і неживою природою існують тісні взаємозв’язки і порушувати їх не можна.
2.2. Індивідуальне усне опитування. Робота за картками (2 учні):
учень: намалювати на дошці схему «Різноманітність лісів».
чень: показати на гербаріях рослини, які занесеш в Червону книгу України.
2.3. Фронтальне усне опитування.
Що таке ліс?
Які бувають ліси?
Які ліси в Харківської області?
Чому ліси називають «легенями Землі»?
Як треба поводитися в лісі?
Висновок: ліс — природне багатство.
- Актуалізація опорних знань учнів та повідомлення теми уроку.
Завдання. Спробуйте відгадати, які слова зашифровані в цих ребусах:
40А
Вовк Заєць Білка Сорока
Як одним словом назвати ці істоти? (Тварини.)
Де вони живуть? (У лісі.)
Отже, тема сьогоднішнього уроку «Тварини лісу».
4.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Тварини відіграють велику роль в житті лісу. Алеє серед них хижі, небезпечні для людини, а є рідкісні і дуже корисні. Тому ми повинні більше узнати про їхнє життя, про їх значення, щоб раптом, навіть випадково, не знищити жодного з них, тобто ознайомимося з правоохоронними обов’язками, які необхідно знати кожній людині.
5.Вивчення нового матеріалу.
Вивчення нового матеріалу буде здійснюватися за групами:
«Зоологи» — вчені, які вивчають звірів;
«Орнітологи» — вчені, які вивчають птахів;
«Ентомологи» — вчені, які вивчають комах;
«Екологи» — вчені, які вивчають навколишнє середовище і пропонують заходи з охорони природи.
Учні кожної групи мали випереджуюче завдання:використовуючи додаткову літературу про тварин лісу, свої власні спостереження і накопичений досвід, підібрати матеріал до уроку.
5.1. Група «Зоологи» підготувала до уроку:
Загадки про звірів:
Влітку наїдаються, взимку — відсипаються.
(Ведмідь, борсук, їжак.)
В неї очі, мов горішки, кожушина хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки, У дуплі живе вона. (Білка.)
Він із казки, він із пісні, в нього зубки, мов залізні, Капустину він гризе зветься він на букву «З». (Заєць).
Доповіді учнів про звірів лісу. (їжак, борсук, лось лисиця.) Хвилинка ерудита. Розповідь про зубра. Зубр – це найбільша дика тварина України, належить до роду бізонів. Тіло зубра достигає в довжину трьох з половиною метрів. Висотою зубр до двох метрів. Важить зубр біля дев’ятисот кілограмів. Тіло зубра вкрите довгою густою шерстю. Шерсть захищає зубра взимку від морозів, а влітку від комах. На голові у зубра міцні роги, а на ногах копита. Харчується зубр травою, листям, гілками кущів. Взимку зубр копитами добуває з під снігу суху траву. Дитинчат зубр вигодовує своїм молоком та захищає від хижих тварин. Колись давно зубри жили по всіх лісах Європи. Зараз вони зберігаються у заповідниках. Там для них створені всі умови для життя та розмноження. Вчені піклуються та оберігають зубрів. Зубри занесені в Червону книгу природи. Це дозволяє розводити та зберігати цих красивих рідкісних тварин.
Твір-опис «Заєць і весна».
Створення проблемної ситуації.
Учням пропонується розглянути на малюнках тварин лісу і відповісти на питання:
— Чому такі великі сильні звірі, як ведмідь, борсук впадають у зимову сплячку, хоча в них тепла шуба,товстий шар жиру, а такі маленькі звірятка, як білка,заєць, куниця, — не впадають?
Висновок.
Які тварини відносяться до звірів? Назвати істотні ознаки звірів.
Підсумок роботи в групі.
Фізкультхвилинка про тварин.
5.2. Група «Орнітологи» підібрала до уроку.
— Загадки про птахів.
Вдень сліпа, а вночі зряча, мишей ловить, а не кіт. (Сова.).
Хто гнізда свого не має, яйця іншим підкидає? (Зозуля.).
Вірно людям я служу, їм дерева стережу, дзьоб міцний і гострий маю, шкідників їм добуваю. (Дятел.)
Доповіді про птахів із використанням власних малюнків (дятел, сова, зозуля).
Хвилинка ерудита. Розповідь про іволгу.
Хвилинка власних спостережень. Розповідь про народні прикмети. Ворони і галки сідають на землю — буде тепло, а сідають на верхівках дерев — на мороз.
Горобці дружно цвірінчать — на тепло, а купаються в пилюці — буде дощ.
Зяблик щебече — весняна погода не погіршиться, а начне пищати — скоро буде дощ. Розповідь учня про шпаків із показом шпаківні, яку він змайстрував.
Висновок: назвати істотні ознаки птахів.
Хвилинка ерудита. Розповідь про синицю. Синиця – Мабуть немає більш довірливої пташки в цілому світі,синиця виправдовує своє звання співучої пташки і дзенькає немов дзвіночок свій лісок і своє гніздечко вона не покидає навіть восени.
Коли у гнізді коли у гнізді запищать сліпі безпорадні синичата ,то немає більш турботливого батька ніж у них. Пташенята вилуплюються недорозвинутими,і потребують постійної батьківської турботи, доки зміцніють,вкриються пір’ям,і будуть готові покинуть домівку.
Перші п’ять днів самець один годує свою родину,бо самка змушена сидіти і обігрівати пташенят він забезпечує малят спеціальним «дитячим харчуванням»спочатку соком роздавлених комах,потім павуками,гусінню. Згодом батьки обоє беруть участь у вигодовуванні потомства. На 19-21 день молодь залишає гніздо і вже більше не повертається туди,а починає разом з батьками подорожувати і звикати до самостійного життя. Пташенята,перелітають з дерева на дерево,перегукуються хриплуватими голосами:зі-зі-зо-зі-зі.
Через 4-5 днів самка повертається в гніздо для другої кладки яєць. Самець усе ще лишається із пташенятами і покидає їх на 7-10день.
Підсумок роботи в групі.
5.3. Група «Ентомологи» підготувала до уроку.
— Загадки про комах:
Чорне тіло, чорний вус, ніби справжній сажотрус.
(Жук.)
Хто народжується на світ чотири рази? (Комахи.) У лісі біля пня біготня, метушня, народ робочий
весь день клопоче. (Мурашки.)
— Кросворд «Комахи».
Хто його вб’є, свою кров проллє. (Комар.)
Головка у нього чорненька, крила червоненькі, на крилах цяточки. (Сонечко.)
На квітку квітка сіла, знялась і полетіла. (Метелик.)
У лісі біля пня біготня, метушня, народ робочий весь день клопоче. (Мурашка.)
Жук у вірші Т. Г. Шевченка «Садок вишневий коло хати». (Хрущ.)
- Вони запилюють квіти і жалять боляче. (Оси.)
Ключове слово — КОМАХИ.
Висновок. За якими істотними ознаками комах відрізняють від інших тварин?
Хвилинка ерудита. Розповідь про бджілок. Бджілки – корисні комахи. Вони дають цілющий мед,віск,який використовується для виготовлення ліків.
Бджоли,які добувають мед,живуть великими сім’ями. Між членами сім’ї існує розподіл обов’язків. Наймолодші ,котрим 3-4 дні,прибирають і чистять гідно. Комахи віком 2 тижня виконують роль вартових. Вони стежать за тим,щоб ніхто чужий не потрапив до гнізда. На 20 день свого життя бджоли вилітають збирати корм. Щоб зібрати 5-6 кг меду бджоли повинні відвідати 8-9 мільйонів квіток.
Старенькі бджоли носять до гнізда воду і далеко не відлітають. Головний член сім’ї – матка. Вона не добуває собі їжу. Вона відкладає яйця. Бджоли уважні до своєї матки. Вони годують її,доглядають
Не варто боятися бджіл. Це миролюбні істоти. Жодна з них,збираючи нектар,нікого не зачепить. Навпаки,коли ви захочете її спіймати,вона сама прагне швидше відлетіти у безпечне місце.
Якщо бджола ужалить людину,то вона гине.
Жало бджолі потрібно,щоб захищати своє житло від мух,мурашок ,метеликів і жуків.
Підсумок роботи в групі. 5.4. Група «Екологи» підготувала до уроку.
— Ланцюжки живлення в лісі.
яблуня => ? => іволга
гриби => ? => куниця
Підсумок уроку.
Які нові знання про тварин лісу ви отримали на уроці? — Що нового дізналися про причинно-наслідкові зв’язки між явищами природи і поведінкою звірів?
— Яке значення мають отриманні знання? Де вони можуть бути використані?
Невеличкий сюрприз. До нас сьогодні завітала жива тваринка.
IV. Домашнє завдання.
Прослідкуйте за однією з таких істот і поясніть її поведінку.
Складіть свій кросворд або загадку про цю тварину.
Своїми враженнями від уроку поділяться наші гості.
Емоційний, яскравий, наповнений різноманітними завданнями на логіку, спостереження, творчість тощо, змістовний урок. Інформація відповідає темі, меті уроку та віковим особливостям учнів. Дякую)
Урок має нестандартну форму, що дуже подобається дітям. Завдяки таким урокам у дітей розвивається логіка, спостережливість.Матеріал уроку цікавий, відповідає темі та меті, супроводжується ілюстраціями тварин, що сприяє розвитку пізнавальної діяльності учнів.
Дана публікація розкриває методику організації та проведення нестандартного уроку, що базується на самостійній освітній діяльності учнів. Вміло підібрані випереджувальні завдання спонукали дітей до пошуку власних відповідей, до більш глибокого та свідомого засвоєння нового. Тетяна Іванівна допомагає дітям формувати уявлення про цілістість та цінність навколишнього середовища, розуміти роль живої природи в житті людини та усвідомлювати роль людини в збереженні рослинного та тваринного світу .
Познайомившись з конспектом уроку, ми бачимо, що діти здобувають знання в процесі власної навчально-пізнавальної діяльності. Зміст уроку відповідає програмі, добре пов’язане з сучасним життям. Вчитель Тетяна Іванівна сприяє розвитку моральних і естетичних почуттів. Методи роботи з учнями відповідають змісту матеріалу, цілей та віковим особливостям учнів, сприяють розвитку спостережливості і логічності мислення.
Завжди подобалася така нестандартна форма роботи, як урок конференція. Дана розробка основана на елементах перевернутого навчання, що сприяє формуванню навиків організації самоосвітньої діяльності учнів та розвитку критичного мислення. Саме тут, типова подача матеріалу та організація домашнього завдання міняється місцями. Учні проводять вдома спостереження в природі, а групи: «Зоологів», «Орнітологів» ,«Ентомологів» та «Екологів» готують випереджувальні завдання, при цьому – можливо дивляться вдома короткі відефільми про тварин лісу, про охорону лісу, вивчають самостійно навчальний матеріал за джерелами, що вказав вчитель. На уроці ж виконують вправи, обговорюють проблемні питання, розгадують загадки, складають кросворди та дискутують. Це дає можливість учням навчитися працювати самостійно! Дякую