Урок математики, 2 клас. Прийом округлення. Розв’язування задач за коротким записом
Автор: вчитель початкових класів Борисенко Анна Олегівна
Тема. Прийом округлення. Розв’язування задач за коротким записом.
Мета. Ознайомити учнів з прийомом округлення, відпрацювати навички розв’язування прикладів прийомом округлення та розв’язування задач за коротким записом; повторити природні явища.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Всі сідайте тихо, діти.
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб нам не було мороки —
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Перш ніж ми почнемо працювати, подивіться на дошку. Що ви бачите?
- Хмаринка і дощик йде з неї.
- Правильно діти. А скільки краплинок?
- Дійсно. Скажіть, а яке природне явище ми можемо спостерігати після дощика?
- Райдугу.
- Молодці. А скільки в радуги кольорів?
- Також 7.
- Подивіться , на дошці в нас також райдуга з’явилась, але вона не має жодного з кольорів. Як ви гадаєте, що допоможе нам розфарбувати райдугу?
- Виконати завдання.
- Молодці. Тож ми маємо 7 краплинок, кожна з яких символізує завдання, і сім кольорів має веселка. Тож, правильно виконавши завдання, ми розфарбуємо нашу веселку. Тож уважно розв’язуємо приклади та задачі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Хвилинка каліграфії.
- Нашим першим завданням буде виконання хвилинки каліграфії. Як ви гадаєте, яку цифру будемо прописувати?
- 7, тому що сім кольорів має веселка і сім краплинок.
- Правильно, тож пропишіть у своїх зошитах старанно цифру сім.
- Поки ви писали я продивилась ваші зошити і можу сказати, що ви гарно впорались із завданням, тому можемо зняти з дошки одну краплинку.(вчитель викликає до дошки зняти краплину учня, який найкраще прописав цифру 7).
- Подивіться, у нашої веселки з’явився перший колір.
- Математичний диктант.
- Наступним завданням буде математичний диктант.
(з першої хмаринки випало 12 краплинок, а з другої 9, скільки випало з двох хмар?(21); сьогодні сонечко світило 15 годин, а вчора 10, на скільки довше світило сонце сьогодні?(5 год); Коля намалював сонечко з 6 променями, а Юля з 7, скільки променів намалювали обидва учні?(13); Марина намалювала райдугу 11 кольорами, скільки зайвих кольорів використала дівчинка?(4); у понеділок випало 8 см снігу, а у середу на 9 см більше, скільки снігу випало у середу?(17)).
- Робимо взаємоперевірку.
- Диктант розв’язали і ,тому, у райдуги з’явився ще один колір.
ІV. Робота над темою уроку.
- Розв’язування прикладів способом округлення.
- За наступний етап уроку ми зможемо зняти одразу 2 краплинки.
Ми маємо розв’язати правильно приклади способом округлення. Але спершу потрібно згадати, коли ми можемо його використовувати та як саме?
- Коли один з компонентів прикладу близький до круглого десятка. Якщо округлили доданок, то потім стільки ж одиниць потрібно відняти; якщо від’ємник, то додати.
- Правильно, одну краплинку можемо зняти. І веселка заграла ще одним кольором.Тепер на черзі розв’язування прикладів.
29+6= (30+6) – 1= 35 89+7= (90+7) – 1=96
56-29= (56-30)+1=27 64-59= (64-60)+1=5
- Молодці, приклади розв’язали і подарували наступний колір нашій райдузі.
- Фізкультхвилинка
Учні виконують музичну фізкультхвилинку «Райдуга», повторюючи рухи, показані у відеоролику.
- Проблемно-пошуковий діалог
- Подивіться на дошку. Що ви бачите на плакаті?
- Хмари.
- Які вони?
- Білі та сірі.
- Скільки білих?
- Скільки сірих?
- Чи можемо ми сказати, що це задача?
- Ні.
- Чому?
- Тому що задача завжди містить питання, а тут його немає.
- Правильно. Давайте спробуємо поставити таке запитання, щоб задача розв’язувалась дією додавання.
- Скільки хмар всього.
- Правильно. Ми склали задачу, тому можемо зняти ще одну краплинку і звичайно ж у веселки з’являється наступний колір.
- Розв’язування задачі за коротким записом.
- Коротка умова у нас вже є на дошці, тож маємо записати в зошити лише розв’язання, застосувавши метод округлення.
19+26=(20+26)-1=45(хмар.)- всього
Відповідь: 45 хмаринок всього.
– Із задачею також впорались, тож передостанній колір з’явився у райдуги.
V. Підсумок уроку
- В нас залишилась лише одна краплинка. Ми зможемо її зняти, якщо правильно підведемо підсумок нашого уроку.
- Тож над чим працювали?
- Який метод розв’язування прикладів застосовували?
- Яке завдання було найлегшим? А найскладнішим?
- Над чим ще потрібно працювати?
- Так, я гадаю можемо зняти останню краплинку і подарувати веселці останній колір. Подивіться, яка вона гарна, наша райдуга, наче чарівна, бо ми самі, своїми зусиллями її розфарбували.
VІ. Рефлексія
- За ваші старання пропоную послухати пісеньку про райдугу.( на екрані відеоролик із піснею).
VІІ. Домашнє завдання
Анна Олегівна вміло створює на своєму уроці атмосферу доброзичливості, сприятливі умови для співпраці. Безумовно, учитель досяг мети уроку, а діти лишися задовільними. Натхнення!
Анна Олегівна вчить не просто математики, вона показує дітям можливість людського інтелекту, переконує в тому, що наполеглива праця здатна здійснити справжнє диво : розфарбувати власну веселку. Одне побажання : доповнити конспект розвивальною та виховною метою. Спасибі.
На уроці прослідковуються проблемні питання, що сприяє розвитку дитини. Цікава ідея з райдугою.
Традиційний урок у нетрадиційній подачі. Учням початкових класів значно легше засвоювати матеріал, коли він поданий у ігровій формі, що і відбулося на даному уроці. Тема краплинок, хмаринок, райдуги впліталася в усі етапи уроку: доповнювали, активізували, інтригували. А в кінці уроку учні побачили результат – вивчену тему та різнокольорову райдугу.