mail@urok-ua.com

Урок навчання грамоти, 1 клас

“Пори року. Узагальнення знань”

Автор: вчитель початкових класів Борисенко Анна Олегівна

вчитель початкових класів Борисенко Анна ОлегівнаТема. Пори року. Узагальнення знань.

Мета. Закріпити знання учнів про вивчені букви, повторити слова предмети, ознаки, дії; закріпити вміння розпізнавати роди; розвивати мовлення.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Пояснення роботи в групах.

  • Діти, як ви вже бачите, сьогодні на уроці ми з вами попрацюємо в групах. У кожній групі є свої капітани. Нагадайте мені правила роботи в групах.

Діти розказують про правила роботи(бути уважними, не шуміти, дружно працювати над завданнями, братися за руки і піднімати їх вгору, коли завдання буде виконане).

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

  • Послухайте вірш і скажіть про що ми будемо розмовляти з вами сьогодні на уроці.

Є чотири пори року,

Гарні всі вони нівроку!

ЛІТО – це пора чудова,

Вже закінчується школа!

Можна бігати, кататись,

В самі різні ігри гратись.

ОСІНЬ – ти ідеш у школу,

Сонце хилиться додолу.

Птахи в вирій відлітають,

На полях врожай збирають!

Ось, здавалось би, ЗИМА,

Пори кращої нема!

Сніг, мете і завірюха,

І мороз щипає вуха,

А ВЕСНА – біжать струмки,

Прилітають ластівки.

Трави виростають, квіти,

Цій порі радіють діти!

Ось такі є пори року,

Гарні всі вони нівроку!

То ж тепер їх будеш знати,

Між собою розрізняти!

  • Правильно діти, сьогодні ми будемо говорити про пори року. Кожна з груп буде символізувати певну пору року. Ось вам таблички із назвами. Тож на уроці в нас присутні команди: «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь». Тепер давайте перейдемо до роботи.

ІV. Робота в групах.

Завдання 1.

  • У ваших папках на столі є завдання для роботи на уроці. У першому файлі у вас знаходяться назви декількох місяців. Ваше завдання знайти місяць, який відповідає саме вашій порі року і зробити його звуковий аналіз, поділити на склади та поставити наголос. Коли завдання буде виконане піднімайте руки вгору, щоб я бачила. Капітан обере одного учня, який виконає це завдання на дошці.

У кожної команди по 5 назв місяців, серед яких лише один місяць, що відноситься до їхньої пори року. Діти обирають правильну назву і на аркуші з цим словом виконують звуковий аналіз слова, ділять його на склади і ставлять наголос. Після того, як усі групи закінчили працювати, один учень виконує це завдання на дошці для перевірки.

  • Молодці команди. Ви впоралися із завданням. Зверніть увагу на дошку. Ви бачите 4 голих дерева. На сьогоднішньому уроці за кожне правильно виконане завдання ви будете мати змогу прикрасити своє дерево листочками, квітами, плодами та сніжинками(в залежності від пори року). Таким чином, наприкінці уроку ми побачимо, хто з вас працював найкраще.
  • Отже за перше завдання ви маєте змогу прикрасити своє дерево трьома предметами.

Фізкультхвилинка

Завдання 2.

  • Скажіть мені будь ласка, в залежності від того, на які питання відповідають слова, на які три групи ми їх розподіляємо?(предмети, ознаки, дії).
  • На які питання відповідають слова-предмети, -ознаки, -дії?
  • Що ми можемо визначити у словах-предметах?(число і рід)
  • Тож тепер переходимо до наступного завдання. У другому файлі ви знайдете окремі слова, з яких потрібно скласти прислів’я про вашу пору року. Коли ви це зробите, вам потрібно буде знайти слова предмети та визначити їх число і рід. Капітан вибирає учня, який буде відповідати. Можете розпочинати.

1) Осінь іде, а за собою дощі веде( осінь- одн., ж. р.; дощі-множ.);

2) Улітку один тиждень рік годує.(тиждень- одн., ч. р.; рік- одн, ч. р.);

3) Сонце блищить, а мороз тріщить(сонце-одн, с. р.; мороз – одн, ч. р.);

4) Весна днем красна.(весна-одн, ж. р.; днем-одн, ч. р.).

– За це завдання ви також можете прикрасити дерево 3-ма предметами.

Загадки.

Пропоную трошки відпочити і відгадати загадки.

З дерев сиплеться монетки

Від сильного дощу і вітру.

Я підніму десять монет

І зберу великий букет. (Осінні листя)

Сонце припікає,

Квіти розцвітають,

Метелики пурхають,

Ягоди достигають,

Коли це буває? (Влітку)

Що таке: чотири кольора мають, раз у три місяці барви міняють?(пори року)

Лід на річках, сніг на полях,
Віхола гуляє, – коли це буває?(взимку)

У південний край землі
Відлітають журавлі.
Знов лункий шкільний дзвінок
Нас покликав на урок.
Як цей місяць звати?
Прошу відгадати.(вересень)

  • Молодці дітки. Гарно попрацювали. Найактивніші команди можуть прикрасити своє дерево однією наліпкою.

Завдання 3.

-Дайте відповідь на запитання, що таке текст? (кілька речень, зв’язаних між собою за змістом).

– Правильно. Вашим останнім завданням буде робота з текстом. В останньому файлі у вас надрукований текст про вашу пору року. Але в ньому пропущені слова ознаки. Ваше завдання вставити потрібні слова. Коли ви впораєтеся капітани прочитають тексти, які вийшли.


Картка 1.

Прийшла ________________ зима. Дороги, будинки вкриті _____________ снігом. З неба повільно падають ______________сніжинки. Дерева стоять_____________. Лише горобина палає ____________ ягодами. Зима – ______________ пора року.

Слова для довідок: червоними, чарівна, голі, холодна, білим, пухнасті.


Картка 2.

А ось і ____________ весна на порозі. Замість снігу течуть ____________ струмки. Вже розпускаються _____________ листочки на деревах і гріє ______________ сонечко. ____________ пташки заспівали пісень. Усе прокинулось після _____________ сну.

Слова для довідок: довгого, тепла, дзвінкі, зелені, яскраве, галасливі.


Картка 3.

Настав час _________________ літа. Над ______________ квітами літають___________ метелики. На деревах _____________ фрукти. Діти купаються в _____________ річках. Довкола _________________ природа літнього дня.

Слова для довідок: прохолодних, жаркого, пахучими, красиві, достиглі, яскрава.


Картка 4.

Продзвенів _____________ дзвінок. Настала _____________ осінь. Дерева одягли _____________ вбрання. За вікном накрапує ______________ дощик. Птахи відлітають у _____________ краї. Природа почала засинати.

Слова для довідок: теплі, перший, чарівна, золотисте, дрібний.


  • Молодці діти. Ви впорались із завданням і можете прикрасити свої дерева ще 3 предметами.
  • Подивіться, які гарні наші дерева. Вони такі різні, але кожне по своєму красиве. Ви впоралися з усіма нашими завданнями і я пропоную вам подивитися відео про те, як змінюється природа у різні пори року.

На екрані відеокліп.

V.Висновок уроку.

– Діти, тож про що ми з вами розмовляли на уроці?

– Що повторили?

– Чи сподобалось вам?

– Встаньте рівненько. Дякую, урок закінчено.

Січень   грудень   березень   квітень   травень   червень   липень   серпень   вересень   жовтень     листопад     липень   вересень     грудень       березень     січень   серпень   квітень   жовтень   листопад

Осінь іде, а за собою дощі веде

Улітку один тиждень рік годує

Сонце блищить, а мороз тріщить

Весна днем красна

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Продивилась попередні коментарі, прочитала урок. Вважаю, що дуже добре, коли вчитель виходить за рамки програми по таким предметам. Це дуже цікаво. Тут і розв я зування завдать, і розгадування загадок, робота по карткам також дуже цікава. Молодець. Працюйте з наснагою. Іноді треба брати такі завдання , щоб виходили за межі програми.

  2. Урок добре спланований, присутнє самооцінювання. Мені імпонує, що вчителька перед кожним завданням повторювала з учнями необхідні знання. Та я, мабуть, десь загубилася у програмі. Ваші діти знають,як визначити рід, число іменника? а відмінок не вчили? Яка це програма?Тема уроку довільна, вона у Вас у календарному така є? Можливо, це інтегрований урок?

  3. Діти у першому класі виконують таку роботу? визначати число і рід – це, якщо не помиляюсь, програма третього класу. Можливо помилка у призначенні класу? Як на мене це важкувато для дітей, які щойно вивчили літери чи навіть навчились ледве читати. Моя думка.

  4. Хороший нестандартний урок. Головне, щоб урок був простим і цікавим, а матеріал відповідав віковій категорії. Ваша розробка саме така. Думаю дітям дуже сподобалось, а головне – вони здобули знання.

  5. Цікавий урок. Використано уривки поетичних творів, в яких містяться відомості про пори року. Особистісно-зорієнтована навчальна самостійна робота на уроці. Було використано групову, колективну й індивідуальну роботу учнів. Також відведений час на підсумок уроку.