Урок навчання грамоти, 1 клас.
Звуки [ т ], [т’ ]. Позначення їх буквами «Т», «т» (те)
Автор: вчитель початкових класів Балашова Марина Анатоліївна
Мета. Формувати вміння правильно вимовляти і виділяти з вимовленого слова звуки [ т ], [т’ ], позначати їх у звуковій моделі відповідними умовними знаками та буквами « Т», «т» (те) на письмі, читати склади, слова, речення з новою буквою.
Розвивати уміння добирати слова з певним звуком , граматичну пильність та уважність; проводити спостереження над багатозначними словами.
Удосконалювати навички звукового та звуко-буквенного аналізу слів.
Збагачувати словниковий запас учнів
Формувати комунікативну, інформаційну компетентність та компетентність самоосвіти і саморозвитку.
Виховувати турботливе ставлення до природи – до птахів , бажання їм допомогти взимку.
Обладнання. Предметні малюнки, зображення букви «Т». комплект фіщок для звукового аналізу, ілюстрації пташок, набір слів, годівничка, малюнок зерняток, аудиозапис «Голоси птахів», відео уривку з м/ф « Дюймовочка».
Тип уроку.
Урок засвоєння нових знань.
Конкурсна тема. Формування ключових життєвих компетентностей молодших школярів
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Холодно зараз в лісах і луках,
Холодно зайчикам , лискам, птахам.
Затишно, тепло у класі у вас.
Друзі, я вітаю всіх вас!!!
-Давайте привітаємось, давайте усміхнемось, давайте в очі один одному глянемо . Меня звуть Марина Анатоліївна, сьогодні я буду вести у вас урок читання. – Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і краси.
Потремо долоньки. Розігріємо їх гарненько. Тепер візьмемось за руки, передамо своє тепло один одному, побажаємо успіхів.
II. Мотивація навчальної діяльності.
показую фрагмент м/ф « Дюймовочка»
1. Бесіда
– Що трапилося з ластівкою? А чому вона впала?
Ластівки – теплолюбиві птахи, вони не живуть тут взимку. ЇЇ крильця замерзають, і вона не зуміє навіть піднятися в небо, щоб привітати сонечко.
– Чи всі птахи відлетіли взимку? Яких птахів називаємо перелітними?
– Чому вони відлітають?
– Яких птахів називають зимуючими? Як їм живеться? Як ми можемо їм допомогти?
УЧНІ, ЯКИХ Я НАВЧАЮ , ПОСПЕРЕЧАЛИСЯ, а чого бояться птахи більше – голоду чи морозу ?.
Допоможіть, будь ласка. Кожен ряд поміркує і доведе, що
1р Команда « Ластів’ята»– пташки бояться голоду
2р. Команда « Снігурі»- морозу.
3р. Команда « Шпаки» – зими.
А поки згадаємо перелітних та зимуючих птахів
( фото зимуючих та перелітних птахів , голоси птахів)
ПЕРЕВІРКА СУПЕРЕЧКИ Прекрасно!!
– Що треба зробити, щоб допомогти птахам узимку?
2. Повідомлення теми та мети
– Щоб врятувати нашу ластівку, ми з вами виконаємо завдання і зберемо зернятка,. Для цього ми познайомимося і вивчемо нову букву, дізнаємося про її звучання, навчимося читати склади, слова, загадки, а також ми надамо зусиль, щоб врятувати НАШУ ЛАСТІВКУ
Добре.За ваші знання ви отримуєте перше зернятко
III. Актуалізація знань. Етап ревокації
1.. Щоб заробити наступне зернятко , пригадайте
-з чого складається наша мова?
-як позначаємо звуки на письмі?
Букви виконують складну , але дуже потрібну роботу- складають нові слова. Після напруженої роботи вони зазвичай відпочивають.Якось букви гуляли вздовж річки і пишалися своїм відображенням у воді давайте впізнаємо ці букви ( показую букви догори ногами)
Н М У А К И О С П Л І Р В
– Які букви позначають голосні звуки?
-Які букви позначають приголосні звуки ?
– Які слова можна скласти з цих букв? (сова. Пил, тир, ніс, сир. Вила, кіт, ліс, тік, нива, сік, мир, слива..)
ЧУДОВО, ВИ ВПОРАЛИСЯ. ви отримуєте друге зернятко
IV .Вивчення нового матеріалу
1. Виділення звуків [ т ], [т’ ].
– АЛЕ ЦИХ ЗЕРНЯТОК ЗАНАДТО МАЛО І МИ НЕ ПОЗНАЙОМИЛИСЯ З НОВОЮ БУКВОЮ І ЗВУКОМ. Будьте зараз уважними!Послухайте скоромовку і скажіть. Які звуки найчастіше прозвучать.
Тато тигр, тигриця – мама
Тихо ходять чагарями.
Тигреня ричати вчиться-
Тигра всякий звір боїться
- Артикуляція звуків [ т ], [т’ ]. Відносення їх до приголосних, позначення фішками.
– Допоможіть, будь ласка, з’ясувати, хтож такий ТИГР? Він теж взимку спить?
- Визначення місця звуків [ т ], [т’ ] у словах
По дорозі до вашої школи , я зайшла до квіткового магазину, щоб купити насіння квітів.
ЗАГАДКИ
Я квітка ніжна , як весна,
На стеблі колючки маю,
Все літо пишна й запашна,
Я й осінь зустрічаю.
Я гордо голову тримаю
І перед вітром не схиляю.
Я жовтий. Білий, полум’яний,
В саду я квітну навесні.
Скажи, яке ім’я мені? Троянда, тюльпан
А у якій схемі заховався ТЮЛЬПАН
=0=-0- -0=-0-
Чому ви так вважаєте?
У цей момент сюди зайшли два брати- близнюки, їм треба було купити квіти. Вгадайте, які квіти вони купили. Якщо хлопчиків звали Тім та Том. Поміркуйте, яку квітку купив Том, а яку Тім.
Прекрасно Отримуєте ТРЕТЄ зернятко
Але це ще не все. Разом з насінням, продавець дав мені конверт, де лежать слова, у яких заховалися звуки [т], [т’]. Приготуйте свої фішки і піднімайте -,=, коли почуєте певний звук.у слові.
Літо., торт, тигр. Тюлень, кріт, телефон, тінь,комета, стіна, малюють.
Яке слово для вас було новим? ( молодці, чудово, добре. Впоралися, прекрасно, я задоволена вами, бездоганно, розумники, відмінно)
4. Словникова робота.
Комета – небесне тіло, що має яскраве ядро й туманну оболонку. Від якої тягнеться довга смуга світла, що нагадує хвіст.( малюнок)
- самостійний добір слів учнями.
- Звуковий аналіз слів біля дошки і на партах.за варіантами, або в парі
КОМЕТА
-о-о-о
-Ск звуків у слові. Складів.У якому слові звук Т- мякий, твердий.
Я вам вдячна за роботу
-ОЙ. У КОНВЕРТІ ЛЕЖИТЬ ЩЕ ОДНЕ ЧЕТВЕРТЕ ЗЕРНЯТКО.
6.Ознайомлення з буквою Т
На письмі і при читання звуки [ т ], [т’ ].позначаємо буквою Т.
– аналіз будови ( на що схожа, де у класі можна побачити)
Буква ця дощу боїться,
Хоч вона без цукру й солі,
Тож не може обійтися
Цілий рік без парасолі.
Тук-тук-тук,
Ток-ток-ток,
Вибиває молоток.
Ним всі цвяхи заб’єте,
Схожий він на букву Т.
– А навіщо нам велика і мала буки?
ПРАКТИЧНА РОБОТА
- у вас на партах лежить листочок із текстом , спробуємо його прочитати, але тут будуть букви ще не знайомі.Хто допоможе мені.Знайдіть і обведіть олівцем усі букви Т і підрахуйте скільки їх.
Тигр гарчить, гарчить тигриця-
Пролетіла низько птиця: Фур-р-р
І смугасті тигренята
Шкірять гострі зубенята : Гир-р-р.
– А чи є у клас діти у яких імя починається з букви Т, або прізвище, або буква є в середині підніміться, будь ласка і назвіть себе
МІСЦЕ БУКВИ СЕРЕД ІНШИХ БУКВ за букварем с 58-59
– Багатоніжка позбирала всі букви, які ви вивчили.Де знаходиться Т. Після якої букви?
Чому синього кольору?
ЧИТАННЯ Складів ( або на кетягах горобини, або у Т- день народження)
ТА.ТО,ТУ ,ТІ. Ти……
Гра « Додай склади»
Те- телефон, телеграф, телеграма.
Та- танок, табір, табун
Ті- тісто, тінь.
ТУ- туман,туфлі
РОЗУМНИКИ, ВИ ОТРИМУЄТЕ ЩЕ П’яте ЗЕРНЯТКО
V. Закріплення
1. Робота з букварем
Ми вже так багато назбирали зерняток, але куди ж їх покласти. Щоб вони не розсипалися.?я Вам зараз підкажу. На уроці праці мої учні майстрували іграшки.
- Не вгадати вам нізащо,
- Котра іграшка – найкраща!
( у вас на партах лежать малюнки іграшок)
-Трактор заводний!
– Зовсім ні!
-Електрична залізниця
– Помилився
-ну, тоді це пароплав
-Не вгадав!
– Зрозуміло , це- літак1-Знов не так.Добре,відповідь я дам- та яку зробив ти сам!
-Відгадайте, які іграшки зробили діти, а щоб заробити зернятко завдання ускладнюється., одна буква загубилася
ЛІ__АК __АКСІ АВ__О _____АНК МЕ__РО малюнок тролейбуса і трамвая
- Яка однакова буква є у цих словах7 А який звук вона позначає?
- Яким одним словом можна назвати всі слова ? А де знаходиться звук Т у цих словах?
- А який транспорт можна побачити на вулицях нашого міста?
- ( транспорт можна поділити на підземний. Наземний та повітряний)
- А люди, яких професій працюють на них?
МОЛОДЦІ! Ви впоралися!!ОСЬ вам годівничка, куди ми покладемо зернятка і ШОСТЕ
2.Робота з Букварем
Ми повертаємося до нашого Букваря. З’ясовується. Що ластівка не тільки високо літає та безліч мошок поїдає, а ще може утворювати нові слова
ПРОЧИТАЄМО ЇХ У КНИЖЦІ
-спочатку ви пробіжіть по них очами, потім послухаємо як я прочитаю
Тепер ланцюжком
Прочитайте.,де Т твердий звук позначає, тепер односкладові. Двоскладові
ЧУДОВО!!! ЗЕРНЯТКО сьоме
Ластівка в квітні день починає, а соловей кінчає.
Ластівки низько літають – дощ обіцяють.
- Робота з багатозначними словами
– У лісочку, куди літала до друзів ластівка, живуть цікаві багатозначні слова. Ось одне із них прочитайте його
КО_ТИ_КИ
-Ск складів у слові?де знаходиться буква Т, який звук позначає буква?
Словникова робота
КОТИКИ- бруньки на вербі
КОТИКИ- маленькі тварини
-А як ви гадаєте. Котики назвали КОТИКАМИ ( бо вони схожі на маленьких пухнастих кошенят) Складіть речення зі словом котики у різних значеннях
Складіть схему речення
Робота зі скоромовкою
-Але коти бувають такими пустунами. Що потрапляють у різну халепу. Послухайте у яку ( Я читаю скоромовку)
Словникова робота
Коток – машина для трамбування і ущільнення грунту, асфальту і тому подібне
Тік -розчищене місце, спеціально підготовлений майданчик надворі або в приміщенні для молотьби, очищення і просушування зерна.
ЧИТАННЯ ДІТЬМИ
- По слову зі мною
- По рядочку
- хтось один
- Всі разом повільно
- Разом швидше і тихіше
- Разом ще швидше і тихо.
- Читання окремими учнями скоромовки
Бесіда
Як ввважаєте, чому трапилося таке з котиком? Щоб такого не було треба завжди питати дозволу у дорослих, де можна гратися
ВОСЬМЕ ЗЕРНЯТКО
4. Знайди слова у слові
-Які однакові слова заховалися у словах
Читання з підручника
Існувати у природі
Можуть в дружбі і у згоді
І малесеньке телятко,
І усіх тварин дитятко,
і троянда із шипами,
й дикий терен з колючками,
і рослину , і тварину
Захищай завжди, дитино!
– Які слова почули з Т. Поміркуйте. У яких ще словах- назвах рослин чи тварин – зустрічається ця літера.
Тварини Рослини
Тетерук тиква
Тигр тополя
Кит трава
Кіт троянда
Тхір каштан
VI Підсумок
-От і скінчився наш крок. Сподіваюсь, що ще міцніше здружив нас із природою . а токож із читанням. Нехай же горить у ваших очах вогник знань.
– Так я к же треба допомагати птахам взимку?
УРИВОК МУЛЬТФІЛЬМА
МІКРОФОН
-З якою буквою познайомилися на уроці
-Про що нове ти дізнався
Що для тебе було цікавим
-Що тебе здивувало
На що ти звернув увагу?
- Ой, а ластівка залишла нам повідомлення на зернятках, давайте його прочитаємо
Я вам вдячна
Урок побудовано згідно вимог до сучасного уроку, учні працюють у командах, швидко змінюються завдання,доступні за віковими особливостям. Забезпечено всі умови для успішного навчання школярів. Хоча тему птахів узимку треба було розвинути ширше. Наприклад, зернятка, що діти збирали протягом уроку можна було замінити на скравжні вкінці й піти нагодувати пташок!
35 хвилин триває урок в 1 класі, а скільки всього зроблено!!! Впевнена, лише творчий учитель, який має таких же творчих дітей може у спільній діяльності досягнути мети! В захопленні від уроку! Багато різноманітних цікавих вправ плавно переносять учнів з одного виду діяльності до іншого, при цьому виховуючи турботливе ставлення до природи! Творчих успіхів Вам! Дякую.
Відмінний урок. Дуже висока щільність, велика насиченість різноманітними завданнями. Ігрові ситуації сприяють підвищенню інтересу учнів до роботи, формуванню позитивної шкільної мотивації. Етапи уроку продумані. Урок відповідає сучасним вимогам. Дякую!
Трішки теми на уроці не пересікаються. Букву “ТЕ” ми вчимо раніше, ніж на природознавстві перелітних та осілих птахів. Тому, мабуть, буде недоречно про це згадувати на уроці. А так, в цілому, урок прекрасний. Дякую.
Цікавий підібраний матеріал до уроку. Використання мультимедійних технологій на уроці для мотивації навчальної діяльності. Учитель зумів розподілити час на кожному з етапів уроку, чітко продумала роботу на кожному з них. Змістовний урок. Дякую!