mail@urok-ua.com

Урок позакласного читання в 2 класі

“На гостину до Бузинового царя”

(За книжкою Л. В. Костенко “Бузиновий цар”)

Автор: вчитель початкових класів Андрущак Олена Іванівна

Тема: На гостину до Бузинового царя . Л. Костенко «Бузиновий цар»

Мета: познайомити учнів із життям і творчістю Л.В. Костенко, формувати в учнів уміння сприймати зміст твору, визначати його головну думку; розвивати критичне мислення; удосконалювати читацькі навички; розвивати увагу, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго ранку! Ми вас вітаєм,

Здоров’я і миру щиро бажаєм.

Хай буде щаслива сьогоднішня днина

Для всіх тут присутніх і всій Україні!

IІІ. Повідомлення теми уроку

  • Подивіться і послухайте відеозапис

Автором його є Ліна Василівна Костенко – українська поетеса. У неї крила із поезії. Розкаже нам про неї бібліографічне віконечко.

Розгляньте її портрет.

  • Яке лице в цієї жінки?

Бібліографічне віконечко

Народилася Ліна Василівна Костенко 15 березня1930 року в м. Ржищеві. Коли дівчинці виповнилось 6 років, батьки переїхали до Києва. Вони були вчителями. Ліна закінчила школу і поступила у Московський літературний інститут. Видала уже кілька книжок. Написала поему «Маруся Чурай» про дівчину, яка складала пісні. Нині живе в Києві. Для дітей написала книжечку «Бузиновий цар»

Нас у гості запросив Бузинавий цар. Хто він?

Презентація книжки «Бузиновий цар»

Автор – Ліна Костенко

Видавництво – Київ «Веселка» 1987

Художник – Вікторія Компанець

Зміст – збірка віршів для дітей

Робота в групах

Придумати рекламу книжки

*Тобі сумно? Не зітхай – «Бузиновий цар» читай!

*За віконцем віхола – на мітлі приїхала,

Книжку діткам привезла і наказ такий дала:

  • Нумо, дітки, не баріться, гуртом до книжечки беріться!

*Нас у гості запросив тай, хто в бузині сидів.

Ми всі книжку прочитали й дарунки підготували.

То ж і ти не зівай – книжку «Бузиновий цар» читай!

— Сьогодні до нас на урок завітав цар, та не звичайний, а бузиновий.

— Бузина — це кущ. Має білі китиці дрібних квітів, які перетворюються на дрібненькі чорні намистинки — плоди. Бузину використовують для лікування кашлю. (Учитель демонструє малюнок куща бузини.)

— Чого ж завітав до нас Бузиновий цар? Він хоче запросити нас на гостину.

— А тепер познайомимось поближче з Бузиновим царем

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Опрацювання казки Ліни Костенко «Бузиновий цар»

Інсценізація казки підготовленими учнями

— Між ким відбувається розмова?

  1. Словникова робота.

«Довідкове бюро»

Пелехаті — густі, довгі, скуйовджені, розтріпані, нечесані. Косми — волосся, коси.

Хапуни — ті, що хапають, ловлять.

Підданці — ті, що живуть у царстві, служать чи працюють у царя.

Дудка-джоломія — тут: чарівна сопілочка.

Серпанок — тут: легка прозора тканина.

Опанча — верхній святковий одяг у вигляді широкого плаща.

Фізхвилинка

Великі хмари холодом нагусли

Червоне листя падає в гаю.

Летять у вирій дуже дикі гуси,

А я слонам привіт передаю

Ліна Костенко

  1. Подарунки для царя .

Читання віршів напам’ять

  1. У палаці Бузинового царя

Робота в групах

1 група «Кімната поезії»

Скласти в правильному порядку рядки, щоб склався вірш Л. Костенко

Піднімає джміль фіранку й каже:

  • Доброго Вам ранку!

Як Вам, бджілко, ночувалось?

Чи дощу не почувалось?

2 група «Музичний салон»

Придумати мелодію до слів вірша Л.Костенко «Соловейко застудився»

3 група «Художня майстерня»

Кольоровими крейдами намалювати портрет Бузинового царя

Святковий пиріг (Кросворд)

Віхола

Пірїна

Сунички

Верба

Київ

Соловейко

Восени

Телеграми

Ржищев

Бадилина

Шпак

Ревило

  • Хто приїхав на метільній мітлі і просить решето?
  • Із чого в горобця була борода?
  • Чим виросло літо?
  • Хто одягнув собі сережки і ще й дівчаткам хотів дати?
  • Місто в якому живе Ліна Костенко?
  • Хто застудився після зливи?
  • Тільки вчора було ще влітку, а сьогодні вже …
  • Чим зайці повідомили про прихід весни?
  • Місто, в якому народилась поетеса?
  • Що несло мурашине воїнство?
  • Хто плаче край греблі уранці після зливи?
    Який дід забирає тих дітей, які ревуть?

VI. Підсумок уроку

Гра «Продовж речення»

  • Сьогодні на уроці я….
  • Мені….

VII. Домашнє завдання

Додаткова інформація

— Що таке бузина? Деякі види бузини використовують як лікарські рослини, деякі як джерело нектару, інші як засіб для боротьби з мишами. Всі частини рослини, крім квітів і ягід, містять токсичні речовини під назвою «самбунігрін». Ягода бузини — багате джерело харчових волокон, вітамінів A, B, С і також мінералів, таких як кальцій, залізо, марганець, селен і цинк. Бузини ростуть в Північній півкулі і в Австралії. Квіти бузини використовуються в раціоні людини у вигляді сиропів, соків та чаю. Квіти бузини можна смажити і споживати в якості закуски. Квіти бузини також вирощуються як декоративні рослини. Ягоди бузини використовуються для виготовлення желе, джемів або як інгредієнт тортів і пирогів. Стиглі плоди повинні бути термічно оброблені до споживання. У деяких європейських країнах, ягоди бузини традиційно використовують для виробництва вин, бренді і джина. У традиційній медицині, бузина використовується для лікування застуди, кашлю, грипу, і лихоманки. Бузина також використовується як сечогінний і проносний засіб. Ягоди підвищують імунну систему. Подрібнене листя бузини володіє неприємним запахом. У минулому, люди прикріплювали ці листя до гриви коня для відігнання мух під час їзди. Бузина живе 80-100 років.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Урок сподобався. Методично правильний, наповнений інтерактивними вправами, урок дає учням багато цікавої, корисної інформації. Вправи “Музичний салон, “Художня майстерня” – розвивають творчість та креативність учнів. Дякую!

  2. Потужний прийом уроку – відео запис! Вірш “Крила” у виконанні Богдана Ступки змушує відчути всю емоційну глибину поезії Ліни Костенко. Дуже сподіваюся, що другокласники це відчули. Дуже висока щільність уроку. Урок насичений різними інтерактивними видами робіт, дидактичними прийомами, інноваційними технологіями. Цікава і доцільна додаткова інформація. Вона збагачує як знання учнів з природознавства (міжпредметний звязок), так і збільшує словниковий запас учнів. Дякую.

  3. Олено Іванівно! У Вас дуже цікава тема- і Ви дуже творчо цей урок провели. Ви використали нетрадиційні форми роботи на уроці, а також відомий відеозапис вірша Ліни Костенко ” Крила”. Урок ,відеозапис,інтерактивні методи роботи на уроці- усе це позитивно впливає на учнів.Ви досягли мети уроку.Дякую Вам.