Урок позакласного читання в 4 класі
“Засоби масової інформації. Мандрівка по “Барвінку”
Автор: вчитель початкових класів Андрущак Олена Іванівна
Тема уроку: Засоби масової інформації. Мандрівка по «Барвінку»
Мета: Познайомити учнів із поняттям «засоби масової інформації»; вчити аналізувати періодичні видання, орієнтуватися в періодиці; презентувати журнал «Барвінок»; викликати інтерес до пізнання шляхом читання періодичних видань; розвивати зв’язне мовлення, уяву, бажання читати періодику.
Матеріал до уроку: журнал «Барвінок», таблички з назвами сторінок, гра «Телевізор»
Хід уроку
І. Організація класу
– Доброго ранку, доброї днини всім тут присутнім і їхнім родинам!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Інсценізація
В клас «залітають» дві сороки і розмовляють:
- Привіт, подруго! Чи ти чула новину? В нашому лісі підсніжники та проліски розцвіли, ряст розквітає?
- Пхе, здивувала! Їм давно пора зацвісти, адже ж квітень надворі. Нехай хоч вони порадують людське око, бо ж цілу зиму в лісі жодної зеленої травинки не було!
- Як то не було? А ос це що? (показує гілочку барвінку)
Хіба ти не знаєш, що ця рослинка цілий рік зелена і не боїться ні зими, ні морозу, ні снігу?!
- Ти ба, а й справді! Оце так новина! Ой, не можу її втримати! Полечу всім про неї розкажу!
Учитель:
- Ти бач, які цокотухи! Новини розносять! А що це вони нам принесли?
- Барвінок
Кубування
Значення слова:
Барвінок – багаторічна вічнозелена трав’яниста рослина, що росте в лісах Європи і Західної Азії; існує 7 видів барвінку; вчені сперечаються чи це трава, чи кущ; народний символ України; обрядова рослина
Словосполучення:
Вічнозелений барвінок
Голубоокий барвінок
Барвінок і Ромашка
Росте барвінок
Стелиться барвінок
В’ється барвінок
Речення:
Голубими квіточками дивиться у світ барвінок.
Уже барвінку листя стелиться зеленим килимом до ніг.
Фразеологізми:
В’ється, як барвінок
Барвінкові очі
Барвінком стелиться
Вірші, пісні:
…і барвінком, і рутою, і рястом квітчає…
…уквітчала її рястом, барвінком укрила…
Т.Г.Шевченко
Українська народна пісня «Несе Галя воду»
Казка у віршах Б.Чалого «Барвінок і Ромашка»
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Цікаву новину принесли сороки. А хто ще приносить новини в дім?
- Допоможуть вам дати відповідь загадки:
*Голубка біла в дім прилетіла,
Про все, що бачила, нам розповіла
(Газета або журнал)
*Не має рота й язика,
Та цілий день не замовка.
Воно говорить і співає,
Танцюй собі, коли заграє
(Радіо)
*Ось так дім! Вікно у нім.
Всі ми заглядаємо в це вікно,
Бо у цім вікні – кіно
(Телевізор)
*В кожного є комп’ютер в домі,
Тому новини теж відомі.
Нажмеш на кнопку, крапка, нет
Потрапиш зразу в …
(Інтернет)
- А як одним словом назвати ці предмети?
(засоби масової інформації)
- Про це ми і будемо говорити на сьогоднішньому уроці. То ж прочитайте завдання уроку:
* Дізнатись, що таке ЗМІ;
* Глибше познайомитись з «Барвінком»;
* Завершити проект по створенню класного журналу «Барвінок»;
* Пізнавати, цікавитись, розвивати мовлення, уяву, фантазію
ІV. Усвідомлення нових знань
- То що ж таке засоби масової інформації?
Розгляньте таблицю
ЗМІ
Преса Радіо Телебачення Інтернет
Газети і журнали
Друковані видання
Періодика
– А які друковані видання приходять у ваш дім?
Які ви знаєте державні видання?
А обласні? Які газети друкуються в нашому районі?
Повідомлення
– У нашій школі теж виходить газета. Хто знає її назву?
(«Ліцейчик»)
– Але мова у нас сьогодні піде про дитячу періодику. Назвіть дитячі журнали, які ви знаєте:
«Пізнайко» «Соняшник»
«Яблунька» «Дивосвіт»
«Малятко» «Котя»
«Веселі картинки»
– І, мабуть, не випадково сороки принесли нам гілочку барвінку, бо говорити ми будемо саме про «Барвінок» – дитячий літературно-художній журнал. Ми помандруємо його сторінками. Але спочатку скажемо що ж це за журнал. Як ви думаєте, чому він має таку назву?
V. Аналіз журналу «Барвінок»
«Барвінок» N8 2015р.(904 – з початку випуску) – літературно-художній і загальноосвітній журнал для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Заснований у1928 році. Випускається у видавництві «Барвінок» м.Київ. головний редактор ВасильВоронович. Тираж 36010. Журнал нагороджений державними нагородами 1978 та 2003р
– Знайдіть і прочитайте,хто його для нас готує?
– Що містить у собі журнал? (Цікавинки, твори різних жанрів, ігри, розваги, конкурси та інше)
– Працівники бібліотеки принесли нам журнали 10-15-20річної давності. Ось вони.Їх читали ваші мами і тата, дідусі й бабусі. Заглянемо на сторінки журналу.
VI. Мандрівка сторінками журналу
Сторінка «Ми любимо читати»
– Знайдіть таку рубрику в своєму журналі. Що друкується на цих сторінках? Один із цих творів ми прочитаємо
Оповідання І.Прокопенка «Як павучок братиків шукав»
Прогнозоване читання
-Які ще рубрики журналу ви побачили?
Банк усіляких цікавинок
Книга золотих казок
Це твоя Україна
З торбинки дядечка Запитайлика
Місто ідеальних взаємин
Балакучий Мотя
Перехрестя веселих забав
Наш скарб – рідна мова
Мудрагелія
Товариство відважних боягузів
Енциклопедія язикатої Феськи
Клуб «Форвард»
Веселий кіш
Попрацюйте парою. Придумайте свою рубрику.
VII. Рекламна пауза.
Робота в групах. Завдання : придумати рекламу для журналу «Барвінок»
Цікавий і стильний !
Сучасна міні-книжка!
Багато в одному!
Не ледачкуй – барвінкуй !
Журнал «Барвінок» – для вас, непосиди, пустуни, питайлики! Генеральні спонсори – мама і тато! Підписуйтесь на журнал «Барвінок» – улюблений журнал української дітвори !
VIII. Продовження мандрівки
Сторінка «Банк всіляких цікавинок»
- Що друкується на цих сторінках? Хто хоче внести цікавинку в цей банк?(3-4 учні зачитують свої цікавинки)
Сторінка «Книга золотих казок»
Цю сторінку готувала група дітей Вони інсценізують казку Г. Коробової «Люба та її помічники»
Сторінка «Балакучий Мотя»
В ефірі телекомпанія «Барвінок 4Б»
– Привіт! Це я, балакучий Мотя, запрошую вас до нашої телестудії. Хочу розказати вам цікаву новину: наша однокласниця – Паляничко Аня взяла участь у всеукраїнському конкурсі «Ми любимо читати» і стала його дипломантом. Вона отримала ось такий диплом, книжку в подарунок і календар, підписаний зіркою естради Русланою. Сьогодні Аня у нас в студії. Візьмемо в неї інтерв’ю
– Аню, хто допомагав тобі готуватись до конкурсу?
– Що було найцікавішим?
– Що б ти побажала своїм однокласникам?
– Дякую за інтерв’ю
IX. Презентація класного журналу «Барвінок»
- Ми завершуємо роботу над проектом по створенню класного журналу «Барвінок». Це вже другий номер цього журналу, випущений нашим класом. Хто хоче презентувати свою сторінку?(Кілька дітей презентують свої сторінки)
Настя П.:
- Я підготувала сторінку до рубрики…. Тут я помістила…
Я склала казку…. А ще намалювала малюнок…
Сторінки одразу підшиваються в папку – і журнал готовий!
X. Підсумок уроку
Працювали ми не марно –
Виготовили журнал гарний,
Щось нове для себе взяли,
«барвінковий» світ пізнали.
То ж і далі не лінуйтесь,
Часто з пресою спілкуйтесь,
Періодику читайте –
Світ навколишній пізнавайте!
Дуже сподобався ваш урок позакласного читання, Олено Іванівно! Цей урок спонукає дітей не тільки дивитися телевізор та “сидіти” в інтернеті, а й читати. Знайомить учнів з такими засобами масової інформації, як газети та журнали. Дуже сподобалася вправа “Рекламна пауза”. Хотілося б подивитися на її результати. Успіхів вам.Дякую!
На уроці вчителька використала прийоми та методи критичного мислення, інтерактивні методи. Наприклад, кубування, інтерв’ю, робота в парах, прогнозоване читання. Діти показали презентацію роботи над проектом “Складання класного журналу “Барвінок”. Вибачте, але, на мою думку, варто було б організувати виставку дитячих періодичних видань, хоча разом з бібліотекарем для уроку було підготовлено багато екземплярів журналу “Барвінок”. Спасибі вчителю за творчий урок!