Урок позакласного читання. Зарубіжна література. 9 клас. Тема: Моральний вибір героїв роману О.К.Толстого «Князь Серебряний».
Автор: вчитель зарубіжної літератури Страх Людмила Михайлівна
Урок позакласного читання. Зарубіжна література. 9клас.
Тема: Моральний вибір героїв роману О.К.Толстого «Князь Серебряний». Урок-роздум має мету
допомогти учням зрозуміти ідейно-художню цінність роману; вчитися самостійно аналізувати літературний твір, перейматися емоціями письменника та його героїв; розвивати монологічне мовлення, образне мислення; виховувати здатність до формування моральних понять, виховувати громадянську позицію, уміння робити свій моральний вибір.
Урок позакласного читання. Зарубіжна література. 9клас.
Тема: Моральний вибір героїв роману О.К.Толстого «Князь Серебряний».
Мета: допомогти учням зрозуміти ідейно-художню цінність роману; вчитися самостійно аналізувати літературний твір, перейматися емоціями письменника та його героїв; розвивати монологічне мовлення, образне мислення; виховувати здатність до формування моральних понять, виховувати громадянську позицію, уміння робити свій моральний вибір.
Обладнання: текст роману О.К.Толстого «Князь Серебряний», мультимедійна дошка, ноутбук, комп’ютерні презентації до уроку, художній фільм «Іван Грозний».
Тип уроку: урок-роздум
Підготовча робота до уроку: прочитати роман; самостійно познайомитися з біографією письменника та визначити найцікавіші грані його таланту та особистого життя.
Жорстокий час ламає людські долі і людське життя…
О.К.Толстой
Проблема уроку: Чи можна виправдати власний моральний вибір обставинами?
ХІД УРОКУ
1.Вступне слово учителя.
Шановна аудиторіє, учні, гості, сьогодні ми проводимо урок позакласного читання за романом О.К Толстого «Князь Серебряний». Саме такий вибір – невипадковий. Це прекрасний твір, який уже більше 150 років хвилює читачів, особливо юних, бо саме в юності серце відгукується на ідеї добра, справедливості, вірності законам совісті і честі. Цей твір належить до зразків романтичної літератури, ознаки та особливості якої ми вивчали з вами на попередніх уроках. Створив роман російський письменник, який представляє неординарну багатогранну особистість, що черпала натхнення для своєї творчості із глибин історії та природи нашої з вами Чернігівщини.
- Актуалізація вивченого.
- Роман «Князь Серебряний» – приклад історичної прози. Створюючи його автор опирався на традиції російського та європейського історичних романів – О.Пушкіна, М.Гоголя, В.Скотта, А.Дюма. Згадайте, які твори названих авторів вам відомі?
(«Тарас Бульба», «Айвенго», «Капітанська дочка», «Три мушкетери» тощо).
- Ми ще не зустрічалися з вами з Олексієм Костянтиновичем Толстим.
Його ім’я мимоволі залишається в тіні геніальних побратимів по перу
Льва Миколайовича та Олексія Миколайовича Толстих і завжди потребує особливого пояснення: про якого з Толстих іде мова.
Давайте познайомимося з цікавим письменником та відкриємо для себе різні грані його особистості і таланту.
( Презентація «О.К.Толстой»).
- Оголошення теми,мети, представлення очікуваних результатів
Тема нашого уроку – Моральний вибір героїв роману О.К.Толстого «Князь Серебряний».
Епіграф до уроку – слова О.Толстого «Жорстокий час ламає людські долі і людське життя…» Ваше завдання полягатиме у підтвердженні чи спростуванні доцільності вибору епіграфа.
Проблема уроку – Чи можна виправдати власний моральний вибір обставинами?
Завдячуючи таланту автора ми здійснимо мандрівку в часі і потрапимо до Московської держави ХVI століття. Це жорстока епоха деспотизму та тиранії, доба масових страт, заслань, терору, коли людські чесноти були розтоптані, а зрада, підлабузництво, доноси вважалися домінуючою нормою.
Але і у такий час «у непроглядній темряві російської ночі», як сказав Толстой, з’являлися «світлі зірки», які вистояли в добрі серед загального розгулу жорстокості і насилля. Ось про таких людей, героїв роману О.К. Толстого, ми і будемо з вами сьогодні говорити.
- Усвідомлення змісту уроку
- Хто ці герої « світлі зірки», як їх назвав О.Толстой?
(Князь Микита Романович Серебряний, боярин Дружина Морозов, Максим Скуратов, Василь Блаженний).
- Що допомогло їм вистояти в жорстоку епоху розгулу деспотизму і насилля?
(Їхні чесноти, непідкупний характер, їхня висока моральність, високі уявлення про обов’язок, совість і честь).
- Літературознавство. Ознаки романтичного твору.
У історичному романі «Князь Серебряний» історичні події пропускаються через призму головного вигаданого героя князя Серебряного, який вступає в опозицію через певні обставини до царя Івана Грозного. Це дуже небезпечний вибір героя.
В основі будь-якого вибору лежить конфлікт. Конфлікт у романтичному творі найчастіше залишається невирішеним.
Переповнений емоціями такий конфлікт виливається у різні типи романтичних характерів. Наведіть приклади?
- Пристрасть(Дон Жуан, Казанова)
- Непокора(Прометей, Демон)
- Патріотизм, альтруїзм(Тарас Бульба, Мазепа)
- Тиранія(Іван Грозний, Петро І)
- Образ Івана Грозного приваблював письменника О.К. Толстого, бо був цей персонаж неоднозначним, суперечливим і до сьогодні залишається предметом дискусії істориків та літераторів. Цей історичний герой також робить у романі свій вибір. Спробуємо проаналізувати цей вибір.
Використаємо слайд із зображенням історичного експоната «Шапка Мономаха». Тлумачення значення. Лексична робота.
«Шапка Мономаха» – історичний фразеологізм
Вживається у таких варіантах:
«не тисне Шапка Мономаха?»;
«не заважка Шапка Мономаха?»
Розтлумачити смисл даного фразеологізму.
( Шапка Мономаха – це символ влади. Хто одягав цю шапку, той не тільки отримував необмежені повноваження, а й брав на себе неабияку відповідальність. На жаль, як показує історія не всі справлялися).
У художньому фільмі за романом «Князь Серебряний» цар постійно носить Шапку Мономаха. Це історична помилка. Але режисер зробив це невипадково. Вибір Івана Грозного – влада, яка за часів його правління отримала страшні ознаки деспотизму і тиранії.
- Щоб краще зрозуміти епоху Івана Грозного звернемося до її ілюстрації.
Демонстрація слайдів презентації (А.М.Васнецов. Кремль, XVI стл.; І.Рєпін «Іван Грозний і його син Іван 16 листопада 1581року»; Александрова Слобода; опричнина – найсуперечливіша із реформ царя Івана Грозного(історична довідка учня-історика);
розваги, вчинки царя та його оточення).
Поведінка героїв роману в окремих життєвих ситуаціях визначається їхнім моральним вибором у конкретних обставинах і показує, хто ж вони є.
- Застілля,бенкети(отруєння боярина,усунення конкурентів)
- Опричники відточують бойову майстерність(поєдинок з ведмедем, двобій Вяземського і Морозова)
- Тортури, допити, страти(Малюта Скуратов, цар)
- Розпуста(Федір Басманов)
- Приниження, катування(Афанасій Вяземський,Серебряний)
- Глум(Іван Грозний над Дружиною Морозовим, посада блазня)
«Поки ти правиш – уста народу зачинені страхом, коли ти помреш – ти будеш проклятий!»(Морозов)
«Державі потрібні не чесні і віддані, а щоб служили і упокорювалися»(Іван Грозний)
«Мовчанням народили Іванка – злодія, пробачили йому все, його тортури, ви народили царя Ірода»)(Василь Блаженний)
Коли і хто сказав?
- Гронування. Багатогранність образу Івана Грозного.
Образ Івана Грозного – це образ романтичного героя. Він дуже суперечливий. Це так? Доведіть.
Освічений монарх
Правитель-керманич
Талановитий публіцист
Реформатор
Великий політик
Віруюча людина
Усвідомлює свою провину
Глибоко нещасна самотня людина
Вміє кохати
БАГАТОГРАННІСТЬ НАТУРИ
Мстивий
Самодур
Тиран
Нікчема
Вирізнявся жорстокістю
Хворобливо підозрілий
Безсердечний
«Жорстокий час – жорстокі серця»(О.Толстой).
О.К.Толстой був противником тиранії у будь-яких проявах, не сприймав її і категорично засуджував.
Як ви вважаєте, автор у романі виправдовує вибір царя Івана Грозного обставинами чи засуджує?
(Слова автора підтверджують його сумніви, виправдовують неоднозначність образу Івана Грозного).
- Літературознавство. Антитеза, як художньо – виразний засіб поетики романтизму.
У романтичному творі одним із основних прикладів поетики є контраст, протиставлення, антитеза. Наведіть приклади з тексту.
Антитеза, протиставлення у романі.
Любов Ненависть
Відданість Зрада
Честь Безчестя
Людяність Плазування
Служіння державі Тиранія
Хто із героїв є носієм таких чеснот чи вад?
- Яким був вибір головного героя роману князя Микити Романовича Серебряного – «світла зірка у темряві російської ночі»?
- Захищає слабих і безвинних від опричників у селі Медведка
- Відмовляється служити царю, а йде служити вітчизні – захищає Русь від татар. Коли постає питання – цар чи батьківщина, він вибирає батьківщину.
Але такий вибір не робить його щасливим. Серебряний безпорадний у світі, де панує зло.
Характеристика героя.
- Патріот
- Вірний обов’язку
- Високоморальний
- Чесний
- Принциповий
- Шляхетний
- Добрий, АЛЕ
- Самотній
- Нещасний у коханні
- Довірливий
- Прямодушний
- Не здатний на відкритий протест
- Який моральний вибір робить князь Серебряний?
(Служити вітчизні).
Що означає йти непрямою дорогою?
«Непряма дорога»(перешкоди, труднощІ) – фольклорний фразеологізм
(Обрати складний шлях помилок і пошуків правильного шляху, наприклад, реформи царя Івана Грозного)
Яка ціна непрямої дороги?
(Занадто багато жертв, людські життя, зачасти безвинні. Герої роману іноді шукають непрямий шлях і це часто обертає у злочинця людину, яка наділена самими високими якостями. Так трапилося із Іваном Грозним).
Князь Серебряний до кінця сумнівається у правильності чи неправильності вибору ним самим та іншими героями, а особливо царем Іваном Грозним.
- Тема нерозділеного кохання – лейтмотив роману. Тут є і розлука, і страждання, і вірність, і зрада через обставини, спокута, каяття.
Ще одна героїня роману робить моральний вибір – Олена Дмитрівна. Який цей вибір?
Чому Олена Дмитріївна і Серебряний не можуть бути разом?
(Олена Дмитрівна буде спокутувати свою провину перед Серебряним, не можна повернути те, що втрачене).
Який моральний вибір Олени?(Іде в монастир).
Уривок із кінофільму «Князь Серебряний» (1991р., Росія, режисер Г.Васильєв).
- Рефлексія
Слово учителя.
Вибір у житті робити завжди важко. Але проблема пошуку людиною свого шляху, проблема вибору важлива у будь-який час. І вона, діти, завжди буде стояти перед вами. Хотілося б, щоб цей вибір був у бік добра, справедливості, шляхетності, честі і, звичайно, любові до Батьківщини.
Чи можна виправдати власний моральний вибір обставинами?
Кожен із героїв роману робить вибір у певних обставинах. Хтось помилковий, хтось правильний, але відповідальність за вибір завжди за самою людиною. Згадайте епіграф. Чи є його вибір доцільним?
Сподіваюся, що у вашому житті за ваш вибір не буде соромно.
Закінчуємо урок віршем російського поета Ю. Левітанського:
Каждый выбирает для себя
Женщину, религию, дорогу.
Дьяволу служить или пророку –
Каждый выбирает для себя.
Каждый выбирает по себе
Слово для любви и для молитвы.
Шпагу для дуэли, меч для битвы –
Каждый выбирает по себе.
Каждый выбирает по себе:
Щит и латы. Посох и заплаты.
Меру окончательной расплаты
Каждый выбирает по себе.
Каждый выбирает для себя
Выбираю тоже – как умею.
Ни к кому претензий не имею –
Каждый выбирает для себя.
Презентація до уроку
Цілепокладання уроку дуже актуальне.Людина завжди стоїть перед вибором.І щоб цей вибір,хоча б,не нашкодив,маємо вчити ми,педагоги.Цей урок вчить знати,вміти вести дискусію,обирати у житті правильний вибір.Хороша і потрібна презентація.Дякую
Дякую, колего, за оцінку нашої роботи. Сьогодні, на жаль, так мало чесноїї оцінки власних вмінь і вчинків. Література має приклади і можливості навчити цьому через досвід літературних героїв. Це хоч не так болісно, як експерементувати над собою, от і досліджуємо типи, епохи, дії.
Урок вчить учнів аналізувати не тільки героїв літературного твору, а й свої власні вчинки. Матеріал до уроку вчитель дібрала дуже цікавий, який заставляє мислити, ставить перед фактом вибору своєї моральної та життєвої позиції не залежно від обставин. Діти дізналися багато історичних фактів про епоху Івана Грозного про багатограннічсть його образу. Презентація оживила урок.