mail@urok-ua.com

Урок позакласного читання в 4 класі

А дружити треба вміти

Автор: вчитель початкових класів Матвійчук Любов  Григорівна

А дружити треба вміти

Тема.  А дружити треба вміти.

Мета. Формувати вміння підтримувати колективну дискусію за змістом прочитаного; враховувати думку і міркування однокласників; обстоювати власну думку; дотримуватись норм культури спілкування. Удосконалювати читацькі інтереси; розвивати навички читання. Виховувати взаємодопомогу, доброзичливе ставлення до людей, уміння дружити і бути справжнім другом.

Обладнання. Виставка книг з теми, портрет Всеволода Нестайка, слайди по темі,

Ілюстративний матеріал.

Хід   уроку.

  1. Організаційний момент.

Вчитель.  Я рада вітати вас на  нашому уроці позакласного читання. До нас завітали гості. А ми раді гостям, правда , діти?

Треба разом привітатись.
Дружно, радісно сказати:

– Добрий день! (Разом)
Станьте, діти, поверніться
Один одному всміхніться.
Свій урок ми  починаєм,
Дружбу в гості  закликаєм.

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

Учитель читає вірш  А. Костецького «Секрет»

   «Секрет»

Що робити , щоб удвічі
Торт здавався нам смачнішим?
Що робити, щоб удвічі
Кожен день для нас побільшав
Щоб і радості і щастя вам було –
Аж ніде діти?
Тут  – ніякого секрету!
Треба з другом все ділити.

– Яке щастя коли в людини є справжній друг! З ним можна  поділитися радістю і смутком, він допоможе в скрутну хвилину,  розрадить у біді. Спілкування з  другом приносить впевненість, дарує радість.  У народі кажуть : «Справжній друг – то найбільший скарб». Але  чи завжди ми про це пам’ятаємо і чітко усвідомлюємо?

Вчитель.   Прочитайте тему сьогоднішнього уроку : «А дружити треба вміти».  (Слайд)  Читають хором.

Отже, сьогодні ми будемо говорити , міркувати, читати твори про дружбу і вчитимемось дружити і бути справжніми  друзями.

Вчитель.  Діти! Уважно прочитайте , що ми очікуємо сьогодні на уроці.

Пам’ятка « Очікування»     ( слайд1)   Діти по черзі читають.

  • Цікаве спілкування.
  • Нові знання.
  • Гарний  настрій.
  • Співпраця.
  • Гарні оцінки.

Вчитель.  А що навчитеся ви сьогодні коли будете старанні, уважні.

Цей урок  мене навчить.       ( слайд 2)  Читають по черзі.

  • Прогнозувати розвиток подій у творі.
  • Визначати головну думку.
  • Характеризувати  дійових осіб.
  • Працювати в парах та групах.
  • Турбуватися про ближніх.
  • Стати справжнім другом.
  1. Опрацювання оповідання за В. Нестайком « Чи роблять так друзі»
  • Словникова робота ( ознайомлення зі словами самостійно в кінці оповідання)
  • Читання твору ланцюжком ( по абзацу)
  • Аналіз змісту, визначення головної думки, пояснення назви.
  1. Розширення знань про Всеволода Нестайка.
  • Хто автор цього оповідання?

(Учитель  виставляє портрет письменника) Слайд про Нестайка

  • Розповідь про письменника підготовлених учнів.
  1. Народився Всеволод Нестайко 30 січня 1930 року в м. Бердичеві на Житомирщині в сім’ї службовця.
  1. Про своє дитинство письменник розповідає:

« …Я чомусь згадую самотність. Так уже склалося.

Тата я свого не пам’ятаю. Скільки не напружую пам’ять – згадую лише цукерки  якими він мене частував у той вечір, коли прощався з нами… Згодом  виявилося , що поїхав назавжди. Він загинув у 1934  році за кордоном, виконуючи державне завдання.»

  1. Рятуючись від голоду , у1933 році мама, вчителька за професією, з двома дітьми переїхала до Києва і почала працювати у школі.
  1. Саме із цих років Всеволоду запам’яталась самотність:  хворобливого хлопчика («мабуть , немає такої дитячої хвороби , окрім рахіту, якою б я не хворів у дитинстві») мама зачиняла вдома, а  сама бігла на роботу.
  1. Пізнав хлопчик і страхіття війни, окупації, два довгих роки поневірянь, голоду, страху облав і неволі.
  1. Після війни закінчив школу із срібною медаллю, була одна четвірка із фізики.
  1. З 1947 року Нестайко навчався на філологічному факультеті Київського університету.
  1. Після закінчення ВУЗу  почав працювати у дитячому видавництві «Веселка».
  1. Перше оповідання для дітей побачило світ у 1954 році в журналі «Барвінок», а перша збірка «Шурка і Шурко» вийшла у 1956 році.
  1. За повість – казку «Незвичайні пригоди у лісовій школі « письменник удостоєний літературної премії імені Лесі Українки  1982 року.
  1. Кінофільм,  створений за повістю « Тореадори з Васюківки», здобув Гран – Прі  на Міжнародному  кінофестивалі в Мюнхені  в 1968 році.
  1. 1979 року книжка « Тореадори з Васюківки» внесена до Особливого Почесного списку Г.К. Андерсена як один із видатних творів сучасної дитячої літератури.
  1. Живе  і трудиться  на теперішній час  письменник у Києві.
  1. Робота над виставкою книг.

Конкурс  « Рекламний ролик»
( учні представляють книжки , які подали на виставку)

  1. Читання оповідання В.Полуб’янського « Щасливий день» в особах.

Аналіз прочитаного.

  • Чого вчить цей твір»
  • Як би ви вчинили на місці Василька?
  • Яке продовження може мати ця історія?
  • Які риси характеру притаманні Василькові?
  • Що можна сказати про Ганнусю? Чи хотіли б ви мати такого друга?
  1. Фізкультхвилинка.

(Мирилка)

  1. Робота в групах.    Гра «Мікрофон»

1 група . Прочитати  оповідання « Три товариші»

Підготувати відповіді на запитання:

  • З ким би ви з дітей хотіли б дружити? Доведіть свою думку.
  • А з ким – ні? Чому?
  • Хто із хлопців справжній товариш?

2 група. Прочитати оповідання «Дражнилка».

Підготувати відповіді на запитання:

  • Як би ти вчинив на місці Толика?
  • Чи допомагають вам дражнили розв’язувати конфліктні ситуації?
  • Чого вчить вас твір «Дражнилки»

3 група.  Прочитати оповідання «Через потік»

  • Дайте характеристику Андрійкові.

4 група.

  • Що вразило вас у поведінці Сергійка?
  1. Гра « Квітка – семицвітна»

На дошці прикріплене слово «Дружба».

Створіть квітку  справжніх друзів. У кошику   слова – пелюстки : допомога, щирість, правдивість, вірність, безкорисність, підтримка, співчуття,  любов, добро, повага, взаємодопомога чуйність, довір’я, відданість.  Діти по черзі витя гують і прикріплюють   на дошці.

Які риси характеру ти хотів би виховати у собі?

  1.  Робота із прислів’ями.  (Слайд  з початком прислів’я) кінець шукають на парті.

Робота в парах.
Дружній череді і вовк не страшний.
Одна бджола меду не наносить.
Дерево міцне корінням , а людина друзями.
Чоловік без друга, що їжа без солі.
Нових друзів наживай, а старих не забувай.
Не той друг, що медом маже, а той хто правду каже.

  1. Презентація результатів.

Пам’ятка « Як стати справжнім другом?.
–  Дотримуй слова.
–  Говори правду.
– Прийди на допомогу.
– Турбуйся про ближніх .
–  Роби  добро.

13 . Підсумок  уроку.  Рефлексія. « Що я  навчився, знаю, умію, ціную?»

Оцінювання.

Я  навчився _________________________________________________________
Я знаю_____________________________________________________________
Я умію_____________________________________________________________
Я  ціную   __________________________________________________________

     14 .  Діти  виконують пісню « Дружба».

Читає вчитель вірш.
А що таке дружба _
Ви знаєте  вже:
Вірність в усьому,
Підтримка в ділах,
Дружба долає неприязнь і страх.
Знають про це
І дорослі, й малі:
Разом:  Дружба – це скарб золотий на землі !

1. група

Прочитайте оповідання «Три товариші»

Підготуйте відповіді на запитання:

  1. З ким би ви з дітей хотіли б дружити?
  2. А з ким ні? Чому?
  3. Хто із хлопців справжній друг?

2. група

 Прочитайте оповідання « Дражнилка»

    Підготуйте відповідь на запитання:

  1. Як би ви вчинили на місці Толика?
  2. Чи допомагають вам дражнили розв’язувати конфліктні ситуації?
  3. Чого вчить вас твір «Дражнилки»

3. група

Прочитайте оповідання  «Через потік»

Підготувати відповіді на запитання.

  1. Дайте характеристику Андрійкові.

, а людина  друзями.
не  наносить.
, а той хто правду каже.
, а старих не забувай.
, що їжа без солі.

4. група

Прочитайте оповідання «Як Сергійко навчився жаліти»

Підготуйте відповіді на запитання.

  1. Що вразило вас у  поведінці Сергійка?

Закон про дружбу

  1. Завжди прислухатися один до одного.
  2. Не брехати один одному.
  3. Не кривдити та не обзивати один одного.
  4. Завжди підтримувати один одного.
  5.  Не залишати один одного в біді.
  6. Завжди чинити по справедливості.
  7. Завжди поступатися один одному.
  8. Допомагати один одному.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Матеріал що застосовується на уроці змістовний,цікавий. Завдання максимально прив’язані до світу дитини,чергується фізична і розумова діяльнчсть.Формується мотивація подальшого навчання.

  2. Дуже детальний конспект уроку. Гарно представлена групова робота. Методично грамотна структура уроку. Особливо сподобалась пам’ятка “Очікування”, “Цей урок мене навчить” та рефлексія. Обов’язково скористаюсь вашим конспектом.