mail@urok-ua.com

Урок позакласного читання в 4 класі за творчістю В.О.Сухомлинського

“Людина починається з добра”

Автор: вчитель початкових класів Романчук Світлана Миколаївна

Тема. Людина починається з добра (За творами В.О.Сухомлинського)

Мета: на прикладі змісту оповідань донести до свідомості учнів, що доброта – найкраща риса характеру людини; розширити знання дітей про життя і творчість В.Сухомлинського; збагачувати словник учнів, формувати читацький інтерес;

розвивати вміння колективно обговорювати прочитане, уважно і зацікавлено слухати товариша;

виховувати інтерес до художньої літератури, доброту, чуйність, милосердя.

Обладнання: ММ-презентація, сердечка із завданнями, вислови про добро, альбом «Людина починається з добра», виставка книг, портрет В.О.Сухомлинського.

Презентація

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

Доброго дня, діти! Сьогодні у нас на уроці присутні гості, тому поверніться, привітайтеся і подаруйте їм свої посмішки! Який у вас настрій? Передайте його виразом обличчя. Усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм із товаришами.

Із цих промінчиків добра, що засвітились на ваших обличчях, ми розпочнемо наш урок.

ІІ. Оголошення теми, розгляд цікавих книжок

Сьогодні у нас урок позакласного читання. Ми його проведемо у формі перегляду альбому «Людина починається з добра».

Сьогодні на уроці ми зробимо ще один крок дорогою добра, будемо говорити про добрі справи, про вміння дарувати добро іншим.

Дуже мудро говорить народ: роби добро — і воно повернеться до тебе. Будеш робити зло — зло і повернеться до тебе. Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. І на сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими і вічними казками Василя Сухомлинського. Тема нашого уроку звучить так: «Людина починається з добра»

  • Як ви розумієте цей вислів?

Епіграфом нашого уроку будуть такі слова:

Дорогою добра в житті ступай,

Образи вмій прощать і люте зло.

Бо ти – людина, завжди пам’ятай,

Роби добро, щоб менше зла було.

О, пам’ятай, Людино, не забудь,

Що кожне серце має добрим буть!

Робота з виставкою книг

  • Діти, зверніть увагу на книжкову виставку.
  • Назвіть книги, які ви бачите на виставці.
  • Які книги мають не одного автора?
  • Хто є автором інших книг? (В.Сухомлинський)
  • Отже, з творчістю якого письменника ми сьогодні познайомимося?

А зараз проведемо п’ятихвилинку – презентацію «Похвали книжку». Декому з учнів було дано завдання прочитати книгу В.Сухомлинського і підготувати коротку рекламу на неї з такою   метою, щоб їхні   однокласники теж   захотіли прочитати ці книги.

ІІІ. Знайомство дітей з автором

Ну що ж, розпочнемо перегляд нашого альбому. Відкриваємо першу сторінку, яка називається «Автобіографічна». Пропоную вам пригадати основні моменти з життя В.Сухомлинського, щось цікаве і пізнавальне про цю людину.

Слайд 1.

Про В.Сухомлинського ми знаємо, як про великого педагога, мудрого вчителя і просто чудову людину. Він говорив: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишитись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».

Слайд 2

Народився В.Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в с. Василівці в бідній селянській родині. (Ось погляньте, це будинок, де він народився)

Слайд 3

Крім Василя в сім’ї було ще троє дітей: старший брат Іван, сестра Меланка і брат Сергій. Як і всі селянські діти, він вчився в рідному селі у школі і закінчив семирічку, тобто 7 класів.

Слайд 4

У 17 років він розпочинає свій педагогічний шлях. Сухомлинський працює вчителем недалеко від рідного села.

Слайд 5

В 1948 р. Василь Олександрович стає директором Павлиської середньої школи.

Слайд 6

Що стосується ставлення до дітей, то він говорив: «Що найголовніше було в моєму житті? Без роздумів відповідаю: «Любов до дітей».

Ця любов була такою великою, як сонце.

Слайд 7

Улюбленою піснею Сухомлинського була «Стоїть гора високая». Послухайте перший куплет цієї пісні та розгляньте пам’ятники В.Сухомлинського.

Слайд 8

Але пам’ять про педагога живе в наших серцях і донині.

  • Отже, В.Сухомлинський закликав усіх до добра, творити добро, бо людина починається з добра. Як багато гарних слів можна сказати про добро (Вислови на дошці)
  • Недаремно у нас на дошці багато сердечок, але ми до них звернемося пізніше.

IV. Аналіз самостійно прочитаних творів

Листаємо наш альбом далі. Наступна наша сторінка «Творча». Ми будемо обмінюватися думками про прочитані твори, розповідати, що найбільше вразило, які висновки можна зробити.

  • Які твори ви прочитали готуючись до уроку? («А хто ж вам казку розповідає, бабусю?», «Дивний мисливець», «Легенда про Золоте Зернятко Істини»)
  • Давайте обговоримо твори, які ви прочитали.
  • І перше наше завдання таке:

Завдання 1

Розкажіть початок твору так, щоб хтось міг здогадатися, який це твір, продовжити і завершити його.

Завдання 2

Уявіть себе художниками-ілюстраторами. Що би ви зобразили, які ілюстрації до твору:

  • «А хто ж вам казку розповідає, бабусю?»,
  • «Дивний мисливець»,
  • «Легенда про Золоте Зернятко Істини».

Завдання 3

За даними ключовими словами впізнай твір:

Слайд 9

«… я не раб, а вільна людина», «осяяло весь світ», «побудував Щастя для всіх людей», «… справжня свобода – в умінні працювати». («Легенда про Золоте Зернятко Істини»)

Слайд 10

«полювання», «зламана ніжка», «поклав дід рушницю». («Дивний мисливець»)

Слайд 11

«… бабуся Марія вже порається на кухні», «Як покладе онуків у постіль, сідає на стільці і розповідає їм казку.» («А хто ж вам казку розповідає, бабусю?»)

Завдання 4

  • А тепер звернемося до наших сердець. На кожному з них написане питання до якогось твору, що ви опрацювали. Ваше завдання – дати відповіді на питання, знімаючи серце з дошки.

Питання на серцях:

  1. Які поради дає В.Сухомлинський у творі «Легенда про Золоте Зернятко Істини»?
  2. Висловіть своє ставлення до діда Максима в оповіданні «Дивний мисливець»
  3. Чого вчить нас оповідання «Дивний мисливець»?
  4. Яка головна думка твору «Легенда про Золоте Зернятко Істини»?
  5. Висловіть своє ставлення до молодшого брата у творі «Легенда про Золоте Зернятко Істини»
  6. Висловіть своє ставлення до бабусі в оповідання «А хто ж вам казку розповідає, бабусю?»
  7. Як би ви відповіли на запитання Миколки «А хто ж вам казку розповідає, бабусю?» з однойменного твору В.Сухомлинського?
  8. Яким би ви намалювали діда Максима із твору «Дивний мисливець»?

Завдання 5 (додаткове)

Зараз ми пограємо у гру «Що? Де? Коли? Як? Чому?». Ваше завдання: скласти запитання до твору, який ви прочитали, які б починалися словами Що? Де? Коли? Як? Чому?

Фізкультхвилинка.

V. Самостійне читання творів

– Листаємо наш альбом далі. Наступна наша сторінка «Порадниця».

– Сьогодні я пропоную вам познайомитися ще з одним оповіданням В.Сухомлинського «Добре слово».

  • Словникова робота

Ослінчик – лава.

Стільники – бджолині будівлі з воскових комірок, призначені для вирощування потомства, розміщення кормових запасів і бджіл.

  • Запитання для сприймання
  • Що трапилося з дівчинкою Олею?
  • Читання оповідання учнями
  • Перевірка сприймання
  • Що трапилося з дівчинкою Олею?
  • Бесіда за змістом оповідання
  • Як родичі рятували дівчинку?
  • Що зробила прабабуся Надія?
  • Прочитайте, що принесла бабуся дівчинці.
  • Що повернуло дівчинку до життя?
  • То в чому велика сила? (в доброму слові)
  • Чому вчить нас це оповідання? (Бути уважним, турботливим до хворих, близьких, батьків; вміти співчувати).

VI. Підсумок уроку

  • На цьому перегляд нашого альбому закінчений.
  • Діти про що ми говорили на уроці?
  • Де живе доброта? (в серці)
  • Про добро можна багато і красиво говорити, але ніякої користі це не принесе, якщо добрі слова не втілюватимуться у життя, якщо гарні слова залишаться лише словами. Попередньо вам було завдання, організувати в класі куточок добрих справ. Давайте перевіримо, як ви справилися із цим завданням. Розкажіть та продемонструйте, яку добру справу ви зробили.
  • Які молодці! Дуже хочеться щоб ви завжди робили, хоч маленькі, але добрі справи.

Пам’ятайте, любі діти,

Істина така проста!

Найцінніше в цілім світі –

Це любов і доброта

І старайтесь так прожити,

Щоб,як сонечко світити!

І в душі завжди неси .

Теплий промінь доброти.

  • Тож творіть добро, і воно повернеться до вас! Ви сьогодні гарно працювали,тому добро повертається до вас у вигляді гарних оцінок.

VII. Домашнє завдання

Наступний урок позакласного читання пройде за темою «Школа добрих вчинків». Завдання на урок є у вас на парті.

Плакат-завдання

  1. Тема «Школа добрих вчинків»
  2. Список творів для читання:
  • «Хто що робить, то собі» (бувальщина)
  • О.Буцень «Неслухняний м’ячик»
  • В.Сухомлинський «Хто кого веде додому»
  • В.Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло»
  • А. Бортняк «Зламана гілка»
  1. Основні завдання для обговорення на уроці:

а) оформити виставку книжок;

б) охарактеризувати прочитаний твір за таким планом:

  • Назвати автора і книгу, яку прочитали. До якого жанру належить цей твір?
  • Назвати головного героя.
  • Розказати про свого героя те, що вважаєте найважливішим.
  • Що хотіли б дописати в книзі (творі) про свого героя?

Намалювати малюнок «Добрі вчинки» (за бажанням).

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі