Урок природознавства у 1 класі
Тема. Дерева, кущі та трав’янисті рослини
Автор: вчитель початкових класів Огієнко Олена Андріївна
Тема. Дерева, кущі та трав’янисті рослини
Мета. Розширити знання дітей про різноманітність дерев, кущів та трав’янистих рослин; вчити порівнювати та розрізняти дерева, кущі та трав’янисті рослини; спостерігати за рослинами, за особливостями їх будови.
Розвивати вміння аналізувати, робити висновки; удосконалювати мовленнєві вміння, мислення.
Виховувати допитливість, любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.
Обладнання. Таблиці «Природознавство», кросворд, предметні малюнки, дидактичні ігри «Де чий листочок?», «Де чий плід?», пазли «Дерева, кущі»
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Вправа «Погода»
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Який день тижня?
- Який сьогодні стан неба?
- Холодно чи тепло було вранці?
- Яка температура повітря?
- Чи були опади вранці?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Я зірвав квітку – вона зів’яла,
Я зловив метелика – і він
Помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів, що доторкнутися
До краси можна лише серцем.
– Ці прекрасні слова про природу сказав словацький поет Павло Гнездослав.
– Діти, а тему сьогоднішнього уроку допоможе дізнатись ключове слово кросворду, а також повторимо вивчений матеріал.
- Орган рослини, який знаходиться в грунті. (Корінь)
- Помідор, огірок, буряк, перець – це… . (Овочі)
- У дерев – стовбур, а у квітки – … . (Стебло)
- Навесні воно зелене, а восени – жовте, багряне, червоне.(Листя)
- Пора року, яка наступає після осені. (Зима)
- Назва газу, яким дихає все живе на Землі. (Кисень)
- До 5 царств відносяться рослини, тварини, дроб’янки, віруси та … (Гриби)
Отже, ключове слово – РОСЛИНИ.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Робота над загадками
Діти, послухайте уважно загадки.
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть цих подружок … (берізки).
У вінку зеленолистім
У червоному намисті
Видивляються у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
Зубів не має, а кусається. (Кропива)
Що об’єднує слова-відгадки?
- Демонстрація малюнків.
- А які рослини ростуть біля нашої школи?
- Каштан, береза, тополя, бузок, шипшина, калина, півонія, айстри і т.д.
- На які групи можна поділити рослини?
- Дерева, кущі, трав’янисті рослини.
4. Робота за таблицею «Будова рослин»
- Робота в групах.
І група. Записати назви дерев.
ІІ група. Записати назви кущів.
ІІІ група. Записати назви трав’янистих рослин.
- Вправа на уважність «Що зайве»
- Серед названих слів назвіть «зайве» слово.
- Калина, каштан, бузок, шипшина, жасмин.
- Яблуня, груша, слива, дуб, черешня.
- Вільха, тополя, ялина, береза, клен.
- Береза, дуб, липа, горіх, барвінок, клен.
- Використання ІКТ
Презентація «Дерева, кущі, трав’янисті рослини»
ІV. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів
- Робота з підручником. Робота в групах.
І група. Дати визначення «Що таке дерево».
ІІ група. Дати визначення «Що таке кущі».
ІІІ група. Дати визначення «Що таке трав’янисті рослини»
- Робота в парах. Вправа «Я стверджую»
- Я стверджую, що яблуня – дерево. Доведіть чи так це.
- Я стверджую, що материнка – трав’яниста рослина. Доведіть.
- Я стверджую, що бузок – кущ. Доведіть.
- Тестові завдання.
- Рослини мають таку будову:
А) корінь, стебло, листя, квітки, плоди і насіння;
Б) корінь, стебло, квітки, плоди і насіння;
В) корінь. квітки, плоди і насіння;
- Які рослини належать до групи «трави»?
А) липа, смородина, сосна;
Б) материнка, сосна, деревій;
В) материнка, деревій, пирій.
- Які рослини належать до групи «дерева»?
А) калина, вільха, береза;
Б) калина, порічки, липа;
В) вільха, береза, липа.
- Які рослини належать до групи «кущі»?
А) бузок, жасмин, калина;
Б) бузок, тополя, горіх;
В) бузок, калина, горіх.
- Який орган рослини знаходиться в грунті?
А) стебло;
Б) корінь;
В) листя.
- Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Які групи рослин ви знаєте?
– У чому полягає головна відмінність будови дерева відбудови інших рослин?
- Цікаві ігри в групах.
- Гра «Де чий листочок».
- Гра « Де чий плід»
Цікаво і методично правильно побудована розробка. Всі етапи продумані, логічні. Матеріал доступний, не перевантажений важкою для сприймання інформацією, розбавлений іграми-забавлянками. Дякую за розробку!