mail@urok-ua.com

Урок розвитку зв’язного мовлення в 2 класі. Мила, ясна, чарівна в гості йде до нас весна.

Автор: вчитель початкових класів Коваленко Людмила Іванівна

Коваленко Людмила ІванівнаДаний матеріал дає можливість узагальнити, уточнити, закріпити знання учнів про весну, уміння добирати рими; розвиває мовлення і образне мислення, інтерес до навколишнього світу.


 

Мета: за допомогою художніх засобів поглиблювати уявлення учнів про ознаки весни; учити учнів відповідати на запитання, будувати речення, збагачувати словниковий запас; розвивати творчі здібності, спостережливість, мислення, уяву, фантазію, культуру мовлення; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до неї.

Обладнання: малюнки із зображенням весняних квітів, малюнок весняної природи, ребуси, картки, дидактичний матеріал; запис творів П.Чайковського з альбому «Пори року», дерево сподівань, вірші про весну, художні книги «Пори року».

 Хід уроку:

І. Організація класу

Любі, діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Людей посмішкою й миром.

Психологічний настрій:

Подивилися на мене,

Посміхнулися усі,

Хто готовий до роботи?

Хто бадьорий?

Молодці!

Поверніться один до одного.

Подаруйте посмішку.

Побажайте щасливого дня!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми, мети.

1.Римування. Чистомовки.

Не-не-не – сонечко … (ясне)!

Но-но-но – загляда в … (вікно)!

На-на-на – до нас прийшла … ( весна)!

2. Діти, сьогодні у нас надзвичайний урок.

Відгадайте, про що ми будемо говорити?

Привітанням журавля

Я пробуджую поля,

Небеса і ручаї

Та заквітчую гаї.

І усякий мене зна

Відгадали? Я … (весна). (Молодці!)

-Скажіть мені, будь ласка, що це за три брати землю навесні прикрашають?

(Ребуси) Чудово!

-Коли приходить березень?

(Коли сходить сніг, береза розпускається,березовий сік,перші квіти)

-Коли гостює квітень?

(Коли багато квітів, прилітають птахи)

-А коли приходить травень?

(Коли все зеленіє: трави, дерева, кущі) Прекрасно!

-Подивіться, будь ласка, на ці малюнки. Що ви бачите? (Комп’ютер)

Які кольори переважають? (Малюнки весняної природи.)

ІІІ. Діти, ви зрозуміли, що на уроці ми будемо говорити про весну.

Послухайте уважно вірш. (К. Перелісна «Весна»)

Про що розповідається у ньому? У якій формі він записаний? (Діалог)

ІV. Що ви очікуєте від цього уроку?

У кожного на парті у вас лежать пташечки. Візьміть їх і подаруйте свої сподівання цьому дереву.

V. Актуалізація знань, надання необхідної інформації.

  1. Поетична стежина. Гра «Підкажи словечко».

Слова співзвучні – рими добирайте!

Я зупинюсь – ви слово називайте!

Крокує впевнено весна

Чудова, світла, … (чарівна!)

І раді всі міста і села,

Бо йде до нас зима … (весела).

Летить на сушу і на море

Повітря чисте і … (прозоре).

Що ж синіє на землі?

Ніжні проліски … (малі).

А над полем, що бринить?

Любий жайворон … (дзвенить).

Прекрасно! Просто клас! Все получилося у вас!

  1. Вправа «Передбачення за малюнком».

Подивіться на цей малюнок. Що або кого ми можемо побачити на тій частині, що закрита білим папером? Своє передбачення висловлюйте словом, словосполученням або реченням.

Правильна відповідь здивує вас, тому що це … гніздечко жайворонка, що

звито на землі, у лузі або у полі й вимощено сухими травами. Дуже часто птахи додають у підстилку кінське волосся. Саме у той час, коли мама-пташка сидить на яйцях, майбутній батько співає своїй коханій дзвінку пісню. Унікальний цей дзвінкоголосик ще й тим, що один із небагатьох птахів може співати на льоту впродовж 10 -20 хвилин без перерви! Така пісня має назву «Трелі». (Показую малюнок жайворонка.)

  1. Складання «Сенкану» із словом жайворонок.

Ви у мене розумники і розумниці!

Послухайте, як радісно співають птахи, радіючи весні. (Включаю комп’ютер).

 4.Квіти. Встаньте, діти. Зараз ми із весною завітаємо до лісу. Давайте походимо, придивимось, що ж змінилося у природі. Полями і ярами, лісами і луками в зеленому одязі йде по рідній землі весна – красна. То посіє дрібненький теплий дощик, то погладить всі дерева і кущі легеньким вітерцем, то розкриє скрізь перші замріяні квіточки. Кожного року весна прикрашає свої володіння яскравим буйноцвіттям весняних квітів. Їхня краса здатна зачарувати людину, а життєдайна сила – вилікувати її.

І ось з’являється перша квітка весни.

Здається, ґрунт у весняному лісі вкрився тонкою мереживною скатертиною.

Ця скатертина зіткана з дзвоникоподібних прекрасних квіточок. Що ж це за квіти? Сніжпідник.

Правильно, це підсніжники. Ці прекрасні, чарівні квіточки – справжні посланці зеленокосої весни. Вони повідомляють, що надходить радісна пора пробудження природи від зимового сну.

Уявіть собі, що ви здатні розуміти мову рослин. Як ви вважаєте, що сказали б підсніжники, які щойно пробились із землі? (Ой холодно ще! Чи не рано я виріс? Добридень, сонечко! Як приємно вітати весну!)

Закрийте оченята, уявіть себе квіткою. Складаємо словесний портрет квітки. А допоможе нам картка.

Я – … . У мене стебло … , вузькі й прямі зелені … . Біла … з трьох пелюсток.

Слова для довідок: квітка, підсніжник, довге, листочки.

Сонечко зігріває землю. Розцвітають перші весняні квіти. Які квіти з’являються ось на цій галявині, ви дізнаєтесь, коли складете зі складів слова.

 

Screenshot_1

Чудово! Давайте поаплодуємо діткам, хто правильно склав слова!

Ну що ж із птахами ми зустрілися, побачили красу весняних квітів, а тепер підемо ряст топтати.

Так-так. Той самий ряст, про який писав у своєму вірші Т.Г.Шевченко, оспівуючи незрівнянну красу пробудження весняної природи.

(Вірш «Встала весна»)

Вважалося, що той, хто на провесні потопче його, буде здоровим протягом року. Тому всі, навіть люди похилого віку й кволі, виходили в поле і, притупуючи ногами по зелених сходах, казали «Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того року діждати!»

А ви хочете бути здоровими? Тоді встаньте. (Фізкультхвилинка.)

Топчем, топчем ряст,ряст

Бог здоров’я дасть, дасть!

Ну що потоптали? Хвороби прогнали? Здорові всі стали? Молодці!

А скажіть мені, будь ласка, яке сьогодні число? А коли народився Т.Г.Шевченко? Так, саме ранньою весною народився видатний український поет. А скільки ще днів залишилося до дня народження?

 Вправа «Дощ компліментів»

Весна славиться не тільки пташиними піснями, а ще й барвами і пахощами. Ці весняні квіти милують нас красою, ніжністю і неповторністю. Показую на комп’ютері весняні квіти (підсніжники, проліски, ряст, сон-трава)

Я хочу, щоб на всі квіти полився «дощ» компліментів,а може навіть злива.

 Аплодуємо! Похвала.

Первоцвітів у наших лісах залишилося дуже мало. Підсніжники, сон-трава занесені до Червоної книги. Ми не повинні зривати самі квіти і не дозволяти робити іншим, бо ці квіти можуть зовсім зникнути.

 Робота в парах.

З’єднайте стрілочками слова, пов’язані за змістом.

Весна Травичка

Сніг Березовий сік

Квітень Веснянки

Травень Квіточки

Березень Підсніжники

Чудово!!!

 Гронування

Погляньте на дошку і виберіть ті слова і словосполучення, які ми можемо віднести до слова «весна».

(зелень; березень, квітень, травень; завірюха;веселий спів птахів; листопад, великдень; збирання врожаю; шпаківня; жайворонки; пахощі квітів; ласкаве, сонячне проміння; гарний настрій) Похвала!!!

 Робота в групах. Об’єднуйтесь в групи «Підсніжники» і «Проліски».

 «Весняна плутанина»

Спробуємо розплутати плутанину. У загадці переплуталися рядочки. Поставте їх у правильному порядку і відгадайте загадку.

Хлюпоче і дзвенить.

Прокинувся й одразу

Стрибає по камінчиках,

До сонечка біжить.Чудово!!!

Доберіть рими і допишіть римовані слова:

Сонечко яскраво… . ( світить, сяє)

І травичка… . ( оживає, прокидається)

Зеленіють вже … . (луки, горбочки)

Стрімко мчать із них … . (ріки, струмочки) Прекрасно!!!

Доберіть інші назви до відгадки «струмочок».

Весняний струмочок не сидить на місці, а весь час рухається. Розташуйте слова так, щоб з кожним кроком дія посилювалась. (шепоче,гомонить, співає,шумить, вирує) Похвала!!!

Музиканти, художники,поети в своїх творах зверталися до теми весни. Зараз ви почуєте прекрасну музику П. Чайковського «Пори року». Пробуджується природа, дзвенять струмочки, співають птахи. А наші діти читають вірші про весну. Молодці!!!

Уявіть, що я журналіст, який побував на вашому уроці і хочу поставити вам кілька запитань:

-Яка пора року прийшла?

-Який перший весняний місяць?

-Як світить сонечко?

– Які весняні квіти зацвіли?

-Звідки повертаються птахи?

-Що тобі сподобалось на уроці?

-Чи збулися ваші сподівання?

-Як ваш настрій?

Зобразіть його на своєму обличчі. Уявіть собі, що Весна – це жива істота. Що б ви їй побажали? Чудово!!!

Використана література:

  1. Початкове навчання та виховання. – 2014. – №10-11.
  2. Початкове навчання та виховання. – 2015. – №6.
  3. Початкове навчання та виховання. – 2015. – №10-11.
  4. Початкова освіта. -2008. – №14.
  5. Початкова освіта. -2008. – №16.
  6. Початкова освіта. -2012. – №5.
  7. Початкова освіта. -2013. – №16.
  8. Розкажіть онуку. – 2010. – №3.

Анотація: даний матеріал дає можливість узагальнити, уточнити, закріпити знання учнів про весну, уміння добирати рими; розвиває мовлення і образне мислення, інтерес до навколишнього світу.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *