Урок української мови у 6 класі
Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я, приказки, афоризми як різновиди фразеології
Автор: учитель української мови та літератури Смирнова Неля Василівна
Мета уроку:
- поглибити знання учнів про українську фразеологію;
- дослідити джерела виникнення українських фразеологізмів;
- формувати вміння визначати джерела, походження фразеологізмів і пояснювати їх;
- розвивати в учнів мовне чуття, усне та письмове мовлення;
- уміння самостійно мислити, аргументовано доводити свою думку;
- виховувати культуру мовлення, любов до рідної мови.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами дослідження та дискусії.
Обладнання:підручник, словники, схеми, картки, мультимедійний екран.
Епіграф:
Нема мудріших, ніж народ, учителів,
У нього кожне слово – це перлина…
Максим Рильський
Мово рідна!
Ти ж – як море – безконечна, могутня,
глибинна.
Сергій Плачинда
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності учнів.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
Робота з епіграфом:
– Як вирозумієте вислови М.Рильського та С.Плачинди?
– Яким чином їх можна пов’язати з темою уроку?
Наше завдання – дослідити джерела українських фразеологізмів. Кожен із нас сьогодні буда в ролі дослідника. Спробуйте продемонструвати вміння творчого мислити, висловлювати власні думки й аргументовано переконувати інших у правильності обраної позиції, додержуючи при цьому високого рівня культури ведення дискусії.
Словникова робота
Учні роблять запис у зошити:
Епіграф – (грец. ἐπιγραφή— «напис») — цитата, влучний вислів, афоризм чи прислів’я, подані перед текстом літературного твору або перед його окремими розділами.
Дискусія – це форма коллективного обговорення, мета якого виявити істину через зіставлення різних поглядів, правильнее розв’язання проблеми.
Перлина – найкращий зразок чого – небудь, найвидатніший мистецький твір і т. ін.
( слайд )
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда:
– Слова, зображені на екрані, власне українські чи запозичені?
– Що ми називаємо фразеологізмами? ( слайд )
– Наведіть кілька прикладів фразеологізмів, які найчастіше вживають ваші ровесники
чи члени вашої родини.
IV.Вивчення нового матеріалу.
Наша мова своїми коренями сягає давнини і багато що в ній непізнаного. Вона розмаїта і багата на образи, вислови, епітети, синоніми.
Фразеологічні звороти – мовна скарбниця, що віддзеркалює особливості культури, побуту, звичаї українців. ( слайд )
Чи задумувались ви, звідки до нас прийшли фразеологізми? Як і чому вони виникли? ( Учні самостійно дають відповіді на питання)
Велика кількість фразеологізмів виникла із словосполучень на позначення вчинків людей у різних життєвих ситуаціях, родинних стосунків.
( водити за ніс, гнути спину, бити себе в груди, мотати на вус )
- Спостереження за явищами природи, тваринним та рослинним світом;
- Історичні обставини;
- Різні ремесла;
- Народні звичаї, фольклор;
Отже, фразеологізми виникли…( відповідь учнів.)
Зверніть увагу на екран і на таблицю „ Джерела української фразеології “
Джерела української фразеології | |
Джерела | Приклади |
1.Біблія | Книга за сімома печатями; Ноїв ковчег; |
2.Антична міфологія | Ахіллесова п‘ята; на сьомому небі; |
3.Історія | Іду на Ви; |
4.Усна народна творчість ( прислів’я, приказки, народні примовки) | Як Пилип з конопель; Добрий початок – половина справи; Ні пуха ні пера; |
5.Народний побут | Сім разів одміряй, один раз одріж; |
6.Крилаті вислови, афоризми | „ І чужого научайтесь, й свого не цурайтесь …“ Т. Шевченко |
Ф І З Х В И Л И Н К А
V. Систематизація і узагальнення вивченого.
- Мозковий штурм.
Робота з текстом:„ Упіймай фразеологізм “
Учні діляться на варіанти. Учитель читає текст. Учням ставиться завдання виписати фразеологізми і поясніть їх значення.
1В. Вирішив Іван прикрасити своє обійстя. Хлопець він з головою ( розумний ). А в цій справі – курча пухнасте ( недосвідчена людина ), та мав повний гаманець
( багато грошей).
2В. Одного разу в неділю пішов він на ярмарок. Вибрав собі красивий кущик калини, якому в базарний день ціна красна ( дуже дешевий ), і купив його. Хоч чоловік і важкий на підйом (неохоче береться до роботи ), усе ж викопав яму, налив води й посадив калину. Прийнявся кущик.
3В. Спочатку він був вершкового зросту( дуже низький ), але швидко п’явся вгору
( ріс). І через кілька років милувала око всіх перехожих калина саженного зросту з червоними кетягами, широким листям. Усі дивувалися, що в Івана легка рука ( після неї швидко все росте ).
Бесіда.
– Як ви вважаєте прислів’я та приказки є різновидом фразеологізмів ( так )
– Що ми називаємо прислів’ям ? ( це народний вислів повчального змісту)
– А що таке приказки? (це народний вислів подібний до прислів’я але без повчального змісту )
– Крилаті вислови – влучні вислови видатних осіб.
– Афоризми – узагальнена закінчена глибока думка певного автора.
- Самостійна робота .
Продовжити прислів’я і записати їх:
- Треба нахилитися, щоб … ( з криниці води напитися )
- Не плюй у криницю, бо … ( з неї ще будеш пити водицю )
- Людина без друзів, що … ( дерево без коріння )
- Краще гірка правда, ніж …( солодка брехня )
- Робота зі словником, підручником, картками.
1В. Робота з підручником с 31.
2В. Робота зі словником підручника с. 286( вибрати будь-який фразеологізм і скласти речення.)
3В. Робота з картками:
Запишіть фразеологічні звороти і відповідні їм прислівники.
1.Дивитися згори вниз. | а) приязно, тепло |
2. Дивитися вовком. | б) зневажливо |
3. Дивитися приязним оком | в) вороже |
4.Спопеляти очима | г) гнівно, презирливо |
- Цікаві факти і повідомлення
(випереджувальні завдання)
Учні самостійно досліджували матеріал:
- Походження фразеологізмів (Рогач Юлія, Маляр Тетяна);
- використанням фразеологізмів на позначення частин людського тіла
( Щербаков В’ячеслав, Прасол Лідія).
- Відображення негативних рис характеру людини у фразеологізмах
( Піліпішина Катерина, Бойченко Л.М.)
( Робота за таблицею)
Відображення негативних рис характеру у фразеологізмах | |
Балакучість, не вміння мовчати | сипати словами; розсипатися горохом; плескати язиком; язик без кісток; довгий язик; |
Ледарство, лінощі | ворон лічити; пасти задніх; не братися за холодну воду; |
Легковажність | пустий вітер; викидати колінця; відколоти номер; |
Упертість | показувати характер; уперся як баран у сіно; вперся як віл; |
Байдужість | як з гуся вода; черства душа; і вус не дує; |
Настирливість | липнути як реп’ях; наступати на горло; вертітися під ногами; |
Хитрість,боягузтво | собі на умі; боятися власної тіні; і духу боятися; |
Неуважність | витрішки ловити; ловити зівак; |
- Позмагаймося ( усно ) хто швидше закінчить фразеологізми:
Ніде голці … ( впасти );
Як у воду … ( впав );
Покласти зуби на … ( полицю );
Мало каші … ( з’їв ) ;
- Творча робота. Пригадай фразеологізми за малюнками.( слайд)
VI. Підсумок уроку.
Бесіда.
Чи потрібні нашій мові фразеологізми? Обґрунтуйте свою думку.
Метод „ мікрофон ”
– На уроці я дізнався про …
– Ці знання мені потрібні …
VII. Оцінювання учнів .
VIII. Домашнє завдання.
- Скласти твір – мініатюру з використанням фразеологізмів, використовуючи словник.
- Користуючись словником, скласти кросворд з ключовим словом фразеологізм.
- Скласти чотири речення, використовуючи фразеологізми із словника.
Самоаналіз уроку
У другій групі – 16 учнів. Більшість з них організовані, старанні, активні,мають добре розвинену увагу і пам’ять, володіють словесними уміннями і навичками. Але є категорія дітей які повільно працюють, сприймають і засвоюють навчальний матеріал на недостатньому рівні.
При підготовці до уроку я намагалася враховувати ці аспекти і підбирати матеріал таким чином, щоб кожен учень міг себе проявити та реалізувати.
На уроці учні працювали активно, старанно, пояснюючи джерела та значення фразеологізмів, володіють уміннями і навичками знаходити їх у тексті, застосовують набуті знання на практиці. Були враховані вікові та індивідуальні особливості школярів, проведена фізхвилинка, опитано переважна більшість учнів. Це було забезпечено шляхом добору відповідних методів і форм роботи.
За структурою урок складається з 8 елементів:
І. Організація навчальної діяльності учнів.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
З метою розвитку усного та писемного мовлення, мовного чуття були використані методи: пояснювально – ілюстративний та словесний метод, спостереження за мовним матеріалом.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Метод бесіди та спостереження за мовним матеріалом.
IV. Вивчення нового матеріалу.
З метою поглиблення знань учнів про фразеологію, дослідження джерел українських фразеологізмів, був використаний метод проблемного викладу, де перед учнями ставилася проблема, яку вони намагалися розв’язати. Також був використаний прийом мислиннєвого характеру ( порівнянням, узагальнення, схеми ).
V. Систематизація і узагальнення вивченого.
На уроці на цьому етапі ставилося завдання: формувати вміння визначати джерела, походження фразеологізмів, пояснення їх значення, а також вміння самостійно мислити, аргументовано доводити свою думку були використані методи: частково – поміркований, де учні самостійно намагалися розв’язати проблему, дослідницький ( заздалегідь отримали завдання), репродуктивний ( система різноманітних видів); прийоми мислиннєвого характеру ( порівняння, узгодження робота з текстом, дослідження моделювання).
Технології: інформаційно – комп’ютерна, (на всіх етапах уроку)
На уроці були використані засоби навчання: підручник, словники, схеми, картки, дошка, мультимедійний екран.
На уроці панувала доброзичлива, комфортна обстановка.
Урок має практичне спрямування, насичений та ефективний. Вчителька досить вдало підібрала види робіт. Вони є цікавими і водночас формують певні практичні навички.Добре , що вчителька вчить учнів працювати зі словником.
Урок з української мови в 6 класі методично правильно побудований,наявні інтерактивні форми і методи навчання.Учитель тримає завжди учнів у полі зору,тому що міняє роботу учнів, зацікавлює їх,активізує. Дуже нестандартна форма роботи на випередження ,є самоаналіз уроку.Учителю! Ви великий молодець!
Особливо сподобалась вправа “Відображення негативних рис характеру людини у фразеологізмах”. Урок формує вміння визначати джерела, походження фразеологізмів, пояснення їх значення, а також вміння самостійно мислити, аргументовано доводити свою думку. Успіхів та нових звершень)))