mail@urok-ua.com

Урок з англійської мови у 8 класі
Тема “Шкільна бібліотека”

Англійські та американські письменники

Автор: вчитель англійської мови Литвиненко Анна Миколаївна

Тема: Шкільна бібліотека.

Підтема: Англійські та американські письменники.

Мета: подання країнознавчої інформації з теми «Англійські та американські письменники»;

удосконалення навичок читання;

закріплення граматичного матеріалу теми Past Indefinite;

розвиток зацікавленості школярів до англомовної літератури;

Обладнання: зошит, роздавальний матеріал (hand out 1, hand out 2), портрети письменників.

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  1. Повідомлення теми і мети уроку:

Т: – Today we shall revise the Past Indefinite Tense, read the new information about such English and American writers as Jack London, Agatha Christie and Mark Twain.

  1. Перевірка домашнього завдання. Розвиток навичок усного мовлення за темою “Hobbies”
  • We shall begin with your home task. As I know you remember what hobbies you had when you were a small boy or a small girl. Work in groups, ask your partners about their hobbies, remember them and get ready to inform the class. And I want two pupils to go to the blackboard and the tasks on it.

Учні діляться на 3 групи по 4 дитини. Працюють наступним чином: один з учнів ставить питання іншому учню, наприклад: What were your hobbies when you were a small boy? Учень, що відповів, ставить наступне запитання.

Одночасно з роботою у групах починають виконувати завдання біля дошки два учні (письмово ставлять запитання до речень у Past Indefinite).

Завдання на дошці:        

  • Ask the questions to the sentences, begin them with the following words:

They went to the library 4 days ago.

Did…?

Who…?

What…?

Where…?

When…?

Why…?

She performed on the stage last week.

Did…?

Who…?

What…?

Where…?

When…?

Why…?

  • Let’s start to check up your work in groups. Anybody feels like speaking?

Один учень з кожної групи розповідає про хобі членів своєї команди.

Наприклад:

We all had different hobbies when we were little children. For example, my hobby was embroidering. Also I liked reading fairy-tales. My friend liked playing football. Lena’s hobby was writing poems. Sveta cared for singing songs and going to the cinema. So I can say that small children can have different hobbies.

  1. Тренування у вживанні часу Past Indefinite:

1) –Now, let’s all take a look at the blackboard. You will read the questions and  agree or disagree with your classmates. What other questions to the sentences can you ask?   Учні читають запитання з дошки, висловлюють свої думки, при необхідності виправляють питання. Вчитель пропонує учням поставити й інші питання до поданих речень.

2) Виконання завдань на картках:

– Now the task for you is to open the brackets. Look through the sentences on the cards that I gave you. What tense shall we use in these sentences? (Past Indefinite).

– How can you guess? (The following words can help us to choose the tense: yesterday, last year, two weeks ago, and the day before yesterday.)

Учні виконують завдання на картках. Протягом однієї хвилини вони продивляються речення, потім зачитують уголос.

Complete the sentences:

  • Who (read) a magazine yesterday?
  • I (visit) that museum last year.
  • We (see) him two weeks ago.
  • You (go) to the theatre the day before yesterday?
  • My parents (be) in Lviv in 1988.
  • Jack (not/appear) the other day, did he?
  • When the pupils (have) six lessons?
  1. Фізкультхвилинка.
  1. Ознайомлення з країнознавчою інформацією по темі «Англійські та американські письменники». (текст на картках.)
  • I think reading is one of the most popular hobbies. Thousands of people like to read fiction, novels, stories or poems. What do you think of reading?
  • Who can say that reading is his hobby?
  • Are you fond of reading? What kind of books do you like to read?
  • I see that all pupils in our group like reading. Now you’ll find out the new information about the writers.

Exercise 1

  • Take a look at the cards you’ve been given. Read the task to exercise one, please. We shall find out some information from the life of the famous American and English writers. Who is ready to read?

Учні уголос читають інформацію про письменників.

  1. Фонетичне опрацювання нової лексики.
  • You can find some new and difficult words in ex.1 Look at the words on the blackboard and repeat after me after I have pronounced them. Read them in pairs, please.

На дошці наступні слова:

Jack London     The Globe     Pirate       Mark Twain     The Mississippi

Agatha Christie   James Hadley Chase       William Shakespeare

Missouri     Stratford-on-Avon

Учні повторюють слова за вчителем, потім читають їх у парах.

  • Find and read the names of the state / the river / the town / the theatre/ the writers.

Учні вибирають зі списку слів назви штату, міста, річки і імена письменників.

Exercise 2

  • Now let’s work in a chain and answer the questions of ex. 2

Учні ланцюжком ставлять один одному питання.

  1. Активізація вміння ставити питання до речень у минулому невизначеному часі.

Exercise 3

  • It’s time to work in pairs and practice asking questions about these famous people. Each pair will ask three questions about one of the writers. Look at the exercise 3.

Учні ставлять такі запитання, щоб речення були відповідями на них. Кожна пара отримує своє завдання. Час виконання 3 хвилини.

1 пара – William Shakespeare

2 пара – Agatha Christie

3 пара – Jack London

4 пара – Mark Twain

5 пара – James Hadley Chase

  • Your time is up. Now change the workbooks with your partners and give the mark to the work of another pair.

Учні по завершені роботи обмінюються зошитами і перевіряють роботу іншої пари.

  1. Закріплення. Тренування навичок аудіювання.
  • At the end of our lesson we shall play a game. I shall describe one of the writers and you will guess who he is. Attention, please. Keep your book closed.

Вчитель читає розповіді про письменника, учні здогадуються і називають його. Підручники закриті.

  • He was born in 1564. He wrote 37 plays, many books and poems. He acted at the London theatre “The Globe”. He wrote in the golden age of English literature. (William Shakespeare)
  • He was born in London 1906. He began to write and became famous at the same time – in 1939. He worked as a book seller. He wrote 78 books. (James Hadley Chase)
  • He began to work at the age of 12. This writer became famous in 1865. He was a short story writer and the greatest humorist. He lived in the state of Missouri on the banks of the Mississippi. (Mark Twain)
  • This person didn’t go to school and got education at home. This writer began to write detective stories in 1920 and became famous in 1926. This person wrote 68 novels, 17 plays and a lot of stories. (Agatha Christie)
  • This writer had a lot of jobs and worked as a seller, a sailor and a factory worker. He wrote novels about people and about animals. He lived in Alaska for some years. He wrote 152 stories about the North. (Jack London)
  1. Підведення підсумків уроку і пояснення домашнього завдання.
  • I hope you know some books by these writers. Perhaps, you have read some of them. Be ready to say some titles, and few words about the books and their authors. For the next lesson: your homework will be to make a group project about one of the American or English writer. Is everything clear for you? The lesson is over. Goodbye, see you around.

Домашнє завдання: Проект «My favourite English/ American writer»

Додатки до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. урок допоможе удосконалити навички читання; закріпити граматичний матеріал Past Indefinite; розвивати зацікавленість школярів до англомовної літератури. Подобається те, що є додатки до уроку

  2. Мені подобається у вашому конспекті уроку те що ви проводите розвиток аудіювання з метою повного розуміння змісту тексту, виховуєте культуру інтелектуальної праці.