Урок з інформатики 4 клас
“Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання”
Автор: вчитель початкового навчання Ульянченко Ольна Миколаївна
Тема. Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання
Мета. Формувати ключові компетентності:
- вміння вчитися – організовувати робоче місце, впорядковувати робочий стіл комп’ютера;
- соціальну компетентність – продуктивно співпрацювати самостійно та в парі;
- здоров’язбережувальну компетентність – знати правила безпечної поведінки в кабінеті інформатики.
Формувати предметну ІКТ компетентність:
- сформувати уявлення про висловлювання; дати учням істинні та хибні висловлювання;
- навчити грамотно формулювати запитання й аналізувати відповіді;
- розвивати творче мислення і пізнавальний інтерес;
- закріпити вивчене, навчити грамотно формулювати запитання й робити висновки з отриманої інформації;
- виховувати наполегливість, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Особливості проведення уроку. Урок розроблено з використанням мультимедійної презентації, інтерактивних технологій.
Обладнання. Підручник «Сходинки до інформатики» 4 клас (М.М. Корнієнко, С.М. Крамаровська, І.Т.Зарецька), робочий зошит «Інформатика» (Г.В. Ломаковська, Г.О.Проценко, Й.Я. Ривкінд), картки, програмне забезпечення «Скарбниця знань», мультимедійна презентація, сигнальні картки, набір предметів, мікрофон.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Доброго ранку,
доброї днини,
усім вам
і вашій родині!
Діти, підберіть слова ознаки до кожної літери зі слова урок, які покажуть, як ви будете працювати на уроці.
Уважні!
Розумні!
Організовані!
Кмітливі!
ІІ. Повторення правил техніки безпеки
– Діти, ми з вами знаходимось у комп’ютерному кабінеті. А як ви гадає, що потрібно зробити, перед тим, як розпочати урок. (Так, правильно, повторити правила техніки безпеки).
Але повторяти ми будемо сьогодні за допомогою гри «Знайди пару». У декого з вас буде початок тексту, а в іншого учня продовження за малюнком. Таким чином вам потрібно утворити пару за словами і малюнком. І відповідно прикріпити свій малюнок на дошці. (Прикріплює малюнок той у кого він у руках).
Правила повторили, молодці.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
На попередніх уроках ми з вами вивчали великий розділ «Безпека дітей в Інтернеті». Тому на сьогоднішньому уроці ми з вами повторимо за допомогою вправи «Сенкан», що ж таке Інтернет.
(Інтернет – глобальний, цікавий; допомагає, навчає, шукає; допомагає шукати потрібну інформацію; глобальна мережа).
Молодці дуже добре справились з цим завданням.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку (презентація).
А ми продовжуємо вивчати цей загадковий предмет – інформатика і тема сьогоднішнього урока надзвичайно цікава «Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання». (слайд 1)
Завдання нашого уроку: (слайд 2)
- навчитися знаходити та складати висловлювання ;
- знати, які бувають висловлювання;
- вміти розв’язувати задачі, аналізуючи висловлювання.
То як ви гадаєте, що таке висловлювання? (слайд 3)
Молодці, дуже добре. Отже на сьогоднішньому уроці ми пригадаємо те, що вже знаємо та дізнаємось щось нове.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
- Розповідь вчителя з елементами бесіди. (слайд 4)
Створення алгоритмів і програм часто не неможливе без знання логіки. Розглянемо деякі її поняття, що можуть стати вам у пригоді. Основним поняттям логіки є висловлювання.
Висловлювання – це думка, висловлена розповідним реченням, у якій щось стверджується чи заперечується про предмети дійсності, про їх ознаки, дії взаємозв’язки. Висловлювання може відповідати чи не відповідати дійсності. Іншими словами – бути істинним (правильним) чи хибним (неправильним). (слайд 5)
Наприклад:
Істинними є висловлювання «Після травня наступає червень», «9+9=18» та інші. Але якщо учень каже: «До двох додати три буде шість», або «Тиждень складається з п’яти днів», то ми кажемо, що це хибні висловлювання. Не всі речення є висловлюванням. Речення, які є питальними, спонукальними за метою висловлювання, не є висловлюванням. Справді, якщо хтось запитує: «Котра година?, вигукує: «Яка гарна машина», або мама просить доньку: «Маринко, купи, будь ласка, хліба», немає ніякого сенсу говорити про те, правильні чи хибні ці речення. Отже такі речення не є висловлюванням.
За допомогою частки не можна перетворити істинне в хибне і навпаки. Наприклад: «Слони живуть в Африці» істинне висловлювання. Заперечення до цього твердження «Слони живуть не в Африці» хибне висловлювання.
Висловлювання, в якому заперечується зміст того, про що йшлося у вихідному висловлюванні, називають запереченням.
- Гра «Так чи ні». (слайд 6, 7)
Для того, щоб ви зрозуміли сьогоднішню тему, ми з вами пограємо в гру, яка називається «Так чи ні». Перед вами лежать сигнальні картки. Я вам буду показувати і зачитувати речення, а ви будете визначати є воно висловлюванням чи ні. Якщо так то ви піднімаєте картку на якій намилюваний смайлик «Розумничок», якщо ні то картку із смайликом «Мудрунчик»
- Чи були ви в Карпатах? (-)
- Число 5 більше за число 3. (+)
- Обов’язково відвідайте Київ. (-)
- Квітень є весняним місяцем . (+)
- Дніпро – найбільша річка України (+)
- Дельфіни годують своїх малюків молоком. (+)
- Діти, любіть Україну. (-)
Так, з висловлюванням ви справились дуже добре. Переходимо до другої частини гри. Якщо ви чуєте і бачите істинне висловлювання то сигналізуєте карткою з «Розумничком», якщо ж хибне то з «Мудрунчиком» (слайд 8, 9)
- Всі крокодили літають. (-)
- Місяць, який на малюнку має вигляд серпа. (+)
- Комп’ютер – помічник людини при рахунку. (+)
- Яблуко – це овоч.(-)
- Кавун – це найбільша ягода. (+)
- Планета Земля більша Сонця. (-)
Молодці, діти ви добре справились із цими завданнями. Але залишився останній етап цієї гри «Так чи ні» за допомогою відео.
Переглянемо уривок з мультфільму «Маша і ведмідь» ( пісня «Варення» )
Ви повинні поміркувати, чи правильно варила варення Маша і скласти істинне висловлювання.
(Надзвичайно добре, молодці)
V. Виконання практичних дій учнями.
А зараз ми переходимо до практичних завдань.
- Складання істинних та хибних висловлювань. Технологія «Мікрофон».
Учні передають мікрофон і будують істинні висловлювання. А потім передають мікрофон по другому колу і будують хибні висловлювання.
(Вчитель спостерігає за висловлюваннями учнів і виправляє помилки)
Молодці.
- Вправа «Предмети» в парі.
Ваше завдання утворити пари, витягнути предмет із чарівного мішечка, визначити хто буде витягувати предмет і скласти за предметом істинне та хибне висловлювання, але перший учень складає істинне висловлювання, а інший хибне.
Фізкультхвилинка(«Ось так») (слайд 10)
- Робота з підручником (с.110-112)
VІ. Практична робота учнів. (слайд 11, 12)
Сьогодні ви будете працювати з програмою «Скарбниця знань». Вибравши тему «Логіка» ви виконаєте тест про геометричні фігури, відповідаючи на питання – так чи ні. І таким чином перевірите засвоєні знання на уроці. Успіху!
Релаксація. Вправа для очей (слайд 13)
Сидячи за столом розслабтесь і повільно водіть очима за предметами, які з’являються на екрані.
Робота в зошиті с. 44-45 завд. №3, 4
VI. Підсумок уроку.
Рефлексія(слайд 14)
Вам потрібно закінчити речення:
Мені на уроці сподобалося…
Я дізнався нове…
Нові знання я використаю …
– Молодці, ви всі були уважні і активні сьогодні.
Отже, (слайд 15)
Щоб розумними стати
Щоб у космос злітати
Треба добре усім
Інформатику знати!
Урок закінчено. До побачення.
Презентація до уроку
Доброго дня, у вас дуже гарний конспект та презентація. Ви можете мені на пошту надіслати ці матеріали? Будь ласка, я вам буду дуже вдячна. olga.grin02@gmail.com
Автор конспекту проявив креативність на кожному етапі уроку. Особливо сподобалась гра “так чи ні”,вправа “Предмети в парі”ці прийоми дозволяють мотивувати навчальну діяльнісь учнів і перевірити їхню уважність протягом уроку.
Гарна розробка уроку інформатики. Вчитель використав багато інтерактивних методів, що завжди сприяє досягненню кінцевої мети уроку. Цікава, яскрава презентація, яка доповнює урок, робить його ще цікавішим. Дякую за матеріал, обов”язково скористаюсь.
Проведення уроку побудовано повністю у відповідності до поставленої мети. А використання ігрових методів на уроці, на мою думку, є безпрограшним, оскільки саме такі прийоми викликають цікавість учнів до уроку.