Відкритий урок англійської мови у 4 класі
(за підр. О.Карп’юк)
Автор: вчитель англійської мови Чілій Володимир Анатолійович
Тема: У світі казки.
Мета: систематизувати знання з теми ступенів порівняння прикметників; навчити розрізняти ступені порівняння прикметників, знаходити їх в тексті, використовувати у власній лексиці; розвивати комунікативні вміння та навички, монологічне та діалогічне мовлення, творчі здібності школярів, працювати в групах та парах; виховувати культуру мовлення, любов та розуміння до літературної казки, естетичні смаки.
Презентація до уроку
ХІД УРОКУ
ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання.
T: Hello, children! I’m glad to see you.
Ch. Hello, teacher! We’re glad to see you, too.
T. Turn around and say hello to our guests.
Ch. Hello.
T. And now you may sit down.
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
T. Who is on duty today?
P. I’m.
T. Who is absent today?
P. All are present.
T. Ask her some questions.
Ch. ….
T. And now please look out the window and say what is the weather like today?
Ch. ………..
3. Фонетична розминка.
SLIDE 1
T: Now repeat after me:
It’s a cat
Sitting on a mat
Wearing a hat
Watching a rat.
4. Перевірка домашнього завдання.
Закріплення граматики. Робота з підручником. Ex. 1 p.118.
T: And now tell me please, what was your homework for today?
You are right. So I invite you to look under your desks and find the card.
Your task is to read and complete with the words from the boxes and write them on. You have got only 2 minutes.
Who can do 1 sentence for this time?
Who can do 2 sentences for this time?
Who can do 3 sentences for this time?
And who can do 5 sentences?
SLIDE 2
Ok. You may start. For every right sentence you’ll have one peas.
SLIDE 3
Look at the blackboard and check yourself. And now look at the fifth sentence. Who did it?
Ch. Fairy tales are the most interesting for children.
You are good. Now tell me please what fairy tales do you know?
SLIDE 4
- OK, it’s good. You are right. And now tell me please, what we’ll speak about.
Ch1. I think we’ll speak about characters.
Ch2. I think we’ll speak about fairy tales.
- You are right. We are going to speak about fairy tales. And I want you to watch pieces of some cartoons and say there titles.
SLIDE 5
- How do you think, why is “The Princess and the Pea” was the last?
- I think it was the last because today we are going to read this fairy tale.
- You are good. Really, today we are going to read this tale.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Подання тексту для читання. Ех.2 р.118.
1) аудіювання.
T: Now you task is to listen the text “The Princess and the Pea” and be ready to say what characters are there in the text.
Now tell me please, how many characters are there in the text? Who are they?
2) читання тексту
Read this fairy tale one by one and be ready to do an interesting task on the blackboard.
And now look at the blackboard and match the numbers of paragraph with the letter of the picture. Use your books to do this work.
SLIDE 6 You are good!
3) робота з портретами
Children look! I have got three portraits. You have got three rows. I give you one of the portraits and your task is to write down one word use adjectives. Who will be the first will be a winner.
Now please find words which you didn’t use and write them down in your groups.
SLIDE 7
Now change your portraits with another group and try to answer questions.
Game “The Chair of the Author”
Your task is to sit on the chair and answer the questions about your character.
P1. Is your character ….?
And now we have got one more character which was in the text. Try to guess who is it. Ask questions for me.
3. Sentences “True or false?” ex. 3 p. 119
Your task is to clap if the sentences true and put your hands on the desks if the sentences false.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Підведення підсумків уроку.
T: And for the end of our lesson tell me please, what you can?
P1: After today’s lesson I can…
And now count your pea.
How many pea have you got?
So you mark is … .
2. Домашнє завдання.
SLIDE 8
T: Your task is to retell the tale from your books.
High level – to draw comics for this tale.
Мені сподобалось, що всі елементи уроку поєднані органічно, урок, дійсно, сприймається дітьми як єдине ціле. А ще – залучення дітей до активної ситуативнї комунікації, що надзвичайно важливо.
Мені сподобалось, що всі елементи уроку поєднані органічно, урок, дійсно, сприймається дітьми як єдине ціле. А ще – залучення дітей до активної ситуативнї комунікації, що надзвичайно важливо.Подальшух спіхів вам!
Урок має комунікативну спрямованість, вчитель прописує очікувані відповіді дітей, використовує роботу в групах та гру “True or false?”, не побачила фізкультхвилинки… Але сподобався у домашньому завданні пункт “High level”
Учні активно залученні до внутрішньої розумової та зовнішньої мовленнєвої діяльності .