ВІДКРИТИЙ УРОК
ПОДОРОЖ ДО КАЗКОВОГО МІСТЕЧКА
Урок навчання грамоти
1-й клас
Мета: | розвивати мовлення дітей за допомогою ігрових ситуацій; актуалізувати знання учнів про рідний край, своє місто; закріплювати знання вивчених українських літер та слів; виховання почуття гордості за рідний край, мову. |
Хід уроку
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Оголошення теми та мети уроку
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Застосування ігрових та мовленнєвих ситуацій
— Насамперед оберімо вид транспорту.
— На чому поїдемо? Потягом?
— Без чого не можна їхати?
— Правильно, без квитків!
Купівля квитків
— Для того щоб «купити» квиток, необхідно правильно прочитати слово. (Слова для квитків на кожну дитину: чистою, лавочки, синич¬ка, Марічка, вівчарі, овечки, смичок, чудеса, стрічка, чотири, вечір, річка, рівчак, дівчинка, горобчик, синочок, булочка, білочка, сонечко, читати, смерічка, дівчата, чабан, бичок, чітко, чистить, чекати та ін.)
Дорога «потягом»
— Які дерева ви встигли побачити?
— Які квіти ростуть у цьому лісі?
Пропуск у казкове містечко
Дуже я потрібна всім
І дорослим, і малим,
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. (Книга)
— Бачите, я ж вам говорила, що потрібно дружити з книгою, щоб опинитися у казковому містечку.
Робота із виставкою дитячих книг
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ. ПОДОРОЖ ВУЛИЦЯМИ МІСТА
1. Вулиця Будівельна
— Хто знає її назву? (Назва вулиці записана на папері, прикріплена на дошці.)
— Правильно! Будівельна. Як бачите, це буде нова вулиця, адже, крім назви, на ній ще нічого немає. Горобчики вже чекають на жит¬ла. Отже, ми зможемо їм допомогти спорудити будиночок. Його можна побудувати з чарівних цеглинок, якщо прочитати написи на них. Зі зворотного боку картонних прямокутників, що є цеглинками, написані речення з прочитаних на попередніх уроках учителем або кращими читця¬ми оповідань.
— З яких оповідань ці речення?
Учні читають речення на чарівних цеглинках, називають, з яких вони оповідань, таким чином «зводячи» будиночок.
— Які літери вивчили горобчики і показують із вікон свого будиночка? (На кожній цеглинці є одна літера: к, и, в, ї.)
— Яке слово можна з цих літер скласти? (Київ)
— Скільки у ньому літер? Складіть із каси літер це слово.
— Скільки звуків? Чому?
2. Вулиця Садова
— Чому вона так називається?
— Хто збирає яблука? (їжачки)
— Допоможімо їжачкам! Кожне яблуко незви¬чайне, зірвати й покласти його в кошик можна, якщо прочитаєте речення (дібрані з книжок).
— Зрештою всі яблука у кошиках, їжачки вам дякують! Рушаймо далі!
3. Вулиця Загадок
— Як ви гадаєте, хто нам загадав цю загадку?
— Спробуймо дізнатися (Діти відгадують з опису ознак, які називає вчитель.)
— Від кого ця загадка? (Від Крокодила Гени)
— Ми зустрінемося з цим героєм, коли відга¬даємо ще ось цю загадку.
— Що за лялька, не людина? Дружить він із крокодилом.
— Хто ж це? (Чебурашка)
— На якій вулиці чекає на нас Чебурашка?
4. Вулиця Весела
— Разом із Чебурашкою ми потанцюємо.
Фізкультхвилинка «Пісенька Крокодила Гени»
5. Вулиця Київська
Робота з підручником або демонстративним матеріалом
— Як називається столиця України?
— Як називають дівчинку, яка мешкає в Києві?
— А хто з вас бував у цьому місті?
— Що запам’яталося?
— Як називається наше місто?
— Які місця ви у ньому любите?
— За що ми любимо наш край?
— А ось і казкова квітка! Вона спить чарівним сном, її можна розбудити, якщо добре знати літери. Кожна пелюстка відкривається тільки тоді, коли ми дуже швидко згадаємо п’ять слів, які б починалися з цієї літери (а, с, х, лі, о, л, н).
Діти розгортають пелюстки квітки.
— На яку казкову квітку вона схожа? (Квітку семицвітку)
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Повернення з казкового містечка
— Чи сподобалось вам подорожувати?
— Іншим разом ми проведемо подорож іншими вулицями містечка.
Такий матеріал заслуговує на увагу Ваших колег. Уроки-подорожі дуже подобаються школярам. Завдяки ігровим формам роботи активність учнів є кращою. Дякую!
Урок добре підпорядкований поставленій меті. Діти дуже полюбляють гратися і подорожувати, і вчителька правильно обрала форму проведення заняття. Першокласники залюбки виконуватимуть цікаві завдання, навіть не помічаючи, що навчаються новому і цікавому.
Урок – подорож до казкового містечка, безумовно, заслуговує уваги. Зміст уроку відповідає вимогам шкільної програми, враховуючи підготовку учнів; учителем вибрані найбільш раціональні методи, прийоми і засоби навчання, що могли забезпечити пізнавальну активність і творчий розвиток учнів.Спасибі за урок.
Гарний урок! А головне, діти будуть у захваті. Цікаві ігрові завдання стимулюють роботу дитини. Навіть найпасивніші учні оживають на таких уроках. Обов’язково скористаюсь матеріалом. Вважаю, що найкраща оцінка роботи вчителя, коли його розробками користуються колеги. Дякую!!!
На уроці вчитель вдало використовує ігрові ситуації, актуалізує знання учнів про рідний край, своє місто. Всі завдання взаємозв`язані між собою, і спрямовані на успіх кожної дитини. Не бачу рефлексію.
Гарно демонструється компетентнісне навчання на етапі актуалізації знань: учнів підводять до життєвої практики купування квитків для проїзду транспортом. Основний зміст роботи тематично наповнений, дітям сумувати чи відводікатися не доведеться. У підсумку уроку не вистачило пригадування матеріалу уроку (знаннєвого наповнення).
Урок – подорож до казкового містечка пронизаний етичними правилами життя людей. Сьогодні. коли назви вулиць змінюються, вулиці Садова, Весела, Квіткова, Загадкова – у малечі не викличе здивування. Тому несподівані ситуації, рольові ігри , зустріч з казковими героями уроку – подорожі допоможе навчити дітей грамоти. Вчитель прагне розвивати інтелект, творчий пошук, роздуми, міркування.
Продуманий урок, який несе позитив. Хороші завдання, вдало використані ігрові моменти. Звичайний урок навчання грамоти, який враховує можливості учнів, їхні вікові особливості.