Відкритий урок з природознавства у 2 класі
“Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів”
Автор: вчитель початкових класів Білоножко Юлія Іванівна
Тема. Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів.
Практичне завдання: розпізнавання їстівних та отруйних
грибів за малюнками, фото.
Мета:
- формувати у дітей систему уявлень про гриби як царство живих організмів, про ознаки грибів, їх будову, класифікацію та різноманітність у своїй місцевості;
- ознайомити учнів з поняттями їстівні гриби, отруйні гриби;
- вчити виявляти ознаки грибів і за ними розпізнавати їстівні та отруйні гриби на малюнках, фото під час виконання практичних завдань;
- формувати уявлення про значення грибів у природі, про цінність їх для людей, про необхідність охорони грибів, правильне їх збирання;
- формувати здатність учнів застосовувати отримані знання, уміння та навички для розв’язання природознавчих задач і життєвих ситуацій;
- розвивати вміння знаходити інформацію за підручником та додатковою літературою, висловлювати власні судження, перевіряючи їх правильність, доводити твердження, обґрунтовувати висновки, розвивати вміння працювати самостійно і в групі;
- розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, допитливість, пізнавальну активність, творчі здібності, емоційний настрій дитини;
- виховувати особистісні якості школяра, його екологічну культуру, поведінку, що відповідає нормам морального, етичного, естетичного, здоров’язбережувального (без загрози життю) ставлення до природи, прагнення охороняти і примножувати природу рідного краю.
Обладнання: муляжі їстівних грибів, лупи, зразки цвілевих і дріжджових грибів, книга «Атлас грибів», мультимедійна презентація «Гриби», відеофрагмент новин ТСН, аудіозапис «Звуки лісу», інструкційні картки, кейси із завданнями для роботи в групах, сигнальні картки, книги – розкладачки, малюнки із зображенням грибів, таблиця «Знаємо – дізнаємось – дізнались», роздатковий матеріал для кожного учня: вирізані картинки грибів; таблиця «Гриби: їстівні та отруйні», підручник «Природознавство».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Предметні компетентності
(конкретизовані навчальні цілі, очікувані результати)
Початковий рівень:
– називає отруйні і їстівні гриби;
– знає народні назви найбільш поширених грибів;
– називає за малюнком зміни в живій і неживій природі восени;
– знає правила збирання грибів.
Середній рівень:
- розпізнає отруйні і їстівні гриби на фотографіях;
- розпізнає зображений на фотографії гриб за його описом
- пояснює назви грибів;
– пояснює значення народних прикмет про гриби.
Достатній рівень:
– виконує тестове завдання з метою перевірки вивченого;
– знаходить необхідну інформацію (за завданням вчителя) у підручнику або інших джерелах (енциклопедіях, довідниках,
науково-популярних виданнях) про отруйні і їстівні гриби і правила їх збирання, обговорює знайдену інформацію.
Високий рівень:
– встановлює відповідність між назвою гриба і місцем його зростання;
– обговорює в групі правила поведінки в природі, спрямовані на
її збереження, робить відповідні висновки;
– складає діалог між дівчинкою, хмаркою і грибом;
– презентує творче завдання.
Презентація “Гриби їстівні та отруйні. Правила збирання грибів.”
Хід уроку:
І. Організаційна частина.
- Інтерактивна вправа «Посмішка».
Закінчилась вже перерва,
Пролунав шкільний дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуйтесь на урок.
Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. (Слайд 3) Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Привітайтесь та подаруйте їм свої чарівні доброзичливі посмішки.
- Емоційне налаштування на урок.
Урок природознавства в першу чергу є уроком спілкування з природою, під час якого ми вчимося цінувати матінку-природу, бачити її красу, відчувати себе її часточкою. Саме це я зараз пропоную вам відчути.
(Учень читає вірш під музичний відео супровід «Осінь»)
Краса чарівна є в усьому,
Лиш треба бачити її.
Вона у небі голубому,
У ній оновлені гаї.
Вона живе в малій сніжинці,
І в кучугурах на горі.
В тополі, в кленах і в ялинці,
А ще у вранішній зорі.
Вона у білому тумані,
В краплиночці роси живе.
Вона у квітці полум’яній
І у хмариночці пливе…
Краса в усьому – придивися!
Втішайся казкою краси.
Поглянь на світ і усміхнися,
В душі своїй красу неси!
-Я дуже хочу, щоб ці поетичні слова назавжди оселилися у ваших маленьких добрих серцях.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
- Підсумки фенологічних спостережень. (слайд 1)
Слово надається черговому синоптику, який повідомить, яка погода та які природні явища чекатимуть на нас сьогодні.
(Учень підсумовує фенологічні спостереження за планом)
План спостережень
- Назва пори року.
- Назва місяця, історія її походження.
- Дата, день тижня.
- Тривалість дня і ночі.
- Стан неба.
- Температура повітря.
- Опади та інші природні явища.
- Зміни в житті рослин і тварин.
- Осінні роботи людей.
Діти, мені дуже кортить розкрити вам одну таємницю. Уявляєте, наші стародавні предки також спостерігали за природою, хоча у них не будо спеціального обладнання, комп’ютерів, штучних супутників. Знаєте, що вони робили? Вони помічали свої спостереження, а потім виводили певні закономірності – прикмети, завдяки яким могли зазирнути краєчком ока на майбутню погоду. Послухайте, які народні прикмети про сьогоднішній день знайшов наш друг природи.
(Виступає друг природи)
За народним календарем 26 листопада – день Івана Златовуса. Люди помітили, що цього дня будь-яка рослина зупиняється в рості, а земля засинає до весни. В народі кажуть: «На Златовуса все в полі пусто». Наші пращури вивели таку прикмету: «Якщо 26 листопада буде негода або іній на деревах, то в наступному році буде гарний врожай».
Дякуємо нашому другові природи за пошукову роботу. Ми обов’язково перевіримо, істинна чи хибна ця прикмета.
- Повторення раніше вивченого матеріалу.
«Карусель запитань» (слайд 2)
(Діти задають питання і називають того, хто буде відповідати).
- Чому рослини відносяться до живої природи?
- На які 3 групи поділяють рослини? (Дерева, кущі, трав.рослини)
- Які органи має рослина?
- З якого органа рослини утворюються плоди?
- Як розмножуються рослини? (Насінням і живцями)
- Як поширюються плоди і насіння? (Тваринами, вітром, розкиданням свого насіння)
- На які групи поділяються рослини за тривалістю життя? (Однорічні, багаторічні)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Створення проблемної ситуації.
Діти, як повідомили наші синоптики, погода сьогодні чудова, настрій у нас піднесений. А чому б нам не відсвяткувати день народження? (Слайд 4) Згодні? А ось у кого буде день народження, ви взнаєте, коли відгадаєте, що за гість з лісу знаходиться у чарівному ящику.
- Гра «Чарівний ящик».
Ви задаєте мені питання про таємного гостя, а я відповідатиму «Так» чи «Ні».
Орієнтовні питання:
- Це людина? (-)
- Воно жива природа? (+)
- У нього є ноги? (+)
- У нього 4 ноги? (-)
- У нього 2 ноги? (-)
- У нього 1 нога? (+)
- Воно вміє ходити? (-)
- Це тварина? (-)
- Воно в лісі живе? (+)
- Це гриб? (+)
(Якщо діти не можуть відгадати, пропоную загадку)
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав.
Як звуть нашого іменинника? (Гриб).
(Відкривається ящик, вилазить грибочок і промовляє)
Я – гарнесенький грибок,
Біла ніжка і бочок.
Маю диво-капелюха,
Ще й листочок коло вуха.
Хто не йде – не обмине,
Низько вклониться й візьме.
(Діти оплесками вітають гостя) (Музика «Сюрприз»)
Подивіться, який красень! Діти, погляньте, а що у грибочка на голові?(Шапинка). А на чому він стоїть? (На 1 нозі).
Грибочку, а що це за павутиннячко у тебе внизу і для чого воно?
Гриб: -Ці ниточки у вигляді павутинки називаються грибницею. Грибниця знаходиться у грунті. Якщо її пошкодити, то ми загинемо.
– Не можна сумувати у день народження! Ми тебе вітаємо! А скільки ж років тобі виповнилося?
Гриб: Та небагато! Всього-навсього якихось 150 мільйонів років!
– Діти, а давайте присвятимо наш урок імениннику і будемо сьогодні говорити тільки про нього. Згодні? Сідай, друже. Будеш шановним гостем на уроці.
До речі, виховані люди обов’язково готують подарунок. Я пропоную різні варіанти. Якщо ви згодні – плещете в долоньки, якщо ні – тупаєте ніжками.
- Подаруємо гроші.
- Подаруємо цукерки.
- Подаруємо портфоліо – збірку, в якій розповідатиметься все про іменинника і його родичів. Ми його створимо самі.
Ви прийняли правильне рішення, бо всім відомо, що подарунок, зроблений власними руками, – найкращий!
ІV. Повідомлення теми й мети уроку.
- Оголошення теми уроку.
Щоб створити цікавий порт фоліо, треба ретельно попрацювати. Не боїтеся труднощів? Тоді розшифруйте і прочитайте тему нашого уроку.
(Деякі букви закриті грибочками. Діти читають, вчитель поступово відкриває).
ГР_Б_: ЇСТ_В_І ТА _ТРУ_НІ. П_ _ ВИЛА ЗБ_РАНН_ _РИБ_В
- Метод «Знаємо –дізнаємось – дізнались».
Зверніть увагу на таблицю. Ми її будемо заповнювати протягом уроку.
Знаємо | Дізнаємось | Дізнались |
Давайте з’ясуємо, що ми вже знаємо про гриби?
- Ростуть у лісі.
- Їжа для людей і тварин.
- Існують їстівні та отруйні гриби.
Знаємо 1. Ростуть у лісі. 2. Їжа для людей і тварин. 3. Існують їстівні та отруйні гриби. | Дізнаємось | Дізнались |
(Слайд 5) Діти, подумайте, гриби – це жива чи нежива природа? Доведіть.
(Жива, бо вони живляться, розмножуються, ростуть, відмирають).
Згадайте, кого ми відносимо до живої природи? (Людей, тварин, рослин).
Даю хвилинку для обговорення в групах, щоб з’ясувати, гриби – це рослини чи тварини?
(Не рослини, бо не мають листя, гілочок, квітів.
Не тварини, бо не пересуваються, не мають голови, хвоста.)
Довгий час вчені не могли визначити, до якої ж групи живих організмів належать гриби. Їх вважали морськими тваринами, травою без квітів. І лише в кінці 18 ст. вирішили, що гриби – це окрема група живої природи. (Слайд 6)
Тепер ми знаємо, що до живої природи відносяться люди, тварини, рослини і гриби. Запам’ятайте це!
Сьогодні на уроці ми дізнаємось про різноманітність грибного царства, будемо вчитися розпізнавати отруйні та їстівні гриби, дізнаємось, як правильно їх збирати. А також поміркуємо, для чого потрібні гриби і як їх охороняти. (Фіксую у таблиці).
Знаємо 1. Ростуть у лісі. 2. Їжа для людей і тварин. 3. Існують їстівні та отруйні гриби. | Дізнаємось 1. Різноманітність видів грибів. 2. Ознаки і групи грибів. 3. Значення грибів. 4. Правила збирання. 5. Охорона грибів. | Дізнались |
V. Вивчення і осмислення нового матеріалу.
- Розповідь вчителя з елементами бесіди про різноманітність грибів.
А) Шапинкові гриби.
На першій сторінці порт фоліо йтиметься про різноманітність видів грибів.
У вас на столі в коробочці №1 знаходяться муляжі грибочків. Роздивіться їх і з’ясуйте, чим вони схожі і чим відрізняються. (Слайд 7)
(Схожі будовою, відрізняються кольором, формою).
Ви дуже спостережливі. (Слайд 8) Запам’ятайте: гриби, які мають шапинку, ніжку і грибницю називаються шапинкові гриби.
Деякі шапинкові гриби мають назву, схожу з назвою дерева, біля якого вони ростуть. Спробуйте їх відгадати.
Б) Робота над загадками.
1. Під березою грибочок, Поряд жінка і синочок. З деревом вони куми, Добре знаємо їх ми! (Підберезник) (Слайд 9) | 3. Обліпили всі пеньочки Мами, тата, сини й дочки. Мов гвіздочки, всі тоненькі, Вишукані й чепурненькі. (Опеньки) (Слайд 11) |
2. Під дубочком забілів Найтовстіший із грибів. За властивостями цінний, Лікар від хвороб відмінний. (Білий гриб) (Слайд 10) | 4. Слизьку шапку одягли, Ніби маслом облили. Під ялинками збирають І на зиму закривають. (Маслюки) (Слайд 12) |
Так чому ці гриби назвали шапинковими?
Пригадайте, на початку уроку я казала, що портфоліо – це збірка найцікавішої інформації. Щоб нам вдалось створити справжній порт фоліо, я вирішила додатково познайомити вас ще з деякими незвичайними видами грибів.
В) Цвіль
Цей вид грибів з’явився на нашій планеті близько двохсот млн. років тому. Відкрийте коробочку №2, візьміть лупи і роздивіться.
– Які виникли відчуття? (Огиди)
– Як ви думаєте, що це?
Це гриби під назвою цвіль. Чи схожі ці гриби на шапинкові? Чому? Вони з’являються там, де висока температура та підвищена вологість. Цвіль може рости на стінах, продуктах. (Слайд 13)
– Як ви вважаєте, вживати їжу з цвіллю або віддавати її тваринам можна?
Ці гриби викликають у людей алергію, кашель, висипи, а іноді можуть і позбавити людину життя. Проте, цвілеві гриби роду пеніциллум багато років тому почали рятувати людей від хвороб. Бо вчені навчилися виготовляти з цвілі перший в світі антибіотик пеніцилін, який і зараз застосовують в медицині.
Г) Дріжджі
А тепер я прошу вас уявити і відчути аромат духмяного хлібу, запашних булочок. Хто знає, що треба додати в тісто, щоб їх спекти? (Дріжджі)
В коробочці №3 лежать дріжджі. Роздивіться їх, які вони?
Про цей вид грибів нам розповість наша юна дослідниця Катруся, яка захотіла вдома самостійно зібрати інформацію про дріжджі і зараз поділиться нею з нами.
Учениця: Дріжджі – це теж гриби. Вони бувають сухі або однорідної маси. Ці гриби дуже швидко ростуть і розмножуються при наявності теплої води і цукру. Подивіться, я перед початком уроку в баночку з теплою водою і цукром додала дріжджі. Ось як вони виросли. Тепер я знаю, для чого бабуся додає в тісто дріжджі. Щоб тісто швидко підіймалося, насичувалось киснем, і тоді булочки чи хліб будуть пухкенькими.
Тепер, коли ми зібрали інформацію про різні види грибів(фіксую в таблиці), створюємо першу сторінку портфоліо.
(Зображені 3 види грибів, требі підписати їх вид: шапинкові, цвіль, дріжджі.)
- Фізхвилинка (звучить «Звуки лісу»)
Дружно в ліс ми всі пішли, Скільки тут грибів знайшли! Ось опеньок, боровик, Підберезовик, лисичка, Маслючок і печериця, Сироїжка й білий гриб! В кошики гриби збирали, Доки повними не стали. Ще й побігали ми трішки, Натомили свої ніжки. Поверталися бадьорі, А про це вже знали в школі. | – крокують – показ. руками вправо,вліво – нахил вправо, вліво – присідають, збирають – оберти вправо, вліво, показують – нахил вправо, вліво – збирають руками – показують повний кошик – біжать – навколо себе крутяться – крокують – машуть рукою привіт |
- Робота над розпізнаванням їстівних та отруйних грибів.
А) Створення проблемної ситуації.
Діти, а в школі недаремно за нас хвилювались, поки ми збирали гриби. Послухайте, які тривожні новини надійшли.
(Відеозапис новин про отруєння грибами)
Поміркуйте, чому з людьми сталося таке лихо? (Не вміють розпізнавати гриби).
В Україні росте близько 100 видів грибів, але в їжу можна вживати тільки 10-15 з них.
Б) Розповідь з елементами бесіди про їстівні та отруйні гриби.
Перш ніж грибнику піти до лісу за грибами, йому слід добре навчитися відрізняти їстівні гриби від отруйних. А допомагає грибникам в цьому дуже цінна і корисна книга «Атлас грибів», в якій розміщені фотографії грибів, їх опис, характерні ознаки. (Демонструю атлас).
Сьогодні і ми будемо вчитися розпізнавати гриби за атласом грибів, який розміщений у підручнику на ст.55. Відкрийте їх, будь ласка.
Малюнок 1 (білий гриб)
Користуючись атласом, впізнайте гриб. Який він? (Їстівний)
Білий гриб – цар грибів. Росте під дубами, березами, соснами. Шапинка світло-коричневого кольору, а низ шапинки-білого. Ніжка, зазвичай, більша від шапинки. Боровик може виростати вагою до 2 кг. (Слайд 14)
Але у цього гриба є отруйний двійник.
Малюнок 2 (сатанинський гриб)
– Як називається цей гриб?
– Порівняйте ці гриби. Що спільного? (Форма, розмір).
– Чим відрізняються? (Шапинка біла, ніжка червона).
А ще грибники знають, що якщо розламати шапинку білого гриба, то вона не змінить колір. А шапинка сатанинського гриба спочатку червоніє, а потім синіє. (Слайд 15)
Малюнок 3 (Опеньки)
– Як називається наступний гриб? Опишіть його.
Якщо опеньки ростуть на живому дереві, то через декілька років це дерево загине від них. А якщо ростуть на трухлявому дереві або пні, то тоді опеньки – санітари лісу, бо вони переробляють мертву трухляву деревину. Ростуть на пнях, біля стовбурів дерев групами, родинами. Шапинка сіро-жовта, коричнева. Ніжка довга, з білуватим кільцем, спідничкою.
Малюнок 4 (Несправжні опеньки)
– А це, діти, несправжні опеньки. Вони отруйні. Порівняйте гриби, знайдіть різницю.
У несправжніх опеньок шапинка червоняста або жовто-зелена, а на ніжці немає спіднички – і це головна ознака!
Малюнок 5 (Сироїжки)
– Яку назву має наступний гриб?
Його назвали так, бо деякі види цих грибів можна в сирому вигляді використовувати для приготування страв. Ці грибочки не ховаються в тіні. Їх шапинки нагадують ввігнуту парасольку. Вони бувають різних кольорів:зелені, жовті, рожево-червоні. Грибники не дуже полюбляють збирати сироїжки, бо вони дуже крихкі і їх неможливо донести у кошику.
Малюнок 6 (Бліда поганка)
А це, діти, найнебезпечніший отруйний гриб. Назвіть його, користуючись атласом.
Бліда поганка – це двійник зеленої сироїжки. У блідій поганці міститься найсильніша з усіх грибних отрут. З’їдений шматочок цього гриба сильніший за укус змії. Отруївшись, люди майже завжди помирають.
З’ясуйте ознаки поганки.
- Шапинка жовто-зелена.
- У верхній частині ніжки є кільце з плівки.
- Ніжка ніби вилізає з шийки горщика.
Грибники розповідають, що цей гриб має неприємний запах гнилої картоплі.
Малюнок 7 (Лисичка)
Лисички – єдиний вид грибів, які не кришаться і не мнуться. Тому збирати їх можна не тільки в кошики, а й в рюкзаки, сумки. Ростуть лисички родинами, групами. У них шапинка зрослася з ніжкою в єдине ціле, краї шапинки хвилясті. Чому так назвали ці гриби?
Малюнок 8 (Несправжні лисички)
Двійники можуть рости поодинці. Гриб має рівні, закруглені краї шапинки яскравого оранжево-червоного кольору. Має тонку ніжку на відміну від справжньої лисички.
Малюнок 9 (Мухомор)
Цього отруйного красеня знають всі. Як він називається? На щастя, він не схожий на жоден їстівний гриб. Назвіть його ознаки.
Поясніть значення прислів’я «Всякий гриб в руки беруть, та не всякий у кошик кладуть». (Це означає, що перш ніж покласти гриб у кошик, треба визначити, отруйний він чи їстівний)
В) Гра «Упізнай гриб» (слайд 16-22)
Давайте перевіримо, чи навчились ми розпізнавати гриби.
(Діти сигнальними картками показують: зелений-їстівний, червоний-отруйний. Називають гриб.)
Г) Підсумок бесіди
Дякую, ви показали чудові вміння розпізнавати гриби. Отже, в колонці «Дізналися» помічаємо, що гриби діляться на 2 групи. Які? (Фіксую в таблиці).
- Дослідницько-пошукова робота в групах.
Далі над створенням подарункового порт фоліо ми будемо працювати в групах. Кожна група створює свою сторінку порт фоліо.
1 група – працюватиме над створенням книжки-розкладачки «Їстівні гриби». До назв грибів треба відшукати і наклеїти відповідні малюнки грибів.
- Створіть книжку – розкладачку «Їстівні гриби». Під назвами грибів приклейте відповідні зображення їстівних грибів.
2.Будьте уважні з грибами-двійниками!
2 група – аналогічне завдання, тільки про отруйні гриби.
- Створіть книжку – розкладачку «Отруйні гриби». Під назвами грибів приклейте відповідні зображення отруйних грибів.
- Будьте уважні з грибами-двійниками!
3 група – отримує кейс і з’ясовує значення грибів. Підсумком роботи буде складання асоціативного куща з ключовим словом ГРИБИ.
(Діти до асоц. куща знаходять відповідні малюнки про значення грибів)
- Прочитайте текст. Знайдіть інформацію про те, яке значення мають гриби.
Гриби – це окраса наших лісів. Їх треба берегти. Живляться гриби відмерлими рослинами і тваринами. Вони перетворюють відмерлі рештки рослин і тварин на поживні речовини, сприяють родючості ґрунту. Тому їх ще називають санітарами лісу.
Гриби є кормом для тварин: білок, лосів, диких кабанів, їжачків, птахів.
Також гриби – це цінний білковий продукт харчування людей. Яких тільки страв не готують з грибів! Картопля зі смаженими грибами, грибний суп, піца, плов з грибами, мариновані грибочки та багато інших.
З давніх часів лисички, білий гриб використовували як ліки. Їх сушили, дрібно різали і приймали для покращення здоров’я. А з цвілі виготовили перший антибіотик – пеніцилін.
- Обговоріть інформацію в групі. Складіть асоціативний кущ про значення грибів.
(Група звітується, розповідає)
Гриби-санітари лісу,тому що живляться вони відмерлими рослинами і тваринами,перетворюючи їх на поживні речовини. Гриби – це окраса лісів, їх треба берегти. Гриби є кормом для тварин. Їх їдять білки, лосі, дикі кабани, їжачки, птахи. Для людей гриби – це джерело білка, який так потрібний людині. Яких тільки страв не готують з грибів! Картопля зі смаженими грибами, грибний суп, піца, плов з грибами, мариновані грибочки, жульєн та багато інших.
А ще гриби-це ліки як для людей, так і для тварин. (фіксую в таблиці)
4 група – отримує кейс і працює над створенням пам’ятки грибника, дописуючи пропущені слова.
- Прочитайте текст. Знайдіть інформацію про те, як треба зривати гриби, щоб не завдати їм шкоди.
Початок осені – це час збирання грибів. Рекомендуємо вирушати за грибами рано – вранці, з шостої години, тому що в цей час в грибах міститься найбільша кількість корисних речовин. Світанок – кращий час збирання.
Не варто забувати про те, що гриби впродовж багатьох років ростуть в одних і тих же місцях. Тому дуже важливо, виявивши лісовий дар, не виривати його з коренем, а обережно вивернути з грунту або зрізати ножем, намагаючись не пошкодити ніжку. Слід пам’ятати, що не можна розривати і розкидати по боках мох, землю із хвоєю. Таким чином вдасться зберегти грибницю.
Зрозуміло, не варто збирати старі й червиві гриби.
- Обговоріть інформацію в групі. Складіть пам’ятку грибника, вставивши в неї пропущені слова.
Пам’ятка грибника
- Збирай тільки……….тобі гриби.
- Не виривай гриб з ……… .
- ….. гриб ножем або охайно ….. його з грунту. (Демонструє на грибі з пластиліну)
- Не знищуй …. гриби, бо вони – …. для тварин.
- По гриби йди на ……, після …… .
- Не бери в кошик ….. і ….. грибів.
- Не розривай ….. в боки, бо ….. загине.
5 група – отримує кейс і складає поради при отруєнні грибами.
- Прочитайте текст. Знайдіть інформацію про те, які симптоми отруєння грибами.
Недосвідченість грибників або неправильне приготування грибів може призвести до отруєння. У людини з’являється слабкість, запаморочення і головний біль, біль в животі, блювота, пронос.
Щоб уникнути серйозних наслідків, викличте швидку допомогу за номером 103. До приїзду швидкої потрібно промити шлунок. Потім дайте хворому активоване вугілля (4-5 пігулок). Напоїть його несолодким міцним чаєм для і покладіть в ліжко. Тепло укрийте його і прикладіть до ніг грілку.
Ці заходи дозволять значно поліпшити стан дитини.
Пам’ятайте: лікарі не рекомендують вживати в їжу гриби дітям до 14 років, людям похилого віку та вагітним!
- Обговоріть інформацію в групі. Складіть поради про першу допомогу при отруєнні грибами. (фіксую в таблиці)
6 група – розв’язує екологічну задачу, створює екологічний знак про охорону грибів.
- Розв’яжіть екологічну задачу.
Що буде, якщо в лісі раптом зникнуть всі гриби?
- Створіть екологічний знак, який би закликав людей охороняти гриби.
( 1 учень: Якби в лісі раптово зникли гриби, лісові мешканці залишилися б без їжі, а значить невдовзі померли б. А що було б з лісом? Він перетворився б на звалище відмерлих рослин і тварин. А значить і ліс би загинув.)
(2 учень: А ми, люди, ніколи б не мали змоги милуватися природою, відпочивати, збирати гриби. Більше б ніколи не скуштували ароматний грибний суп, млинців з грибочками. Сумно… А медицина позбулася б ліків, які могли врятувати людей від хвороб.)
(3 учень: Щоб цього страхіття не відбулось, ми повинні охороняти природу, дбати про неї. Наш знак закликає: «Людино, зупинись! Не знищуй природу, бо ти без неї не проживеш!» ) (Показує знак)
(4 учень декламує вірш)
Бережіть природу, люди,
Не травмуйте, не губіть!
Хай краса її повсюди
Не згасає ні на мить.
Подивіться, як природа,
Наче дівчинка, жива,
В час осінньої негоди
Сонцю вії підійма.
(фіксую в таблиці)
VІ. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
- Робота в друкованих зошитах. (ст.24+ слайд 24)
- Складання сенкану._(слайд 25)
Гриби.
Їстівні, отруйні.
Ростуть, милують, перетворюють.
Який же ліс без грибів!
Санітари лісу.
- Узагальнення за таблицею «Знаємо –дізнаємось – дізнались».
Знаємо 1. Ростуть у лісі. 2. Їжа для людей і тварин. 3. Існують їстівні та отруйні гриби.
| Дізнаємось 1. Різноманітність грибів. 2. Групи грибів. 3. Значення грибів. 4. Правила збирання. 5. Охорона грибів. | Дізнались 1. Різноманітність видів грибів: -шапинкові гриби; -цвіль; -дріжджі. 2. Ознаки і групи грибів: -їстівні; -отруйні. 3. Значення грибів: санітари лісу, окраса лісу, їжа для людей і тварин, покращують грунт, ліки. 4. Правила збирання грибів: -зрізати ножем або обережно вивернути; -брати тільки відомі гриби; 5. Дітям віком до 14 років грибів їсти не можна! 6. Охорона грибів. |
VІІ. Підсумок уроку, рефлексія.
Діти, ми завершили складати портфоліо. А це означає, що наш подарунок готовий. Складемо портфоліо в папку, прикрасимо яскравим бантом і запросимо Грибочка до дошки.
– Любий друже, ми тебе вітаємо з Днем народження (діти тричі вітають) і хочемо тобі побажати:
- Бути здоровим, і ніколи не пошкодити грибничку.
- Залишатися на довгі роки справжньою окрасою лісу.
- Бути найсмачнішим як для людей, так і для тварин.
- Бути щасливим у своїй великій грибній родині, народити багато малесеньких грибочків.
-Прийми від нас обіцяний подарунок – твій портфоліо.
Гриб:
Любі дітки!
Дуже ви були старанні!
Отже, всі ви учні гарні!
І за труд ваш на уроці
Вам подякувати хочу!
Ми з моїми грибними родичами приготували для вас печиво грибочки-смаколики.
Пригощайтесь!!! Смачного вам!!! (Частує дітей, гостей).
(слайд 23 – музичний відео супровід «Гриби»)
Оригінальним є проведення рольової гри, ігрових та інтерактивних вправ. Вчитель використовує репродуктивні та творчі завдання. Увагу хотів звернути і на виховному потенціалі уроку.
Використання уривків прозових та поетичних творів, в яких містяться відомості. Застусовано елементи гри у ході уроку. Мені дуже сподобалася гра “Чарівний ящик”. Продумана бесіда, яка б сприяла мотивації навчальної діяльності. Використано різні види наочності. Тісний зв’язок навчання з інтересами учнів.
Чудовий урок! Подобаєтся те, що матеріал, який підібрав вчитель, носить не теоретичний характер, а максимально наближений до життя. Цікава ідея створення портфоліо для гриба-іменника. Узагальнення за таблицею “Знаємо, дізнаємось, дізнались” беру собі на замітку. Дякую!
Прекрасний урок та корисна інформація для учнів. Це дуже гарна тема, і учні обов’язково використають ці знання у власному житті! Адже по гриби дітки із батьками часто ходять.
Дякую за чудовий та дуже-дуже змістовний урок. Він насичений різними видами роботи, багато уваги приділено груповій роботі. Одним уроком охопили все: і види грибів, і значення, і правила грибників і т.д. Це чудовий приклад інтегративно-діяльнісного підходу до навчання. Творчих Вам успіхів!
Прочитавши конспект уроку, можу зазначити, що урок мені сподобався. Я дізналася для себе деякі методи зацікавлення та активізації учнів на уроці. Сподобалося, що була на уроці використана дослідницько-пошукова робота в групах. Завдяки якій, учні можуть самостійно зробити власні припущення, прийти до певного висновку. Дуже добре та доцільно була використана презентація. Хочу подякувати Вам за Ваш цікавий урок. Дещо візьму собі для використання на своїх майбутніх уроках з природознавства.