Відкритий урок з природознавства у 3 класі
“Кругообіг води в природі”
Автор: вчитель початкових класів Жатько Людмила Миколаївна
Тема: Кругообіг води в природі.
Мета: розширити знання про воду, її значення для всього живого, визначити її властивості, продовжувати формування в учнів уявлення про кругообіг води в природі, розвивати вміння аналізувати природні явища, спостерігати і робити висновки, залучати до дослідницької діяльності, до творчої роботи , виховувати любов до природи, бережливе ставлення до води
Обладнання: комп`ютер, проектор, посуд для дослідів (колба, 4 склянки), спиртівка, сіль, цукор, марганцівка, таблиця кругообігу води в природі.
Хід уроку
І. Організаційний момент
На дворі ранок! Сонце піднімається.
Діти класу з гостями вітаються.
Покликав у клас голосистий дзвінок.
Готові до праці? Почнемо урок. (слайд 1)
ІІ. Робота над темою уроку
1. Вправа «Очікування»
До кожної літери слова урок доберіть слова, якими б ви хотіли бути. ( слайд 2)
У- уважними
Р- розумними
О- організованими
К- кмітливими
Чекаю від вас плідної і творчої праці.
2. Повідомлення теми і мети уроку (слайд 3)
З виникненням природи і життя на землі ця речовина стала найважливішою складовою частиною всіх живих організмів. Із давніх- давен українці шанобливо ставились до річок, озер, криниць, джерел. Берегли і леле їли їх, бо знали, що вода-то життя на землі. (слайд 4)
Саме про це дивовижне створіння природи і піде сьогодні розмова.
3. «Зустріч з Капітошкою»
Пориньмо у казку.
У синьої мама-хмаринки
Жила собі донька краплинка.
Хмаринка у небі блукала
І сьогодні до нас завітала. ( Слайд 5)
Дощова краплинка з неба впала
– Добрий день!- усім сказала.
– Рада вас вітати на землі!
Отже наша краплинка буде супроводжувати нас протязі уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань про воду
1. Складання «Асоціативного куща» до поняття «Вода» (слайд )
-Який зміст в слово вода вкладаєте ви?
-Які у вас асоціації з цим природним явищем?
2. Конкурс «Чомучок»
– Які найбільше питання вас цікавлять про воду?
– Про що хотіли б дізнатися більше?
Учні складають питання.
– Ми обов’язково спробуємо відповісти на всі ваші запитання. І ви не тільки почуєте, а ще й побачите багато цікавого. А допоможуть нам в цьому наші учні-дослідники, які досконало вивчали воду з різних аспектів.
3. Повідомлення гідролога.
Ось перед вами модель Землі.
–Що можна сказати, дивлячись на глобус?
Дійсно, вода займає більшу частину Землі. Недарма її називають «голубою планетою».
Дізнатися для чого на планеті стільки води, нам допоможе гідролог.
«Гідро»-вода, «логос»-наука. Гідролог- людина, яка вивчає водні ресурси.
Розповідь учня-гідролога
Якщо ми подивимося на глобус, то побачимо, що голубого кольору значно більше, ніж жовтого, коричневого чи зеленого. Це все ріки, моря, озера, океани нашої планети. Cуша займає меншу частину Землі.
Ви запитаєте, скільки ж води у всіх морях і океанах? А ось скільки.
Якби земна куля була рівна і гладенька, як глобус, то вся його поверхня
була б покрита шаром води висотою в триповерховий будинок.
Учитель: Чи не забагато води на Землі?
Ні, не багато. Її якраз стільки, скільки потрібно, щоб наша планета незамерзла. Адже Сонце все літо гріє воду, а взимку вода віддає своє тепло Землі. Чим не опалення? Без нього на Землі настануть такі морози, що загине все живе: і тварини, і птахи, і ліси, і поля.
4. Повторення знань про стан води в природі
-Пригадайте, в яких станах зустрічається вода в природі? (слайд )
Інтерактивний метод «Вузлики»
Прочитайте закодовані слова. Віднесіть його до певного стану.
ІГСН (сніг), ОСАР (роса), РАПА (пара), ДЩО (дощ), РАГД (ГРАД), КАРУЛЬБУ (бурулька), МАНТУ (туман), НІЙІ (іній).
– Що спільного між цима речовинами?
– Чим відрізняються?
5. Досліди. Повідомлення фізика.
– Ось вона наша рідина. Дослідити її нам допоможе фізик
Фізик
Вода має дивовижну властивість, вона – найсильніший розчинник. Перевіримо це на дослідах.
Просочуючись в грунт, вона розчиняє різні речовини, які в ньому знаходяться, і від цього має специфічний смак. Так вода розчиняє марганцівку, сіль,цукор. Але не всі речовини розчиняє вода: крейда, пісок, глина не розчиняються у воді.
Якими ж властивостями наділена вода?
- Якщо ми опустимо у склянку ложку, то побачимо, що вода прозора, без кольору.
- І не має запаху.
- У рідкому стані вода тече, куди забажає. Вона займає будь – яку посудину чи заглиблення.
При температурі нижче 0 С вода замерзає, а при температурі вище 0 С лід перетворюється у воду. Закіпає вода при температурі 100 С
– Що відбувається з водою при нагріванні? Перевіримо, проведемо дослід, дотримуючись правил безпеки з вогнем.
Висновки – вода при нагріванні розширюється, перетворюється на водяну пару (випаровування), піднімається вгору, охолоджується, перетворюючись на крапельки води ( конденсація)
Дякуємо фізику за дослідницьку діяльність і пізнавальну розповідь.
6. Тестування
-Перевіримо набуті знання. Попрацюємо над тестовими завданнями
Тести
1. На Землі вода є
а) у річках,
б) у камінні,
в) у складі живих організмів.
2. У рідкому стані вода…
а) текуча,
б) прозора,
в) має запах.
3. У воді не розчиняються…
а) сіль,
б) глина
в) бензин
4. Вода в природі перебуває в таких станах…
а) м`якому,
б) рідкому,
в) твердому,
г) газоподібному.
5. Вода випаровується під впливом…
а) вітру,
б) сонця,
в) опадів.
6. Існує вислів, що вода дорожча за золото.
Так кажуть тому, що…
а) води в природі більше , ніж золота
б) воду можна купити за золото
в) без води немає життя
7. Самоперевірка
1 а, в
2 а, б
3 б, в
4 б, в, г
5 б
6 в
8. Робота в парах
Вода унікальна речовина і має велике значення для життя живих організмів. (слайд )
Скільки людина може обійтися без…?
Повітря – 1-10 хв.
Їжі – 40 днів
Світла – кілька років
Тепла – від кількох днів
До кількох місяців
Води – 8 діб
Розподіл отриманих даних за значенням для людини: ( слайд )
- Повітря
- Вода
- Їжа
- Тепло
- Світло
Висновок: Вода має важливе значення для життя людини.
9. Повідомлення лікаря.(слайд )
-Переконати нас, яке значення має вода в житті людини допоможе лікар.
Життя на планеті є там, де є вода. Все живе на Землі складається із води.
Кожен задавав собі питання: Скільки може прожити людина безводи?
Без їжі 40 діб, а без води протримається 8 діб. Втрата великої кількості води в тілі людини приводить до обезводнення, до загибелі.
Учитель: А чи можна лікуватися водою?
Я дам вам пораду пораду, як можна лікуватися водою.
Необхідно пити мінеральну воду, тому, що в ній розчинені солі, корисні для організму. Можна загартовуватись, обливаючись прохолодною водою. Це захистить людину від хвороб, від холоду.
Потрібно підтримувати своє тіло в чистоті. Для цього потрібно систематично купатися, дружити з милом і мочалкою.
10. Фізкультхвилинка. (слайд )
1,2 – усі пірнають.
3,4 – виринають.
5,6 – на воді кріпнуть крильця молоді.
7,8 – що є сили ,всі до берега поплили.
9,10- розігнулись, обсушились, підтягнулись.
ІV. Осмислення й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь казки (слайд )
-Чи знаєте ви, що вода весь час мандрує?
Казка:
Жила була в океані крапелька: кругленька ,весела, іскриста, яка дуже любила гратися. Забажалося їй світу подивитися: який він, чи гарний? Піднялась вона на краєчок хвилі і відчула, що її тягне вгору до яскравого сонечка. Не встигла отямитися, як опинилася у хмарці, де побачила багато таких же крапельок – своїх сестричок. Та раптом, сильний вітер підняв хмарку вище, і сестричкам стало холодно, вони затремтіли, заплакали і полились на землю дощем .Одні крапельки впали в море, інші – в річку, а наша крапелька опинилась в лісовому струмку. Засумувала вона, де її сестрички? Чи побачиться вона з ними? Доки вона сумувала, струмок доніс її до великої річки, а та до моря, а з моря крапелька потрапила до океану. Саме тут вона і зустріла своїх сестричок.
Питання:
-Чому нашу крапельку можна назвати мандрівницею?
В природі такий процес перетворення води з одного стану в інший називається кругообігом.
2. Перегляд відеофільму про кругообіг води в природі. (слайд )
3. Робота за підручником.
Опрацювання статті з позначками.
V-інформація відома
?- інформація не відома
!- зацікавило
Розповідь про кругообіг води в природі (слайд )
4. Робота в творчих групах
І група– складає дощову хмарку, правильно розташувавши вислови про дощ.
Хмара
*Вони крихітні й легенькі.
*Тоді крапельки випадають дощем.
*Хмари складаються з величезної кількості краплинок води.
*Крапельки води в хмарі об`єднуються і стають важкими.
ІІ група– досліджує слово «вода» мовними засобами, складає «Сенкан»
- Слово
- Прикметники
- Дієслова
- Речення
- Синонім
ІІІ група– відновлять коло руху води
(водойми, грунт, водяна пара, хмари, дощ)
ІV група– складуть казку за опорними словами
(Сонечко, квітка, краплинка роси, струмочок, бурхлива річка, море, відірвалася, хмарка, дощ, зустріч )
5. Бесіда про бережливе ставлення до води.
-Увага! Що трапилося з нашою крапелькою, куди вона поділася?
Сигнал SОS
Викликаємо негайно еколога
Вода – одна з найпоширеніших і дивовижних речовин на Землі. Це та вода, яка заповнює ріки, моря, океани. Це сніговий покрив в горах і на рівнинах, це дощі і зливи. Без неї не може жити не тільки людина, а і все живе.
Вода потрібна не тільки для життя і в побуті, а і для поливу та зрошування. Вода є зручним шляхом для сполучення і торгівлі із сусідами.
Вона не тільки напуває, але і годує. Адже тисячі риболовецьких суден ловлять рибу. Вода працює на електростанціях, виробляє електроенергію. Питної води на Землі мало. (таблиця) Але ріки, озера продовжують забруднюватися стічними водами заводів і фабрик. Мило, шампунь, пральний порошок є найсерйознішими забрудниками води.
Водоймища потрібно берегти, адже за своє життя одна людина випиває 25 тон води.
– Про що прохає наша крапелька:
«Закрути міцніше кран, щоб не витік океан»
-Як ви це розумієте?
Повідомлення учениці.
-А скільки води пропаде дарма, якщо не закрити кран?
Якщо погано закрити кран і вода тектиме струй кою товщиною в сірник, то збиток складе 500літрів. На планеті більше 500 млн. людей страждає від нестачі води і її низької якості. А є такі країни, де воду привозять і ціниться вона дуже дорого. В Японії, наприклад, коли чистять зуби, закривають кран. На душ надівають розприскувач з меншими отворами. А на півдні США збирають «сіру воду» після ванн, душу і миють машини, змивають унітази.
Вода – джерело життя. Ми повинні пам’ятати про це. Давайте економити і берегти воду – ми на планеті не одні!
V. Домашнє завдання
Опрацювати статтю підручника. Намалювати кругообіг води. Підготувати «цікавинки» про витівки води в природі.
VІ Підсумок уроку
-Тепер я знаю…
– Розумію…
– Ціную…
… Вода! В тебе нема ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуєшся, не відаючи, що ти таке. Не скажеш, що ти необхідна для життя: ти – саме життя. Ти – найбільше багатство на Землі, але й найвибагливіше… Антуан де Сент – Екзюпері
Бережіть воду!
Людмила Миколаївна, дякую за хороший урок. Цікава ідея зустрічі з Капітошкою, повідомлення дослідника – фізика, казка, відео, робота творчих груп. Все це безумовно сприяє мотивації навчання. Справжній урок, на який очікують діти.
Цікавий урок. Вчитель творчо підійшов до поставленої мети. Дуже шкода, що такі уроки проводяться показово (тільки у особливих випадках), А деякі вчителі, ще й репетирують відкриті уроки, щоб все пройшло вдало(((
На уроці вчитель застосовує ігри зі словами – дуже захоплююче заняття. Дитячі ігри з буквами та словами допомогають збільшити словниковий запас учнів, розвивають логічне мислення.
Урок насичений інтерактивними вправами, присутня дослідницька діяльність.Впродовж вивчення нової теми діти аналізують , спостерігають. Підсумок уроку допомагає учням самостійно висловлювати судження.
Дякую автору за урок, який формує в учнів уявлення про кругообіг води в природі, розвиває вміння аналізувати природні явища, залучає до дослідницької діяльності, сприяє вихованню любові до природи, бережливого ставлення до води.
Урок сподобався. Людмила Миколаївна вміло застосувала різні види робіт, щоб розвивати логічне мислення та пізнавальні інтереси учнів. Вчитель органічно поєднав всі етапи уроку у певній логічній послідовності, що дало можливість виконати поставлену перед уроком мету.