Виховна година для учнів 3 класу “Книга змінює світ”
Автор: вчитель початкових класів Десятерик Яна Сергіївна
Виховна година на тему “Книга змінює світ” допоможе учням закріпити знання про історію виникнення книги, правила поводження з книгою, зацікавить учнів до читання дитячої літератури.
Тема: Книга змінює світ
Мета: Закріпити знання дітей про історію виникнення книги, як слід поводитися з книгою. Розвивати інтерес до художньої літератури і реставрування книг, удосконалювати усне мовлення. З’ясувати, чи уважно діти слухають і читають казки, а також як казка впливає на розширення світогляду. Активізувати розумову діяльність шляхом використання пошукових запитань, розвивати мовлення , кмітливість. Виховувати любов до книги ,потребу в читанні, культуру читання, прищеплювати знання та вміння бережливого поводження з нею.
Обладнання: вислови про книгу, прислів’я, презентація, дитячі книжки та журнали.
Хід заняття
І. Вступна частина
– Діти, сьогодні ми з вами проведемо виховну годину, а кому вона присвячена ви зараз відгадаєте.
Бачити – не бачить,
Чути – не чує,
Мовчки говорить,
Добре мудрує.
Кривду соромить,
Правди навчає,
Часом жартує,
Смішки вправляє.
Діти. Книга!
Вчитель:
- Безмежна сила книги. Без неї людина сліпа. З дитячих літ книжка допомагає зрозуміти світ, що нас оточує. Розповідає нам про історію рідного краю, звичаї, традиції.. Книга – мудрий друг і порадник, не вміючи говорити, вона розповідає нам про пригоди і подорожі, про чудеса, про навколишній світ. В ній зібрана мудрість усього людства, яка передавалася із покоління в покоління і дійшла до наших днів.
–Діти, книжка приготувала до вас звернення.
Книга: Читачу! Я друг і супутник,
Я книга твоя.
Завжди на дозвіллі де ти – там і я.
Ми добре з тобою проводимо час,
Чудова розмова триває у нас.
Навчаю відважним, правдивим рости,
Любити природу, свій край берегти.
Від малку ти мною звикай дорожить,
Без доброї книги тобі не прожить!
- Наші дівчатка також приготували вірші про книгу.
Книги дружать з дітворою.
Полюби їх у житті –
І улюблені герої
Будуть друзями в путі.
Сторінки книжок завітних
Всіх нас доброго навчать –
Працювати і учитись,
І Вітчизну шанувать. (Аня)
Книжка – добрий вірний друг,
Книжка знає все навкруг:
Про старі й нові країни,
Космос та морські глибини,
Хто нам написав “ Кобзар”,
І який де правив цар,
З чого зроблений коровай,
Чим славетний рідний край. (Софія)
- Молодці, книжка вам дякує.
ІІ. Історія виникнення книги
Вчитель: – Діти, давайте повторимо з вами історію виникнення книги. Нещодавно на уроках літературного читання ми це з вами вчили.
- Малюнкове письмо
- Книги-плитки
- Книги з папірусу
- Книги з пергаменту
- Книги з паперу
- Перший український друкар Іван Федоров
- Книги 21 століття. В наш час знайшли заміну навіть паперу. Бо яким би зручним він не був, а кількість інформації, яку потрібно записувати і зберігати, стрімко зростає. Навіть найбільші у світі бібліотеки мають обмежену площу для зберігання книг. І що ж у такому випадку робити? Вихід знайшли завдяки новітнім технологіям – книги на електронних носіях. Але це зовсім інша історія…
ІІІ. Робота з виставкою книг:
- Діти, давайте розглянемо дитячі книжки та журнали.
- Ще існують довідкові видання: енциклопедії, довідники та словники.
ІV. Фізкультхвилинка
V. Правила користування книгою
Вчитель: Діти, а чи знаєте ви правила користування книгою? То ж давайте їх повторимо.
1.Бережи книгу – свою чи бібліотечну.
2.Мий руки перед тим, як брати до них книгу.
3.Не згинай у книзі сторінок.
4.Не роби на сторінках книг позначок ручкою.
5.Не виривай сторінок.
6.Не слинь пальці, коли перегортаєш сторінки.
7.Бережи книгу від вогню чи сирості.
8.Розірвану книгу підклей.
9.Виготуй закладку.
VІ. Прислів’я про книгу
Книга не пряник, а дітей до себе манить.
Книжку прочитав – і розумним став.
Будеш з книгою дружити – буде легше в світі жити.
Будеш книги читати, будеш все знати.
Книга вчить, як на світі жить.
Одна книга тисячі людей навчає.
Книгу прочитав, на крилах політав.
VІI. Вікторина
1.Хто допоміг Дюймовочці потрапити до теплих країв? ( Ластівка)
2.Дерев’яний хлопчик, якого заманили до країни Дурнів.( Буратіно)
3.Сидить у кошику дівчинка у ведмедя за спиною, він, сам того не знаючи , несе її додому.( Маша)
4.Чудові ліки для Карлсона.( Вареня)
5.Мала росточком, народилася в квіточці.( Дюймовочка)
6.Що купила муха на свою копієчку? ( Самовар)
7.З якого матеріалу колиска Дюймовочки?.( Горіх)
8.Він на світі лиш один вилікує всіх тварин.( Айболить)
9.Як можна перевірити: справжня принцеса чи ні?( Підкласти горошину)
10.Мишенята, гарні хлоп’ята, бігають, грають – кота ображають (Леопольда)
11.Лисиця пригощала журавля чим? ( Кашею)
12.Хто вкрав Івасика Телесика? ( Баба Яга)
13.На кого перетворюється гидке каченя?( Лебідь)
14.Що приказував вовк, коли хвостом рибу ловив?( Ловись, рибко, велика превелика)
15.З чого зроблений Буратіно?( З поліна)
16.У якій казці зла мачуха відправляє дівчинку до зимового лісу по квіти?
( Дванадцять місяців)
17.Рятувальних Мухи – Цокотухи.( Комар)
18.Курка, яка несе золоті яйця. ( Курочка Ряба)
19.Який титул дав Кіт у чоботях своєму хазяїну? ( Маркіз)
20.Хто прогнав Козу – Дерезу з зайчикової хатинки?( Рак)
21.Замісила баба тісто та й спекла дідові…( Колобка)
22.Мишенят у казці “Колосок” звали…( Круть і Верть)
– Молодці!
VІІI. Заключна частина
Вчитель: Людина, яка любить читати – щаслива людина. Бо навколо неї завжди багато розумних, вірних друзів. Ці друзі – книги.
Тож будемо читати завжди. І хай не буде у нас жодного дня без книги, жодного дня без прочитаної хоча б однієї сторінки.
Супер!!!! Дуже цікава розробка! Корисна!
Вклоняюсь до землі перед невтомними трудівниками – бібліотекарями! Адже, яким би не був доступним Інтернет, якими можливостями не володіли б електронні книги, більшість отримує знання зі звичайнісіньких книг – геніального винаходу людей. АВтор чудово розкрила тему заходу, естетично оформила презентацію.
Твердо переконана в актуальності лозунга “Любіть книгу – глибину знань!” Яно Сергіївно, Ви чудово розкрили роль книги в житті освітченої людини, впевнена, Ваші вихованці виростуть справжніми поціновувачами прекрасного творіння людства, ім’я якому КНИГА.
“Книга змінює світ”!!! А допомогла книзі в цьому і чудово з цим впоралася разом зі своїми учнями, Яна Сергіївна! Виховна година дуже сподобалася. Учителька протягом даного заходу довела учням, що людина, яка любить читати – щаслива людина, адже навколо неї завжди багато розумних, вірних друзів – Книг, в яких є відповідь на будь-які запитання!!! Дякую!
Чудова виховна година, в наш час це особливо актуально і вітається скрізь, треба починати прищеплювати шанобливе і дбайливе ставлення до книги вже з дитячого садочку, так що дякую вам за прекрасну роботу!
Виховна година, як заклик до усвідомленого розширення кола читання дітьми. Цікавий історичний екскурс про книги. Учасники виховують в собі бережливе ставлення до них, пояснюючи правила поведінки з цими паперовими мудрецями. Питання вікторини враховують вікові особливості дітей. Побудовані за змістом казок чи мультфільмів.
В наш час інформаційного прогресу учні стали менше читати книги. Тому дана тема і актуальна, бо підсумовує знання учнів про книгу, інші друковані видання, спонкає до читання дитячої літератури, виховує любов та бережливе ставлення до книги.
Від учителя початкових класів в значній мірі залежить, чи полюблять діти книги, чи будуть їх постійно читати, чи відчуватимуть потребу у набутті знань через читання книг. І тому нагадувати учням про книгу знову і знову є дуже важливо. Я вважаю, що тема виховної години, запропонованої Вами, Яно Сергіївно, є актуальною на сьогоднішній день. Підібраний матеріал (вірші, ілюстровані відомості з історії виникнення книги, вікторина, робота з виставкою книг та прислів’ями) розширює кругозір, розвиває у дітей інтерес до читання. Бажаю Вам хороших учнів – читачів.