Виховний захід “Зимова допомога птахам”
Автор: вчитель біології та екології Пилипець Олена Юріївна
Виховний захід містить відомості про харчі, якими доцільно підгодовувати птахів. Подано детальний опис продуктів, які не можна використовувати як корм для пташок і дано пояснення чому. Виховний захід містить відомості про виготовлення оригінальної годівнички для пташок.
Тема: Зимова допомога птахам.
Мета: розвивати, закріпити, розширити знання про зимуючих птахів Чернігівської області, поглибити знання про роль птахів у природі; розвивати допитливість; сформувати необхідність та розвивати навики допомоги птахам узимку, виховувати добросердечність.
Хід заняття.
Учні в ролях читають напам`ять вірш «Мамо, іде вже зима…» Лесі Українки.
Вчитель: Дійсно, зима – це не лише пора року, котра дає вам можливість погратись у сніжки, зліпити сніговика, покататись на санчатах, лижах чи ковзанах. Зима – це сніги, морози, заметілі та завірюхи, котрі люди можуть пересидіти своїх теплих домівках.
Питання до учнів:
- А що ж роблять взимку тварини, щоб їм пережити цю пору?
- А як птахи поводять себе взимку?
- Чим харчуються зимуючі птахи?
- Чи вистачає їм корму?
- А чи потрібно взимку птахам багато їжі? Адже їм не потрібно багато літати, щоб носити матеріал для побудови гнізда, не потрібно вигодовувати пташенят?
Взимку птахам теж потрібно багато корму. Не зважаючи на свій теплий пух, птахи взимку витрачають багато енергії на підтримку температури свого тіла. А, як відомо, енергія для цього отримується з їжі. Знайти вдосталь їжі під снігом, у період ожеледиць та відлиги дуже важко, бо все вкрито шаром льоду, тому ми з вами можемо значно допомогти пташкам пережити зиму. Як ми можемо це зробити? Так, необхідно їх підгодовувати.
- Чим можна підгодовувати пташок?
Діти дають відповіді. Вчитель їх доповнює.
Найпростіше, чим можна підгодовувати пташок – це хлібні крихти. Скибками хліб не варто залишати – на морозі він замерзає і птахи не зможуть ним підживитись. Варто пам’ятати, що хліб має бути білим, бо чорний хліб у зобу набухає, і викликає процеси бродінні у травній системі пташок.
Доречним буде підгодівля зернами пшениці, вівсу, ячменю, проса. Доцільно також підгодовувати насінням соняшника, кукурудзи, гарбузів, кавуна, дині, кабачків, попередньо трохи придавивши його качалкою. Головна умова – насіння має бути сире.
Не відмовляться пташки поласувати і сирим несолоним салом. Сіль накопичившись в організмі птахів призведе до отруєння організму, а потім і до його загибелі. Сало можна вішати на мотузках, дротинах на гіллі кущів на дерев.
Зрадіють пташки і сухофруктам, заготовленим з осені, – ягідкам калини, бузини, горобини. Також з осені доцільно заговляти жолуді, горіхи, крилатки клена та ясена.
Не варто викидати ягоди з компоту, шкаралупи яєць, крупи, в яких завелись личинки – це все згодиться на корм пташкам.
Пропоную разом виготовити невеличку годівничку для пташок.
Майстер-клас по виготовленню годівнички для пташок.
Завдання:
- сформувати необхідність в учнів оберігати, підгодовувати зимуючих птахів;
- закріпити знання про корм для птахів; розвивати навички роботи в групі;
- виховання.
Обладнання: смалець, зерна пшениці, соняшнику, гарбуза, кукурудзи, проса, крихти білого хлібу, пластикові трубочки для коктейлів, металева миска чи каструля, качалка, взуттєва нитка чи стрічка, пластикові одноразові стаканчики.
Демонстрація основних прийомів.
Хід роботи:
- 150-200грн смальцю розтопимо у мисці. Смалець можна використати готовий або витопити з сала. Доводимо до рідкого однорідного стану.
- Корм для птахів перемішуємо. Зерна гарбузів, кабачків, соняшнику, кавунів попередньо трохи розчавлюємо качалкою.
- Змішуємо смалець з кормом. Додаємо корм потроху, щоб смалець трошки покривав корм.
- Розливаємо по формам. В середину вставляємо трубочку, вона має дістатись дна стаканчика.
- Залишаємо на 1,5-2 години, щоб смалець застиг.
- Після застигання, беремо наші формочки, виймаємо вміст, проштовхуємо соломинку таким чином, щоб вільні кінці були по 7-8 см, зайву соломинку обрізаєм. У соломинку просунемо нитку. Загальна довжина нитки має бути 60-70см. Звязуємо кінці ниток. Годівничка готова!
Зробити годівничку таку чи якусь іншу, кожен з вас може сам чи за допомогою батьків. Проте починаючи підгодовувати пташок не забувайте, що ми їх можемо лише підгодовувати. Не варто сипати занадто багато та часто корм, пташкам для повноцінного меню не достатньо лише зерна. Підсипати корм у годівнички доцільно двічі на день: зранку та ввечері.
Виразне читання вірша «Крихти хліба» автор Качан Анатолій.
Вчитель: Якщо почали підгодовувати птахів, то продовжуйте це до кінця лютого-початку березня. Залучені таким чином до саду птахи, віддячать вам на весні не лише своїми піснями, а і захистять навесні та влітку ваш сад від шкідників. Бережіть і примножуйте багатства природи, і вона віддячить вам сторицею.
Дуже цікавий і змістовний захід. Він містить відомості про харчі, якими доцільно підгодовувати птахів. Також сподовався детальний опис продуктів, які не можна використовувати як корм . Добре що є малюнки до своєрідної “цукерки” для птахів. Все геніальне – просте. Дякую.
Даний виховний захід несе в собі глибокий виховний зміст! Допомагає дітям зрозуміти, що роль птахів у природі є надзвичайно великою, а вони потребують нашої допомоги. Сподобалося, що Олена Юріївна провела не просто просвітницьку роботу, а практично показала через майстер-клас, як виготовити годівнички для пташок та дала детальний рецепт приготування корму (сама не була знайома з ним! ), а все вийшло так легко в просто! Щиро дякую.
Такий спосіб підгодівлі я використала, але в класі смалець стає менш твердим і ці грудочки розпадаються. Тому готову підгодівлю одразу потрібно виставляти на мороз.
Дуже приємно, що даний виховний захід вчить дітей не забувати про крилатих мешканців нашої планети, турбуватися про тих, що так потребують взимку нашої допомоги, адже, в вік комп’ютерних технологій ми часто втрачаємо зв’язок з природою. Дуже вдалим є майстер клас: швидко, доступно та результативно. З такою годівничкою без проблем впорається будь-який школяр.
Щиро дякую всім за змістовні, доречні коментарі. Мені цінна думка кожного з Вас. Дійсно, поданий захід має більш біологічне спрямування, особливо приємно, що Ви оцінили доступність виготовлення годівнички.
Поетапно викладений матеріал заходу: хто потребує допомоги?, чим і як допомогти?, навіщо це треба зробити?. Широкої популярності набувають майстер – класи, коли слухачі пертворюються на діячів. Тому цей вид діяльності на виховному заході вважаю ізюминкою.
Виховний захід практичного спрямування розвиває допитливість учнів. Ніщо так не запам’ятовується дітьми як спостереження, власноруч здобута цікава інформація, можливість самостійно допомогти птахам та іншим тваринам.