Виховний захід для початкових класів
Щоб зубки були здорові!
Автор: Вчитель початкових класів Маркіна Неля Юріївна
Тема. Свято здоров’я «Щоб зубки були здорові !»
Мета: вчити дітей, що здоров’я – це найбільша цінність, яка є у людини; поглибити знання учнів про важливий орган травлення – зуби; переконати у необхідності берегти зуби; дати дітям поради щодо догляду за зубами; розвивати творчі здібності учнів; виховувати свідоме прагнення до ведення здорового способу життя.
Обладнання: зала прикрашена відповідними до теми заходу плакатами, малюнками, кульками; предмети для догляду за зубами: зубна щітка, зубна паста, склянка з водою, миска, глечик з водою, рушничок; презентація «Щоб зубки були здорові !»; 2-а набори предметних малюнків, 2-і картки для розфарбовування, аркуші формату А-4 для проведення конкурсів; медалі для переможців.
Лікар-стоматолог
Тітка-щітка
Батьки хворої дівчинки (мати, батько)
Хвора дівчинка
Карієс
Цукор
Софійка
Діти
Хід заходу
Слайд 1
Учитель. – Доброго дня, дорогі діти, гості, всі, хто завітав на наше свято!
- Сьогодні наше свято присвячене здоров’ю. Всі знають, що здоров’я – це найбільша цінність, що дається кожному з нас від народження. Якщо втратив здоров’я, то за гроші його вже не купиш і ніде не знайдеш. Тож це те, що потрібно берегти, про що потрібно дбати протягом всього життя.
- Згодні? (Так)
(Інтерактивний метод «Мікрофон»)
- А що потрібно робити, щоб бути здоровим?
(Діти відповідають у мікрофон: вести здоровий образ життя, робити зарядку, займатися спортом, загартовуватись, гуляти на свіжому повітрі, дотримуватись режиму дня, слідкувати за чистотою свого тіла, одягу, вживати вітаміни (фрукти, овочі), робити своєчасно щеплення, час від часу відвідувати лікарів – профілактичні огляди, дуже важливо не мати поганих звичок тощо)
- Молодці, діти ! Ви все правильно сказали. Самий час про це заспівати.
Виконується пісня «Ти ведеш здоровий образ життя…» – всі.
Учитель. – Тож ведіть здоровий образ життя.
- Оскільки мова іде про здоров’я, то до нас у гості повинен прийти лікар. Саме зараз настав час дізнатися, який саме лікар прийде. Для цього відгадайте загадки:
Слайд 2
Учні.
Мию чисто — не лінюся.
Вам я завжди знадоблюся.
(Мило.)
Я — м’якенький і завзятий,
Люблю діток витирати.
(Рушничок.)
Невеличкий хлівець
Повен білих овець.
(Зуби, ротова порожнина.)
Костяная спинка,
Жесткая щетинка,
С мятной пастой дружит,
Нам усердно служит.
(Зубная щетка)
Белая река.
В пещеру затекла,
Чистит добела.
(Зубная паста)
Ти нас, мабуть, знаєш, друже.
Ми тобі потрібні дуже!
З нами вірно ти дружи,
Свої зуби бережи.
(Зубна паста і щітка.)
Вірші добавлянки
Оля ядрышки грызет,
Падают скорлупки.
А для этого, нужны:
Нашей Оле … (Зубки)
***
Перед сном и после сна
Гигиена всем нужна!
Промыв глазки, ушки, губы…
Очень важно чистить … ЗУБЫ.
Всех микробов, точно плеткой,
Выгонит, зубная … ЩЕТКА.
Діти. – Тож прийде … стоматолог.
Слайд 3
Учитель. – Так, це стоматолог. Адже у всіх істот на землі є зуби. Чи то людина, чи то тварина: корова, кінь, пацюк, – у кожного з них наявні саме такі зуби, які краще за все відповідають їх способу життя та способу живлення.
Завдання свята:
- На сьогоднішньому святі ми дізнаємося, чому зуби хворіють і як їх лікувати, до кого звертатися по допомогу, коли зуби болять, і як запобігти хворобам зубів.
(Виходить лікар-стоматолог, а за ним крадькома іде Карієс зі своїм найкращим другом Цукром) – звучить музика пісні розбійників «Бременські музиканти»
Стоматолог. – Добрий день, діти! Я – лікар-стоматолог, хочу розповісти вам про хворобу зу…
Карієс. – Ха, хвороба?! Ніяка це не хвороба, це прикраса для зубів. Ось у дівчат є дірки у вухах, вони сережки носять.
Цукор. – А що зуби? Їм теж хочеться сережки носить.
Стоматолог. – Не верзіть дурниць. Ти, Карієсу, не допомагаєш зубам сережки носить, а руйнуєш зуби утворенням дірки.
Карієс. – Ну от, дірки – для сережки.
Цукор. – Да, да, для сережки.
Стоматолог. – Ні, не для сережки! Ніяких сережок зуби не носили і не можуть носити. Карієс, діти руйнує оболонку нашого зуба і власне зуб. А щоб запобігти карієсу, необхідно…
Цукор. – Їсти багато солодкого… А особливо цукерочки і тістечка.
Карієс. – А з Тіткою-щіткою навіть не спілкуйтеся! Теж мені, всезнайка, тільки й каже дурниці, мов «Діти, зуби треба чистити!» Ха, я краще знаю, що кому треба!
Стоматолог. – Ага, ну як же, ти, звісно, все краще знаєш…
Карієс. – Ну, от, знаю, знаю. Я ще знаю, що тобою матусі навіть своїх маленьких діточок лякають.
Цукор. – Ага. От послухай!
Слайд 4
(Звучить «Пісенька про стоматолога», Карієс і Цукор її співають із задоволенням.)
Кто самый страшный из врачей?
Пугают мамы кем детей?
Кто 300 долларов возмёт,
Потом рукой залезет в рот
И вырвет вам здоровый зуб,
Скажите, как его зовут? Ну?
Сто-ма-то-лог!!!
Стоматолог!
Слайд 5
- Ну, що ми казали!?
Стоматолог. – Про те, як нашкодити зубам ви казали! Це ви точно знаєте. А Тітка-щітка – це наш найкращий друг, і завдяки їй ми свої зуби від тебе, Карієсу, захищаємо. Діти, пам’ятайте, що їсти солодке можна, але знаючи міру, бо якщо будете багато солодкого їсти, то зуби карієс дірками прикрасить. Тоді і подивимось ким батьки дітей лякають.
Карієс. – Не слухайте його, солодке ніколи шкоди не принесе. А Тітку-щітку…
Тітка-щітка. Що Тітка-щітка? Ах ти ж , телепню, що за дурню кажеш! Зараз я тебе зубною пастою помию! А тебе, Цукор, водою промию. Ану ідіть сюди!
Карієс. – Ні-ні-ні!
Цукор. – Рятуйте!!! А-а-а-а-а…
(Карієс із Цукром тікають зі сцени, Тітка-щітка – за ними, погрожуючи пастою.)
Стоматолог. – Отже, діти, ви зрозуміли, що карієс шкодить здоров’ю наших зубів, руйнує і знищує їх. Тому ми маємо берегти зуби і не вживати дуже багато солодкого.
(Тітка-щітка повертається на сцену, тяжко дихаючи.)
Тітка-щітка. – Ух… ух, заморилась я, цей Карієс зі своїм дружком просто жахливі, втекли від мене.
Стоматолог. – Та не хвилюйся, впіймаємо ми їх. Ви нам краще розкажіть про те, як правильно чистити зуби.
Тітка-щітка. – Що ж, це гарна тема. Отже, зуби, діти, слід чистити двічі на день: уранці, після сніданку, та ввечері, після вечері. Але окрім того, після кожного прийому їжі слід полоскати рот водою.
Слайд 6
Тітка-щітка. – Пам’ятаю, колись прийшли до мене батьки однієї дівчинки і розповіли таку сумну історію, про те, що їх донечка за зубами не доглядала і карієс усі зуби в дірки прибрав. Давайте послухаємо цих нещасних батьків.
(На сцену виходять батьки, тримаючи за руки свою неслухняну доньку.)
(Донька співає пісеньку «Пісня про зуби» – мультфільм «Маша і ведмідь».)
Солнышко смеялось, в небе птички пели,
Жизнь у сластёны слаще карамели,
Громко – громко леденцы хрустят.
Ведь это всем давным-давно известно,
Что для развития ума полезно
Кушать мармелад и шоколад.
И это сказки, что зубы заболят.
И всё от зависти это говорят,
Только зря шумят,
Нет, не заболят!
Солнце пропало, да и птички тоже.
Кто же поможет мне,
Ну, кто поможет?
Нету сил ни плакать, ни кричать!
Как оказалось, счастья век не долог,
Для сладкоежки нужен стоматолог,
Где найти, ну где найти врача?!!
А слёзы капают, по полу стучат!
И боль доводит прям до паралича!
Где найти врача? Доброго врача?!!
Дети, зубы берегите!
Станет жизнь намного слаще.
Хорошенько зазубрите:
Зубы надо чистить чаще. / 2 раза
Мати. – Нездорова в нас дитина,
Не весела, а сумна.
Рідна дівчинка, єдина,
Чим засмучена вона?
Батько. – В неї зубки заболіли,
Не до сміху, як болить.
Чистити їх не хотіла,
От сумна настала мить.
(Стоматолог підходить до дівчинки і роздивляється її зуби. Потім звертається до батьків і дівчинки.)
Стоматолог. – Да, запустили ви зубки. Одним чищенням тепер не обійтися. Потрібно лікувати зуби і чим швидше, тим краще. Тож запрошую Вас до себе у лікарню на прийом.
Мати. – Дякуємо за пораду, лікарю. Ми обов’язково прийдемо.
(Батьки і дівчинка дякують, уходять зі сцени.)
Стоматолог. – Бідна дівчинка, не слухалась батьків і ось бачите, усі зуби зіпсовані!
Тітка-щітка. – Так, так, бідна дівчинка. А зараз, моя вірна хазяєчка, Софійка, покаже вам, як слід чистити зуби, щоб Карієс зубів не зіпсував.
(На сцену виходить дівчинка, підходить до столу, на якому все підготовлене до показу: глечик з водою, миска, склянка, мило, чистий рушник.)
Слайд 7
ПРЕЗЕНТАЦІЯ «Рекомендації з техніки чищення зубів»
Стоматолог. – З чого ти почнеш, Софійко?
Софійка. – Спершу я вимию руки.
Стоматолог. – Правильно, щітку можна брати тільки чистими руками.
(Софійка миє руки, а інша дівчинка зливає їй на руки воду.)
Стоматолог. – Цією зубною щіткою користуєшся ти одна чи іще хтось?
Софійка. – Це моя річ, і нею ніхто окрім мене не користується.
Стоматолог. – Правильно, кожний повинен чистити зуби своєю власною щіткою.
Софійка (показує, як слід чистити зуби).
Слайд 8
- Правильно вибирайте зубну щітку. Щітка повинна бути зі штучною щетиною і середньої жорсткості. Не забувайте ретельно мити її після використання і міняти раз у три місяці.
Слайд 9
- Чистити зуби треба вранці і ввечері не менше 3 хвилин.
Слайд 10
- Змочуємо щітку водою і накладаємо на неї приблизно 1 см пасти. Помістивши щітку в рот, пам’ятайте, що половина щетинок повинна заходити на зуби, а половина – на ясна, адже щітка робить на них масажну дію.
Слайд 11
- Спочатку рухами зверху вниз очищаємо кожен зуб із зовнішнього боку, роблячи по 5-6 рухів на кожен зуб.
Слайд 12
- Потім чистимо зуби з внутрішньої сторони.
Слайд 13
- Поздовжніми рухами чистимо жувальну поверхню зубів.
Слайд 14
- Стуляємо зуби і робимо щіткою кругові рухи, захоплюючи ясна.
Слайд 15
- Не забудьте почистити язик, адже на ньому накопичується
до 80% всіх бактерій, що населяють порожнину рота. Язик чистимо тією ж щіткою, роблячи рух від його задньої частини до кінчика.
Слайд 16
- Ретельно прополосніте ротову порожнину.
- Полощіть рот після кожного прийому їжі водою або спеціальним розчином.
Слайд 17
- Щітка повинна знаходитися у спеціальній підставці.
Слайд 18
- Навіть при дотриманні всіх правил обов’язково відвідуйте стоматолога кожні півроку. Це допоможе вам надовго зберегти білозубу посмішку.
Стоматолог. – Подивіться, діти, як Софійка добре промиває щітку, кладе її у чашку щетиною догори, де вона може швидко висохнути.
Тітка-щітка. – Дякуємо тобі, Софійко, за гарні поради!
Слайд 19
- Дякую за увагу! Будьте здорові!
(Софійка йде зі сцени. Розмову продовжує Тітка-щітка.)
Тітка-щітка. – От ви подивилися, як слід чистити зуби.
- А зараз мої друзі-малята розкажуть вам про те, як люди у давнину доглядали за зубами, де і коли вперше з’явилися зубні щітки.
Слайд 20
1-ша дитина. – З давніх часів людство було стурбоване доглядом за своїми зубами. Так як зубна паста ще не була винайдена, на які тільки хитрощі не доводилося йти.
2-га дитина. – Індіанці майя, наприклад, регулярно жували смолу реліктових рослин, а давні германці – навіть перемішану з медом … вовну.
3-тя дитина. – У Київській Русі чистили зуби деревним вугіллям і м’ятою.
1-ша дитина. – А давні римляни використовували як зубну пасту суміш зі шкаралупи від устриць, меду, води та ін.; або золу чи вугілля, а після цього полоскали рот водою.
Слайд 21
2-га дитина. – Ймовірно, найбільше до сучасного способу наблизились в африканських племенах – після кожного прийому їжі зуби ретельно чистили за допомогою палички, виточеної з коріння і гілок дерев, що містять протимікробні речовини.
Слайд 22
3-тя дитина. – На сході у мусульманських країнах досі люблять чистити зуби за допомогою невеликих гілочок особливих дерев. Наприклад, із дерева сальвадори-персидської, що росте переважно на Ближньому Сході і в Африці.
Слайд 23
1-ша дитина. – Паличку на кінцях очищають від кори приблизно на 1 см, на одному кінці розжовують, перетворюючи її таким чином в своєрідну зубну щітку. Таку паличку називають «місвак» або «сивак».
Слайд 24
2-га дитина. – Нині традиція чистити зуби «місваком» не зникла, адже екстракт цього дерева містить антибактеріальні та антикарієсні речовини.
Крім того, дерево містить фтор, вітамін С, танін, алкалоїди і флавоноїди.
Слайд 25
3-тя дитина. – Тому використання «місвака» укріплює зуби, оберігає від появи і подальшого розвитку карієсу, зменшує зубний біль, освіжає дихання та усуває неприємний запах з рота, укріплює ясна, а також додає зубам блиску і білизни.
1-ша дитина. – А перші зубні щітки з’явилися в Китаї ще в 1498 році. Матеріалами для них були свиняча щетина, кінське та борсуче волосся.
Слайд 26
Стоматолог. – Дякуємо вам, діти, за такі гарні розповіді.
(Діти йдуть зі сцени.)
- Як бачите, з давніх-давен людей турбувало здоров’я зубів. І ви не будьте байдужими, бережіть зуби і відвідуйте стоматологію.
(Звучить пісня «Юніт-бейбі».)
Слайд 27
Стоматолог. – Пропоную провести веселі конкурси. Перевіримо, наскільки ви були уважними і чи вмієте ви доглядати за зубами.
- Для цього сформуємо команди: «Аквафреш» та «Колгейт» – по 5 гравців. (Обрати капітанів команд.)
1-ий конкурс – «Веселі художники».
- На аркушах формату А-4 потрібно намалювати малюнки відповідно до плану із закритими очима.
- Намалюйте здоровий зубик – 1-ий листок.
- Що найбільше шкодить зубам? (Солодощі.)
Малюємо солодощі. (Цукерка.) – 2-ий листок.
- Зубик не витримав і захворів. Його вразив карієс.
Малюємо хворий зубик – 3-ій аркуш.
- Щоб вилікуватись, потрібно відвідати стоматолога.
Малюємо здоровий зубик – 4-ий аркуш.
- Щоб зубки не хворіли, потрібно їх регулярно чистити і їсти корисні продукти.
Малюємо фрукти (яблучко) – 5-ий аркуш.
(Діти малюють. Після кожного етапу обирається кращий малюнок та оцінюється 1 балом. Підвести підсумок конкурсу.)
Стоматолог та Тітка-щітка. – Молодці, діти!
2-ий конкурс – «Зафарбуй необхідні предмети для чищення зубів».
- Потрібно із запропонованих на малюнку предметів зафарбувати ті, які необхідні для чищення зубів. Перемагає команда, яка справиться з роботою швидко і правильно.
(Підвести підсумки 2-го конкурсу. Команда-переможець отримує 2 бали. Сказати загальний результат.)
3-ій конкурс – «Знайди продукти, які не шкодять зубам».
Для кожної команди заготовлені малюнки з продуктами, які не шкодять зубам і тими, що псують зуби. Потрібно за короткий час вибрати корисні продукти і розмістити їх на плакаті.
(Підвести підсумки 3-го конкурсу. Команда переможець отримує 2 бали. Оголошується загальний результат. Переможці нагороджуються призами.)
Тітка-щітка. – Молодці, діти! Добре знаєте корисні для зубів і організму в цілому продукти .
Стоматолог. – Так, пані Щітко, здається, діти знають і правила догляду за зубами, і предмети необхідні для цього, і корисні для зубів продукти.
Слайд 28
Тітка-щітка. – Ну що ж, мабуть, наше свято добігає кінця, але я впевнена, що ви дізналися багато нового про зуби і про те, як слід за ними доглядати.
Весело у світ дивіться,
Сум від себе проженіть,
Встали рано – усміхніться,
З радістю весь день живіть!
Стоматолог. Усмішка, неначе сонце,
Світло і тепло дає,
Як загляне у віконце,
Відразу радісно стає.
Учні (разом із Тіткою-щіткою і Стоматологом)
Той здоровий, хто сміється,
Бо нічого не болить.
Все йому в житті вдається,
І чудова кожна мить.
Будьте всі здорові, діти,
З усмішкою в світ ідіть.
Хай вам щиро сонце світить,
Всі здоровими ростіть!
До побачення!
Дуже приємно, що уже в початковій школі проходить профорієнтаційна робота з дітьми щодо професії стоматолога! А сама зустріч з лікарем є дуже корисною для учнів. Впевнена, що навіть ті учні, які не приділяли належного догляду за своїми зубками, почнуть це робити і ще й розкажуть іншим своїм друзям про цей захід. Що є, напевно самим важливим, це і є досягненням мети даного уроку!!! Дякую!
Тільки дійових осіб, вже стало цікаво. Свято, дійсно, дуже гарне, театралізоване (що дуже подобається дітям). А в кінці, ще й веселі конкурси, які не просто розважають учнів, а ще й навчають правилам особистої гігієни та здоровому харчуванню. Дякую.
Цікавий виховний захід, який крім того, що знайомить з професією стоматолога та правильністю доляду за зубами, несе багато корисної пізнавальної інформації. Сподобались “Веселі конкурси”. На протязі всього заходу дітям прищеплювалося прагнення до здорового способу життя.