Заняття для дітей старшої групи ДНЗ “На гостини до лісу”
Автор: директор ДНЗ Мельниченко Тетяна Іванівна
Інтегроване заняття “На гостини до лісу” спрямоване на закріплення знань дітей про природу рідного краю та формування екологічно доцільної поведінки. В ході заняття закріплюється вміння дітей ділити слова на склади, робити звуковий аналіз слів та відгадувати нескладні ребуси. Велика увага приділена розвитку логічного мислення дошкільнят. Органічно вплетено в заняття конструювання з паперу в техніці “орігамі”.
На гостини до лісу.
Заняття для старших дошкільнят.
Мета:
- узагальнити і систематизувати знання дітей про рослини і тварин лісу, їхні характерні особливості, про особливості пристосування тварин до умов середовища (способи живлення, пересування, захисту від ворогів);
- закріпити розуміння взаємозв’язку між рослинами та тваринами та неживою природою;
- підвести до розуміння єдності природи;
- активізувати словник дітей словами – назвами мешканців лісу та дієсловами;
- сприяти розвитку зв’язного мовлення, вправляти у звуковому аналізі слів, в правильному виборі звукової моделі слова;
- закріпити вміння розв’язувати математичні задачі, інтелектуальні завдання;
- удосконалювати вміння дітей працювати ножицями, згинати папір у різних напрямках;
- розвивати творче уявлення, пізнавальну активність, логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, систематизувати;
- формувати задатки екологічної свідомості, основи екологічної культури;
- виховувати екологічно доцільну поведінку, гуманне ставлення до рослин, тварин незалежно від особистісних уподобань.
Хід заняття:
Розвиток логічного мислення.
– Діти, сьогодні я запрошую вас у подорож на гостини до лісу. Подорож наша буде дуже цікава і незвичайна, і трішечки казкова. Попереду у нас безліч цікавих запитань та завдань. Перед тим, як вирушити у подорож пропоную вам відгадати загадки про мешканців лісу.
В білій одежині цілий рік ходила,
Навесні зелений кожушок наділа,
Кучері вмивала чистою росою
Та й розвеселяла білою красою. (береза)
- Береза – це кущ чи дерево?
- Як здогадались?
- Поділіть на склади слово береза. Скільки складів у слові?
- Назвіть приголосні звуки в слові береза. Скільки їх?
Щойно очки відкриваю –
Вам про весну сповіщаю.
Син сніжку і сонця ніжник –
Називаюсь я …(підсніжник)
- Підсніжник – це дерево, кущ чи трав’яниста рослина?
- Назвіть перший (останній) звук у слові підсніжник.
- Чи можна безжально зривати квітки?
Пташка невеличка,
В неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
Та ж ця пташка невеличка
Називається …(синичка).
- Чим відрізняються птахи від інших тварин?
- Чому про птахів кажуть, що вони народжуються двічі?
- Складіть речення зі словом синичка.
А скажіть-но ви мені:
Хто прокинувсь навесні,
А всю зиму міцно cпав,
Тільки лапу він смоктав? (ведмідь)
- Ведмідь – це рослина, птах, комаха, риба чи тварина? Чому так думаєте?
- Чи можна ведмедя назвати травоїдним? (хижаком?)
- Чому ведмідь спить взимку?
Що то воно: в воді водиться,
З хвостом родиться.
А як виростає,
Хвіст відпадає? (жаба)
- Де живуть жаби?
- Яку користь вони приносять в природі та людям?
- Чи можна жабу назвати красунею?
- Як змінити слово жаба, щоб звучало лагідно?
Дидактична вправа «Хто зайвий?»
Під час відгадування загадок були виставлені картинки з відгадками.
– Хто зайвий на картинках? Чому?
Дуже добре впорались із завданням. Якщо так гарно знаєте мешканців лісу пропоную сідати у поїзд та мерщій їхати до лісу.
Активізація іменників та дієслів у мовленні.
Діти повторюють за педагогом останні слова рядків римовки та звуконаслідування й виконують відповідні рухи, які він показує.
Потяг їде…(їде, їде) (роблять колові рухи руками)
Потяг мчить…(мчить, мчить) (тупають ногами).
Потяг вітер обганяє: ш-ш-ш…(ш-ш-ш, ш-ш-ш) (піднімають руки вгору)
Аж у вухах той свистить: ссс…(ссс, ссс) ( махають руками над головою).
Уповільнює ходу: ч-ч-ч…( ч-ч-ч, ч-ч-ч) (згинають руки в ліктях)
І дає гудок він: ууу…(ууу, ууу) (прикладають долоні трубочкою до рота)
Звучить музика, діти рухаються «змійкою», підходять до килима.
Елементи оздоровчого комплексу.
Ось ми й дісталися до лісу. Гарно тут, чи не так? Підкажіть мені, будь ласка, й покажіть: хто що робить? Педагог називає когось або щось, а діти відповідну дію та імітують її. Зайчик …(стрибає), метелик…(літає), травичка…(росте), квіти…(розквітають), сонечко…(пригріває), а наші діти…(усміхаються)! Все в лісі набирається сили, росте, міцнішає! Отож я пропоную і вам підживитися – набратися від природи її енергії.
Під тихе звучання музики діти сідають кружка на килимок.
Робимо так: піднімаємо долоні догори, заплющуємо очі й уявляємо сонечко – велике, яскраве, тепле-тепле і променисте. Сонце посилає своє проміння прямісінько в наші долоні. Вони теплішають, теплішають, збирають у собі лагідні промінці…а тепер переносимо долоні до обличчя й усю енергію, всю силу, що дало нам сонечко, спрямовуємо на лоб, очі, ніс, рот, вуха. Діти роблять точковий масаж обличчя. Вмикаємо кнопочки на лобі, щоб краще думалося; біля носика, щоб вільніше дихалося; біля вух щоб, вони краще чули; біля очей, щоб вони краще бачили; біля рота, щоб він краще звуки вимовляв.
Гра «Назви рослину»
Як багато у лісі різних дерев, кущів, трави та квітів. Давайте пограємо з м’ячем. « До кого м’ячик прилітає, той лісову рослину називає».
Гра «Які бувають ялинки»
Дуже багато у хвойному лісі ялинок. Цікаво, чи знають малята, які ялинки бувають? Педагог називає ознаку ялинки, якщо таке буває, діти імітують, якщо не буває – тупають ногами та крутять головою.(Ялинки бувають високі, низенькі, вухаті, маленькі, рогаті, великі, зубаті, пухнасті, колючі, м’якенькі).
Відгадування ребуса.
Десь там на гілці сидить птаха. Вона не хоче показуватись нам на очі, доки ви не відгадаєте цей ребус.
Гра «Луна»
Сова пограє з нами в цікаву гру, яка називається «Луна».
В лісі тут живе луна: на-на.
Все повторює вона: на-на.
Чи зможете повторити за совою, як це робить луна?
Де живе гіпопотам? ( там-там)
Хто не любить темні ночі? (очі-очі)
Сови люблять світлі дні? (ні-ні)
Коли пташка в’є гніздо? (до-до)
До появи пташенят? (ат-ат)
Чи у лісі бачили літак? (так-так)
Правду кажете мені? (ні-ні)
Звуковий аналіз слів.
В гущавині лісу сховалась велетенська лісова тварина. Цікаво, хто це?
Гарний, дужий, довгоногий,
Мов корону, роги носить.
Та вона така важка –
Не втечеш від хижака.
Взимку скинув роги – й ось –
До весни безрогий…(лось)
Послухайте, як звучить слово лось. Ось дві звукові моделі:
– 0 = |
= 0 = |
Одна з них відповідає нашому слову. Виберемо правильну схему до слова лось.
Гра «Поділи на склади»
Лось у лісі живе дружно з усіма звірятами. Одного разу вирішив він побудувати казкові будиночки для своїх друзів. В одному будиночку вийшло одне віконце, в іншому – два, ще в одному – три. Зараз ми допоможемо звірятам знайти свою домівку. В будинку з одним віконцем житимуть звірята, в назвах яких один склад; в будинку з двома віконцями – звірі, в назвах яких два склади; в будинку з трьома вікнами – звірі, в назвах яких три склади.
Звучить музика «Політ джмеля»
Чуєте, чуєте? Хто це до нас летить?
Сам смугастий, волохатий,
Все літа побіля хати.
– Я не бджілка – всім скажу!
Відгадайте хто я, бо вкушу. (джміль)
Гра «Веселі задачки»
Джміль – трудівник подарував нам диво – квіточки. На них щось написано: якщо розв’яжете веселі задачки – перед вами з’явиться казковий птах.
Одна пташина чорно – біла
У лісі ще одну зустріла.
Всього ж бо скільки тут сорок?-
Міркує зайчик – русачок.
Ворона та Порося купили собі нові черевички й почали взуватись. Хто впорається швидше?
Їжачок, Білочка та Синичка вирушили на човні у подорож. Відпливли далеко від берега і раптом згадали, що забули харчі. Кого послати за ними?
Конструювання з паперу в техніці «орігамі»
А ось і чарівна пташка завітала до нас. Як вона називається? (Лебідь) Хочете навчитись виготовляти такого красеня?
Діти сідають за робочі столи. Педагог демонструє і пояснює спосіб виготовлення паперової пташки.
Перед дітьми квадратний аркуш паперу, зігнутий по діагоналі, з намальованим контуром голови та шиї. Діти тримають квадрат за лінію згину лівою рукою, правою роблять надріз по контуру та надрізи з обох боків.
Далі надаємо пташці об’єму , загортаючи лівий ріжок вгору або ж вниз.
Підсумок.
Як же гарно у лісі на гостинах! Вам було цікаво?А що сподобалось найбільше?
Мудра матінка природа завжди нас вчить бути розумними, кмітливими, радісними, добрими.
Бережіть природу, любі діти,
Я до цього все життя вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
А тепер час повертатись до садочка. На згадку про ліс ми візьмемо казкових паперових птахів, що виготовили самі.
Дуже хороший матеріал. Під час заняття вихователь допомагає дітям закріпити знання дітей про природу рідного краю та формування екологічно доцільної поведінки. Сподобалось, що Тетяна Іванівна велику увагу приділяє розвитку логічного мислення дітей, вчить їх міркувати та робити висновки. Заняття цікаве, динамічне, насичене. Дякую.
Доброго вечора! У запропонованому занятті добре відображається як рослинний світ, так і тваринний. Теоретичний матеріал переходить у практичну частину, а це теж важливо. Коли діти можуть взяти участь у запропонованих іграх. На мій погляд це дуже важливі фундамент для виховання майбутнього покоління.
Заняття-подорож відповідає віковим особливостям дітей старшої групи ДНЗ. Доцільно вибрала авторка тип та структуру відповідно теми. Етапи заняття швидко змінюють один одного, що дозволяє запобігти стомленості дітей. Своєчасно застосовано ігрові моменти. Безперечно, Тетяно Іванівно, Ви талановита вихователька, оскільки змогли розробити та провести таке цікаве заняття. Творчих успіхів Вам!
Як пощастило вихованцям Тетяни Іванівни, що так вміє майстерно поєднувати елементи гри – подорожі із пізнавальним навчальним матеріалом. Різноманітні дидактичні ігри сприяють розвитку логічного мислення, творчої та просторової уяви дітей, зв’язного мовлення. Просто колосальний об’єм роботи і всього за одне заняття! Низький уклін майстерності та професіоналізму.