Заняття з логіко-математичного розвитку з елементами конструювання в різновіковій групі
Автор: Вихователь Першотравневого дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області Медвецкова Любов Олександрівна
Заняття з логіко-математичного розвитку з елементами конструювання в різновіковій групі для дітей дошкільного віку. Заняття побудоване в ігровій формі. Діти протягом всього заняття були зацікавлені в вирішенні всих поставлених завдань, щоб отримати одну частинку з гри. Завдання виконували за столами і на килимку- діти постійно рухалися, були уважні.всі програмові завдання протягом заняття були виконані.
Заняття з логіко-математичного розвитку з елементами конструювання в різновіковій групі
Тема: « Завдання від Фіксиків»
Програмовий зміст:
- формувати бажання пізнавати нове, викликати подив від зустрічі з несподіваним;
- закріплювати дні тижня, пори року;
- продовжувати вчити дітей оперувати цифрами, закріплювати вміння співвідносити кількість предметів із цифрою, вправляти в розрізненні кількісної та порядкової лічби , визначати суміжні числа; вправляти у прямій та зворотній лічбі в межах 10; знання про структуру задачі;
- закріплювати знання дітей про геометричні фігури квадрат і трикутник, розширювати просторові уявлення дітей під час конструювання з паперу , видозмінювати геометричні фігури за вказівкою вихователя;
- розв’язувати віршовані задачі, розвивати у дітей математичне та логічне мислення, активність, зорову і слухову пам’ять;
- продовжувати розвивати у дітей активне мовлення під час відповідей , вправляти в узгодженні числівників з іменниками під час відповіді на запитання : – Який? – Скільки?
- виховувати уважність, стриманість, колективізм та інтерес до математики;
- індивідуальна робота з малоактивною Яною З. і дітьми молодшої групи ( Ілля Д.);
- диференційна робота з Денисом Х. – порядковий рахунок від 1до 15, з дітьми середньої групи порядковий рахунок від 1до10, кількісний в межах 5.
Матеріал: Д.м.: конверт; чарівний мішечок; коробка для гри; ілюстрації звірів: мишки, жабки, зайчика, лисички, вовчика, ведмедя; теремок; цифри від 1до10; папір квадратної форми ; фломастери; запис музики пісні про Фіксиків і спокійна музика для самостійної роботи під час конструювання.
Роздатковий матеріал: картки до гри «Знайди пару», конверти з цифрами від 1 до 10; картки-приклади; кольоровий папір квадратної форми , фломастери.
Попередня робота: розв’язування задач, числових прикладів; виконання завдань – логічних, на слухову та зорову пам’ять; маніпуляції з геометричними фігурами, аркушами квадратної форми, з лічильними паличками.
Хід заняття
Пропоную дітям утворити коло.
Треба всім нам привітатись ,
«Добрий день!»
Дружно голосно сказати:
«Добрий день!»
Вліво-вправо повернутись,
Туди-сюди усміхнутись:
«Добрий день!»
Дружно всі, не відставайте,
Одне одного вітайте:
«Добрий день!»
Сьогодні у нас з вами заняття з математики, і пропоную розпочати заняття з такої гри:
Гра «Злови м’яч»
Мета: закріплювати назву пір року , днів тижня, назву місяців, вправляти в прямій і в зворотній лічбі до 10.
М’ячик наш уміє грати
В ваші руки потрапляти
В нього запитань багато
Будемо відповідати.
М’яч буде ловити той, хто дає правильну відповідь.
- Який сьогодні день тижня?
- Який день тижня був вчора?
- Який день тижня буде завтра?
- Який день тижня буде далі?
- Скільки всього днів тижня?
- Назви дні тижня?
- Яка зараз пора року?
- Скільки всього пір року?
- Назви чотири пори року?
- Який зараз місяць?
- Який місяць був?
Молодці діти ! – А чи любите ви дивитися мультики ? (Відповіді дітей.) Послухайте пісеньку і скажіть , з якого мультфільму ця пісенька?
- Звучить музика з мультфільму про Фіксиків . (Відповіді дітей.)
Вони написали нам листа. Зачитую.
«Добрий день , діти!
Ми вам приготували подарунок – цікаву гру. Але ви зможете її отримати, якщо виконаєте всі наші завдання.»
За правильне і старанне виконання ми з вами будемо отримувати з чарівного мішечка одну частинку з гри.
Завдання №1.
Діти сідають за столи.
Подивіться на дошку і скажіть з якої казки ці герої? (Відповіді дітей.)
Так , діти , ці герої з казки «Теремок». Ви отримуєте першу частинку з гри , яку приготували вам Фіксіки.
- А хто прийшов перший до теремка? (Відповіді дітей.)
- Хто був другий?
- Хто був наступний ? (Діти пригадують казку і називають порядок приходу звірів до теремка.
- Скільки всього звірів? (Відповіді дітей.)
За правильну відповідь отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №2
Подивіться , діти, на дошку. На ній ви бачите цифри, 1, 5, 3, 2, 4, 7, 6, 9, 8. Назвіть їх.
Знайдіть цифру яка відповідає кількості звірів? (Цифра 6)
За правильну відповідь діти отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №3
Розкажіть нам склад числа 6 і отримаєте ще одну частинку з гри . (Відповіді дітей.)
За правильну відповідь отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №4
Розмістіть цифри у порядку зростання від 1до10. Самостійна робота дітей.
Діти отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №5
Гра «Полічи»
Мета: продовжувати вчити дітей лічити в прямому і зворотному напрямку.
За правильну відповідь отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №6
Наступне завдання. Я буду називати числа, а ви назвіть його сусідів.
( Називаю числа, а діти — їх сусідів).
Число 2 — сусіди 1, 3; число 3 — 2 і 4; число 5 — сусіди 4 і 6; число 4 — сусіди 3 і 5; число 6 — сусіди 5 і 7; число 8 — сусіди 7 і 9.
За правильну відповідь отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №7
Показую ілюстрацію Кози Дерези.
- Діти відгадайте з якої казки цей герой? (Відповіді дітей.)
- Послухайте , пісеньку яку співала коза.
- Хто з вас уважний і скаже, яка цифра в ній зустрічається? (Відповіді дітей.)
Діти. Цифра 3.
- Бачите, діти, не лише люди, а й тваринки теж знають цифри і можуть рахувати.
За правильну відповідь отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №8
Послухайте, діти, наступне завдання і порахуйте.
Під кущами, вздовж ріки,
Оселилися жуки.
Син і донька, батько й мати.
Спробуй всіх порахувати?
Діти. Жуків було четверо.
- Правильно порахували .
Побачимо, як ви виконаєте наступне завдання.
Найвеселіші мишенята
У трьох пішли гуляти.
А троє прийшло до них пізніше
І стало всім ще веселіше.
Вони сміялись і співали.
А скільки їх? Хто порахував?
Діти. Всього мишенят було шість.
За правильну відповідь отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №9
- А зараз спробуємо записати цю задачу. Викликаю одну дитину до дошки. Отримують ще одну частинку з гри.
Завдання №10
Логічна розминка «Уважні та кмітливі».
Мета: розвивати швидкість мислення, висловлювати свої судження і доводити їх.
Дайте відповіді на запитання:
- Скільки хвостів у двох корів?
- Скільки лап у індика?
- Летіли горобець, ластівка, оса. Скільки всього летіло птахів?
- Скільки ніг у карася?
- Скільки крил у поросят?
- Скільки горішків у порожній склянці?
- Коли козі виповнеться шість років, що буде?
- Скільки вогників у світлофора?
- Скільки крил у курки?
- Скільки сторін у круга?
- Скільки зернят у соняшника?
Завдання №11
Гра «Знайди пару»
Мета: уміння знаходити відповідну кількість листочків з відповідною цифрою.
Хід гри
Розділяю дітей на дві команди. Одній команді роздаю картки з цифрами (кожній дитині – цифра), іншій команді – фішки з різною кількістю листочків (кожній дитині – фішка). За сигналом «Вітерець» діти бігають, за сигналом «Тиша» , діти стають у пари зіставляючи цифру з кількістю листочків на фішці.
- Діти, давайте подивимося, що ми отримали від Фіксиків.
На частинках написані цифри.
Завдання №12
Зложіть частинки, як числа по порядку . Діти викладають частинки по поряду, але не вистачає однієї цифри. Щоб її отримати треба виконати ще одне завдання.
Проводжу конструювання з паперу.
Фіксики пропонують нам з паперу зробити Собачку.
Підготуємо наші пальчики до роботи.
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Вийшли пальці погулять.
Оцей пальчик – найсильніший,
Він – найбільший, найтовстіший.
Вказівний палець для того ,
Щоб показувать відоме.
Палець цей середнім зветься,
Він найдовший, як ведеться.
Оцей палець безім’яний,
Вередливий, неслухняний.
Ось, мізинчик, хоч маленький,
Проте вдалий і спритненький.
Закріплюємо, що є в квадрата (сторони, кути і вершини).
Алгоритм конструювання.
Складаємо квадрат навпіл по діагоналі. ( Беремо протилежні вершинки квадрата і накладаємо одну на одну.) Утворюється трикутник.
Потім протилежні кути найбільшої сторони трикутника загинаємо, це ми зробили вушка собачки.
Згинаємо один кут (нижній) нашого трикутника, зробили ротик.
Тепер беремо фломастер і домальовуємо очі, носик і ротик.
Ми зробили з вами собачку . Ці собачки залишаться вам на згадку про наше заняття.
- От ви виконали всі завдання від Фіксіків і отримали послідню частинку з гри і тепер можемо відгадати, хто ж це?
- Діти, що сьогодні вам особливо було цікаво виконувати на занятті?
- Якщо вам сподобалось наше заняття, визадоволені своєю роботою на ньому і у васзараз гарний настрій, то візьміть картку звеселим личком. Якщо вам було важко підчас роботи й у вас зіпсувався від цьогонастрій, то візьміть картку з сумним личком. (Діти вибирають картки за власними відчуттями й показують їх одне одному.)
- За що ми сьогодні себе можемопохвалити?
- Діти, мені було дуже приємно працювати з вами, і я вам приготувала невеличкіпризи — наклейки з героями улюблених мультфільмів.
Хороше заняття з логіко-математичного напрямку. Заняття динамічне, рухливе, наповнене, цікаве, з елементами змагання, стимулює пізнавальну активність дітей. Саме таке поєднання форм і методів сприяє розвитку пізнавальних процесів. Дякую за чудовий матеріал!
Навички і вміння, набуті в дошкільний період, будуть служити фундаментом для отримання знань і розвитку здібностей у школі. І найважливішим серед цих навичок є навички логічного мислення, “здатність діяти в умі”.
вихователь вдало побудувала хід заняття, передбачила, всі можливі ситуації, та забезпечила рухову активність дітей, протягом заняття. З даної роботи, можемо бачити систематичну роботу педагога, яка дає свої плоди. Натхнення, Вам,Любове Олександрівно, дякую за можливість черпнути щось, з Вашого досвіду роботи.
Мені сподобалося заняття з логіко-математичного розвитку з елементами конструювання. Вихователь досить детально продумав етапи заняття. Підібрані цікаві завдання, прийоми ігрової технології. Доброзичлива атмосфера сприяє розвитку інтересу дітей до навчання. Натхнення!
Добрий день! Дякую за коментар. Дійсно, на заняттті було всім цікаво :і дітям, і вихователям. Діти добре відповідали, Була гарна дисципліна у дітей тому, що було цікаво дізнаватися що буде далі. Необхідно було дітям постійно стежити, думати, бути уважними, щось виконувати. Знання у більшості дітей з логіко-математичного розвитку високого рівня.