Адаптаційне заняття з учями 5-х класів.
Автор: практичний психолог Соколова Алла Сергіївна
Перехід з початкової школи в середню пов’язаний із зростанням навантаження на психіку учня.Різка зміна умов навчання, розмаїтість й якісне ускладнення вимог, що пропонуються школяру різними вчителями, і навіть зміна позиції “старшого” у початковій школі на “наймолодшого” у середній – все це є досить серйозним випробуванням для психіки дитини.
Не всі п’ятикласники можуть успішно впоратися із труднощами в навчанні й спілкуванні внутрішніми психологічними проблемами. Тому у період адаптації важливо забезпечити дитині спокійну, лагідну обстановку, чіткий режим, тобто зробити так, щоб п’ятикласник постійно відчував підтримку і допомогу з боку вчителів та батьків. З метою зменшення впливу стресогенних факторів, пов’язаних із переходом до середньої школи психологом проводяться групові заняття з учнями 5-х класів.
ЗАНЯТТЯ «НАШІ ВЧИТЕЛІ»
Мета: знизити рівень тривожності, навчити користуватися підтримкою навколишніх, надавати допомогу іншим, формувати навички конструктивного спілкування.
Матеріали: картки з іменами та по батькові вчителів, картки із навчальними предметами, 3 ватмани, аркуші А4, олівці, фломастери, кольрові фішки.
Хід заняття
Вступне слово. Діти! Зараз вас можна по праву назвати середньою ланкою нашої дружньої шкільної родини. У вас з’явилося більше друзів, більше навчальних предметів, ви познайомились з новими вчителями.
Навчання у 5-му класі – справа не зовсім легка, але цікава. З яким же настроєм ми розпочинаємо цей новий шлях? Для цього ми проведемо дослідження за допомогою кольорів. Виберіть фішку, колір якої відповідає зараз вашому настрою.
- червоний – бадьорий, активний настрій;
- зелений – спокійний, врівноважений;
- фіолетовий – тривожний, напружений;
- жовтогарячий – радісний;
- чорний – зневіра, занепад.
Вправа «Навчальні предмети»
Психолог. Давайте, передусім, згадаємо, які у вас в п’ятому класі з’явилися предмети. і? Деякі із них вам відомі з початкової школи, а тільки тепер, в п’ятому класі.
На столі лежать картки з назвами предметів. Психолог запрошує дітей до столу. Дитина бере картку, зачитує класу те, що там написано. Він повинен сказати, чи є такий предмет. Картки з назвами предметів, які є в програмі п’ятого класу, прикріпляються на дошку. Потім попросити когось із дітей озвучити весь список та перерахувати предмети.
Гра «Наші вчителі»
У 5 класі ви познайомились з багатьма вчителями нашої школи. Деякі вам відомі з початкової школи, а дехто почав з вами працювати тільки в 5 класі. Чи добре ви запам’ятали їхні імена та по батькові?
Робота в групах. Учні отримують картки з іменами, по батькові, назви предметів, що викладають та скласти список.
Вправа «Справжній вчитель – це…»
Психолог. Кожному з вас відомо, що педагог – це назва професії. Кожна професія має певні вимоги до людини: його можливостям, якостям. Так у космонавта повинно бути міцне здоров’я, а у вченого повинен бути розвинутий розум. До професії педагога теж є певні вимоги. Кожен справжній педагог володіє набором професійних якостей. Які це якості? Спробуємо відповісти на це запитання.
Діти діляться на групи, кожна група отримує список якостей ( Списки у всіх одинакові). Завдання кожної групи – назвати ті якості, які повинні обов’язково бути у справжнього вчителя. ( 5 хвилин). Потім група вибирає одного представника. Який зачитує ті якості, які вони обрали.
Висновки
Психолог. Ми з вами побачили, що кожен вчитель обов’язково володіє тими якостями, які необхідні для його професії. Це ….(перераховує). І в той же час кожен вчитель – унікальна особистість, з своїми інтересами та симпатіями – антипатіями. Як людина, він може бути близьким вам по духу, а може бути незрозумілим. Але пам’ятайте, що у вас завжди є можливість задати йому запитання, щоб краще його зрозуміти.
Підсумок.
Щоб підбити підсумок нашого заняття, давайте проведемо гру «Карусель». Кожен учень повинен на аркуші, що «біжить» по рядах, написати своє ставлення до заняття.
Хотілося б сподіватися, що за такий короткий час, ми змогли подивитися один на одного іншими очима, помітити в кожному часточку добра і щирості.
ДОДАТОК
СПИСОК ЯКОСТЕЙ:
свідоме ставлення до праці і дисциплінованість
вимогливість та принциповість
скромність
товариськість
артистизм
загальна ерудиція
терпеливість і наполегливість
любов до справи і дітей
культура і виразність мови
почуття гумору
спостережливість
вміння розв’язувати логічні завдання
вміння переконувати
вміло користується технікою
Важлива тема. Навіть просто актуалізувати її значення для учнів 5 класу – вже корисно. Тому розробка цікава.Що вбачається за недоліки?.. На жаль, немає висновків , чи якогось логічного продовження після вступного слова: ну от превалюють в класі, наприклад, – зневіра і занепад ….то що маємо робити?…А також явно бракує рольових ігор – от як би себе повів ідеальний вчитель в даній ситуації?….Але вцілому розробка корисна і цікава.Дякую!
Алла Сергіївна ! Як вчасно я відкрила для себе Ваші цікавинки”Адаптаційне заняття з учями 5-х класів” Я довгий час працюю зі старшокласниками, тому важко переключатись на менших школярів. Вправи: “«Навчальні предмети», «Справжній вчитель – це…», гра ” Карусель” знімають напругу відносин, створюють атмосферу Довіри і Доброти. Такі заняття вчать п’ятикласників вірити в “магічні властивості” слів, які вони вимовляють. Дозвольте взяти Ваш досвід в скриньку Корисних Порад. Дякую.
Реалізація даної розробки дозволяє в класі створити такі умови, в яких дитина почувала б себе невимушено, комфортно, не боялась розкривати світ власних емоцій. Професійний діалог психолога, робота з картками, групова робота – це деякі методи розкриття самосвідомості, самооцінки, орієнтації на однолітків. УСПІХІВ В РОБОТІ!
Справді, перехід з початкової школи до середньої викликає у дітей боязнь, страх перед новим ще до кінця незрозумілим. Тому вчителі-предметники, класний керівник, психолог повинні час від часу проводити різноманітні тренінги, щоб зняти напругу, швидше адаптуватися
Актуальне заняття. Має велике значення для дітей. Допоможе в адаптації.
Лише порадила б використати ігри. 🙂