Конспекти занять з аплікації для дітей середнього дошкільного віку
Малюки у віці 3-5 років дуже люблять малювати або ліпити з пластиліну. Але трапляється так, що раптом це зайняття перестає їм подобатися. Це цілком нормальне явище, властиве деякій кількості дітей саме цієї вікової групи. А ось аплікація – той вид дитячої творчості, до якої інтерес зберігається надовго. Та і користь такого зайняття для малюків давно доведена педагогами, психологами і лікарями.
Будь-який вид діяльності, пов’язаний з творчістю, розвиває у дитини бачення прекрасного, сприйняття кольору, форми, текстури предметів, їх положення один відносно іншого, а також сприяє появі і розвитку інших здібностей малюка.
Аплікація – вид творчої діяльності, яким дитина може займатися з самого раннього віку, коли дитина тільки-тільки навчиться тримати в ручках листочки різнокольорового паперу і з маминою допомогою під схвальні коментарі нашльопувати їх долонькою на підготовлену основу. А у віці 2 років малюк вже цілком може самостійно приклеювати на папір заздалегідь вирізані геометричні фігури (дволітні дітки вже розрізняють круг, квадрат, трикутник) і силуети тварин (кішки, собаки, слона, корови і так далі).
За допомогою аплікації можна розповісти дитині цілу казку (наприклад, про ріпку), в якій герої з’являються у вигляді вирізаних фігурок і залишаються на папері, завдяки прикладеним старанням самого малюка. Участь в “створенні” казки є своєрідним стимулом для продовження зайняття аплікацією, спонукає маленьку людину до подальшої творчості в цьому напрямі.
Таке зайняття сприяє багатогранному розвитку дитини: це і здатність запам’ятовувати і розрізняти кольори, і навички поводження з ножицями, і прояв старання при вирізуванні фігур, і розвиток здібностей до копіткої роботи, і розвиток дрібної моторики, і образного мислення і інтелекту.
Корисне зайняття аплікацією ще і тому, що малюк отримує навички колективної творчості. Адже до процесу створення картинки можуть підключатися з інші діти (брати, сестри, малюки з групи дитячого саду), батьки, вихователі. При цьому є можливість обговорення з дитиною тих або інших деталей створюваної картини, необхідність доповнень або виключення зайвих фігур. Дитина включається в колективне обговорення і отримує навички спільної творчості.
Аплікації раз від разу можуть ставати все складнішими і складнішими, розвиваючи просторове і образне мислення дитини. Вона підштовхує його до обдумування створення тих або інших образів за допомогою різних способів і техніки, запропонованих вихователем або батьками. Наприклад, наклеювати на папір можна вже створені раніше тим же малюком інші предмети творчості: паперові квіти, сплетені з кольорових смужок паперу килимки і так далі, створюючи з них вже принципово нові роботи. Чи використати для створення картинок природні матеріали (листя, травички, ягоди і тому подібне).
Окрім іншого, зайняття аплікацією допомагає сформувати у дитини уявлення про культуру праці: про зміст в порядку свого робочого місця, необхідності стежити за чистотою інструментів для роботи.
Якщо здібності до малювання і ліплення можуть проявлятися не у всіх дітей, то розвиток дитини за допомогою зайняття аплікацією – прекрасна альтернатива цьому.
Для естетичного виховання дітей і для розвитку їх образотворчих здібностей велике значення має знайомство з творами образотворчого мистецтва. Яскравість, виразність образів в картинках, скульптурі, архітектурі та творах прикладного мистецтва викликають естетичні переживання.