Бесіда “Добро добром повертається”
Автор: вихователь ГПД Гордієнко Елла Олександрівна
Мета: навчити відтворювати послідовність подій у творі, аналізувати вчинки героїв; розвивати зосередженість, уміння контролювати свої емоції; виховувати доброзичливість, бажання робити добрі вчинки.
Обладнання: альбоми; олівці; аркуші з лініями.
ХІД БЕСІДИ
І. Організаційний момент
Станем разом в коло –
Скільки друзів, глянь довкола!
Подивіться, посміхніться
І за руки всі візьміться!
Тепло сердець ви передайте,
Радо друга привітайте.
ІІ. Вправа на розвиток когнітивної сфери
Ви отримали аркуші паперу, на яких зображені лінії.
Завдання: домалювати ці лінії таким чином, щоб утворилися сюжетні картинки.
Розкажіть своїм друзям, що ви зобразили.
ІІІ. Робота над темою бесіди
- Слово вчителя
Сьогодні слухаючи казку, ви можете зображувати малюнком, піктограмою чи словом послідовність подій. Вам знадобляться альбом та олівці.
- Читання казки «Добро добром повертається»
За морями-океанами глибокими та за горами високими, де сонечко пекуче, немов жарина, а дощі майже не випадають, була колись справжня пустеля: ані дерев тобі, ані кущів, хіба що росли колючі кактуси, та й то в оазисах, тобто у тих місцях, де було трохи вологи.
А з далекої України вирушили у кругосвітню подорож молоді українці. Океан розхвилювався, здійнялися високі хвилі, небо затягнули темні хмари, почався шторм. Люті хвилі викинули на берег сміливих мореплавців. Оселилися вони на тому острові.
І забуяло тут життя: виросли білокам’яні палаци, зазеленіли сади й парки, а з-поміж колючих дерев почали квітувати пишні кетяги калини, золотаві чорнобривці, синьоокий барвінок.
Працювали завзято люди. І вирішив дух пустелі допомогти людям і поселив маленьких, напрочуд красивих пташок.
Живилися вони тільки нектаром квіток. Устромлять свого довгенького тонкого дзьобика у квіточку, ковтнуть цілющу рослинку – та й полетять далі.
У своїх довгих дзьобиках розносили пташки насіннячко та цілющий пилок квітів по всьому острову. І на нових місцях зростали нові квіти, дерева й кущі.
Люди почали займатися на цій землі землеробством. Прокидалися рано-вранці, як-то кажуть, з третіми півнями, – і в поле: орали, сіяли, пололи і, звісно, збирали високі врожаї, адже той, хто добре трудиться на землі, той має достаток і в домі, і в коморі, і у хліві, й на столі.
Минуло багато років, і змінилася пустеля, і клімат на острові змінився. Утворилися нові ріки, землю поливали щедрі дощі, а для хлібороба вони бувають дуже бажаними.
Усе було добре на острові. Але сердите сонце, яке вважало себе володарем цієї землі, почало часто визирати із-за високих гір і аж розпухало від заздрощів:
- І чого то вони, ті земляни, так радіють, і чому вони такими багатими стали?! – щораз вигукувало розгніване сонечко. – Я ось покажу їм, як радіти та веселитися! У пустелі споконвіку я господарюю!
А чи знаєте ви, що заздрощі – то велика вада, яка нікого не красить, і нікому добра не додає?
І вирішило сонце вигнати трударів, знищити їх працю. Воно сердито піднялося над землею і стало посилати свої гарячі промені на землю. На допомогу йому прийшли сірі пилові хмари та сильний суховій. І квітуча земля знову стала перетворюватися на пустелю. Висохли ріки, озерця, струмки. Перестали цвісти квіти і наповнюватися нектаром. Обезсилили пташки, хотіли летіти у інші краї, але не могли летіти, падали грудкою на гарячу землю. І кинулися люди на допомогу своїм друзям. Пішли вони з дарами до духа пустелі й попросили вказати їм місце, де є підземна вода. Коли вони поверталися додому, то побачили, як з-поміж пісків угору потяглася вербова гілочка. А наш народ знає, що це дерево проростає там, де є вода. І люди на тому місці викопали криницю. Потім із кольорової глини виліпили чудові квіти, що наповнювали солодкою водою. Безсилі пташки випивали по краплині води, високо підіймалися в небо і співали людям пісню подяки.
Але лихо ще не минуло. Почався голод, адже нового урожаю потрібно чекати майже рік. Людську скорботу помітили пташки-трудівниці. Добре пам’ятали вони добро, яке зробили для них селяни, і захотіли віддячити добродіям. Полетіли вони зграйкою у поле. Там стояв стіг торішньої соломи. Своїми дзьобиками перебрали трудівниці кожну стеблинку і повернулися в село – кожна із золотими пшеничними зернятами. І засіяли люди ниву. А із золотої соломи почали викладати різні візерунки, виготовляти солом’яні капелюхи, кошики, вазочки. Ці речі люди відносили у інші землі, де за них вимінювали хліб і до хліба.
Звісно, вдячні люди виплітали з соломки своїх улюблених пташок, які змінили життя і їх краї на краще. Вони оживали й оселялися у кожній домівці, оберігаючи її від лиха і стихій.
Золотих і барвистих, виготовлених із соломи пташок, дарували як найдорожчий подарунок, як символ дружби, працелюбства, щастя і добробуту. А люди милуються крилатими крихітками і згадують, що добро добром повертається.
- Колективне складання плану казки
План
- Поселення людей на пустельному острові.
- Результати праці людей і пташок.
- Пекельне сонце.
- Учинок людей.
- Подяка птахів.
Фізкультхвилинка
Нумо, із-за парти встанем,
У віконечко поглянем.
Ось поставим руки в боки
Й пострибаємо навскоки.
Вліво, вправо нахиліться
І навшпиньки підніміться.
Руки вгору, руки вниз,
Кругом себе повернись.
Крок вперед зроби швиденько
І за парту сядь тихенько.
- Малювання ілюстрацій до кожної частини казки (робота в групах)
- Вправа «Відгадай, хто я» (на розвиток уяви й артистичних здібностей)
- А зараз – нове завдання для вас. На моєму столі – малюнки і записи. По черзі ви обиратимете якусь картку, а потім намагатиметеся зобразити намальоване або написане. Решта учнів повинні відгадати, що ви зображували.
IV. Підсумок бесіди
- З яким кольором у вас викликав асоціації початок казки? Основна частина? Кінцівка?
- Що означає заголовок казки «Добро добром повертається»? Наведіть приклади зі свого досвіду, коли справджувався цей вислів.
- Ідіть по життєвій стежині, даруйте людям радість, творіть добро – і воно повернеться до вас сторицею.
Елло Олександрівно, ваше заняття вчить дітей бути добрими, толерантними, вміти контролювати свої емоції, що дуже важливо вміти робити в щоденному житті. Головна професія в житі – бути ЛЮДИНОЮ, саме цього вчите ви своїх вихованців.
Елла Олександрівна, дякую за змістову бесіду “Добро добром повертається”, мабуть для дітей ГПД. Добрі слова і вчинки спрямовані на порозуміння між людьми, взаємодопомогу, підтримку одне одного. Вони породжують радість, задоволення, повагу, любов між людьми.
Як часто в житті ми переконуємося, що робити добро треба вміючи, а значить необхідно вчити цьому вмінню, що Ви, Єлло Олександрівно, так успішно нам продемонстрували. Це вже друга Ваша публікація, і знову від мене “ВІДМІННО.”
Елло Олександрівно, ви вчите своїх вихованців аналізувати, розвиваєте звязне мовлення, асоціативне мислення, виховуєте доброзичливість. Виховання переплітається з навчальним процесом та розвитком дитини. Бажаю вам добра, миру, злагоди, творчого натхнення.
Вважаю, о ви – творчий, наполегливий педагог, який щиро бажає своїм учням вирости справжніми людьми. Творча діяльність, поєднана з прослуховуванням тексту допомагає дитині зосередитись,визначити суттєве, провести зв язок з власним життям, зробити відповідні висновки.
Елло Олександрівно! Захід за змістом є вихованням добра. Прекрасний урок доброти. Почуте на уроці у поєднанні з малюванням надовго запам’ятається учням. Дякую.
Елло Олександрівно, ви на вірній дорозі, бо за навчальним аспектом часто губиться моральне виховання, набуваючи безсистемного характеру. Я познайомилася з вашим другим заходом і вірю, що діти виростуть з стійкими моральними переконаннями.