mail@urok-ua.com

 

Допомога класного керівника в адаптації п’ятикласників «Я та мій світ. Я майбутній п’ятикласник»

Автор: Вчитель зарубіжної літератури Розенквіт Ірина Аркадіївна

Мета уроку: підготувати безконфліктний перехід дітей до основної школи, зробити його легким і природним, адаптувати дитину до життя в суспільстві, щоб вона зрозуміла й осмислила своє життя, навчилася розв’язувати щоденні життєві завдання, виховати компетентну особистість, яка володіє не лише знаннями, професіоналізмом, високим моральними якостями, але й уміє діяти адекватно у відповідальних ситуаціях, застосовувати знання і брати на себе відповідальність за таку діяльність. Емоційне відео з незабутніми враженнями учнів після проведеного креативного уроку.


 

Обладнання: кольорові олівці, фломастери, аркуші паперу, кольорова крейда, заготовлені аркуші з малюнками та запитаннями від майбутнього класного керівника.

Хід уроку

Класовод

Доброго весняного ранку, дорогі мої діти. Сьогодні у нас відбудеться незвичайний урок, ми проведемо його разом із вашим майбутнім класним керівником Іриною Аркадіївною, яка стане вашим дороговказом і підтримкою під час шкільної подорожі з п’ятого по одинадцятий клас. Ще незвичайним він буде тому, що цей урок не буде схожий на жоден урок, який ми провели разом з вами, адже сьогодні ми будемо щиро говорити про вас, мої дорогі, саме про ваші мрій та уподобання, про вміння та бажання. І допоможе нам краще розповісти про себе цікавий малюнок, який вам запропонує замалювати та заповнити Ірина Аркадіївна.

Ірина Аркадіївна

Доброго дня, любі мої. Подивіться, який гарний та сонячний ранок стрічає нас сьогодні, давайте і ми привітаємо один одного торкнувшись долоньками і посміхнімося один одному та гарному дню, який, я переконана, буде сповнений нових вражень та пригод. Отже, починаємо. Сьогодні ми будемо творити різними кольорами, які перегукуватимуться із вашими мріями та уподобаннями, бажаннями та улюбленими справами. Тому творіть на повну силу, розповідайте про себе щиро і відверто, відповідайте на всі запитання, виконуйте всі завдання. А у пригоді стануть кольорові олівці та фломастери та чудернацький чоловічок, який і стане в кінці уроку маленьким «Я» кожного із вас. На парті перед вами є аркуш із зображенням людини, який ви повинні заповнити. Подивіться уважно на дошку та прочитайте завдання, вони надзвичайно цікаві, впевнена, ви їх виконаєте із задоволенням.

Завдання:

Заповнити малюночок, а саме:

  • описати свої мрії та бажання(в області голови);
  • улюблене заняття (в області правої руки);
  • що не подобається робити (в області лівої ручки), якщо дитина шульга, то давайте завдання навпаки, міняючи ліву з правою рукою;
  • улюблені страви (в області животика);
  • намалювати свій улюблений колір (на поясі);
  • описати цікаві мандрівки, які вони здійснили, або ще бажаєте здійснити (там де розташовані ніжки);
  • описати самих себе (де розташоване сердечко), при цьому дати чесну оцінку своїм чеснотам, вказати на свої недоліки.

На зворотній частині відповісти на запитання щодо майбутнього 5 класу, що там цікавого на вас чекає і що вас може налякати. Намалювавши власну долоньку кольоровими олівцями та фломастерами, вам треба перенестися у майбутнє, де ви вже закінчили п’ятий клас і описати якими ви уявляють себе через рік.

(Діти все це описують у формі малюнка – людини, куди почергово заносять власні відповіді.)

Класовод

Молодці, всі гарно справилися із завданням. Хто хоче поділитися тим, що він написав. (Діти із задоволенням розповідають про всі свої уподобання, та діляться пересторогами щодо майбутнього шкільного життя у п’ятому класі).

Ірина Аркадіїна

Ви прекрасно виконали завдання, відповіли на всі запитання, я отримала величезне задоволення від спілкування з вами, тепер я знаю про що ви мрієте, якими насправді себе вважаєте, чого прагнете, якими ви себе уявляєте через рік, чого побоюєтеся у п’ятому класі. І саме на цих пересторогах я хочу зупинитися і про це з вами поговорити.

(Майбутній класний керівник опрацьовує з учнями заповнені відповіді на звороті, щодо страхів та труднощів, які на думку дітей чекають їх у «невідомому та самостійному» 5му класі. Вчитель дає змістовні відповіді на всі аргументовані думки дітей та запевняє їх у тому, що боятися нічого, розвіює усі страхи гарними прикладами з життя відомих їм учнів старшокласників, які досягли успіху і подолали всі труднощі перехідного періоду з початкової до середньої ланки навчання.)

Класовод

Підведемо підсумки нашого незвичайного уроку, Чи сподобався він вам, що незвичайного і цікавого ви сьогодні дізналися?

(Діти діляться власними враженнями про урок та спілкування, роблять висновки, дякують вчителям за гарно проведений разом час).

Ірина Аркадіїна

А на згадку про наш дивовижно щирий та чудовий урок та на передодні світлої Пасхи дарую вам невеличкі пакуночки із сюрпризами. Пам’ятайте все, про що ми сьогодні з вами говорили, це стане нам у великій пригоді в наступному навчальному році, коли ви станете 5ти класниками, учнями вже старшої, а не початкової школи. Я впевнена, що ви наполегливі, розумні, повні сил та наснаги. Ми разом подолаємо усі труднощі, які траплятимуться на шляху за допомогою наполегливій праці та невпинному бажанню здобувати нові знання та підкорювати нові вершини.

(Вчитель дарує кожному учневі подаруночок із побажаннями та пасхальним сувеніром).

З власного досвіду

Перехід учнів з початкового в середню ланку школи – одна з педагогічно найбільш складних проблем, а період адаптації в 5-му класі – один з найважчих періодів шкільного навчання. Такий перехід пов’язаний з необхідністю соціальної адаптації учнів до нових умов. Ситуація новизни є для будь-якої людини деякою мірою тривожною. Випускник початкової школи може переживати емоційний дискомфорт насамперед через невизначеність уявлень про вимоги нових педагогів, про особливості й умови навчання, про цінності та норми поведінки. Перебороти можливий емоційний дискомфорт і, тим самим, підготувати безконфліктний перехід дітей до основної школи, зробити його легким і природним можна і треба. Із цією метою відбувається залучення майбутнього класного керівника 5-го класу до шкільного життя учнів 4-го класу.

Ось вже в трете вихованці вчителя початкових класів Шарайчук Г.І. переходять під мою опіку як класного керівника. Галина Іванівна будує виховну діяльність на основі співпраці, тобто узгоджує та обговорює всі точки зору та думки. Вона прекрасний педагог, який добре знає свій клас, настрої, що панують у ньому, його ставлення до того, що відбувається у школі та всередині класного колективу. Саме з вихованцями Галини Іванівни надзвичайно легко співпрацювати тому, що вона розвиває в дітей культуру договірних відносин, уміння аналізувати, творчо підходити до справ, у класі панує міцна дружба та повага між дітьми, яка продовжується і після закінчення школи, коли учні стають дорослими випускниками.

Із перших років роботи класним керівником я намагалася зрозуміти, як адаптувати дитину до життя в суспільстві, щоб вона зрозуміла й осмислила своє життя, навчилася розв’язувати щоденні життєві завдання, як виховати компетентну особистість, яка володіє не лише знаннями, професіоналізмом, високим моральними якостями, але й уміє діяти адекватно у відповідальних ситуаціях, застосовувати знання і брати на себе відповідальність за таку діяльність. Саме тому, починаючи від першого класу навчання моїх майбутніх вихованців, я, з дозволу класовода , відвідую уроки, виховні заходи, батьківські збори з метою: виявити й оцінці рівень освіченості випускників початкової школи, рівень їхньої психологічної готовності до переходу на новий щабель навчання, виявити рівень соціальної компетентності школярів, оцінити мовні та комунікативні вміння, оцінити вміння вирішувати життєві задачі.

Протягом кількох років навчання майбутніх п’ятикласників проведено уроки, заходи, які включали різні форми активності учнів: твір-міркування, колективне обговорення проблеми, роботу в групах, сюжетно-рольову гру, анкетування. Асистентами Галини Іванівни у проведенні таких робіт виступали завуч з виховної роботи Куриш О.І, я, як класний керівник та вчитель – предметник , а також шкільний психолог Ріпка Н.К.

Наприклад, із незвичайних уроків можна назвати урок, який ми провели разом із Галиною Іванівною, де робота за формою проведення відрізняється від традиційних робіт. Діти отримали незвичайне завдання – описати свої мрії та бажання, улюблене заняття та страву, намалювати свій улюблений колір, описати цікаві мандрівки, які вони здійснили, або ще бажають здійснити, описати самих себе, при цьому дати чесну оцінку своїм чеснотам, вказати на свої недоліки. Перед ними стояло запитання щодо майбутнього 5 класу, що там цікавого і що їх може налякати. І все це вони описували у формі малюнка – людини, куди почергово заносили власні відповіді. Намалювавши власну долоньку кольоровими олівцями та фломастерами, діти змоделювали ситуацію і перенеслися у майбутнє, де вони вже закінчили п’ятий клас, описали якими вони уявляють себе через рік. Такі щиро виконані завданні та правдиві сподівання та перестороги допоможуть мені в подальшій роботі та стануть відповіддю на безліч цікавих запитань, які виникатимуть під час роботи, адже вчителем з великої літери може вважати себе той, хто вміє знайти спільну мову не тільки з тихим учнем, який завжди готов до уроку, а і з “бунтівником – підлітком”!

Можливо, я та мої колеги не зможуть зробити зі своїх вихованців видатних математиків, фізиків або лінгвістів. Геніїв не може бути багато, та й не потрібно. Важливо те, що нам вдається виховувати,чуйних, порядних людей, які свідомо будуть іти життєвим шляхом. Важливо, що слово вчителя знаходить відгук у серцях вихованців. Нарешті,ось вона — винагорода за працю : дитячі очі, у яких любов і повага, щирі і відкриті дитячі серця.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Перехід учнів із початкової школи до середньої справедливо вважається кризовим періодом. Багаторічні спостереження педагогів та шкільних психологів свідчать про те , що цей етап неминуче повязаний зі зниженням успішності . хоча б тимчасовим. Учням , які звикли до певних порядків початкової школи, потрібен час, щоб пристосуватися до нового темпу і стилю життя. Часто зовнішні зміни збігаються у часі з початком фізіологічних змін в організмі дітей. Усе це , безперечно , відбивається на успішності. Тому запропонований матеріал вважаю дуже потрібним і актуальним.

  2. Ірина Аркадіївна, дуже сподобалась ваша розробка, така тепла, така корисна для класоводів, що візьмуть 5-ті класи, адже це свого роду першачки у старшій ланці. Цікаві завдання, малюнки, усміхнені діти, і не так вже важливо, як ви кажете, що не всі стануть геніями, адже ви виховуєте чуйних, порядних людей, які свідомо будуть іти своїм життєвим шляхом. Відмінно! Ви молодець! Наснаги вам і успіхів.