mail@urok-ua.com

Доповідь на тему: “Готуємося до уроків узагальнення та систематизації знань з математики (з досвіду роботи)”

Автор: вчитель математики Кабанова Людмила Іванівна

Screenshot_1Робота може бути використана малодосвідченими вчителями математики для роботи з учнями старшої школи.


 

Готуємося до уроків узагальнення та систематизації знань з математики (з досвіду роботи)

Освітою є те, що залишається, коли все вивчене – вже забуте! Але залишаються звички, навички, точка зору, а основне – установки – це і є безцінним фактом набутої справжньої освіти.

М. Лаус

Проблема формування знань завжди була, є і буде актуальною, адже тільки маючи систему знань, учні зможуть застосувати придбані знання при вивченні інших предметів.

Наприклад, математичні знання потрібні у процесі вивчення фізики, інформатики та інших навчальних предметів, а в підсумку – розвинути логічне мислення, що дасть змогу їм вирішувати різні життєві ситуації. І, звичайно, здобути знання учням допомагає вчитель.

Найчастіше у моїй практиці зустрічаються класи, в яких учні, в основному, схильні до вивчення предметів гуманітарного циклу. Тому, починаючи працювати над новим розділом навчального матеріалу, який повинні опанувати учні, вчитель, користуючись навчальною програмою, продумує систему уроків, визначає основні поняття, обсяг і характер завдань, які він дає учням протягом вивчення даного розділу.

Одним із важливих уроків при вивченні розділу є узагальнюючі уроки та уроки перевірки знань, умінь та навичок учнів, які дозволяють з’ясувати, успішною чи ні була навчальна робота над розділом, оцінити не тільки учнів, але й роботу вчителя.

До узагальнюючого уроку вчитель повинен готуватися заздалегідь, визначити мету і зміст уроку, план його проведення.

Не менш важливим є для цього уроку продумати характер і обсяг завдань, над якими будуть працювати учні.

На першому уроці вивчення нового розділу інформую учнів про те, що по завершенню вивчення розділу буде проведено узагальнюючий урок за темою, яка збігається з темою розділу. Записуємо у зошитах основні теми розділу, які будемо вивчати.

Знайомлю учнів з програмовими вимогами до їхніх знань, умінь та навичок.

Наприклад, в 11 класі при вивченні однієї з останніх тем курсу алгебри та початків аналізу «Елементи комбінаторики, теорії  ймовірності й статистики» знайомлю учнів з такими «Програмовими вимогами» до цієї теми (додаток 1).

Попереджаю учнів, що за пунктами «Програмових вимог» на узагальнюючому уроці вони матимуть змогу оцінити свої знання і вміння на «Картках самооцінки» (додаток 2).

Хочу констатувати, що в основному учні об’єктивно оцінюють свої знання, а іноді й занижують собі оцінку.

До узагальнюючого уроку учні повинні підійти зі сформованими уміннями, навичками та знаннями, передбаченими «Програмовими вимогами».

Робота над навчальним матеріалом одночасно повинна готувати учнів до зовнішнього незалежного оцінювання. Тому учнів, які обрали ЗНО з математики, знайомлю з «Предметними вимогами» до вивчення розділу «Елементи комбінаторики, теорії ймовірності та статистики» з «Програми ЗНО з математики», затвердженої МОН України /наказ від 03.02.2016 р. № 77/ (додаток 3).

Добираю для всіх учнів задачі з посібника «Математика: типові тестові завдання / А. Р. Гальперіна/ ЗНО 2017. ДПА +ЗНО». Записую тільки умови задач, без відповідей, щоб уникнути відповідей, даних учнями навмання (додатки 4, 5).

При вивченні теми учні знайомились с основними поняттями, формулами, вчились застосовувати вивчений матеріал при обчисленнях, розв’язанні задач, і до завершення теми мають вже якийсь багаж знань, умінь та навичок.

На одному з останніх уроків теми «Розв’язування типових вправ» за 20 хвилин до кінця уроку даю самостійну роботу, розраховану на 15 хвилин, за підготовленими задачами із «Типових тестових завдань».

Часу на розв’язання такої кількості задач обмаль, тому оголошую вимогу: «Уявіть, що ви на ЗНО/ДПА, і за короткий час треба розв’язати якомога більше задач. Розв’яжіть спочатку задачі, які, на вашу думку, ви вмієте розв’язувати, а потім приступайте до розв’язування задач, які для вас більш складні. Більшість задач – тестові, але до них не дані відповіді, щоб розв’язували їх самі, а не обирали навмання відповідь».

За 4-5 хвилин до кінця уроку збираю роботи, а учням роздаю підготовлені зразки розв’язків завдань, щоб вони перевірили правильність виконання розв’язаних задач, або з’ясували, як розв’язувати інші задачі (додатки 6, 7, 8, 9).

Учням пропонується попрацювати над нерозв’язаними задачами вдома, а на узагальнюючому уроці знов даю самостійну роботу на хвилин 10-15 (по 2-3 задачі з кожного розділу): на комбінаторику, не теорію ймовірності, на знаходження середнього значення. Для кожного учня завдання добираються індивідуально.

Індивідуально дібрати завдання легко, так як результати першої самостійної роботи занесені до таблиці (додаток 10). Таблиця дає змогу побачити, над чим треба попрацювати вчителеві на узагальнюючому уроці, побачити результати навчальної діяльності учнів.

Після занесення результатів другої самостійної роботи до таблиці, вчитель може оцінити роботу учнів за кожною темою / оцінювання – на розсуд вчителя/.

Я вважаю, що задачі на знаходження середнього значення для більшості учнів не важкі, але перевірка першої самостійної роботи виявила, що тільки одна учениця правильно розв’язала із трьох задач – усі, тому для узагальнюючого уроку підготувала ще 7 задач на знаходження середнього значення (додаток 11).

Часто те, що вчителю здається легким і зрозумілим, для учня виявляється незрозумілим і важким. І обов’язок кожного вчителя – співпрацювати з кожним учнем.

Закінчуються шкільні роки у наших одинадцятикласників. Щороку – це система уроків, які закінчуються узагальнюючим уроком. Учні 11 класу довгих одинадцять років здобували освіту. Будемо сподіватися, що для багатьох з них вона допоможе знайти свій шлях у житті.

Додатки до уроку

Завантажити документ на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Доповідь може бути корисним матеріалом для всіх педагогів.У доповіді вчителька послідовно та конкретно аналізує роботу систематизації та узагальнення знань учнів у старших класах і робить свої висновки.

  2. Людмила Іванівна у доповіді дає досить корисні методичні поради відносно узагальнення і систематизації знань. Послiдовне здiйснення систематизацiї – необхiдна умова формування узагальнених знань, особливо в математицi – бо, якщо хоча б один ланцюг випадає, то стають незрозумiлими i наступнi поняття, теореми, методи тощо. Узагальнення вiдiграє надзвичайно важливу роль у процесi навчання, оскiльки на його основi учнi засвоюють науковi поняття, вчаться визначати їх загальнi i iстотнi ознаки.