mail@urok-ua.com

Досвід використання блокноту OneNote для класу у роботі вчителя математики

Автор: вчитель математики Мірошниченко Наталія Михайлівна

вчитель математики Мірошниченко Наталія МихайлівнаЖиття у ХХІ столітті вносить свої корективи у всі сфери людського життя. Використання різноманітних гаджетів, програмних засобів вимагає від сучасної людини певних вмінь і навичок. Не можливо зараз уявити людину, яка не вміє користуватися мобільним телефоном чи комп’ютером – вимоги часу змушують навчатися всіх без виключення.

Сучасна школа – це провідник людини, її “нитка Аріадни” в лабіринті технологій. Якщо школа зможе навчити учня користуватися різноманітними гаджетами, допоможе використовувати їх за призначенням, дасть можливість ознайомитися з різноплановими програмами, не боятися змін, то і після закінчення школи в людини збережеться бажання пробувати нове та не боятися відчувати зміни.

У своїй роботі із учнями я завжди намагаюся використати або новий засіб, або нову технологію. Кожного уроку я перевіряю, наскільки мої учні готові до роботи на новому рівні, аналізую наскільки складно учням 5-7 класів оволодіти тим чи іншим засобом навчання. Коли учні приходять на мої уроки, то вони чекають чогось незвичайного. Кожного уроку я намагаюсь підтримати їх інтерес до моїх уроків. Завдяки засобам Office 365 до цього часу мені це вдається. Зупинюсь більш докладно на використанні OneNote та OneNote для класу у своїй роботі.

Працювати із Office 365 я почала в минулому році. Головною задачею, яку я спробувала вирішити – це робота із учнями на відстані (спочатку я хотіла дати можливість учням, які захворіли, зрозуміти матеріал уроку якнайкраще, потім були тривалі канікули, під час яких випадає чимало уроків математики, а згодом я зрозуміла, що можливо так організувати роботу учнів, щоб і домашні завдання я могла перевіряти щодня). Над останнім питанням я працюю досить глибоко і до цього часу. Перевірка домашнього завдання, – можливість надати консультацію у будь-який момент – одна з основних переваг сучасного навчання. Існує багато засобів для організації такої роботи. Спочатку я використовувала OneDrive (рис. 1)

OneDriveрис. 1

Кожен учень в своєму віртуальному кабінеті виставляв свої домашні роботи, до яких я мала спільний доступ. Метод виявився для мене не дуже зручним, тому що постійно потрібно було переходити від одного кабінету учня до іншого. Тоді я спробувала використовувати папку у своєму віртуальному кабінеті (рис. 2) – знову проблеми – то учні не знайшли папку, то документ назвали домашня робота, потрібно ідентифікувати кожну роботу – від цього способу я теж відмовилася.

OneDriveрис. 2

Ще одна спроба перевірки домашньої роботи була із використанням Outlook: кожен відправляв свою домашню роботу у листі; після перевірки, робота поверталася в поштову скриньку, але виникли проблеми із перевіркою роботи – не всі виправлення можна було внести у лист, та й зберігати такі роботи незручно.

Після недовгих роздумів, я вирішила об’єднати роботу на уроці та виконання домашнього завдання за допомогою нового тоді для мене сервісу OneNote.

Отже, перше знайомство із блокнотом викликало дуже багато запитань, адже до цього часу я не розуміла для чого взагалі в MS Office є такій застосунок. Після консультацій та апробацій мною були створені два блокнота: один для 5-го класу та один для 6-го класу. Блокноти містили одну тему з математики, яку учні вивчали на даному етапі (рис. 3)

OneDrive

рис 3.

Блокнот було поділено на теоретичну частину, в якій я викладала матеріали теми, виставляла домашні завдання, та сторінки учнів (кожен учень мав свою сторінку, на якій працював – виконував домашні завдання, задавав запитання, тощо.

Все було б добре, якщо б кожен учень працював на своїх сторінках, але учні вносили зміни не лише на сторінки своїх однокласників, а й на мої розділи, тому блокнот в такому вигляді проіснував не довго.

Наступною спробою розв’язати поставлену задачу було створення блокнотів для кожного учня. Переваги такого експерименту: кожен працює лише у своєму просторі, роботи можна перевірити у будь-який час і, мабуть, усе. Тому що далі ті самі мінуси: за два місяці в мене з’явилося понад 50 блокнотів (рис. 4), деякі з них не використовувалися, але інформацію необхідно було дублювати у всі (раптом учень вирішить використати цей застосунок). Робота з блокнотами займала велику частину підготовки до уроків – в той час дуже хотілося зробити так, щоб блокнот був один, але у учнів був доступ лише до певних сторінок.

OneDrive

Рис. 4

Після того, як з’явився блокнот OneNote для класу, майже всі мої проблеми були вирішені.

Які плюси в нового застосунку: по-перше, блокнот розділено на три розділи:

  • бібліотека вмісту: розділ, в якому вчителі мають право редагувати та змінювати матеріали, а учні мають можливість лише переглядати матеріали, але не мають жодної можливості щось змінювати;
  • розділ для співпраці: цей розділ схожий на звичайний блокнот OneNote, про який йшла мова вище: всі учасники, яким надано доступ до блокноту можуть спільно редагувати цю частину та працювати спільно;
  • третій розділ, яким володіє учень – це його власне середовище, в якому він може працювати самостійно або за допомогою вчителя (інші учні класу не можуть бачити цей розділ).

Тепер більш детально про використання блокноту на уроках математики.

При підготовці до уроку я ретельно продумую усі деталі уроку, починаю з налаштувань на урок – для цього використовую дошку padlet (рис. 5), на якій учні, що мають на уроці планшет або телефон можуть відзначити свій настрій на початку уроку. Це важливий момент навчального процесу, який знімає напруження та створює певну атмосферу. Завдяки можливості вставлення посилання на будь-який інтернет-ресурс, з цією задачею я впоралась.

Дошка padlet

рис. 5

Наступні етапи уроку проходять також із використанням даного застосунку. На кожен урок або пару я створюю сторінку, яка містить всі необхідні до уроку матеріали (рис. 6). Текст підручника, викладення матеріалу, розв’язування вправ. Новий вигляд блокноту дає можливість виконувати завдання синхронно та добре організовує самоперевірку.

Матеріали до уроку математики

рис. 6

Завдяки можливостям аудіозапису, я, як вчитель математики, маю змогу записати математичні диктанти, які учні виконують на уроці, а за бажанням можуть пройти завдання ще раз або, за відсутності на уроці, самостійно виконати завдання (це дає змогу тренуватися довільну кількість разів).

Наступний позитивний момент – це робота безпосередньо в блокноті. На урок я готую шаблон, якій ми заповнюємо протягом уроку: я працюю на планшеті, деякі учні також використовують планшети, інші виконують роботу у робочих зошитах: головне – працює кожен і ми маємо можливість звірити результати нашої роботи. Відбувається постійна синхронізація.

Приходячи додому, учень має змогу згадати, про що ми говорили на уроці завдяки такому нестандартному конспекту (рис. 7-8).

Робота на уроці математикирис . 7

Робота на уроці математики

рис. 8

Перевагою такої роботи є творчий процес: учні, не обмежені оформленням роботи ручкою одного кольору, можуть виділяти різні частини роботи маркерами або ручками різних кольорів (палітра за останній місяць збільшилась у три рази). За бажанням вони змінюють фон сторінки, розмір шрифту, а особливим штрихом є виконання робот за допомогою стілуса. Деякі учні свої класні і домашні роботи оформлюють письмово у блокноті (рис. 9).

роботи оформлюють письмово у блокноті OneDrive

рис. 9

Завдяки OneNote для класу процес навчання став цікавішим та простішим.

Учасники процесу завжди можуть повернутися до потрібної теми чи завдання.

Розділ для співпраці (рис. 10) – це простір для створення проектів: на його сторінках учні та вчителі обговорюють спільні проекти, проводять опитування, виставляють конспекти уроків для учнів, які пропустили заняття. В цьому році ми запустили два спільних проекта: “Обмін інформацією між тваринами” та “Таблиця квадратів числел від 10 до 100”. Проекти зараз знаходяться на стадії роботи. Зазначу, що така робота викликає інтерес серед учнів, вони цікавляться, що нового з’явилося на сторінках проекту та активно беруть участь в роботі.

робота у блокноті OneDrive

рис. 10

Особливу увагу я приділяю простору кожного учня. Це поле для власного зростання, це індивідуальність та неповторність особистості: немає двох однакових учнів – тому кожен оформлює цей простір за власним бажанням.      Моя мета – це бажання працювати, зростати, творити. На даний час мені це вдається, хоча і не можу сказати, що всі учні активно працюють в OneNote. Але на це є певні причини, про які я хочу зазначити окремо. Таким чином, в особистому просторі обов’язково є розділи “Домашнє завдання” (окремо для кожного предмета, на яких учні використовують даний блокнот). Із назви зрозуміло, що в даному розділі знаходяться домашні роботи. Які переваги в цьому викладача. По-перше, приходячи на урок, я проінформована, засвоїли мої учні матеріал чи ні. По-друге, я не потребую носити зошити учнів додому для перевірки. По-третє, виграють ті учні, які системно працюють, тому що вони можуть поставити запитання і одержати відповідь майже одразу, тому що синхронізація відбувається безперервно. Можу сказати, що спочатку це і була головна ідея даного експерименту, але в процесі роботи я знайшла і багато інших переваг, про деякі з них вже було зазначено.

Цікавим моментом уроку є створення завдань для перевірки знань однокласників. Учні працюють в парах: створюють один для одного завдання з теми, яку вивчають, а потім ці завдання перевіряють один у одного (рис. 11). Така робота сприяє кращому засвоєнню знань, адже відомо, що найкраще розумієш матеріал тоді, коли сам пояснюєш.

робота у блокноті OneDrive

рис. 11

На уроках учням дуже подобаються ігрові моменти, і я із задоволенням їх застосовую: створюю вікторини kahoot, використовує середовище learning Аpps, знахожу цікаві завдання на іноземних сайтах. Результати таких робіт викладаю в розділі “Вікторини”, там і таблиці результатів і скрішоти особистих досягнень учнів

робота з блокнотом OneDrive

(рис. 12).

Останнім часом на уроках ми робимо відеозаписи та зберігаємо їх у сховище OneDrive (особливо корисно зберігати доведення теорем та тверджень). Також учням подобається вставляти в конспект уроку роботу біля дошки (рис. 13).

робота з блокнотом OneDrive

рис 13.

Які ще плюси використання блокноту OneNote для класу я відкрила для себе? Один із головних – це, звичайно, перевіряти домашні роботи учнів будь-де, будь-коли. Я не прив’язана до місця роботи, тому що можу працювати і в мобільному телефоні, і на планшеті, і на комп’ютері. А ще, суттєвою особливістю є те, що весь набір (класні, домашні роботи з усіх предметів, що є в даному блокноті) завжди під рукою. Блокнот працює в режимі офлайн. Тобто, де б ти не був, ти можеш використовувати всю інформацію, яка в ньому зберігається. Для оновлення даних необхідно виконувати синхронізацію, а в час сучасних технологій – це майже не проблема.

А тепер про мінуси використання даного ресурсу. Хоч і живемо ми в еру надшвидкого розвитку техніки, але поки що не можемо забезпечити всіх учасників навчального процесу необхідним обладнанням. Так, знову ресурси. В класах є учні, які не тільки планшет, але й доступ до інтернет можуть одержати лише в школі. Це ускладнює застосування таких ресурсів, як OneNote, тому що вчитель змушений готувати урок для учнів по-різному. Не всі кабінети школи облаштовані комп’ютерами та проекторами.

Викладання математики вимагає від вчителя використання формул на уроках, але засіб OneNote не дає такої можливості. Для себе я цю проблему вирішила: створюю формули за допомогою MS Word, а в блокнот вставляю скріншот екрану. Це займає небагато часу – і тому всі учні можуть побачити завдання у корректній формі. Ще один спосіб – це написання завдань стілусом, але при цьому існують свої незручності.

Не вистачає даному застосунку і можливості вести відеозапис екрану – функції аналогічної до Office Mix. Надіюсь, що незабаром ця проблема буде теж вирішена.

Отже, можна довго сперечатися: потрібно учням в школі застосовувати різноманітні засоби чи ні. Але існують вимоги до сучасної людини, і школа не є виключенням, навпаки, основні життєві навички людина здобуває у школі: здатність навчатися, змінюватися, розвиватися – це те, до чого я прагну навчити своїх учнів.

Креативність, прогресивність, здатність знаходити інші шляхи розв’язування певних проблем чи задач – це те, чому я навчаюсь разом із своїми учнями. І мені це дуже подобається.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Наталіє Михайлівно, переконали! До цього часу я не відчувала такої нагальної потреби у створенні блокноту OneNote, але тапер бачу всі переваги цього засобу. Публікація дуже корисна, спонукає до втілення в життя. Успіхів Вам і творчого натхнення.

  2. Маю бажання іти в ногу з часом, а саме головне – в ногу з нашими сучасними учнями. Тому щиро дякую автору за дану публікацію, за допомогою якої змогла познайомитися ще з однією новою для себе технологією – використанням блокноту OneNote для класу. В зв”язку з тим, що наші учні сьогодні люблять навчання те, яке пов”язано з комп”ютерними технологіми, впевнена, що це дасть потужний поштовх для кращого засвоєння рівня знань!

  3. Дякую за статтю і детальний аналіз використання блокноту OneNote. Обов’язково візьму на замітку, впевнена, що учням таке урізноманітнення буде до душі. Дійсно, варто використовувати усі сучасні можливості для покращення навчального процесу.