Година спілкування у 3 класі. Засідання за круглим столом «Кого ми називаємо патріотом?»
Автор: вчитель початкових класів Готра Євгенія Степанівна
Година спілкування має на меті закріпити знання учнів про Україну, розширити і поглибити поняття «Я – громадянин України, тому я – патріот своєї країни»; розвивати активний словниковий запас учнів; розвивати українське мовлення дітей, їх кругозір; виховувати любов і повагу до України, її традицій, обрядів; формувати громадянські якості: патріотизм, людяність, вдячність воїнам-героям за захист Батьківщини; виховувати почуття гордості й любові до неї, бажання жити у заможній, незалежній, єдиній та мирній країні.
Мета. Закріпити знання учнів про Україну, розширити і поглибити поняття «Я – громадянин України, тому я – патріот своєї країни»; розвивати активний словниковий запас учнів; розвивати українське мовлення дітей, їх кругозір; виховувати любов і повагу до України, її традицій, обрядів; формувати громадянські якості: патріотизм, людяність, вдячність воїнам-героям за захист Батьківщини; виховувати почуття гордості й любові до неї, бажання жити у заможній, незалежній, єдиній та мирній країні.
Обладнання. На дошці: Карта України, ілюстровані написи сходинок, 2 вірші про Україну, деформоване прислів’я, таблиця із завданням, на партах різнокольорові смужки з прислів’ями, приладдя для виготовлення паперових голубів миру.
Хід уроку
Учитель. Вітаю вас , учні та шановні гості . Сьогодні ви станете учасниками засідання круглого столу на тему «Кого ми називаємо патріотами?»
Наші мовознавці знайшли у тлумачному словнику що ж таке «патріотизм».
«Патріотизм» – це любов та відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її інтересам.
Отже, протягом засідання ми будемо з’ясовувати відповідь на проблемне питання «Чи вважаю я себе патріотом своєї Вітчизни».
У слові «патріот» 7 букв, значить нам треба подолати 7 сходинок, щоб дізнатися до чого ж у наш час прагнуть юні патріоти . Верхня сходинка містить у собі таємне слово, що вирішує будь-які проблеми. Якщо ми його прочитаємо, то складемо девіз нашого подальшого життя. Отже, крокуємо сходами…
І СХОДИНКА « РІДНА КРАЇНА»
Доберіть синоніми до словосполучення «Рідна країна»
(Діти по черзі записують під сходинкою синоніми:Україна, Батьківщина, Вітчизна, рідний край, рідна земля)
Погляньмо на екран і помилуємося безмежними просторами нашої країни.
(Презентація «Краєвиди України»)
З давніх-давен люди вшановували рідний край у своїх творах. Про красу нашої України , про її талановитих і працелюбних людей складено дуже багато віршів і пісень.
На землі великій є одна країна:
Гарна, неповторна,
Красна, як калина.
І живуть тут люди
Добрі, працьовиті.
І скажу, до речі,
Ще й талановиті.
Землю засівають
І пісні співають,
На бандурі грають
І вірші складають —
Про ліси і гори,
І про синє море,
Про людей і квіти..
То скажіть же, діти,
Що це за країна?
Всі діти. Наша славна Україна!
ІІ СХОДИНКА «СІЛЬСЬКІ ВЕРНІСАЖІ»
- Ви назвали синонімом до слова рідна країна моє село. Чи можна назвати патріотом того, хто любить своє село і свою землю?
- У наш час засняти на пам’ять рідні місця може кожен.
Погляньте на фотографії рідних місць і вгадайте де їх знімали.
(Діти вгадують місцевості на світлинах)
- А місцеві починаючі поети свою любов до рідного краю виразили у віршах про рідне село.
- Послухайте, який вірш написала учениця 9 класу нашої школи Грамм Анастасія.
Моя Нововасилівка
Вчитель: Добре жити людству, коли панує доброта і любов, злагода і мир. Але зараз ми переживаємо не просто важливий історичний момент, а справді переламний у долі України. І позиція більшості українців очевидна: Україна, попри мовні питання, культурні розбіжності, історичні відмінності – єдина. Свою соборність народ готовий боронити до кінця.
Які жахливі події відбуваються зараз у нас в країні? (АТО)
ІІІ СХОДИНКА «АТО»
Що означають ці три страшні літери? Заглянемо в словник.
АТО – антитерористична операція. У перекладі «анти» – проти, «терор» – жах. Тобто боротьба з терористами. А терористи – це суспільно небезпечні люди, які ціле направлено застосовують насильство, цим самим загрожують спокою та несуть небезпеку для нашої країни.
Які асоціації виникають у вас, коли ви їх чуєте?
(Діти називають і записують , створюючи асоціативний кущ,
- Війна
- Руїни
- поранення
- Сльози дітей і страждання матерів)
А ви знаєте в яких регіонах України відбуваються зараз бойові дії? Ми з вами живемо на півдні і тільки завдяки мужності бійців Національної Гвардії ми засинаємо під звуки телевізорів, а не під пострілами «Градів».
(Перегляд кадрів документальних зйомок із місць бойових дій)
Уявне перетворення
Що треба змінити , щоб у східних регіонах дітям стало безпечно? Давайте уявимо, що в кожного є чарівна паличка. Чим би ви змогли допомогти людям , що знаходяться у зоні АТО?
Метод «Мікрофон»
- Відновили б електромережі
- Відбудували б школи та дит/садки
- Відбудували б будинки мирних мешканців
- Знищили б зброю і т.д.
Чи можна назвати патріотами людей, які стали на захист Вітчизни
У нашій країні живуть не тільки українці. На території України мешкають представники понад 100 народів. Лише в наших двох селах живуть гагаузи, болгари, грузини, азербайджанці, росіяни, молдавани, білоруси. Деякі з них багато років тому з різних причин виїхали за кордон і утворили там свої діаспори .
Подивимося у тлумачний словник на наступній сходинці
ІУ СХОДИНКА «Вагома підтримка»
Словник Українська діаспора – це поселення українців за межами країни
Найбільші діаспори українців створені в Росії , Сполучених Штатах Америки, Канаді, Казахстані. Ці люди – сповнені справжнім українським духом. Вони виходять на мітинги , щоб відстояти мир на території України, щоб припинити бойові дії, вивести з української землі військову техніку. Майже всі країни світу підтримують український народ: одні – грошовою допомогою, інші – надсилають нам ліки, литовські та польські лікарі забезпечують безкоштовне перевезення і лікування українських поранених у своїх клініках. Французькі працівники пластичної хірургії приїхали до нас, щоб передати досвід українським лікарям по відновленню обличчя та знищенню шрамів з тіла поранених. Вони привезли з собою дуже дороге обладнання та залишили його в Україні.
На війні є іще люди, які допомагають своїми діями нужденним мешканцям , що потерпають без їжі і житла, без ліків і засобів для існування. Їхня допомога вкрай важлива гвардійцям. Ці люди везуть, незважаючи на обстріли та негоду, життєво необхідні речі: теплі бушлати, продукти харчування, ліки, бронежилети.
Скажіть чи впізнали ви хто вони такі?
Так, це – волонтери.
Заглянемо у словник.
Волонтер – перекл. «доброволець», добровільний помічник.
(Перегляд кадрів документальних зйомок про укр.діаспори)
Чи можна назвати патріотами людей , які знаходячись на відстані тисяч кілометрів , допомагають своїм співвітчизникам?
V СХОДИНКА « ВІДДАНІ СЕРЦЯ»
Наша Миколаївщина теж має своїх героїв. Ці люди, ризикуючи своїм життям , не дають ворогові зайняти територію України. Вони знаходяться під шаленими вогняними обстрілами, живуть у промерзлих окопах, часто не доїдають і не досипають. Це люди, рисами характеру яких є безмежна відданість своєму народові, любов до своєї країни. А ще які риси характеру притаманні воїнам – захисникам ? (Діти називають :сміливість, мужність, любов, самопожертва)
Такими героями може пишатися і наше село, і наша школа . Їм присвячений стенд у нашому шкільному музеї. Запам’ятайте їхні імена і при зустрічі низько їм вклоніться: Назаров Євгеній Олександрович, Назаров Денис Олександрович, Кошовський Віталій, Волошин Микола , Костирко Віталій, Портний Олег Володимирович.
У місті Снігурівка на початку літа провели в останню путь нашого земляка Платонова Сергія,який загинув в зоні АТО.
Сьогодні у нас в гостях жінка, яка виховала обох своїх синів бездоганними патріотами. Це – Назарова Ніна Віталіївна.
(Розповідь солдатської матері)
(Перегляд кадрів документальних зйомок про допомогу волонтерів)
- Чи можна хлопців, які захищають наш спокій назвати справжніми патріотами?
- Чи можна жінок, що виховали патріотів називати матерями-героїнями?
VІ СХОДИНКА «ЧАСТОЧКА МОЄЇ ДУШІ»
Ці безстрашні та відважні воїни теж потребують нашої з вами уваги, любові, співучасті. Ми вже неодноразово відправляли на фронт листи та обереги, тим самим віддаючи часточку тепла та любові тим, кому вона так необхідна. Ці листи обов’язково знайдуть свого адресати і підтримають, піднімуть йому настрій. А обереги ще й захистять від ворожої кулі та зміцнять надію на перемогу. Вони з нетерпінням чекають ваших послань.
(Перегляд відео зйомок про дитячі листи та обереги на фронті)
Сьогодні ви знову принесли свої листи та обереги . Давайте зачитаємо декілька з них.
Розкажіть , що означає слово Оберіг.
Оберіг – це амулет, символ, річ, яка захищає від небезпеки.
(Діти розказують про свої обереги)
VІІ СХОДИНКА « Я – УКРАЇНЕЦЬ»
Ось і зійшлися наші сходинки до однієї вершини, яка зветься «Я – українець».
Перш, ніж зазирнути за прапорець, нам треба визначитися чи вважаєте ви себе патріотами України?
Давайте прочитаємо правила українського вихованця і пообіцяємо їх дотримуватися.
- Вчитель: Ми — громадяни України, любимо свою Вітчизну, хочемо, щоб жити було людям краще, радісніше. А для цього лише треба…
Нарешті заглянемо за прапорець. Яке слово так усім необхідне? (МИР)
Отже, тепер ми можемо прочитати і гасло нашого сьогоднішнього спілкування.
Учні. Ми – юні громадяни і патріоти України,
в ім’я майбутнього – ми голосуємо ЗА МИР!
- Мир на землі – це дім і мама, й тато,
Й любові стільки – просто через край!
Це та земля, де щастя є багато,
І в кожнім домі — хліба коровай!
- Це та земля, де сміх і пісня лине,
А діти йдуть до школи знов і знов.
Й ніколи у боях ніхто не гине,
Бо там господар — щастя і любов!
- Сльоза зорі стоїть над обеліском,
Сховавши клопоти людські і сни.
Сьогодні треба поклонитись низько
Усім, усім, хто не прийшов з війни.
Дитина:
- Кожна країна пишається своїми героями. Завжди хочеться сказати про них найкращі слова. Оспівати їхню відвагу, мужність, схилити голову перед загиблими співвітчизниками. Давайте вшануємо пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Учитель: Як символ всенародної вдячності та пам’яті про тих, хто віддав своє життя за Батьківщину, за мирне небо та щасливе майбутнє, ми запустимо білих паперових голубів миру, щоб вони облетіли весь світ із такими словами :
МИ – УКРАЇНЦІ.
МИ ЗА МИР!
(Діти під пісню «Повертайся живим» виготовляють паперових голубів миру, дарують їх гостям та складають у посилку до АТО)
Актуальний захід для виховання справжніх патріотів своєї Батьківщини. Враховано нові вимоги до проведення виховної роботи з учнями. Цікаво, чуттєво та змістовно побудовано весь хід заходу. Важливо, щоб від маленького діти навчилися любити свою державу, правильно розуміли все, що відбувається у державі на даний період.
Виховний захід спрямований на виховання патріотизму,відчуття власної національної приналежності до українського народу. Вміло поєднані “етапи-сходинки” формують в школярів цілісне поняття патріотизму як любові до Батьківщини. Вдало використано словникову роботу. Захід не є абстрактним, адже побудований з урахуванням сучасних подій; є реальним для використання в особистій практиці.
Вчителем вміло поєднано традиційні та інноваційні освітнь-виховні технології, що є невід’ємною частиною сучасного суспільства.
Вдячна за підняття актуальної теми та її змістовне, яскраве розкриття.
Сильний, справжній захід ” Кого ми називаємо патріотом?” розробила Готра Євгенія Степанівна . Сильні почуття викликає навіть конспект. Вчитель вдало використовує різні прийоми і методи для здійснення головної мети: виховання громадян України; і не просто громадян, а справжніх ПАТРІОТОВ. Навіть простий прийом – розбір слова по літерам, а як вчитель це зміг “обіграти”! Чудовий захід, обов`язково візьму до уваги. Дякую.
Захоплюючий, патріотичний, сучасний виховний захід. Однак третьокласникам я б не демонструвала документальні кадри бойових дій, посилаючись на нестійкі процеси психік дітей 9 -10 років. А от про дитячі листи й обереги – цінна інформація, відеоматеріал та бесіда.
Година спілкування виховує патріотизм, любов до рідної Батьківщини, знайомить із дійсністю подій в Україні. Цікава задумка зі сходинками під час спілкування за круглим столом. Вчитель демонструє тематичне відео. Виховний захід заслуговує на схвальну оцінку.
Без сумніву, дана розробка заслуговує високої оцінки, адже, примушує всіх присутніх подивитися по- новому і на свою країну, і на свою малу Батьківщину, вчить цінувати найвище благо – мир та всіх людей, що сприяють його збереженню. Словникова робота поглибила знання учнів з тем, що формують громадянську свідомість школярів.
Подумано, проникливо, зачіпає аж до сліз, от тому, особисто я, таку годину пропонувала б учням старших класів.