mail@urok-ua.com

Хмарні сервіси у процесі управління інноваціями в загальноосвітньому навчальному закладі

Автор: директор, вчитель історії та правознавства Хорькова Людмила Василівна

Хорькова Людмила ВасилівнаПеред директорами навчальних закладів в період реформування системи освіти стоять важливі задачі, які потребують вирішення. Існуюча система освіти перестала влаштовувати практично всі держави світу. Світова освітня громадськість – у пошуках нових шляхів розвитку. Україна вже тривалий час знаходиться у реформаційному режимі. Складовою частиною реформування сучасної освіти в Україні також є використання в управлінні навчальним закладом сучасних технологій навчання, в першу чергу – інформаційно – комп’ютерних технологій[1]. Для цього потрібні умови: сучасне комп’ютерне обладнання та програмове забезпечення. Характеристики сучасного обладнання змінюються та удосконалюються практично щодня, тому освітнім закладам складно встигати за змінами – практично неможливо оновлювати парк техніки у відповідності до змін. Така ж сама ситуація з програмовим забезпеченням, яке вимагає вкладання матеріальних ресурсів на підтримку відповідного рівня інформаційного сервісу. Відмінним рішенням з цієї ситуації, враховуючи досвід зарубіжних країн, є впровадження «хмарних обчислень» – перспективний напрям використання в управлінні навчального процесу нової інформаційної технології -Cloud computing .                                              

Актуальним для педагогів є вивчення спектру інструментів хмарних обчислень, оскільки він достатньо різноманітний. Особливості впровадження хмарних технологій у професійну діяльність вчителя досліджували зарубіжні вчені Джастін Рейх, Томас Даккор, Алан Новембер, вітчизняні науковці Биков В.Ю. [1], Жалдак М.І., Морзе Н.В., Ігнатенко О.В., Семеріков С.О. та ін. Цікавими для нашого колективу є статті С. Литвинової, яка наблизила розуміння «хмари» до шкільної діяльності і показала її практичне використання. Сучасний термін cloud computing почали використовувати в світі комп’ютингу з 2008 року[2]. Це – безкоштовні хостинги поштових сервісів для учнів, студентів та викладачів. Інтеграція хмарних сервісів в освіту сьогодні є актуальним предметом для досліджень. Але існує широка гамма інструментів хмарних обчислень для освіти, що менше використовуються через недостатню про них інформацію і відсутність практичних навичок їх використання в навчальних цілях. Такі сучасні ІТ додатки, як Google Groups, Microsoft Office Web Apps, Amazon EC2, Office 365 заслуговують на нашу увагу, тому що кращий рівень підготовки учнів до роботи з новітніми ІТ – технологіями – це їх використання в навчальному процесі. Сloud computing – хмарні сервіси – це складна інфраструктура з великою кількістю технічних деталей, що сховані у «хмарі». Хмара – це не просто новий модний термін, що застосовується для опису Інтернет-технологій віддаленого зберігання даних – це мережа, що складається з численної кількості серверів, розподілених в дата-центрах усього світу, де зберігаються безліч копій. Модель хмари досить доступна через наявні характеристики: самообслуговування за потребою, широкий доступ до мережі, об’єднаний ресурс, незалежне місцезнаходження, швидка гнучкість. Хмара має три сервісні моделі: програмне забезпечення як послуга, платформа як послуга, інфраструктура як послуга. Хмара також має чотири моделі розгортання: приватні хмари, групові хмари, громадські хмари, гібридні хмари. Потрібні дані постійно зберігаються на віртуальних серверах, що розташовані у хмарі, і до них є клієнтський доступ через комп’ютер, нетбук, мобільні пристрої. Веб-сервіси розглядаються як програмове забезпечення, що підтримує групові взаємодії. На відміну від мережевих сервісів (блоги, вікі – сторінки…) хмарні обчислення дозволяють використати як сервіс і програмне забезпечення, і данні, і комп’ютери. Використання хмарних технологій в багатьох випадках дозволяє скоротити витрати в декілька разів у порівнянні з утриманням власної розвиненої IT-структури. Головною перевагою використання даних технологій є можливість швидко пристосовуватись до змін у середовищі будь-якої установи, що зараз, в умовах стрімкого розвитку всіх галузей науки і техніки, є дуже актуальним. Завдяки зростанню популярності хмарних технологій для навчальних закладів з’являються нові можливості управління навчальним процесом.

Перший досвід знайомства з хмарою в Криворізької загальноосвітньої школі І-ІІІ ступенів № 114 було набуто в 2010 році, коли при співпраці з дата-центром «school.edu» було розпочато роботи по створенню інформаційно – аналітичної системи, через яку вели курси дистанційного навчання, використовували можливість самонавчання, індивідуалізації, розробки та доступу до матеріалів, ефективного контролю знань, аналізу та звітності, взаємозв’язку з батьками, системи повідомлень та збереження даних, планування, а також електронного журналу та щоденнику.

Працюючи в асоціації «Відроджені гімназії України»та у мережі експериментальних навчальних закладів, мали можливість проходження підготовки у корпорації Microsoft і отримання сертифікатів «Хмарні технології – Оffice 365». На сьогоднішній день КЗШ № 114 включено до мережі всеукраїнського рівня експериментальних навчальних закладів під керівництвом Світлани Литвинової, старшого наукового співробітника Інституту інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України.

Ми користуємось Microsoft Office 365 для навчальних закладів – це набір програм, що базується на хмарних технологіях і включає в себе безкоштовну електронну пошту, службу обміну миттєвими повідомленнями, засіб проведення відео конференцій і здійснення голосових викликів, а також дозволяє створювати і редагувати документи в он-лайні. До складу Microsoft Office 365 входять служби Microsoft Exchange Online, Microsoft Share Point Online, Microsoft Linc Online, Office Web Apps, а також остання версія набору програм Microsoft Office Professional Plus.

Також багато педагогів знайомі з сервісами Google. Найбільш популярними у освітньому середовищі є наступні сервіси : Google ArtProject – інтерактивно-представлені популярні музеї світу, Google Calendar – онлайн календар , Google Docs – он-лайновий офіс, Gmail – безкоштовна електронна пошта, Google Knol – вікі – енциклопедія, Google Maps – набір карт, Google Sites – безкоштовний хостинг, що використовує вікі-технологію, Google Translate – перекладач, YouTube – відеохостинг.

Особливе місце у даному питанні відіграє Google Apps – служба, надана компанією Google з можливістю працювати з веб-сервісами. Google Apps представлений безкоштовним базовим і професійними пакетами. Для освітніх цілей розроблено Google Apps Education Edition – пакет для навчальних закладів, що має усі можливості професійного пакету. Google Apps Education Edition – це Web-додатки на основі хмарних технологій, що надають усі необхідні для успішної роботи і спілкування інструменти. Служби Google для освіти містять вільний від реклами набір інструментів, який дозволяє вчителю та учню більш успішно та ефективно взаємодіяти, навчати та навчатися, а менеджерам освіти – управляти ефективно інноваціями. Часто «хмарники» використовують Microsoft Live@edu, яка має наступні сервіси: електронна пошта, календар, веб-конференції (з можливістю відео-зв’язку), віртуальну дошку, конструктор створення та підтримки веб-сайтів, можливість створення, редагування документів Word, Excel, PowerPoint. Можливостей для використання цих хмарних обчислень багато. В управлінської діяльності директор метою своєї професійної діяльності вважає створення технічних, педагогічних та організаційних умов формування єдиного інформаційного середовища, використовуючи в якості інструментарію хмарні технології. Саме хмарні обчислення здатні покращити управління інноваціями в загальноосвітньому навчальному закладі. Мета реалізується через наступні завдання:

  • забезпечення вільного і відкритого доступу до освіти з урахуванням інтересів, здібностей та особистих потреб;
  • формування інформаційно-комунікативних компетентностей типу SaaS (програмне забезпечення як сервіс);
  • якісної зміни контролю над діяльністю учнів;
  • створення умови для формування в учнів та вчителів стійких навичок самоосвітньої діяльності, використовуючи технології типа PaaS (платформа як сервіс);
  • формування навичок самостійної, дослідно-пошукової діяльності, підвищення мотивації учнів до навчання;
  • забезпечення гнучкості управління навчальним процесом;
  • збільшення навчального часу без внесення змін у навчальний плани;
  • інтенсивного залучення батьків у навчально-виховний процес.

Величезна сила хмари полягає ще й в Online контенті і відкритих ресурсах редагування, сьогодні дуже популярні ресурси з відеокліпами з різних тем, он-лайн виставки, бібліотеки інтерактивних симуляторів з фізики, хімії, математики, біології, та інші. Не так далеко ті часи, коли спостерігатиметься

поступова міграція освітніх сервісів за допомогою сучасних інформаційно-комунікаційних технологій та інформаційних ресурсів в хмару, що згодом приведе до стрімкого впровадження цих сервісів в освіту і соціальну сферу[3].

Хмарні освітні технології є потужним засобом підвищення ефективності управління інноваціями у загальноосвітньому навчальному закладі саме тому, що це – технології майбутнього, вони доступні для впровадження, надають безліч можливостей для діяльності.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Дана публікація акцентує увагу, що сервіс хмарних технологій стає все більш популярним, навіть, вже незамінним у сучасному професійному житті. Зручність, простота використання, доступ до важливих файлів у будь-який час, через будь-які пристрої, від ноутбуків до смартфонів та ряд інших переваг забезпечують прискорений темп розповсюдження хмарних технологій. Було цікаво познайомитися з найбільш популярними у освітньому середовищі сервісами Google. Дякую, для себе взяла багато корисної інформації.

  2. Стаття не тільки цікава розповідь про сучасті ІТ-технологіі, а й ознайомлення зацікавлених з можливостями новітніх технологій навчання учнів. Серйозний підхід автора до викладеного матерілу надихає на спробу самому використати в своїй роботі деякі з можливостей хмарних технологій. Дякую за змістовний матеріал.

  3. Пані Людмило! Ваша стаття цікава та актуальна, так як формування саме хмарно орієнтованого освітнього середовища найбільш позитивно вплине на організацію навчально-виховного процесу в освітньому закладі, створить оптимальні умови для підвищення мотивації учнів до їх навчально-дослідницької діяльності. Дякую!!!