Інтегрований урок ( з читання і української мови ) для дітей з особливими освітніми потребами.
Автор: вчитель – дефектолог Рудник Галина Богданівна
Казка містить унікальну інформацію про особистість і її внутрішній світ, допомагає зрозуміти очікування і прагнення, сильні і вразливі місця, особливості світовідчуття людини і, головне, дає уявлення про систему цінностей.
Тема: ” Подорож до казкового містечка.”
( інтегрований урок з читання, української мови )
Мета: – розвивати читацькі навички;
- удосконалювати і закріплювати навички письма;
- розвивати мовлення;
- виховувати акуратність, бажання охороняти рідну природу.
Хід уроку:
І. Оголошення теми та мети.
– Діти, сьогодні ми з вами побуваємо у чудовому казковому містечку. Це містечко не просте, ми повинні добре знати вивчені букви, щоб подорожувати в ньому. А поїдемо ми з вами в кареті.
ІІ. Для того щоб ми могли їхати потрібно прочитати слова, які написані на листочках, інакше карета з місця не зрушить.
( левеня, льон, дівчинка, йорж, сонечко, чистить, річка, їжачок.)
ІІІ. Дорога в “кареті”.
Наша карета мчить через ліс. В лісі ростуть цікаві дерева, квіти.
- Які звуки ви почули ?
- Що ви знаєте про звуки ?
- Придумайте слова з цими звуками.
- Пропуск у казкове містечко.
- Біля воріт стоїть варта. Пропустить нас у місто тільки тоді, як відгадаємо загадку.
Дуже я потрібна всім –
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу.
( Книга).
- Ось бачите, я вам говорила, що треба дружити з книгою, щоб побувати у казковому містечку.
- Подорож по місту.
1). Вулиця Складова.
– Свою подорож ми почнемо з вулиці, першої від воріт міста. Хто вже знає її назву ? ( назва вулиці написана на папері і прикріплена до дошки).
– Щоб ми могли проїхати нею, треба прочитати і виконати завдання. Прочитай спочатку склади за стрілочкою. Утвори з них слова. Пригадай, з якої пісеньки про улюблену тобою тваринку тут йдеться?
ти сі кий Чи можете заспівати
ко ку рень колискову?
- Молодці, справились. Можемо рушати далі.
2). Вулиця Садова.
– Далі ми повертаємо на вулицю Садову.
-Чому вона так називається?
-Хто збирає яблука? ( Їжачки ).
-Давайте допоможемо їжачкам.
Кожне яблуко незвичайне, зірвати і покласти в кошик можна тоді, коли прочитаєш речення. (Дібрані з книжок ).
-Не хвилюйтесь, любі діти!
Дочекаємося літа.
-Вітер в лісі повіває-
Він стару вербу гойдає.
-Юля вранці їла,
Юля юшки не любила.
-Тихо, тихо в темнім
лісі, хтось таємний
спить в горісі.
-Рак ранесенько проснувся
в черевики гарні взувся.
-Дзьобнув хлібця горобець,-
Дзьоб обтер об стовбурець.
-Ось уже всі яблука у кошичках. Їжачки вам дякують. Можна рушати далі.
3.) Вулиця Загадкова.
( Кросворд.)
1.Мовчить, а сто дурнів навчить.
2.Залізний вовк, конопляний хвіст.
4.) Вулиця Рухлива.
Фізхвилинка. Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться,
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
Веретеном покрутіться,
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
5.) Вулиця Пиши-Читай.
-Добре, друзі!
-Відкрийте зошити, щоб підтвердити знання, виконаймо завдання.
Я ж вам хочу пригадати,
Як під час письма сидіти
Ви усі повинні, діти:
Спинки прямо, не горбіться
Ніжками в підлогу впріться,
Лиш голівки нахиляйте,
Зошити у всіх відкриті
І всі записи охайні, щоб оцінки були гарні.
В словах цих пропущені букви не марно-
З них скласти слова зможеш ти гарно.
м и Ш а
з і р К а
к О б з а р
с і Л ь
г А в а
Записали всі? Гаразд.
Що ж, увага, перший клас!
Чи потрібні букви всі
Подивіться ось такі? ( Виставляється декілька букв з розрізної азбуки, серед яких є пропущені букви.) Яке слово заховалось?
6.) Вулиця Каліграфічна.
( Діти відгадують по вертикалі слово )
Правильно ви розповіли,
Але це лише півділа.
Будуть зошити охайні
Коли будете уважні.
К в а
Рано вранці жабенята
Вчаться голосно читати.
І не дивно, що слова
Обов’язково містять “Ква”.
От і спробуй відгадати,
Що читали жабенята.
1.К В А_
Цей “ква” влітку від спраги рятує.
2.К В А _ _ _ _
Цей “ква” учень на дошці малює.
- _ _ _ К В А
К В А _ _ _ _
Ці “ква” на городі зростають
І разом до борщу потрапляють.
- _ _ К В А _
Цей “ква” вас читати навчить.
- _ _ К В А
Цей- звук означає й мовчить.
- К В А _ _ _ _ _
Родина велика в “ква” цьому живе.
- _ К В А _ _ _ _
А в цьому – рибка- красуня пливе.
Погубилися слова, не хотіли йти в садочок, то ж поставте їх в рядочок, щоб могли ми прочитати, про що нам хочуть розказати.
Сонце, пригріва, весняне.
Струмки, в, біжать, рівчаках.
7.) Вулиця Танцювальна (фізхвилинка)
8.) Вулиця Квіткова.
Які квіти ростуть на вулиці.
о р т я а д н я л і л е
м а р о ш к а п а н т ю л ь
й а р а т с ц и с н а р
Прочитайте про першу квітку весни.
М. Познаньська. Пролісок.
Бесіда про охорону квітів, природу.
9). Повернення з казкового містечка.
Оце на сьогодні і вся подорож. Час вертатися назад. Чи сподобалося вам?
10.) Домашнє завдання.
Намалювати будь-яку весняну квітку, скласти про неї загадку і записати в зошит.
Шановна Галино Богданівно, дякую за гарний матеріал! Багатьма цікавими ідеями можна поповнити свою педагогічну скарбничку. Зокрема, сама дуже полюбляє заняття-подорожі, коли можна поєднати різні форми і методи роботи з дітьми. І хоча заняття розраховане на дітей з особливими потребами (до речі, з якою нозологією?) , вважаю, що цікавим воно буде і для дітей з розумовою нормою. Дякую за розробку! Успіхів вам у подальшому!
Шановна Галино Богданівно, хочу вам подякувати за розробку уроку, розумію, що в коментарях фахівці дають оцінку і побажання щось вдосконалити, але ви велика розумниця, що працюєте зі сказкотерапією:казка допомагає зрозуміти очікування і прагнення, сильні і вразливі місця, особливості світовідчуття людини. Натхнення вам!
Звернула увагу на те,що Галина Богданівна працює з дітьми з особливими потребами.Власне знайома з вимогами щодо роботи з такими дітьми. Вважаю,що конспект уроку бажано доопрацювати з урахуванням чіткої стуктури та здоров’язберігаючого компоненту.Дякую
Конспект потребує доопрацювання. Його потрібно структурувати, щоб була логічна послідовність етапів. І доступніше розписати. Наприклад, Ви використовуєте кросворд, а де він? Що саме робите на фізхвилинці? і т.д. Сам задум заняття – хороший, але чогось не вистачає.
Нетрадиційний урок, зокрема урок – подорож, займає своє гідне місце серед можливостей, що сприяють мотивації навчальної діяльності, а значить і підвищують її ефективность. Але, на мій погляд, така форма уроку вимагає і продуманої підготовки: єдиної сюжетної лінії, взаємозв’язаних етапів, унаочнення і обов’язкового висновку – підсумку. Нажаль не всі аспекти у Вашій розробці враховано.
Урок-подорож – це дуже цікаво для учнів, має розвиваюче і виховне значення. Сподобались підібрані Вами завдання, казкові зупинки, наявність фізкультхвилинки. Хоча Ви пропонуєте нестандартний урок, все ж таки мають бути визначені етапи уроку і переходи між ними, а цього у Вашій розробці немає
Інтегрований урок-казка з читання і української мови формує в учнів уміння і навички, необхідні для самостійного життя. Діти справді побували в казковому містечку. У цікавій формі дібрані різноманітні завдання. Вони відповідають темі та меті уроку, їх із задоволенням виконують учні.
Ваш конспект інтегрованого уроку цікавий, доступно і грамотно все розписано. Всі етапи уроку продумані. Різноманітні завдання, які використовуються на уроці, стимулюють інтерес до предметів, розвивають мислення учнів.