Інтегрований урок з читання, «Я і Україна», трудового навчання тема: П. Грабовський «Щоглик». Птахи і весна. Ліплення печива у формі птахів – жайворонків.
Автор: вчитель початкових класів Герасименко Тетяна Вікторівна
Матеріал має на меті наступне: поглибити знання дітей про життя пташок навесні, допомогти усвідомити, яку користь вони приносять. Вдосконалювати навички виразного читання віршованого твору. Виховувати бажання оберігати птахів, розширити інтерес до птахів як крилатих вісників весни. Розвивати кулінарні здібності, навички роботи з тістом.
Тема: П. Грабовський «Щоглик». Птахи і весна. Ліплення печива у формі птахів – жайворонків.
Мета: поглибити знання дітей про життя пташок навесні, допомогти усвідомити, яку користь вони приносять. Вдосконалювати навички виразного читання віршованого твору. Виховувати бажання оберігати птахів, розширити інтерес до птахів як крилатих вісників весни. Розвивати кулінарні здібності, навички роботи з тістом.
Обладнання: підручник «Читанка», таблиці з зображенням птахів, тісто, фартушки, хустинки.
ХІД УРОКУ
- Організаційний момент.
- Любі діти, у наш клас завітали люди щирі. Привітайте в добрий час гостей посмішкою й миром. Ми вам раді, добрі люди, і вітаємо щиро вас та запрошуємо ласкаво на урок у 3 клас. (Інтегрований урок)
- Мовна розминка
- Імітація голосів: покуркаємо як журавлі (тихо, голосніше); поцвірінькаємо як горобчики; покуємо як зозуля.
- Повторення скоромовки: Орел на горі, перо на орлі.
- Знайди риму та прочитай вірш з дошки.
Жайворонок в небі в’ється
Ясне сонечко (сміється)
І легка, немов пір’їнка
Десь розтанула (хмаринка)
- Відгадайте: Привітанням журавля я пробуджую поля, небеса і ручаї та заквітчую гаї. І усякий мене зна… відгадали? Я… (весна)
Оголошення теми, мети уроку.
Ви, мабуть вже здогадалися, ми сьогодні будемо говорити про прихід весни і її крилатих вісників – птахів, а також прочитаємо вірш П. Грабовського «Щоглик» і дізнаємось, до чого закликає нас автор, а також виліпимо з тіста символічного птаха.
- Робота з підручником «Читанка». Читання вчителем вірша «Щоглик».
- До чого закликає нас автор? Що вас вразило? Чому ви переживали?
Складіть партитуру вірша (виділення пауз, слів, важливих для розуміння тексту). Виразне читання вірша учнями. Вправа «луна»; вправа «дощик» (тихіше, голосніше), вправа «диктор».
- Як ви думаєте, чому вчить нас цей вірш? А в яку пору відбулась ця дія? Пригадаємо уроки природознавства, а саме знання, отримані про птахів.
- Яких птахів ви знаєте?(перелітних і зимуючих)
- Які птахи перелітні? Які є зимуючі в нашій місцевості?
Розгляд зображень птахів, їх стислий опис (тіло птахів, вкрите пір’ям. Птахи мають крила, можуть літати. Живляться переважно комахами)
- Розповідь вчителя. Перелітні птахи, поспішаючи до місць гніздування, долають великі відстані над морями і океанами. Перепел пролітає понад 300 км., а бурокрила сивка – більш як 3 тис.км. швидкість під час перельотів також значна. У голубів вона може сягнути 120 км/год, у ластівок – 300 км/год.
– Чи всі пташки витримують таку далеку дорогу?
В Україні живе близько 358 видів птахів. Яких з них найбільше? (шпаків, горобців)
– Яку користь приносять птахи?
Синичка з’їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Шпак тільки на сніданок з’їдає 50-60 комах. Ластівка за літо з’їдає до млн. комах. Будь-яке пташеня з’їдає за день їжі більше, ніж важить саме. Грак за рік знищує до 8 тис. дротяників – черв’яків ,які підточують коріння культурних рослин.
- Що цікавого про пташок ви знаєте?
Жайворонок співає на льоту 10-20 хвилин. Він поїдає багато комах, насіння бур’янів і зерна пшениці, жита, але ніколи не видзьобує їх з колосків, а збирають на землі, що випало. Зозуля не вміє звивати гнізда, ростити своїх пташенят і відкладають яйця в гнізда інших лісових пташок. Більшість птахів, як побачать зозулю біля свого гнізда, здіймають страшенний галас, щоб відігнати її, бо знають зозулятко повикидає їх власних малят з гнізда. А знаєте, що «кує» тільки самець. А самочки глухо сміються «кли-кли-кли». Солов’ї, як і люди – довго вчаться співати. Лише на третій рік вони стають співаками.
- Яку користь приносить орел?(зменшує гризунів). Здобич пильнує з повітря, як тільки її помітить – стрімко падає на жертву. Хапає кігтями і розриває. Отже є й хижі птахи. Чи можна взагалі їх знищувати?
- Як слід поводити себе в природі, щоб не нашкодити птахам? Будучи в лісі, не вмикати голосно музику, бо зараз птахи сидять на гніздах, не руйнувати гнізд, не брати, навіть подивитися яєчка неможна.
- Які птахи занесені до Червоної книги?
- Гра «Вісники весни»
Граки прилетіли -…(перші таловини на поля принесли)
Жайворонки прилетіли -…(трава зазеленіла). Метелики прилетіли, закружляли – ластівки повернулися
Говорять, що ластівка приносить весну в дім, зозуля і соловейко в сади й гаї, горлиця в ліси, а жайвір на ниву.
Дуже цікаві обрядові дійства, пов’язані з початком весни і поверненням птахів, побутували в нашому народі з глибокої давнини. Матері і діти випікали печиво у вигляді пташок. В одних регіонах печиво виносили в сад і вивішували на деревах, у інших – дарували сусідам, інколи діти йшли з ним на високу гору за село і закликали весну.
- Давайте і ми виліпимо жайворонків з тіста. Одягнемо хустинки, фартушки і помиємо руки. Перейдемо до столу. Викачуємо 2 качалочки. Накладаємо крест-накрест. З однієї розплескуємо крила, розрізаємо ножиком на пір’їни. З іншої частини робимо голову і хвостик. Можна прикрасити родзинками (очі). Показує вчитель.
- Самостійна робота учнів. (Готові вироби вчителька кладе на деко на 7хв.)
- Доки печуться птахи, давайте пригадаємо, чому ми навчилися на уроці.
Гра по групах «Ми стверджуємо». Одна група учнів говорить тезу, інша група дає відповідь, це вірно чи невірно. Наприклад, «Ми стверджуємо, що птахи наші друзі»…
- Чарівна піч спекла печиво, тому візьмемо по пташці в руки і промовимо хором: «Благослови, мати, весну закликати»
Жайворонки беріте, на високу гору йдіте, пісеньок гарних співайте, весну-красну зустрічайте. Просіть жита, пшениці, всякої пашниці.
І пригостіть наших гостей.
Підсумок уроку.
Змістовно і методично правильно розроблений урок, стільки всього поєднали в даному уроці, обовязково поділюся вашою розробкою.Вдало використана мовна розминка для формування мотивації навчання.
На інтегрованих уроках в учнів виробляється стійка увага, вони пожвавлюються і проявляють зацікавленість. На даному уроці існує взаємозвязок між предметами. Методично вірно проводиться робота над віршем. Діти отримали багато інформації про птахів, проявили свою фантазію та творчість.
Тетяно Вікторівно, Ви справжній професіонал: і формували правильну вимову, і збагачували знаннями про наших пернатих друзів, і в ігри грали, ще й жайворонків випікали! Дуже хотілося б побувати на такому інтегрованому уроці. Впевнена, що мети досягнуто на всі 100%!
Урок повністю відповідає поставленим цілям і завданням. Урок цікавий, змістовний, пізнавальний. На ньому дітям дається можливість думати, дізнаватися нове, закріплювати свої знання. Є місце для розвитку творчості. Виховується доброта і доброзичливість.