Відкритий інтегрований урок з читання і трудового навчання у 2 класі

Автор: вчитель початкових класів Пустова Валентина Дмитрівна

Автор: вчитель початкових класів Пустова Валентина ДмитрівнаЧитання

Тема. Сергій Носань. Ялинка.

Олександр Олесь. Ялинка

Трудове навчання

Тема. Виготовлення штучної ялинки

Цілі. Формування навичок швидкого, свідомого, правильного читання цілими словами, дотримуючись інтонації кінця речення, формування уміння визначати головну думку твору.

Розвиток творчого мислення, зв’язного мовлення.

Формувати уміння працювати з папером і ножицями.

Виховання бережливого ставлення до природи.

Обладнання. Складові таблиці, таблиці Шульте, зразки штучних ялинок, зроблених руками дітей, кольоровий папір, ножиці, клей.

Хід уроку

 1. Організація класу.
 2. Активізація і мотивація знань, умінь і навичок.
 • Яке свято завітає до нас незабаром в гості?
 • Який атрибут цього свята?
 1. Повідомлення теми і мети уроку.

Урок у нас сьогодні незвичайний: читання і трудового навчання. Читати будемо оповідання Сергія Носаня «Ялинка» і вірш Олександра Олеся «Ялинка». Старатимемося читати правильно, виразно, цілими словами, дотримуючись інтонації кінця речень.

Завдання з трудового навчання: колективне виготовлення штучної ялинки.

 1. Очікувані результати.
 • Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
 1. Робота над технікою читання.
 • Щоб правильно, швидко читати, треба себе до цього підготувати. Облизали губки, розтягнули їх у посмішці не відкриваючи ротика, «поцілували» мене.

А) вправи на дихання:

– подули легенько, щоб не загасити свічку;

– набрали повітря і на рахунок 12 – видихнути і сказати «ах».

Б) вправи на розвиток сили голосу і артикуляцію:

– читання голосних А, О, У, И, І, Е з різною силою голосу;

– чистомовка:

Ма-ма-ма – скоро вже зима.

Ми-ми-ми –снігу намели.

Ем-ем-ем – саночки візьмем.

Дем-дем-дем – на гірку підем.

В) вправи на розвиток швидко читання:

– робота з таблицею Шульте;

– вправи зі складовими таблицями (завдання 3, 4, 7. 8)

– читання слів з дошки «Пароплавом» (слова з підручника ст.. 97)

– читання слів з підручника (ст. 97)

 1. Робота над оповіданням Сергія Носаня «Ялинка»

а) Слово вчителя про автора Сергія Носаня.

Сергій Носань – український письменник. Народився в селі Чехівці на Черкащині в 1939 році. Рано залишився сиротою. Жив із своїми старшими братами. Закінчивши школу, працював у будівельній бригаді. Навчався у Черкаському педагогічному підінституті, після чого став учителем. Ще в 5 класі став писати п’єси, перша – «Горобчик». У своїх творах він торкається теми збереження природи і людини.

Б) Читання оповідання окремими учнями.

– Яку ялинку прикрашає автор на Новий рік?

– Після якої події він перестав купувати ялинки на базарі?

В) Словникова робота

– як ви розумієте вислів « … я геть би заборонив…»?

Г) Вибіркове читання.

– Прочитайте виділені слова.

Чи передають вони основну думку твору?

 • Чи погоджуєтесь ви з думкою лісника?
 • Прочитайте, скільки часу простоїть ялинка в квартирі?
 1. Робота над оповіданням Олександра Олеся «Ялинка».

– Читання вірша вчителем.

Чи перегукується зміст цього вірша з попереднім оповіданням?

– Хорове читання вірша разом з вчителем, звертаючи увагу на виразність.

 • Яка ж альтернатива (заміна) живій ялинці існує?
 1. Аналіз виставки штучних ялинок, зроблених руками дітей.

Діти, ви проявили винахідливість, креативність. У вас вийшли чудові альтернативні ялинки. Але я хочу запропонувати вашій увазі ще один спосіб виготовлення штучної ялинки.

 1. Колективне виготовлення штучної ялинки.

У вас на партах лежать папір і ножиці. По контуру ви повинні вирізати «лапу» ялинки. Я зробила «стовбур». Коли ви закінчите роботу, ми з вами прикріпимо «лапи» до «стовбура».

 1. Рефлексія.

– Чи отримали ви на уроці те, що очікували?

– Що вам найбільше сподобалося?

– Що було найважче?

– Що ви взяли для себе з цього уроку?

 1. Домашнє завдання.

Ст. 96 – 98, виразно читати.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

 1. Взагалі матеріал чудовий, об’ємний. За яким підручником працюють діти (список літератури), які саме таблиці: складові та Шульте використовуються на поданому уроці; фото зразків ялинок теж не завадить (приклади можливо оформити у додатках). Що до читання, я не фахівець, а от до трудового навчання, маю пропозицію – проведення інструктажу попереднього та поточного, це обов’язкова складова практичних занять.

 2. Досить вдала ідея інтеграції уроків читання і трудового навчання. Методично грамотно організована робота над технікою читання. Вчителем використані різні прийоми при роботі над оповіданням Сергія Носаня «Ялинка». Цікаве й колективне виготовлення штучної ялинки. Вважаю вчитель досяг мети уроку.

 3. Дякую за таку вдалу інтеграцію, яку вперше зустрічаю для даної вікової категорії.Переконана, що говна думка твору буде домінуючими навиками, адже ви подали мету уроку з цікавим витвором власними руками, що буде надовго в памяті молодших школярів, адже Новорічні свята є улюбленим святом для дітей молодшого шкільного віку. Ваша мета досягнута, розробка є гарним доказом як з допомогою простого – ялинки, досягти – головного -думки твору.

 4. Вважаю дана публікація заслуговує високої оцінки. Наразі інтеграція на уроках є актуальною. Питання спонукають дітей міркувати, висловлювати свою думку. Дякую.

 5. Валентино Дмитрівно, дякую вам за вашу публікацію! Ваш урок мені сподобався! Поставлена мета була реалізована за допомогою правильно складеного плану щдо вивчення нового матеріалу. Чітко дібрані завдання та необхідні вправи для розвитку техніки читання. На уроці були використані між предметні зв’язки, які мали на меті розвиток творчих здібностей в молодших школярів! Але я б порадила спочатку вам читати оповідання, попередньо поставивши перед учнями певне мотиваційне питання.

 6. Дуже вдалий інтегрований урок. Значна увага приділяється правильному диханню, артикуляційні гімнастиці, яка завжди має передувати процесу читання. Це справжній урок літературного читання, оскільки педагог учить дітей аналізувати прочитане, порівнювати зміст творів різних жанрів, визначати основну думку твору, орієнтуватися в тексті, формує увагу через, вчить давати відповіді, ілюструючи їх цитатами з твору. Проте я б трохи інакше закінчила сам урок: запропонувала дітям на кольоровому папері обвести власну ліву руку. На ній написати своє потаємне бажання, найзаповітнішу мрію. Вирізати та прикріпити до стовбура. Урок закінчила би словами: яка гарна, незвичайна, різнокольорова вийшла у нас з вами ялиночка . Вона прикрашена нашими мріями і сподіваннями. За неї нам зовсім не слід турбуватися. ЇЇ краса вічна.

 7. Дуже цікавий та нестандартний урок. Урок інтегрований, вдале поєднання двох предметів,весь час учитель працює над читанням тексту,над виразністю читання. Але існують певні правила написання конспекту до уроку, у Вас вони не дотримуються. На цьому сайті є такі зразки. Допрацюйте конспект (це порада) . Але за урок вдячна.