Інтегрований урок з математики та природознавства. 2 клас

Автор: вчитель початкових класів Закордонець Наталія Миколаївна

Закордонець Наталія МиколаївнаІнтегрований урок з математики та природознавства. (Урок-подорож) з математики для 2 класу. Математика. Тема. Усне додавання виду 76 + 4. Розв’язування задач на дві дії. Природознавство. Тема. Осінні зміни в житті звірів

 

Тема. Усне додавання виду 76 + 4. Розв’язування задач на дві дії.

Мета: ознайомити учнів з усним додаванням виду 76 + 4; формувати вміння розв’язувати задачі на дві дії, творчо працювати над задачею; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати; виховувати любов і бережне ставлення до при­роди, тварин, птахів рідного краю.

Обладнання: Малюнки із зображенням зимуючих птахів, тварин,таблиці для усних обчислень, предметні малюнки, таблиця для пояснення нового матеріалу, скорочений запис задачі.

Хід уроку

І. Організація класу

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим «Добрий день»

 

Зараз сядуть лиш дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

Сядьте зручно, усміхніться

І на мене подивіться,

Зробимо у казку крок –

Починаємо урок

Сьогодні на уроці ми будемо працювати під девізом:

Думати швидко,

Виконувати чітко,

Точно працювати

Каліграфічно писати!

 

У ці осінні дні холодні

Нам всім так хочеться тепла.

Давайте ж вирушим у подорож,

Ну що, готові дітвора?

(відповіді дітей)

– А вашими помічниками у подорожі будуть уважність, пам’ять, швидкість мислення , винахідливість та взаємодопомога. Заплющіть очі. Подорож починається.

Ми будемо мандрувати галявинами осіннього лісу. Та щоб нам без перешкод потрапляти на інші галявини, звірі і птахи будуть задавати вам різні завдання.

Нас зустрічає Їжачок-Хитрячок. Він повідомляє нам про осінні турботи різних звірів.

Осінь-щедра пора. Усі звірі намагаються добре відгодуватися, щоб накопичити якомога більше жирових запасів. Бо взимку їм буде і голодно і холодно.

Запамятайте! Накопичення запасу жиру – це осіннє явище в житті звірів. Так вони готуються до зими.

Відгадайте загадку.

Пухова руденька шуба

Із сосни стриба на дуба.

Хвіст у неї, як мітла,

сама на зріст мала.

Очі сяють, як намисто,

дві цяточки вогнисті.

В неї хата гарна, тиха,

Взимку повненька горіхів.

В лісі любить вона жити,

Відгадайте, хто це, діти? (Білка)

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

-Діти, так, правильно. Нас зустрічає білочка. Вона хоче перевірити як ви зробили домашнє завдання. Кожна ваша правильна відповідь принесе білочці горішок (учні по черзі називають відповіді, а вчитель кладе в кошик до білочки горішок з відповідним числом відповіді.)

Screenshot_1

-Діти, які ж ви молодці! Першу зупинку ви подолали без перешкод. Тож йдемо далі

ІІІ.Актуалізація опорних знань Мотивація навчальної діяльності.

1.Усна лічба

  • На зимівлю – не для втіхи –
    Носять білочки горіхи:
    18 у Пустунки,
    14 у Стрибунки,
    Скільки в білочок горіхів?.
    (18+14=32)
  • Їжачок все порядкує,
    У садку господарює.
    Вніс на зиму заготовку
    В лісову свою коморку:
    Яблук 7 і груш 12,
    Скільки ж фруктів під замок
    Вніс в комірку їжачок?
    (7+12 = 19)
  • Біля годівнички
    Горобці й синички
    Пісеньки співають,
    Крихітки шукають.
    Горобців — 12.
    Синичок — 15.
    Скільки в хорі співаків?
    Хто дізнатися зумів?
    (12 + 15 = 27)
  • Їжачок в саду гуляв,
    Він листочків назбирав.
    Зразу 20, потім 30.
    Ніколи йому ліниться.
    Тепло буде їжачку
    Взимку у кубельці.
    Тільки, діти, ви скажіть,
    Їжакові поможіть,
    Ті листочки полічіть)
    20+30=50
  • Заготовлено Ведмедем
    Внукам 9 банок з медом.
    А бабуся Ведмедиха
    Їм варення варить стиха.
    На вечерю й на сніданок
    Є вже 28 банок!
    Скільки разом – чи не мало –
    Дід і бабка зготували?

ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

Сьогодні ми з вами будемо вчитись усно додавати одноцифрове число до двоцифрового з переходом через десяток виду 76+4

1.Каліграфічна хвилинка.

Щоб цифри правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба почати!
Цифри пишу рівнесенько,
Щоб було гарнесенько

Знайти «зайве» число у кожному рядку

15, 25, 53, 45, 75

12, 24, 45, 9, 66

2, 7, 9, 4, 14

Записати числа 53, 9, 14

V. Вивчення нового матеріалу

1 Пояснення вчителя

Screenshot_2

Screenshot_3

Обчислювальний прийом для випадків виду 76+4 включає не лише одиниці, але і десятки. Розглядаючи детальний запис, даний під прикладом, діти бачать, що спочатку додають одиниці, а потім отриманий десяток додають до десятків.

Screenshot_4

VІ. Первинне застосування знань (пробні вправи)

Знайди суму 34+6 і поясни обчислення.

  1. Фізкультхвилинка

VІІ Формування навичок у стандартних ситуаціях (тренувальні вправи)

Гра «Дощик»

  1. Розв’язування прикладів з коментуванням

Screenshot_5

-Діти, давайте розв’яжемо приклади і після дощику в лісі виростуть грибочки, які так полюбляє їжачок. Розв’язування прикладів з коментуванням. Діти розв’язують приклади і під крапелькою з’являються грибочки з відповідями.

Screenshot_6

Молодці. І з цим завданням впорались дуже добре. А яка буде наступна зупинка вам допоможе узнати загадка.

VІІІ. Розвиток математичних знань

Сидить дівчина в корзині
На ведмежій дужій спині.
А чому ж вона сховалась
До ведмедя не призналась?
(Маша і ведмідь)

Так, вірно. Нас зустрічають Марійка і ведмідь. Вони заготовляють на зиму мед. Але ніяк не можуть дізнатись його кількість. Давайте спробуємо їм допомогти розв’язавши задачу.

1.Робота з підручником

На дошці умова задачі:

Screenshot_7

 

2. Аналіз задачі

3. Самостійне розв’язування задачі

Наступна зупинка «Чарівний листопад»

(на дошці прикріплені осінні листочки з прикладами)

2,Самостійне обчислення прикладів

1варіант

12+8 35+5

12+80 35+50

2 варіант

37+3 15+5

37-3 25+26

Діти, які ж ви молодці! Вам не стала на перешкоді галявина «Чарівні листочки». Ви подолали її без перешкод. Тож йдемо далі.

-Ой, діти стрекоче Сорока. Скаржиться, що маленьке зайченя повитирало дужки з прикладів і тепер вони обчислені неправильно. Поставте дужки так, щоб відповіді були правильними.
Діти виконують це завдання колективно.

17-3+6=8 19-13-6=12

Задачки від синички

На сніданок синичка склювала

17 зерняток, а на обід – 9.

Скільки всього зерняток

склювала синичка?

Учні першого класу

Виготовили для пташок

14 годівничок, а учні другого

Класу на шість годівнички більше.

Скільки годівничок виготовили

учні другого класу?

На лісовій галявині грали звірі

І синиця. Усього 10 ніг.

Скільки було звірів?

ІХ. Підсумок уроку.

Наша подорож наближається до кінця

Гра «Мікрофон»

-Чи сподобався вам урок?

-Який настрій у тебе після уроку?

Що вивчили на уроці?

Чому навчилися?

За те що ви гарно працювали на уроці звірі вам дуже вдячні і Білочка теж приготувала вам подарунок-горішки.

ХІ. Домашнє завдання

Виконати № 301,302

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Використання віршованих задач надихає учнів до обчислень, оживлює їхню увагу та уяву. На мою думку, це все таки урок математики із використанням міжпредметний зв`язків.

  2. Інтегрований урок з математики та природознавства у виконані Наталі Миколаївни – чудова річ зробити процес вивчення математики цікавою пригодою у світ природи. Багато віршованих задач. Все це стимулює до розвитку інтересу до навчання. Дякую!

  3. Цікаві віршовані задачі тематичного спрямування дозволили Наталії Миколаївні поєднати формування навичок розв’язування задач на дві дії з цікавим природничим матеріалом та реалізувати виховну мету уроку.

  4. В доступній для дітей ігровій формі проведений інтегрований урок. Багато яскравої наочності використано вчителем на уроці. Цікавинки Вашого, Наталіє Миколаївно, досвіду обов’язково використаю у своїй роботі.

  5. Формуванню в учнів цілісної картини світу сприяють інтегровані уроки. Основою ефективності таких уроків є чітке визначення мети і відповідне їх планування, щоб різнобічно розглянути об`єкти і поняття різних навчальних предметів. Усе це я помітила на даному уроці. Матеріал подано в ігровій формі, що відповідає вимогам початкової школи. Дякую за нестандартний підхід.

  6. Цікаво,нестандартно, усе методично витримано,повчально,потрібно для вчителів, творчо та креативно. Ви-молодець. Дякую Вам за такий гарний урок.