Комплексне заняття (ліплення, природа) для дітей II молодшої групи.
Автор: Вихователь II категорії Шалун Олена Іванівна
Дане заняття включає в себе два розділи програми: ознайомлення з природним довкіллям та ліплення. Пріоритетним напрямком є ліплення. На занятті закріплюються знання дітей про характерні ознаки зими. Формуються поняття про властивості снігу. Діти вправляються у знайомих прийомах ліплення, вчаться відривати маленькі шматочки пластиліну, розплющувати пальцем зверху; координуються рухи обох рук та розвивається дрібна моторика. Під час заняття формуються вміння для створення елементарного площинного зображення(барельєфу) на папері. Виховується самостійність, наполегливість в роботі. Напротязі всього заняття використовуються здоров’язберігаючі технології.
Комплексне заняття «Тихо – тихо пада сніг»
Мета: закріпити знання дітей про характерні ознаки зими. Формувати поняття про властивості снігу, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки. Продовжувати вправляти дітей у знайомих прийомах ліплення, вчити дітей відривати маленькі шматочки пластиліну, розплющувати пальцем зверху; координувати рухи обох рук та розвивати дрібну моторику. Формувати вміння створювати елементарне площинне зображення(барельєф) на папері. Виховувати самостійність, наполегливість в роботі.
Матеріал: сніжинки з обличчям, картинки до гри «Що спільного», кубик і сніжинка для досліду, «зимовий кубик».
Хід уроку
Малята ви рано встали
У садочок поспішали.
Подивіться як у нас гостей багато,
Треба всіх їх привітати.
Всі у коло становіться
Веселенько посміхніться
Хочу я вас запитати,
А ви відповідь будете давати:
– ви веселі?
– ви грайливі?
– ви рухливі?
– ви сердиті?
– ви дружні?
Стало біло навкруги –
Я розтрушую,сніги
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди.
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались? Я – … (Зима)
Зима приходить до нас із сніжком, розвагами і святами.
Сюрпризний момент: на вікні з’являється сніжинка.
Погляньте до нас в групу завітала сніжинка.
– Який настрій у сніжинки?
– Що вміють робити сніжинки?
– Яка сніжинка?
А дізнатися нам, чи насправді сніжинка легка нам допоможе простий дослід.
Дослід з кубиком і сніжинкою.( кубик важкий, а сніжинка легенька)
Разом із сніжинкою Зима надіслала лист з картинками. Давайте їх розглянемо.
Гра «Що спільного»(діти називають що спільного між сніжинкою і курчам, ковдрою, сонечком, цукром, колесом, листочок, морозивом)
Що станеться з сніжинкою, якщо вона впаде на долоню?
Діти зимоньку чекають,
На подвір’ї з нею грають.
Зимові розваги знаємо
їх ми називаємо.
– Допоможе нам в цьому Зимовий кубик. Кубик будемо швидко передавати, щоб не замерзли долоньки.
(діти передають кубик по колу називаючи зимові розваги).
Долоньки не замерзли? Давайте їх погріємо.
Вправа на дихання «Погріємо долоньки»
Мотивація до ліплення
Ми вже з вами і малювали сніг і клеїли.
-А сьогодні давайте з вами зліпимо багато снігу..
Показ і пояснення етапів роботи.
( відриваємо маленький шматочок пластиліну, скочуємо в кульку, розплющуємо пальцем).
Щоб наліпити багато снігу потрібно розім’яти пальчики.
Пальчикова гра
«Сніжинки»
На дерева, на лужок,
Білий падає сніжок
І сніжинки ось такі
Дуже люблять малюки.
Робота дітей. Індивідуальна допомога вихователя.
(діти ліплять під музику «Cніжний романс» О. Лєснікова)
Аналіз дитячих робіт
Щось стомились діти трішки розімнемо ручки й ніжки.
Психогімнастика « Прогноз погоди» (масаж).
Станьте діти в коло, поверніться один до одного спиною.
- Погода в зимку не стійка, буває йде дощ або сніг.(Постукуємо пальчиками по спині)
- Мороз (прищіпуємо)
- Холодний вітер (ковзні рухи ребром долоні)
- Завірюха ( кулачком розтираємо спину)
- Після негоди завжди виходить сонечко ( відкритою долонькою ніжно погладжуємо спинку товариша)
Підсумок
– Що ми з вами ліпили?
– Для чого ліпили сніжок?
– що найбільше сподобалось робити?
– що не сподобалось?
– який настрій після заняття? (обирають сніжинку з відповідним обличчям)
Конспект заняття, відповідає програмвим вимогам. Впродовж всього заняття використовується художнє слово, діти активні та здобули для себе нові знання про сніг. Вихователь забезпечила рухову, мовленнєву, творчу та розвантажувальну діяльність дітей.
Доброго вечора, Олено Іванівно! Заняття цікаве, пізнавальне, незвичайне. Діти люблять і сніг, і все що з ним пов’язано приносить їм велику радість. Я думаю, Ваше заняття виявилося плідним для ваших вихованців.
В дошкільному віці все навчання відбувається в грі. Олена Іванівна за допомогою художнього слова професійно підвела дітей до ліплення. А в ліпленні, як ми знаємо, розвивається як фантазія, творчість та мілка моторика пальців рук. Молодець.
В процесі даного заняття спостерігається глибоке знання вихователем психології дошкільнят та вміле застосування методики використання здоров’язберігаючих технологій. В процесі ігор діти обговорюють, вчаться співставляти, шукати спільне, збагачують свої знання про зимові розваги. Процес ліплення супроводжує «Cніжний романс», а значить діти не тільки розвивають дрібну моторику рук, а й одержують естетичне задоволення від музики, вчаться відчувати прекрасне.
Олена Іванівна своєю розробкою комплексного заняття дала можливість зрозуміти, що ліплення має велике значення для навчання і виховання дітей дошкільного віку. Освітнє і виховне значення уроків ліплення величезне, так як вони розвивають у дітей образне мислення, естетичний смак, фантазію, здібності і характер. Вихователь також допомагає зрозуміти таким маленьким діткам, що уміння винаходити приходить разом з умінням бачити, аналізувати побачене, знаходити в ньому головне, постійно контролювати свої дії, порівнювати зображуване з натурою (сніг). Також сподобалося використання елементів психогімнастики. Дякую.